Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Σωστή θέση συνοδηγού μοτοσυκλέτας

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    εχω την αισθηση οτι το βιντεο μιλαει για ανεκπαιδευτο συνεπιβατη!!
    Ο Χούντρας μια χαρά τα λέει στο βίντεο. Απλά συμπληρώνω ότι μπορούμε εμείς οι ίδιοι να εκπαιδεύσουμε τους συνεπιβάτες μας.

    Κι ένα τελευταίο:
    Όταν σεβόμαστε τους όποιους φόβους του συνεπιβάτη, κερδίζουμε πιο εύκολα την εμπιστοσύνη του και μπορούμε να επιταχύνουμε την διαδικασία της εκπαίδευσης.
    Think faster than you ride

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Σε μηχανάκια που το καλάμι σου είναι κάθετο στον δρόμο είναι σχεδόν αδύνατον να βάλεις κόντρα στα μαρσπιέ.
    Όπως τό 'γραψες. Σχεδόν. Αν σηκώσεις λίγο το γόνατο κατά την επιτάχυνση, το πέλμα "σπάει" προς τα κάτω και μπορείς να βάλεις κόντρα.
    Think faster than you ride

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όπως τό 'γραψες. Σχεδόν. Αν σηκώσεις λίγο το γόνατο κατά την επιτάχυνση, το πέλμα "σπάει" προς τα κάτω και μπορείς να βάλεις κόντρα.
    Παίζει ρόλο το μηχανάκι, η θέση του συνεπιβάτη και των μαρσπιέ γενικά. Άλλο γυμνό, άλλο ον-οφ, ςς.

    Καλά προσωπική άποψη είναι αυτό φυσικά. Δεν πιστεύω να ανέβει ο άλλος στο άφρικα, τρανσάλπ κτλ και να πάρει την παραπάνω θέση συν-οδήγησης που έβαλες στην φωτό.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #19
    Δεν υποτιμώ τα μη super sport μηχανάκια, ομολογώ μάλιστα ότι μερικά μου ψιλό-αρέσουν, αλλά στα africa translap κλπ, μας νοιάζει πώς κάθεται ο συνεπιβάτης; Αυτά έχουν πολυθρόνα αντί για σέλα.
    Think faster than you ride

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δεν υποτιμώ τα μη super sport μηχανάκια, ομολογώ μάλιστα ότι μερικά μου ψιλό-αρέσουν, αλλά στα africa translap κλπ, μας νοιάζει πώς κάθεται ο συνεπιβάτης; Αυτά έχουν πολυθρόνα αντί για σέλα.
    'Οσον αφορά το θέμα "σέλα" εγώ τα υποτιμώ τα super sport. Γιατί πιστεύω πως δεν έχουν σχεδιαστεί με σκοπό να παίρνουν δυο άτομα παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Σε αντίθεση με τα on-off που θα πρέπει να αποτελούν το υπόδειγμα σέλας συνεπιβάτη γιατί το απαιτεί και η χρήση για την οποία προορίζονται.

    Με άλλα λόγια, δεν έχουν αυτά πολυθρόνα και τα άλλα σέλα, αλλά αυτά σέλα και τα άλλα φλούδα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ο/η "εκπαιδευμένος" συνεπιβάτης μου στηρίζεται στο ντεπόζιτο και με τα δύο χέρια. Με τα γόνατα πιέζει τους μηρούς μου όπως γράφεις, και στην επιτάχυνση κρατάει κόντρα στα μαρσπιέ με τα πόδια του/της
    Ότι είπε. Στις επιταχύνσεις, είναι πολύ εύκολο ο συνεπιβάτης, αν χρειαστεί, να μετακινήσει ελαφρώς τα χέρια του και να πιαστεί από τη μέση του οδηγού, ταχύτατα, χωρίς κίνδυνο. Μετά, ξανά στο τεπόζιτο.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    ερρικακι ποτε θα με παρεις δικαβαλο, να μου δειξεις??? (πρεπει να μαθαινω σιγα σιγα για οταν θα μενει η ΤεΤα!!!)
    Kαι να πάω όλη τη διαδρομή σούζα;;;;;

    Δε σφάξανε...
    Dura lex, sed lex.

  8. #23
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Στα ss ο συνεπιβάτης δεν έχει και πολλές επιλογές θέσης. Η σέλα είναι είναι ψηλά και τα χέρια ακουμπάνε και τα δύο στο ντεπόζιτο, σχεδόν στο ίδο ύψος με την σέλα. Δηλαδή, βρίσκεται σε σε σκυφτή θέση η οποία αγκαλιάζει τον οδηγό.
    Επίσης, ο συνοδιγός εκεί, δεν έχει και πολλά περιθώρια να κινηθεί πιο μπροστά ή πιο πίσω, ούτε και δεξιά-αριστερά.

    Από την άλλη, οι πολλές επιλογές θέσης που δίνουν στον συνοδηγό τα άνετα on-off, σε συνδιασμό με το μεγαλύτερο μεταξόνιο της μηχανής, κάνουν πολύ πιο ευάλωτη την συμπεριφορά της μηχανής στις κινήσεις του συνοδηγού, άρα και πρέπει να προσέχει περισσότερο πάνω σε αυτές!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ωραιο βιντεο...

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    ..... άρα και πρέπει να προσέχει περισσότερο πάνω σε αυτές!
    δεν υπαρχει αυτη η επιλογη για οτιδηποτε κινειται σε 2 τροχους.ειναι λαθος να λεγεται κατι τετοιο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχει αυτη η επιλογη για οτιδηποτε κινειται σε 2 τροχους.ειναι λαθος να λεγεται κατι τετοιο.
    Τις κινήσεις του και τον τρόπο που κάθεται εννοώ!

    Μου έχει τύχει να κουνηθεί πάνω σε στροφή για να αλλάξει κωλομέρι. σε on-off μπορούσε να το κάνει - σε ss....

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    Τις κινήσεις του και τον τρόπο που κάθεται εννοώ!

    Μου έχει τύχει να κουνηθεί πάνω σε στροφή για να αλλάξει κωλομέρι. σε on-off μπορούσε να το κάνει - σε ss....
    και σε ss μπορει να το κανει.πιστεψε με.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    και σε ss μπορει να το κανει.πιστεψε με.
    Καλά δεν είπαμε ότι βιδώνει και πάνω!!!

    Προτείνω και ένα πείραμα σε όσους έχουν την δυνατότητα για να δείτε έμπρακτα την διαφορά:

    Σε ευθεία με σταθερή ταχύτητα, πείτε στον συνοδηγό 1)να προσπαθήσει να κατευθύνει την μηχανή προς μια κατεύθυνση και 2) να κουνήσει την μέση του δεξιά-αριστερά.

    Θα δείτε τεράστια διαφορά από on-off σε ss.

  14. #29
    Γκαντεμοσαυρ Το avatar του/της MavrosPan
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    235
    Πειραζει που το εκλεψα και το εχω κοινοποιησει σε ολα τα σακια που εχουν ανεβει στο μηχανακι να ξεστραβωθουν ?
    Το δικαιωμα σας να ομιλειτε, δεν περιλαμβανει και υποχρεωση μας να σας παρουμε στα σοβαρα.

  15. #30
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MavrosPan Προβολή μηνύματος
    Πειραζει που το εκλεψα και το εχω κοινοποιησει σε ολα τα σακια που εχουν ανεβει στο μηχανακι να ξεστραβωθουν ?
    αυτος ειναι και ο σκοπος του ποστ! να δειξουμε το βιντεο στις συνεπιβατιδες μας!!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωστη θεση οδηγησης
    από MAG/FMX στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2009, 22:47
  2. σωστη επιλογη μοτοσυκλετας
    από geogreekmotoman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 20:22
  3. Σωστή όρθια θέση
    από johnpan στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 11:45
  4. Είναι αυτή η σωστή θέση;
    από marine521 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 23:31
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF