Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 90

Θέμα: Πρώτη πτώση, βοηθήστε τον -κυριολεκτικά και μεταφορικά- κουλό

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ας το σηκωσει και ας το κοκκαλωσει.πιο ασφαλες θα ειναι απο το να φρεναρει υπο κλιση.
    Εξακολουθείς να επιμένεις για κάτι που ΔΕΝ είναι απόλυτο, αλλά ούτε και σωστό. Το να πατήσει κάποιος φρένο στην στροφή με νορμάλ κλίση, όπως είναι οι κλίσεις που πέρνουμε στον δρόμο δεν συνεπάγεται τούμπα.
    Εσύ μπορείς για δικούς σου λόγους να μην το κάνεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οσοι το κάνουν είναι λάθος, ούτε οτι πέφτουν σε κάθε στροφή.
    Αν έχεις αντιρρήσεις ευχαρίστως να σε κάνω μια βόλτα είτε με το scooter είτε με το μεγάλο για να σου διαλυθούν οι αμφιβολίες.

    Για να μην πιαστούμε από λέξεις, εννοείται οτι μιλάω για νορμάλ κλίσεις και νορμάλ ταχύτητες. Αλλο να φρενάρεις με 15-20 μοίρες και άλλο με 45.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    30/08/2011
    Μηνύματα
    101
    @georgio
    Thanks φίλε μου, σίγουρα με ενδιαφέρει εφόσον κανονιστεί θα κοιτάξω να έρθω.

    @Tziale
    Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις φίλε μου αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι εφόσον δεν τα μάθω από κάπου σωστά, οι παραπάνω ώρες στο τιμόνι από μόνες τους, δεν θα μου προσφέρουν κάτι, αφού και πάλι λάθος θα τα κάνω. Θα πηγαίνω για κάποιο διάστημα πιο σιγά (αλλά όχι πιο σωστά) και όταν ξεθαρρέψω, το πιο πιθανό είναι ότι θα μαζεύω πάλι το θηρίο σε καμιά στροφή (ελπίζω να μη μαζεύουν και εμένα μαζί).
    Όπως σου απάντησε και ένα παιδί, αυτοί που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να μας τα μάθουν, δεν το κάνουν, με αποτέλεσμα ο καθένας να οδηγεί με τις δικές του "πατέντες" οι οποίες πολλές φορές μπορεί να είναι λάθος. Και επειδή δυστυχώς μπικικίνια για riding school δεν παίζουν αυτή την περίοδο, αναγκαστικά θα τη βγάλω με "θεωρητικές" λύσεις από βιβλία και νετ.

    Για παράδειγμα, συνειδητοποίησα ότι πολλές φορές σε στροφές, τραβάω το σώμα μου από την αντίθετη πλευρά της φοράς της στροφής. Αυτό απ' όσο έχω διαβάσει είναι λάθος γιατί χαλάω την ισορροπία και σταθερότητα μου. Δεν ξέρω εάν το κάνω επειδή απλά "φοβάμαι" να γείρω μαζί με τη μηχανή, έχοντας λανθασμένη αίσθηση ότι μπορεί να φύγω ή γέρνω τη μηχανή παραπάνω απ' όσο πρέπει και χρειάζεται να πέσω από την άλλη για να κρατήσω αντιστάθμισμα. Και δυστυχώς επειδή δεν έχω κανέναν να μου δείξει το σωστό τρόπο, θα συνεχίσω να πηγαίνω στα κουτουρού, ελπίζοντας η σχολή οδηγών "του Κασίδη το κεφάλι" να με διδάξει σωστά.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    .... Και δυστυχώς επειδή δεν έχω κανέναν να μου δείξει το σωστό τρόπο, θα συνεχίσω να πηγαίνω στα κουτουρού, ελπίζοντας η σχολή οδηγών "του Κασίδη το κεφάλι" να με διδάξει σωστά.
    Ε κάτσε λιγες ώρες, διάβασε τίποτα από τα σεντόνια που έχουν γραφεί εδώ μέσα κι αλλού και μάθε τουλάχιστον θεωρητικά.. Στου κασίδη το κεφάλι δεν μαθαίνεις να καβαλάς. Τώρα ήσουν τυχερός. Την επόμενη φορά ίσως όχι και τόσο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Εξακολουθείς να επιμένεις για κάτι που ΔΕΝ είναι απόλυτο, αλλά ούτε και σωστό. Το να πατήσει κάποιος φρένο στην στροφή με νορμάλ κλίση, όπως είναι οι κλίσεις που πέρνουμε στον δρόμο δεν συνεπάγεται τούμπα.
    Εσύ μπορείς για δικούς σου λόγους να μην το κάνεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οσοι το κάνουν είναι λάθος, ούτε οτι πέφτουν σε κάθε στροφή.
    Αν έχεις αντιρρήσεις ευχαρίστως να σε κάνω μια βόλτα είτε με το scooter είτε με το μεγάλο για να σου διαλυθούν οι αμφιβολίες.

    Για να μην πιαστούμε από λέξεις, εννοείται οτι μιλάω για νορμάλ κλίσεις και νορμάλ ταχύτητες. Αλλο να φρενάρεις με 15-20 μοίρες και άλλο με 45.
    αντε παλι τα ιδια....
    επειδη βαριεμαι ρε βυρωνα,εχω παραγγειλει κλισομετρο απο ιμπει.οσο ειμαι σε επιτρεπτα πλαισια κλισης για να πατησω φρενο, γραφει την ενδειξη νορμαλ.αν τα περασω βγαζει ενα φτερωτο π@@τσ@ρχιδο και ολα αυτα μονο με 50 ευρω συν τα μεταφορικα!

    αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι ενας νεος αναβατης που δεν εχει ιδεα του τι κλιση μπορει να παρει η μηχανη του και πτι συμβαινει οταν παταει φρενο (πως χανει προσφυση και που) καλο θα ειναι να μην παταει φρενο.το να διαφωνεις σε αυτο μαζι μου ειναι σα να διαφωνεις με τον μπλειντ που ελεγε οτι ''σε γενικες γραμμες καλο ειναι στη βροχη μια κατω''.ε σε γενικες γραμμες καλο ειναι στην στροφη να μην παταμε φρενα.

    δεν λεω οτι ουτε οτι δεν το κανω,ουτε οτι δεν γινεται.λεω απλα οτι καλο ειναι να μην.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #35
    Sele, υπάρχει ένα χρησιμότατο dvd του Θ.Χούντρα για την οδήγηση στην πόλη και τους κινδύνους που υπάρχουν. Αν σε ενδιαφέρει, θα βρούμε τρόπο να πάρεις μια κόπια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    + 1000 στον TROOPER στο παταω φρενα για να.... Σταματησω....!!!

    + 1000 στον Βυρωνα στο "χαιδευω" φρενα ισα..ισα για να επιβραδυνω και να διορθωσω την εξοδο μου στο αντιθετο η στις μπαριερες !!!!:

    winka:



  7. #37
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    30/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ε κάτσε λιγες ώρες, διάβασε τίποτα από τα σεντόνια που έχουν γραφεί εδώ μέσα κι αλλού και μάθε τουλάχιστον θεωρητικά.. Στου κασίδη το κεφάλι δεν μαθαίνεις να καβαλάς. Τώρα ήσουν τυχερός. Την επόμενη φορά ίσως όχι και τόσο.
    Ε ναι αυτό λέω. Απάντηση προς τον Tziale ήταν που έγραψε ότι δεν μαθαίνεις οδήγηση μέσω ίντερνετ ή δια αλληλογραφίας. Από τ' ολότελα, τουλάχιστον να έχω τη θεωρητική γνώση.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Ε ναι αυτό λέω. Απάντηση προς τον Tziale ήταν που έγραψε ότι δεν μαθαίνεις οδήγηση μέσω ίντερνετ ή δια αλληλογραφίας. Από τ' ολότελα, τουλάχιστον να έχω τη θεωρητική γνώση.
    Όλες τις θεωρητικές γνώσεις που θα αποκομίσεις να τις εφαρμόζεις σιγά σιγά. Αλλά να ξέρεις ότι αυτό θα προκαλέσει τούμπες
    (όχι ότι σε σχολεία δεν έχει τούμπες).
    Τουλάχιστον να είναι σε ελεγχόμενο χώρο με ελεγχόμενη ταχύτητα για να κλαις λιγότερο.

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όλες τις θεωρητικές γνώσεις που θα αποκομίσεις να τις εφαρμόζεις σιγά σιγά. Αλλά να ξέρεις ότι αυτό θα προκαλέσει τούμπες
    (όχι ότι σε σχολεία δεν έχει τούμπες).
    Τουλάχιστον να είναι σε ελεγχόμενο χώρο με ελεγχόμενη ταχύτητα για να κλαις λιγότερο.
    Έχεις κάνει κανένα σχολείο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι ενας νεος αναβατης που δεν εχει ιδεα του τι κλιση μπορει να παρει η μηχανη του και πτι συμβαινει οταν παταει φρενο (πως χανει προσφυση και που) καλο θα ειναι να μην παταει φρενο....δεν λεω οτι ουτε οτι δεν το κανω,ουτε οτι δεν γινεται.λεω απλα οτι καλο ειναι να μην.

    ΤότεΝες Γιωργάρα, έχουμε άλλη διαφωνία. Δεν διαφωνείς μαζί μου όταν λέω οτι το δόγμα φρένο+στροφή=τούμπα είναι ψιλομαλακία, διαφωνείς στο ποιοί πρέπει να πατάνε φρένο. Ο νέος οδηγός θα παραμείνει νέος ασχέτα με τα χλμ που θα γράψει σε 100 χρόνια, αν δεν πειραματιστεί λίγο με το μηχανάκι του.
    Και αν δεν πειραματιστεί λίγο, δεν θα κάνει αυτό που πρέπει όταν θα χρειαστεί.
    Ε, σ΄αυτό διαφωνώ κάθετα...αν ορίζουμε κάποια θέματα με τόσο απόλυτο τρόπο, ο νέος από φόβο δεν πρόκειται να το δοκιμάσει ποτέ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    ΤότεΝες Γιωργάρα, έχουμε άλλη διαφωνία. Δεν διαφωνείς μαζί μου όταν λέω οτι το δόγμα φρένο+στροφή=τούμπα είναι ψιλομαλακία, διαφωνείς στο ποιοί πρέπει να πατάνε φρένο. Ο νέος οδηγός θα παραμείνει νέος ασχέτα με τα χλμ που θα γράψει σε 100 χρόνια, αν δεν πειραματιστεί λίγο με το μηχανάκι του.
    Και αν δεν πειραματιστεί λίγο, δεν θα κάνει αυτό που πρέπει όταν θα χρειαστεί.
    Ε, σ΄αυτό διαφωνώ κάθετα...αν ορίζουμε κάποια θέματα με τόσο απόλυτο τρόπο, ο νέος από φόβο δεν πρόκειται να το δοκιμάσει ποτέ.
    Αφού είπα την απόλυτη αλήθεια ποιο πάνω, γιατί διαφωνείτε ακόμα μεταξύ σας;

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Αλλά να ξέρεις ότι αυτό θα προκαλέσει τούμπες
    Εφάρμοσες θεωρητικές γνώσεις κι έπεσες;

    Γιατί εγώ πχ, μια σοβαρή "τούμπα" που είχα πριν μερικά χρόνια προκλήθηκε από την έλλειψη γνώσεων....!
    Give me fuel, Give me fire

  13. #43
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Εφάρμοσες θεωρητικές γνώσεις κι έπεσες;

    Γιατί εγώ πχ, μια σοβαρή "τούμπα" που είχα πριν μερικά χρόνια προκλήθηκε από την έλλειψη γνώσεων....!

    Δεν ειναι δυσκολο να πεσεις ( ειδικα οταν η θεωρια εχει μεσα 1002 διαφορετικες αποψεις, σου φαινονται σχεδον ολες σωστες,.... απο ποιους..??? Αληθεια....???? )


    Στην μοτο ειδικα εαν η θεωρια δεν συνοδευετε στο καπακι απο πραξη....

    Ποναει η κερατουκλα ...!!!

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Εφάρμοσες θεωρητικές γνώσεις κι έπεσες;

    Γιατί εγώ πχ, μια σοβαρή "τούμπα" που είχα πριν μερικά χρόνια προκλήθηκε από την έλλειψη γνώσεων....!
    Είναι πιθανό:
    1. Αν οι θεωρητικές γνώσεις είμαι λάθος
    2. Οι θεωρητικές γνώσεις είναι σωστές αλλά υπερβαίνεις εαυτόν
    3. Νομίζεις ότι είσαι τούμπανος μετά από την σωστή εφαρμογή των θεωρητικών γνώσεων.

    Οι στατιστικές δείχνουν ότι μέσα στην πίστα κατά τη διάρκεια των μαθημάτων γίνονται ελάχιστες πτώσεις. Επίσης δείχνουν ότι οι πολλοί απόφοιτοι μετράνε μία τούμπα στο δρόμο σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα από το μάθημα γιατί εφαρμόζουν το 3.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    ειδικα οταν η θεωρια εχει μεσα 1002 διαφορετικες αποψεις, σου φαινονται σχεδον ολες σωστες,.... απο ποιους..??? Αληθεια....???? )
    Σχετικά με τη θεωρία αναφέρομαι αποκλειστικά στα βιβλία του Keith Code.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    2. Οι θεωρητικές γνώσεις είναι σωστές αλλά υπερβαίνεις εαυτόν
    3. Νομίζεις ότι είσαι τούμπανος μετά από την σωστή εφαρμογή των θεωρητικών γνώσεων.
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και τα δύο βέβαια καθιστούν μια υπέρβαση και όχι απλά εφαρμογή. Η ερώτηση στον nikos_abel έγινε επειδή ήταν σαν να έλεγε ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την εφαρμογή της θεωρίας...
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 15:43
  2. 26/10/05 βλεπω τον ηλιο και....
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 16:33
  3. Suzuki διωχνει τον Roberts και παιρνει Biaggi...
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 03:28
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 06:56
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF