Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Bonneville T100

  1. #16
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guzzistas Προβολή μηνύματος
    Εδώ έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με το v7 ΜΙΚΕ.... Τι εννοείς σέρνεται? Το έχεις οδηγήσει και δεν μπόρεσες να πας κάπου με 150? (γιατί πάει). Ή βλέπεις στα χαρακτηριστικά που λέει 48 άλογα και βγάζεις το συμπέρασμα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    αν αναφερεσαι στο w800 εχω διαβαζει οτι ειναι μετριο μηχνανακι με τραγικα αθλια φρενα!! το μπονεβιλ ειναι κλασσεις ανωτερο!!
    η αλλη λυση ειναι το moto guzzi V7 classic, πανεμορφο μηχανακι με εξαιρετικη ποιοτητα, αλλα σερνεται!!!
    αν και τωρα που το βλεπω ετσι οπως το εγραψα μοιαζει οντως με δικο μου συμπερασμα, αλλα δεν ειναι!!!

  2. #17
    black is beautiful Το avatar του/της bonnie
    Εγγραφή
    31/07/2009
    Μηνύματα
    407
    δεν ξερω να σου πω για καβασακια κ βε7, ξερω οτι το μηχανακι ειναι απιστευτα ερωτευσιμο...
    εχεις πμ στο τραιουμφΦορουμ, οτι χρειαστεις τα λεμε εκει! μην επαναλαμβανομεθα κιολα...

    με το καλο η αγορα, ειναι αγχολυτικο κ θα το γουσταρεις!!

    στριβω, αρα υπαρχω..

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Εμενα απο τα 3 μου αρέσει περισσότερο το Κawasaki, εχει φινίρισμα και ποιότητα που τα άλλα δεν την φτάνουν. δεν εχει τίποτα πλαστικό πάνω του, ακόμα και τα πλαινα καπάκια ειναι μεταλλικά, και ο κινητήρας απο την δεξιά πλευρά είναι πανέμορφος με την κίνηση του εκκεντροφόρου με αξονα και κωνικά γρανάζια.

    motomike αυτα που διάβασες για το kawasaki είναι επιεικώς άτοπα, ισως τα διαβασες σε καποιο περιοδικό Triumph. Αν βαλουμε στην εξίσωση οτι τα σημερινά Bonneville συναρμολογούνται στην Ταυλάνδη, ενω το Kawasaki ειναι Japan, ισως παίξει καποιο ρόλο και η καταγωγή.

    Το V7 ειναι το πιο μικρό σε διαστάσεις, εχει άξονα, ειναι το πιό ήσυχο της παρέας (πόσο ήσυχο πια? ), και ειναι και το μόνο που εχει μείνει πιστό στην παράδοση. Ο κινητήρας του ειναι όπως ηταν απο παλιά, αεροψυκτος διβαλβιδος με ωστήρια κλπ.
    Ειναι ομορφο και ποιοτικό, αλλά ειναι κάπως 'λιγο΄σε ποσότητα.

    Καβάλησε τα και τα 3 πριν αποφασίσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    motomike αυτα που διάβασες για το kawasaki είναι επιεικώς άτοπα, ισως τα διαβασες σε καποιο περιοδικό Triumph. Αν βαλουμε στην εξίσωση οτι τα σημερινά Bonneville συναρμολογούνται στην Ταυλάνδη, ενω το Kawasaki ειναι Japan, ισως παίξει καποιο ρόλο και η καταγωγή.

    Συμφωνώ, ωστόσο σε W650 που έχω οδηγήσει θα ήθελα λίιιγο πιο δυνατό μπροστινό. Μπορεί βέβαια να έφταιγαν και τα τακάκια ή/και να είναι βελτιωμένο στο 800
    Give me fuel, Give me fire

  5. #20

  6. #21
    Εχει παει κανεις ταξιδι με την συγκεκριμενη μηχανη? Πηγαινει ανετα εθνικη η υπαρχει θεμα με τον αερα μιας και ειναι naked....???
    Θελω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα.

  7. #22
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ducati cla.png 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	256808
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ducati cla.png 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	256808
    Είσαι σίγουρος ότι πωλείται ακομα;
    Έχω την εντύπωση πως το έκοψαν.

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    το έκοψαν(gt1000)εάν το βρείς μονο σε μεταχειρό

    όσο για τα υπόλοιπα classic εάν βρεις την ευκαιρία καβάλησε τα και αποφάσισε πιο σου ταιριάζει περισσότερο..
    και τα 3 είναι ερωτεύσημα για διαφορετικούς λόγους το καθένα..
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #25
    black is beautiful Το avatar του/της bonnie
    Εγγραφή
    31/07/2009
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ducati cla.png 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	256808
    μονο μεταχειρισμενο αν βρει....

    οσον αφορα τον αερα, μια χαρα ειναι, μην τρελαινεσαι...
    το λιβανιζεις αρκετο καιρο, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις τοσο πολυ, μηχανακι ειναι, οχι μεζονετα...

    σου εχω στειλει κ μεηλ- απαντηση οσον αφορα την ερωτηση προσφορα στο καταστημα...
    στριβω, αρα υπαρχω..

  11. #26

    Smile

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bonnie Προβολή μηνύματος
    μονο μεταχειρισμενο αν βρει....

    οσον αφορα τον αερα, μια χαρα ειναι, μην τρελαινεσαι...
    το λιβανιζεις αρκετο καιρο, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις τοσο πολυ, μηχανακι ειναι, οχι μεζονετα...

    σου εχω στειλει κ μεηλ- απαντηση οσον αφορα την ερωτηση προσφορα στο καταστημα...
    Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...το λιβανιζω γιατι ειναι αρκετα τα χρηματα που κοστιζει και δεν θα ηθελα να το μετανιωσω αργοτερα, για αυτο ρωταω να μου πει καποιος που εχει εμπειρια καποια πραγματα...δεν ειναι μπλουζακι να το πεταξεις αν δεν σου κανει μετα!!

    θα περασω απο κοντα να τα πουμε και καλυτερα!!
    Θελω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Έλα να ξυπνάμε το θέμα να ενημερώσουμε νεαρό φιλο!

    Λοιπόν, σοβαρός νεαρός 31 ετών, που μου έχει αποδείξει την αφοσίωση στο συγκεκριμένο και τον ήπιο οδηγικό χαρακτήρα του εδώ και 3! χρόνια
    είναι στο παραπέντε να αγοράσει Τ100 (inj) κοντά στα 7000e με ενημερωμένα service book.λπ.

    Απλά και όμορφα αν θα προτιμούσατε Τ120 στα 9000ε και γιατί ή αν έχετε αντιρρήσεις για το συγκεκριμένο.

    Η ερώτηση απευθύνεται σε κατόχους. Ευχαριστώ!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Bonneville 50th anniversary
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2012, 19:31
  2. Αξεσουάρ Triumph-Bonneville
    από Konti στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:50
  3. Triumph Bonneville (jet black 2004)
    από axaireutos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF