Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 90

Θέμα: Πρώτη πτώση, βοηθήστε τον -κυριολεκτικά και μεταφορικά- κουλό

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τη θεωρία αναφέρομαι αποκλειστικά στα βιβλία του Keith Code.



    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και τα δύο βέβαια καθιστούν μια υπέρβαση και όχι απλά εφαρμογή. Η ερώτηση στον nikos_abel έγινε επειδή ήταν σαν να έλεγε ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την εφαρμογή της θεωρίας...
    Μα φυσικά τότε θ' αρχίσουν.. μέχρι να μάθεις ζεις στην άγνοια που είναι μεν ευχάριστο σαν γενικότερη κατάσταση αλλά επικίνδυνη..

    Όταν θ' αρχισεις ν' απασχολείς το μαυλό σου (και μέχρι να γίνουν δεύτερή σου φύση) το πότε φρενάρεις, πόσο, που στρίβεις, που ανοίγεις γκάζι, πόσο κλπ κλπ κλπ τότε αρχίζουν και τα προβλήματα συμπεριφοράς σου στο δρόμο. Κι έρχονται κι οι τούμπες ε; γιατί στην πίστα έχεις σημάδια που τα κάνεις όλα αυτά, στο δρόμο ένα @ έχεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    τότε αρχίζουν και τα προβλήματα συμπεριφοράς σου στο δρόμο.

    Προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο... Πχ όταν δεν ήξερα τι είναι το target fixation και πως να το αποφύγω νομίζω ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα...
    Give me fuel, Give me fire

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τη θεωρία αναφέρομαι αποκλειστικά στα βιβλία του Keith Code.



    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και τα δύο βέβαια καθιστούν μια υπέρβαση και όχι απλά εφαρμογή. Η ερώτηση στον nikos_abel έγινε επειδή ήταν σαν να έλεγε ότι θα αρχίσουν τα προβλήματα με την εφαρμογή της θεωρίας...
    Όχι, το ακριβώς αντίθετο, μη ξεχνάς πως τα μισά πράγματα στο twist είναι για να σε μάθουν να αντιδράς αντίθετα από το ένστικτο σου.
    Αν λοιπόν σα παπάρας πας να τα κάνεις όλα by the book, @ρχ@δια θα καταφέρεις να μάθεις, τα μούτρα σου θα φας.
    Θέλει λάου λάου το πράγμα, γιατί ακόμα και μια σωστή θεωρία, όταν την εφαρμόζεις θα δημιουργηθούν πάμπολες απορίες
    που δεν ήταν δυνατόν να τις προβλέψει ο κάθε συγγραφέας.
    Επίσης δεν έχεις κανέναν να σου πει αν αυτά που με περηφάνεια κατάφερες, τα κατάφερες όντως και δεν κάνεις
    ότι νάναι.
    Άλλο πράγμα το σχολείο, πας γιατί θές να μάθεις (συνήθως) και σε συμπαρασύρουν και οι υπόλοιποι.

    Αναφέρω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα γιατί

    1ον ΔΕΝ έχω κάνει σχολείο (δυστυχώς νο μανούκα νο τάιμ).
    2ον Όλες τις μλκς που έχω κάνει τις έχω ψάξει πάρα πολύ πριν τις εφαρμόσω και υπήρξαν πολλά παραλίγο (ευτυχώς).
    3ον Έχω σκούτερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο... Πχ όταν δεν ήξερα τι είναι το target fixation και πως να το αποφύγω νομίζω ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα...

    Καλά, αυτό δε παλεύεται εύκολα
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_abel; 28/03/2012 στις 13:28.

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο... Πχ όταν δεν ήξερα τι είναι το target fixation και πως να το αποφύγω νομίζω ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα...
    Αυτό είναι ένα (σωτήριο όμως) από μία σειρά πραγμάτων που μαθαίνεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    με συγχωρεις φιλε μου αλλα λιγο αργοπορημενα και λιγο λαθος.....!!!!

    μη γραφετε αν δεν ειστε απολυτα σιγουροι!!!!!!!!
    Συγχωρεμενος

    Αλλα μπορεις να μου πεις που το εκανα το λαθος? Ρωταω χωρις καμια υπονοια ειρωνιας...

    Επισης @ Baron:

    Δεν ειναι εμμονη το οτι δεν παταμε φρενο ποτε μεσα στη στροφη. Και εγω παταω το μπροστα μεχρι τα μεσα σχεδον της στροφης η και περισσοτερο αναλογα με την κλιση της. Αλλα ειναι διαφορετικο το SS και διαφορετικο ενα σκουτερ.

    Επισης αναφερθηκα πιο πανω πως ενας ΑΠΕΙΡΟΣ οδηγος δεν θα επρεπε να παταει ΠΟΤΕ τα φρενα του μεσα στη στροφη εκτος απ το πισω για να διορθωσει πορεια. Δηλαδη αν κανει λαθος και πατησει παραπανω το μπροστα φρενο και ειτε φαει τουμπα ειτε τον ισιωσει και τον πεταξει στο αντιθετο τι γινεται?

    Ξαναλεω πως μιλουσα για ΑΠΕΙΡΟΥΣ οδηγους...
    Ciao Super Sic...

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι εμμονη το οτι δεν παταμε φρενο ποτε μεσα στη στροφη. Και εγω παταω το μπροστα μεχρι τα μεσα σχεδον της στροφης η και περισσοτερο αναλογα με την κλιση της. Αλλα ειναι διαφορετικο το SS και διαφορετικο ενα σκουτερ.

    Επισης αναφερθηκα πιο πανω πως ενας ΑΠΕΙΡΟΣ οδηγος δεν θα επρεπε να παταει ΠΟΤΕ τα φρενα του μεσα στη στροφη εκτος απ το πισω για να διορθωσει πορεια. Δηλαδη αν κανει λαθος και πατησει παραπανω το μπροστα φρενο και ειτε φαει τουμπα ειτε τον ισιωσει και τον πεταξει στο αντιθετο τι γινεται?

    Ξαναλεω πως μιλουσα για ΑΠΕΙΡΟΥΣ οδηγους...
    Τα είπα και πιο πάνω νομίζω. Ενας άπειρος πότε γίνεται δηλαδή έμπειρος? Όταν "μετακινηθεί" πάνω σε μηχανή για 10.000χλμ? Εμπειρος θα γίνει όταν αρχίζει να ψάχνεται με το πρα πρα που καβαλάει για να μαθει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει. Και ξαναλέω οτι ακόμα και ενας άπειρος οδηγός, αν φρενάρει 'εχοντας μια λογική κλίση (όπως έχουν συνήθως οι ψαρωμένοι αναβάτες) ούτε πρόκειται να πέσει, ούτε κάτι δραματικό θα γίνει.
    Αν τα ΄χει κάνει τόσο σκατά ώστε να πέσει από low, θα έχει ήδη μετρήσει πολλές τούμπες και σίγουρα κάτι δεν θα πηγαίνει καθόλου καλά.
    Μου φαίνεται αστείο να φαντάζομαι έναν άπειρο αναβάτη που θα μπει με κλίση 15΄, θα πρέπει να φρενάρει επειδή κάτι του βγήκε και δεν θα το κάνει επειδή έχει διαβάσει οτι αν τολμήσει να πατήσει φρένο σε στροφή (γενικά κι αόριστα) θα πέσει αυτόματα.

    Τα scooter μην τα τσουβαλιάζεις. Αλλιώς στρίβει ένα scooter με 12' τροχούς και αλλιώς ένα με 16" και 120 ελαστικό. Τα 16" μια χαρά στρίβουν και φρενάρουν χωρίς δράματα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Τα είπα και πιο πάνω νομίζω. Ενας άπειρος πότε γίνεται δηλαδή έμπειρος? Όταν "μετακινηθεί" πάνω σε μηχανή για 10.000χλμ? Εμπειρος θα γίνει όταν αρχίζει να ψάχνεται με το πρα πρα που καβαλάει για να μαθει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει. Και ξαναλέω οτι ακόμα και ενας άπειρος οδηγός, αν φρενάρει 'εχοντας μια λογική κλίση (όπως έχουν συνήθως οι ψαρωμένοι αναβάτες) ούτε πρόκειται να πέσει, ούτε κάτι δραματικό θα γίνει.
    Αν τα ΄χει κάνει τόσο σκατά ώστε να πέσει από low, θα έχει ήδη μετρήσει πολλές τούμπες και σίγουρα κάτι δεν θα πηγαίνει καθόλου καλά.
    Μου φαίνεται αστείο να φαντάζομαι έναν άπειρο αναβάτη που θα μπει με κλίση 15΄, θα πρέπει να φρενάρει επειδή κάτι του βγήκε και δεν θα το κάνει επειδή έχει διαβάσει οτι αν τολμήσει να πατήσει φρένο σε στροφή (γενικά κι αόριστα) θα πέσει αυτόματα.

    Τα scooter μην τα τσουβαλιάζεις. Αλλιώς στρίβει ένα scooter με 12' τροχούς και αλλιώς ένα με 16" και 120 ελαστικό. Τα 16" μια χαρά στρίβουν και φρενάρουν χωρίς δράματα.
    Να ψαχνεται αλλα μεσα σε λογικα επιπεδα. Συμφωνω πως τα φρενα μεσα στη στροφη με μηδενικη η ελαχιστη κλιση δεν θα προκαλεσουν ατυχημα η τουμπα.

    Απλα χρειαζεται εξοικειωση μεχρι ενα βαθμο, και μετα προσπαθεια και ψαξιμο. Γιατι δεν φταιει μονο η κλιση που εχεις στη στροφη. Ο οδηγος μπορει να εχει λογικη κλιση, αλλα λογω απειριας να πατησει παραπανω φρενο και να μη μπορεσει να το μαζεψει. Το εχω δει να γινεται και ημουν συνεπιβατης...δεν σωριαστηκαμε αλλα λιγο θελαμε.

    Οσο για τα σκουτερ...δεν τσουβαλιασα! Δεν ξερω τι οδηγαει το παλικαρι...γι αυτο ειπα και στο πρωτο ποστ μου πως οι μοτοσυκλετες διαφερουν οποτε δεν ειμαι απολυτος!
    Ciao Super Sic...

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Να ψαχνεται αλλα μεσα σε λογικα επιπεδα. Συμφωνω πως τα φρενα μεσα στη στροφη με μηδενικη η ελαχιστη κλιση δεν θα προκαλεσουν ατυχημα η τουμπα.

    Απλα χρειαζεται εξοικειωση μεχρι ενα βαθμο, και μετα προσπαθεια και ψαξιμο. Γιατι δεν φταιει μονο η κλιση που εχεις στη στροφη. Ο οδηγος μπορει να εχει λογικη κλιση, αλλα λογω απειριας να πατησει παραπανω φρενο και να μη μπορεσει να το μαζεψει. Το εχω δει να γινεται και ημουν συνεπιβατης...δεν σωριαστηκαμε αλλα λιγο θελαμε.

    Οσο για τα σκουτερ...δεν τσουβαλιασα! Δεν ξερω τι οδηγαει το παλικαρι...γι αυτο ειπα και στο πρωτο ποστ μου πως οι μοτοσυκλετες διαφερουν οποτε δεν ειμαι απολυτος!

    Ετσι όπως το θέτεις δεν διαφωνούμε σε κάτι. Ενα SΗ οδηγάει το παλληκάρι που είναι αξιοπρεπέστατο από κράτημα (αν και Honda )


    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #54
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Εντελως επιγραμματικα και με καθε επιφυλαξη καθως το καθε μηχανακι συμπεριφερεται διαφορετικα...

    1. Πριν τη στροφη πατας τοσο φρενο, οσο χρειαζεται για να μπεις με μια νορμαλ ταχυτητα και να μη σε "ανοιξει" η στροφη και βγεις στο αντιθετο. Το τι φρενο πατας διαφερει απο μοτο σε μοτο...εγω στο Gixxer παταω μονο μπροστινο μιας και το πισω δε χρειαζεται σχεδον πουθενα υπο κανονικες συνθηκες. Στο σκουτερ θα τα πατουσα και τα 2, με αναλογια μπρος-πισω 70-30 ή 80-20.

    2. Δεν αφηνεις ποτε το γκαζι. Στη στροφη μπαινεις με το γκαζι ανοιχτο και ΣΤΑΘΕΡΟ. Ουτε το ανοιγεις ουτε το κλεινεις! Με οτι ταχυτητα μπεις, με αυτη παραμενεις. Κλεινεις το γκαζι λιγο πριν φρεναρεις, για να φρεναρεις, και μετα το πιανεις παλι, ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΙΠΑΜΕ. Δεν το καρυδωνεις. Στην εξοδο της στροφης μπορεις να το ανοιξεις περισσοτερο. Μεσα στη στροφη ποτε.

    3. Πανω στη στροφη δεν πατας ΠΟΤΕ φρενο εκτος και εισαι υπερ-παγκοσμιος τυπου Βαλεντινο Ροσσι που παταει τα φρενα του μεχρι τη μεση της στροφης. Αν δεις οτι εκανες λαθος στην ταχυτητα εισοδου, και η γραμμη σου ανοιγει επικινδυνα (δηλαδη παει να σε βγαλει στο αντιθετο ρευμα) τοτε τσιμπας ΕΛΑΧΙΣΤΑ το πισω φρενο (ελαχιστα γιατι αν μπλοκαρεις τον τροχο θα μαζευεις πλαστικα απ τον δρομο) για να σε φερει προς τα μεσα η στροφη και να συνεχισεις.

    Το κυριοτερο ειναι να μη φοβασαι τις στροφες...βλεπεις τι εχεις μπροστα σου και πραττεις αναλογα...καθοριζεις την ταχυτητα σου ωστε να μπεις με ασφαλεια.

    Αν βρεχει πας με πολυ λιγοτερα χλμ μιας και τα σκουτερ εχουν μικρα και χοντρα λαστιχα και δεν κρατανε στη βροχη οπως κραταει μια μοτοσυκλετα.

    Αυτα...λιγο αργοπορημενα...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Συγχωρεμενος

    Αλλα μπορεις να μου πεις που το εκανα το λαθος? Ρωταω χωρις καμια υπονοια ειρωνιας...
    ουτε απο εμενα υπηρχε ειρωνια.

    παμε λοιπον ενα-ενα
    1.ας πουμε οτι καλα τα λες αν και εχω μια ψιλοενσταση στον τροπο που το διατυπωνεις αλλα ειναι αμελητεα τα πραματα.
    2.ΩΠΑ.η αλληλουχια κινησεων ειναι:κλεινω γκαζι,φρεναρω-κατεβαζω,φτανω στο σημειο εισοδου,γερνω μοτοσυκλετα με εφαρμογη γυροσκοπικου,και απο εκεινη τη στιγμη μεχρι το πικ απ της μοτοσυκλετας εχω ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑΘΕΡΟ.
    3.συμφωνω στο δεν πατας φρενο στη στροφη.το ελαχιστο τσιμπημα του πισω φρενου θα προκαλεσει αρχικα μια ελατωση της διαδρομης της πισω αναρτησης και αυτο θα εχει οντως σαν αποτελεσμα το κλεισιμο της τροχιας αλλα (i)αυτο θα προκαλεσει αποσταθεροποιηση στη μοτοσυκλετα και (ii)μολις αφησεις το πισω φρενο το συστημα θα προσπαθησει να ερθει και παλι σε ισοροπια αρα θα επανελθει φοριο στον μπροστινο τροχο με εναν αυξημενο κινδυνο πτωσης, ειδικα αν δεν εχεις καλο throtle control.
    κοινως σιγουρα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις το πισω φρενο παρα το μπροστα αλλα το καλυτερο ειναι να μη χρειαστει να χρησιμοποιησεις τπτ.

    αυτες τις ενστασεις ειχα προσωπικα.no offence

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    ΤότεΝες Γιωργάρα, έχουμε άλλη διαφωνία. Δεν διαφωνείς μαζί μου όταν λέω οτι το δόγμα φρένο+στροφή=τούμπα είναι ψιλομαλακία, διαφωνείς στο ποιοί πρέπει να πατάνε φρένο. Ο νέος οδηγός θα παραμείνει νέος ασχέτα με τα χλμ που θα γράψει σε 100 χρόνια, αν δεν πειραματιστεί λίγο με το μηχανάκι του.
    Και αν δεν πειραματιστεί λίγο, δεν θα κάνει αυτό που πρέπει όταν θα χρειαστεί.
    Ε, σ΄αυτό διαφωνώ κάθετα...αν ορίζουμε κάποια θέματα με τόσο απόλυτο τρόπο, ο νέος από φόβο δεν πρόκειται να το δοκιμάσει ποτέ.
    φρενο+στροφη=ενδεχομενη τουμπα
    φρενο+στροφη+αγνοια=πιο ενδεχομενη τουμπα
    φρενο+στροφη+αγνοια+απειρια=ακομα πιο ενδεχομενη τουμπα
    φρενο+στροφη+αγνοια+απειρια+βροχη=ακομα πιο πολυ ενδεχομενη τουμπα
    φρενο+στροφη+αγνοια+απειρια+βροχη+λαθος θεση σωματος=τρομακτικα πιο πολυ ενδεχομενη τουμπα
    φρενο+στροφη+αγνοια+απειρια+βροχη+λαθος θεση σωματος+σκουτεροπαπο=σιγουρη τουμπα.

    καταλαβες?

    δεν μιλησα για παλιους και νεους,εμπειρους και απειρους.μιλησα για ανθρωπους που μπηκανε στο τρυπακι, οπως το παλικαρι εδω μεσα, να ψαξουνε 10 βασικα πραματα σε οτι εχει να κανει με την οδηγηση της μοτοσυκλετας.το ιδιο ισχυει και στα μαθηματικα.χρησιμοποιουμε κομπιουτερ για να κανουμε πραξεις.στην πρωτη δημοτικου ομως μας το απαγορευανε προκειμενου να μαθουμε τη λογικη και να το κανουμε μονοι μας.σε αυτη τη λογικη λεω οτι ενας απειρος (χρησιμοποιω αυτο το επιθετο για να μη πω αδαης που θα ηταν το σωστοτερο) οδηγος πρεπει να μαθει να μην παταει φρενο στη στροφη

    υ.γ.θες να με σκασεις αλλα αργα η γρηγορα θα πεσεις στα χερια μου και θα μου το πληρωσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αφού είπα την απόλυτη αλήθεια ποιο πάνω, γιατί διαφωνείτε ακόμα μεταξύ σας;

    +1000
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ουτε απο εμενα υπηρχε ειρωνια.


    2.ΩΠΑ.η αλληλουχια κινησεων ειναι:κλεινω γκαζι,φρεναρω-κατεβαζω,φτανω στο σημειο εισοδου,γερνω μοτοσυκλετα με εφαρμογη γυροσκοπικου,και απο εκεινη τη στιγμη μεχρι το πικ απ της μοτοσυκλετας εχω ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑΘΕΡΟ.
    3.συμφωνω στο δεν πατας φρενο στη στροφη.το ελαχιστο τσιμπημα του πισω φρενου θα προκαλεσει αρχικα μια ελατωση της διαδρομης της πισω αναρτησης και αυτο θα εχει οντως σαν αποτελεσμα το κλεισιμο της τροχιας αλλα (i)αυτο θα προκαλεσει αποσταθεροποιηση στη μοτοσυκλετα και (ii)μολις αφησεις το πισω φρενο το συστημα θα προσπαθησει να ερθει και παλι σε ισοροπια αρα θα επανελθει φοριο στον μπροστινο τροχο με εναν αυξημενο κινδυνο πτωσης, ειδικα αν δεν εχεις καλο throtle control.
    κοινως σιγουρα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις το πισω φρενο παρα το μπροστα αλλα το καλυτερο ειναι να μη χρειαστει να χρησιμοποιησεις τπτ.

    αυτες τις ενστασεις ειχα προσωπικα.no offence
    Εννοειται no offence. Συζητηση κανουμε.

    Στο 2 τωρα. Δεν μιλησα για κατεβασμα ταχυτητων και γυροσκοπικο μιας και μιλαμε για σκουτερ και για απειρο αναβατη οποτε το γυροσκοπικο μπορει να του φανει πυρηνικη φυσικη στην αρχη.

    Οσον αφορα το γκαζι τωρα. Λαθος μου το ΣΤΑΘΕΡΟ σε ολο το μηκος της στροφης, απλα αυτο θα ελεγα σε καποιον που τωρα μαθαινει μιας και το λαθος γινεται ευκολα στο προοδευτικα ανοιγομενο γκαζι. Βεβαια πιστευω πως παιζει ρολο και η στροφη. Σε μια κλειστη στροφη η ενα πεταλο δεν μπορεις να εχεις προοδευτικα ανοιγομενο σε ολο το μηκος της γιατι θα σε πεταξει εξω. Σε κανονικες στροφες ναι. Μολις αφησεις τα φρενα πιασεις το γκαζι και ανοιγεις σιγα σιγα.

    Παμε και στο 3. Αναφερω ξανα οτι αλλαζει η συμπεριφορα καθε μοτο. Εγω που οδηγω SS αν δω οτι με ανοιγει επικινδυνα μεσα στη στροφη, παταω το πισω φρενο τοσο ωστε να ελλατωσω λιγη ταχυτητα μεχρι να με ξαναφερει στο εσωτερικο της στροφης. Δεν αφηνω το γκαζι οταν το παταω το φρενο γιατι το φρενο κινητηρα ειναι επικινδυνο μεσα στη στροφη στα SS. Τα σκουτερ δεν ξερω πως συμπεριφερονται οποτε παιζει και να μη πρεπει να πατησεις πισω φρενο αν σε ανοιξει αλλα απλα να λυγισεις λιγο ακομη... Δεν φερνω αντιρρηση στα λεγομενα σου μιας και δεν το εχω ψαξει στα υπολοιπα μηχανακια...

    Ciao Super Sic...

  11. #56
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    ...

    Παμε και στο 3. Αναφερω ξανα οτι αλλαζει η συμπεριφορα καθε μοτο. Εγω που οδηγω SS αν δω οτι με ανοιγει επικινδυνα μεσα στη στροφη, παταω το πισω φρενο τοσο ωστε να ελλατωσω λιγη ταχυτητα μεχρι να με ξαναφερει στο εσωτερικο της στροφης. Δεν αφηνω το γκαζι οταν το παταω το φρενο γιατι το φρενο κινητηρα ειναι επικινδυνο μεσα στη στροφη στα SS. Τα σκουτερ δεν ξερω πως συμπεριφερονται οποτε παιζει και να μη πρεπει να πατησεις πισω φρενο αν σε ανοιξει αλλα απλα να λυγισεις λιγο ακομη... Δεν φερνω αντιρρηση στα λεγομενα σου μιας και δεν το εχω ψαξει στα υπολοιπα μηχανακια...

    Θα μπορούσες να στρίψεις λίγο ακόμα.. εκτός αν έξυνες ήδη γονατα, μαρσπιέ, αυτιά, μύτες.. πολλές φορές βοηθάει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #57
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Εννοειται no offence. Συζητηση κανουμε.......


    να ξεκαθαρισω τοσο σε σενα οσο και σε ολους τους υπολοιπους οτι ολα αυτα που ειπα δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου αλλα ειναι η υλη που διδασκει το css.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος


    να ξεκαθαρισω τοσο σε σενα οσο και σε ολους τους υπολοιπους οτι ολα αυτα που ειπα δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου αλλα ειναι η υλη που διδασκει το css.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσες να στρίψεις λίγο ακόμα.. εκτός αν έξυνες ήδη γονατα, μαρσπιέ, αυτιά, μύτες.. πολλές φορές βοηθάει.
    Οταν εισαι στα ορια σου και μιας και δεν ειμαστε (τουλαχιστον εγω) παγκοσμιοι, βρισκω το πισω φρενο να με βοηθαει περισσοτερο παρα το να διακινδυνευσω να λυγισω και αλλο με οτι αυτο συνεπαγεται!

    Επισης το πισω φρενο ειναι πολυ καλο και πριν τη στροφη για trailbreaking Αλλα δε το συνιστω στα σκουτερ
    Ciao Super Sic...

  14. #59
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος




    Οταν εισαι στα ορια σου και μιας και δεν ειμαστε (τουλαχιστον εγω) παγκοσμιοι, βρισκω το πισω φρενο να με βοηθαει περισσοτερο παρα το να διακινδυνευσω να λυγισω και αλλο με οτι αυτο συνεπαγεται!

    Επισης το πισω φρενο ειναι πολυ καλο και πριν τη στροφη για trailbreaking Αλλα δε το συνιστω στα σκουτερ

    Προσωπικα και εμενα ( σε συνδυασμο με ελαφρυ μπροστινο...)


    Στην τελικη....

    Χιλιες φορες να πεσω παρα να φυγω στο αντιθετο , στην μπαριερα , στα βραχια, στην νταλικα με οποιες συνεπειες....!!!



  15. #60
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    ...
    Επισης το πισω φρενο ειναι πολυ καλο και πριν τη στροφη για trailbreaking Αλλα δε το συνιστω στα σκουτερ
    Μάλλον κάνεις κάτι λάθος στον όρο αλλά δεν γ@μείς.. θα πέσεις που θα πέσεις, πες το όπως θες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 14:43
  2. 26/10/05 βλεπω τον ηλιο και....
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 15:33
  3. Suzuki διωχνει τον Roberts και παιρνει Biaggi...
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 02:28
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 05:56
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF