Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 90

Θέμα: Πρώτη πτώση, βοηθήστε τον -κυριολεκτικά και μεταφορικά- κουλό

  1. #61
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    Στο 2 τωρα. Δεν μιλησα για κατεβασμα ταχυτητων και γυροσκοπικο μιας και μιλαμε για σκουτερ και για απειρο αναβατη οποτε το γυροσκοπικο μπορει να του φανει πυρηνικη φυσικη στην αρχη.

    Και τι άλλο θα του πεις δηλαδή; Να πάει στην τύχη; Όπως του'ρχεται; Με τη διαίσθηση;

    Αφού έτσι στρίβει το μηχανάκι, έτσι πρέπει να το μάθει, από την αρχή. Ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν οι "σχολές οδήγησης" που πάμε για το δίπλωμα μας έλεγαν από την αρχή πως αλλάζει κατεύθυνση αυτό το όχημα που καβαλάμε!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Χιλιες φορες να πεσω παρα να φυγω στο αντιθετο , στην μπαριερα , στα βραχια, στην νταλικα με οποιες συνεπειες....!!!


    Νομίζω όταν πέφτουμε πάλι εκεί πάμε...
    Give me fuel, Give me fire

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από keepdreaming Προβολή μηνύματος
    οποτε το γυροσκοπικο μπορει να του φανει πυρηνικη φυσικη στην αρχη.
    Το γυροσκοπικό ίσως. Αλλά το counter steering όπως και άλλα θεωρητικά πραγματάκια που θα διαβάσει, πιστεύω μπορούν να εφαρμοστούν δοκιμαστικά στον δρόμο χωρίς κίνδυνο. Συμφωνώ.

    Μια ερώτηση προς τους εκπαιδευμένους με το css: στα μαθήματα γίνεται αναφορά και σε εν γένει κανόνες οδικής συμπεριφοράς;

  3. #63
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    ....
    Μια ερώτηση προς τους εκπαιδευμένους με το css: στα μαθήματα γίνεται αναφορά και σε εν γένει κανόνες οδικής συμπεριφοράς;
    define
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #64
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Το γυροσκοπικό ίσως. Αλλά το counter steering όπως και άλλα θεωρητικά πραγματάκια που θα διαβάσει, πιστεύω μπορούν να εφαρμοστούν δοκιμαστικά στον δρόμο χωρίς κίνδυνο. Συμφωνώ.

    ....
    Γυροσκοπικό = counter steering
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    define
    Στην αρχή είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι είναι σχολείο για οδήγηση στην πίστα αλλά αυτοί που το κάνουν είχαν πει όχι. Επειδή λέγεται σχολείο ασφαλούς οδήγησης δηλαδή δεν θα έπρεπε να περιέχει και γενικούς κανόνες εκτός από τις τεχνικές οδήγησης;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γυροσκοπικό = counter steering
    Νομίζω ανάποδο τιμόνι = counter steering, όχι;

  6. #66
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    ...

    Νομίζω ανάποδο τιμόνι = counter steering, όχι;
    Ναι αλλά το "γυροσκοπικό" προκαλείται από το counter steering..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #67
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή είχα την λανθασμένη εντύπωση ότι είναι σχολείο για οδήγηση στην πίστα αλλά αυτοί που το κάνουν είχαν πει όχι. Επειδή λέγεται σχολείο ασφαλούς οδήγησης δηλαδή δεν θα έπρεπε να περιέχει και γενικούς κανόνες εκτός από τις τεχνικές οδήγησης;
    τι εννοεις γενικους κανονες?δωσε μου ενα παραδειγμα για να καταλαβω τι εννοεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #68
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος



    Νομίζω όταν πέφτουμε πάλι εκεί πάμε...



    Δεν ειναι ολα gp.....!!!



  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    τι εννοεις γενικους κανονες?δωσε μου ενα παραδειγμα για να καταλαβω τι εννοεις.
    Υποτίθεται πως πας στο σχολείο για να μάθεις να οδηγείς με περισσότερη ασφάλεια έτσι;

    Πάω εγώ ο άσχετος που δεν κάνω σούζες έντο μέσα στην πόλη, δεν περνάω με κόκκινα, δεν πηγαίνω με 170-180 σε επαρχιακό δίκτυο αλλά έχω φάει δυο τούμπες επειδή την μια έχω λάθος το σώμα, την άλλη λάθος γραμμή και τσαρουχώνω τα φρένα ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Κάνω 1-2 lvl και είμαι σούπερ μετά αφού ξέρω πως θα συμπεριφερθώ στις ίδιες περιπτώσεις αν μου ξανατύχουν.

    Πάει όμως και ο κάγκουρας που έχει τάδε χρόνο στην επίδαυρο, τάδε χρόνο στο μπράλο και κάνει το τρίπολη - αλεξανδρούπολη σε 2 ώρες. Είναι σούπερ γρήγορος ήδη και με τις τεχνικές οδήγησης που μαθαίνει γίνεται ακόμα πιο γρήγορος αλλά συνεχίζει να πηγαίνει αέρα πατέρα μέσα στην πόλη, με 200 στο επαρχιακό και να ρίχνει τον χρόνο στα urban cirquit.

    Ποιος είναι πιο ασφαλής μετά τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης; Αυτά τα τετριμμένα περί συμπεριφοράς λέγονται καθόλου ή όχι;

  10. #70
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται πως πας στο σχολείο για να μάθεις να οδηγείς με περισσότερη ασφάλεια έτσι;

    Πάω εγώ ο άσχετος που δεν κάνω σούζες έντο μέσα στην πόλη, δεν περνάω με κόκκινα, δεν πηγαίνω με 170-180 σε επαρχιακό δίκτυο αλλά έχω φάει δυο τούμπες επειδή την μια έχω λάθος το σώμα, την άλλη λάθος γραμμή και τσαρουχώνω τα φρένα ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Κάνω 1-2 lvl και είμαι σούπερ μετά αφού ξέρω πως θα συμπεριφερθώ στις ίδιες περιπτώσεις αν μου ξανατύχουν.

    Πάει όμως και ο κάγκουρας που έχει τάδε χρόνο στην επίδαυρο, τάδε χρόνο στο μπράλο και κάνει το τρίπολη - αλεξανδρούπολη σε 2 ώρες. Είναι σούπερ γρήγορος ήδη και με τις τεχνικές οδήγησης που μαθαίνει γίνεται ακόμα πιο γρήγορος αλλά συνεχίζει να πηγαίνει αέρα πατέρα μέσα στην πόλη, με 200 στο επαρχιακό και να ρίχνει τον χρόνο στα urban cirquit.

    Ποιος είναι πιο ασφαλής μετά τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης; Αυτά τα τετριμμένα περί συμπεριφοράς λέγονται καθόλου ή όχι;
    σχολη ασφαλους οδηγησης ειναι.οχι το φροντιστηριο του κ.ο.κ. (γι αυτο το κομματι εχει βγει το σεμιναριο ασφαλους οδηγησης στη πολη.ειναι θεωρητικο και υπαρχει σε dvd)
    και μη μπερδευεις τον γρηγορο με τον ασφαλη.

    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 28/03/2012 στις 17:18.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    σχολη ασφαλους οδηγησης ειναι.οχι το φροντιστηριο του κ.ο.κ.
    και μη μπερδευεις τον γρηγορο με τον ασφαλη.

    Συμφωνώ. Αν και ασφάλεια είναι πολλά πράγματα στον δρόμο.

    Δεν τα μπερδεύω αλλά επίτηδες τα ανέφερα ανέφερα γιατί είναι διαφορετικοί οι λόγοι που θα πάει κάποιος. (Προσωπική εμπειρία από διαλόγους).

    Τέλος πάντων δεν θέλω να επεκταθώ. Κατανοητός.

  12. #72
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ. Αν και ασφάλεια είναι πολλά πράγματα στον δρόμο.

    Δεν τα μπερδεύω αλλά επίτηδες τα ανέφερα ανέφερα γιατί είναι διαφορετικοί οι λόγοι που θα πάει κάποιος. (Προσωπική εμπειρία από διαλόγους).

    Τέλος πάντων δεν θέλω να επεκταθώ. Κατανοητός.
    οκ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    http://www.youtube.com/watch?v=xr7x8...eature=related

    Πάρε μιά ιδέα...

    Καλό είναι να διαβάσεις το βιβλίο και μάλιστα σιγά σιγά και ξανά και ξανά ώστε να το κατανοήσεις. Κι ο Θεός βοηθός....

  14. #74
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Ας μιλήσουμε σοβαρά from now on...

  15. #75
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Βασικά, στην διαφωνία μεταξύ baron και troop (αν τελικά υπάρχει τέτοια) πιστεύω ότι και οι δύο έχουν δίκιο: Ιδανικά, κατά την διάρκεια μιας στροφής δεν πρέπει και δεν χρειάζεται να φρενάρεις. Αυτός θα πρέπει να είναι ο στόχος σου:

    1. Πλησιάζοντας την στροφή επιλέγεις το σημείο εισόδου σου
    2. Θέτεις την ταχύτητα εισόδου σου χρησιμοποιώντας τα φρένα. Κατεβάζεις αν χρειάζεται.
    3. Αφήνεις τα φρένα.
    4. Στο σημείο εισόδου δίνεις την απαραίτητη κλίση στην μοτοσυκλέτα ώστε να διαγράψει την τροχιά της στροφής (ιδανικά άπαξ, χωρίς μετέπειτα διορθώσεις)
    5. Μόλις δώσεις κλίση, ανοίγεις τον γκάζι και το κρατάς προοδευτικά ανοιγόμενο κατά τη διάρκεια της στροφής.

    Φυσικά το 1 (ποιο είναι το κατάλληλο σημείο εισόδου) το 2 (ποια είναι η κατάλληλη ταχύτητα εισόδου) και το 4 (πόση κλίση δίνεις και ποια είναι η επιθυμητή τροχιά) είναι θέματα που μπορεί να ακούγονται στοιχειώδη όταν τα διαβάζεις σε ένα ποστάκι, αλλά χωράνε πολύ κουβέντα και έχουν να κάνουν με εκπαίδευση εμπειρία και πρακτική (και καθόλου προφανή, τελικά δεν είναι).

    Οκ, αυτό, λοιπόν, είναι το ιδεατό. Ο πραγματικός κόσμος, όμως, συχαίνεται τα ιδεατά: Στην πράξη ένα κάρο πράγματα μπορούν να πάνε στραβά. Μπορεί ο μπροστινός σου να φρενάρει (προφανώς δεν θα πέσεις πάνω του) μπορεί να δεις ένα εμπόδιο που δεν είχες προσέξει (προφανώς δεν θα το πάρεις σβάρνα) μπορεί να συνειδητοποιήσεις ότι εκτίμησες λάθος την ταχύτητα εισόδου σου ή την τροχιά σου και απαιτούνται διορθώσεις (προφανώς δεν θα το αφήσεις να πάει καρφί στη μπαριέρα). Όλα αυτά είναι προβλήματα που αντιμετωπίζονται με πολύ συγκεκριμένους τρόπους κάποιοι από τους οποίους, προφανώς, περιλαμβάνουν την χρήση των φρένων: Πάντα όμως με τον κατάλληλο τρόπο και την κατάλληλη στιγμή και όχι ως ενστικτώδη αντίδραση πανικού. Γενικά πάντως (και αυτό χωράει ΠΟΛΥ νερό) η ενστικτώδης αντίδραση του αρχάριου, όταν κάτι δεν του πάει καλά, είναι να αρπάξει επιτόπου τα φρένα και (σε πιο πολλές περιπτώσεις απ' ότι όχι) αυτό είναι λάθος.

    Για αυτό ακριβώς, τελικά, τέτοια θέματα ΔΕΝ μπορούν να επιλυθούν μέσα από ένα φόρουμ και ΔΕΝ πρέπει να αποτελούν αντικείμενο ανεκδοτολογίας και "tips and tricks" αλλά συστηματικής εκπαίδευσης.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 14:43
  2. 26/10/05 βλεπω τον ηλιο και....
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 15:33
  3. Suzuki διωχνει τον Roberts και παιρνει Biaggi...
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 02:28
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 05:56
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF