Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 90

Θέμα: Πρώτη πτώση, βοηθήστε τον -κυριολεκτικά και μεταφορικά- κουλό

  1. #1
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    30/08/2011
    Μηνύματα
    101

    Πρώτη πτώση, βοηθήστε τον -κυριολεκτικά και μεταφορικά- κουλό

    Γεια σε όλους, χρειάζομαι τη βοήθεια των συμφορουμητών μετά την πρώτη μου πτώση.
    Το Σεπτέμβριο πήρα ένα SH300 για τη μετακίνησή στη δουλειά μου. Μέχρι τότε δεν είχα καμία εμπειρία από δίτροχα. Μαθήματα οδήγησης έκανα τις κλασσικές άχρηστες ασκησούλες με τους κώνους και τίποτα άλλο (τπτ δεν είναι άχρηστο αλλά καταλαβαίνετε πως το λέω). Δεν έχω δηλαδή εκπαιδευτεί σωστά ώστε να ξέρω τι και πότε πρέπει να κάνω σε κάθε περίσταση και πρακτικά πάω στα κουτουρού.
    Για να μην τα πολυλογώ, πριν 2 βδομάδες είχα την πρώτη μου πτώση. Έβρεχε όλη μέρα και παρά το γεγονός ότι εκείνη τη στιγμή απλά ψιχάλιζε το οδόστρωμα ήταν βρεγμένο. Συγγρού στο ρεύμα προς Αθήνα, δεξιά στην έξοδο για Καλλιρόης, αν και δεν μπήκα με πολλά χλμ στη στροφή, ένιωσα ότι άρχισα να φεύγω προς τα έξω, πάτησα φρένο (νομίζω μπροστινό), μου έφυγε τελείως και έφαγα σαβούρα. Το scooter δεν έπαθε τίποτα και εγώ τη γλίτωσα μόνο με ένα ραγισμένο αγκώνα αλλά και με μια αρκετά στραπατσαρισμένη ψυχολογία.
    Πλέον σε κάθε στροφή αισθάνομαι ότι δεν έχω καθόλου έλεγχο, αμφιβάλλω για το πότε και πόσο πρέπει να φρενάρω, πόσο να γύρω το σώμα μου, πότε και πόσο να πατήσω γκάζι, γενικά κουλαμάρα στο έπακρο. Και παλιότερα εμπειρικά και ενστικτωδώς έστριβα, αλλά άμα δεν έχεις πέσει ποτέ, έχεις ψευδαίσθηση ασφάλειας και αυτοπεποίθηση. Τώρα δεν την παλεύω, αισθάνομαι ότι μπορεί να πέσω σε κάθε στροφή.
    Μπορείτε παιδιά να βοηθήσετε λίγο; Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να στρίβω; Φρένο πατάω μόνο πριν τη στροφή; Μπροστινό, πίσω ή και τα δύο; Γκάζι δίνω στην είσοδο ή έξοδο της στροφής; Πόσο πρέπει να γέρνω το σώμα μου προς τη φορά της στροφής; Εάν δω ότι κατά τη διάρκεια της στροφής με πετάει προς τα έξω ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντίδρασης; Φρένο; Γέρνω παραπάνω το σώμα; Πατάω ή αφήνω γκάζι;
    Συγγνώμη εάν ακούγονται εντελώς ηλίθιες οι ερωτήσεις αλλά αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια πλέον και θέλω τα ακριβή βήματα για το πως στρίβουμε σωστά για να μπορέσω να ξεπεράσω το φόβο μου.

    ΥΓ: Σημειωτέον μιλάμε για scooter, οπότε αφ' ενός δεν έχω να κάνω με κατεβάσματα ταχυτήτων και αφ' ετέρου υποθέτω λειτουργούν διαφορετικά τα φρένα.

    ΥΓ2: Υποθέτω ότι το συγκεκριμένο θέμα αφορά πιο πολύ τεχνικά θέματα και ανήκει μάλλον στα tips οδήγησης, αλλά το πόσταρα εδώ για να το δουν περισσότεροι συμφορουμήτες. Εάν δεν είναι πρόβλημα, αφήστε το εδώ και εφόσον απαντηθούν τα ερωτήματα, το μεταφέρετε όπου ανήκει.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Δεν είναι εύκολο να απαντηθούν τα ερωτήματά σου, αλλά αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς τις απαντήσεις σε διάφορα thread. Μια καλή ιδέα θα ηταν να πας στο σχολείο για scooter : http://www.motorcycleridingacademy.c...ter-school.php

    Επίσης η συγκεκριμμένη στροφή ειναι καλογυαλισμένη και γλυστραει υπερβολικά. Θα πρέπει λοιπόν να μάθεις να 'διαβάζεις' τον δρόμο και να πράττεις αναλόγως.
    Μην σε παιρνει απο κατω, η οδήγηση δίκυκλου στην Ελλάδα απαιτεί θάρρος, καλά αντανακλαστικά και πολύ προσοχή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Γειά σου φίλε και περαστικά σου εύχομαι.
    Το σημείο που λες το ξέρω είναι μάρμαρο ο δρόμος εκεί δυστυχώς μπορεί εύκολα να την πάθεις
    Δεν νομίζω πως είμαι ο κατάλληλος να σου εξηγήσει πως στρίβουμε αλλά μπορώ να σου πω το εξής.
    Σαν νέος οδηγός που είσαι και κυρίως τώρα μετά την πτώση έχεις πολλές ανασφάλειες. Το ΠΡΩΤΟ από
    όλα είναι να ελλατώσεις το ρυθμό που οδηγείς. Οδήγα πιο σιγά για να έχεις μεγαλύτερα περιθώρια
    διόρθωσης κάποιου λάθους. Όλα τα άλλα για εμένα έρχονται μετά. Απαραίτητο ΣΙΓΟΥΡΑ είναι να μάθεις πως
    στρίβει η ρημάδα αλλά πιστεύω πως η αρχή και η βάση είναι να οδηγείς πιο σιγά. Δεν λέω πως έτρεχες
    αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως πήγαινες με περισσότερα από όσα αντέχεις. Είναι θέμα εμπιστοσύνης
    στον εαυτό σου και μετά στο μηχανάκι σου.
    Πάντως μην είσαι τόσο αυστηρός με εσένα. Το ότι είσαι άπειρος δεν σημαίνει πως είσαι και κουλός.
    Έχεις καταλάβει γιατί έπεσες και έχεις καταλάβει τι πρέπει να προσέξεις. Μια χαρά είσαι.
    Επίσης όταν ψιλοβρέχει και είναι λίγο βρεγμένος ο δρόμος να το φοβάσαι πιο πολύ από όταν ρίχνει καρέκλες!
    Φεύγεις χωρίς να το πάρεις χαμπάρι

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    οτι σου ειπε ο σαπιλας παραπανω και μη μασας φιλε.αφου καβαλας ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα πεσεις.το θεμα ειναι να καταφερεις να σηκωθεις!!!!

    περαστικα και διαβασμα και εξασκηση!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    30/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το καταλαβαίνω ότι είναι λογικά να επηρεάζεται κάποιος μετά από πέσιμο και ειδικά εάν είναι νέος οδηγός.
    Απλά το πέσιμο και το επακόλουθο ψυχολογικό ταρακούνημα μου κατέστησαν φανερό το γεγονός ότι δεν έχω θεωρητική γνώση για το σωστό τρόπο στριψίματος, κάτι που θέλω να διορθώσω.
    Θα το εκτιμούσα πολύ εάν μπορούσε κάποιος να μου γράψει επιγραμματικά έστω, τα βήματα που ακολουθούμε όταν βρισκόμαστε σε μια στροφή:
    πχ
    1. Πριν τη στροφή πατάμε φρένο (μπροστινό ή πίσω);
    2. Αφήνουμε το γκάζι τότε και το ξαναπατάμε τότε.
    3. Πάνω στη στροφή ΔΕΝ πατάμε ποτέ φρένο ή πατάμε τότε.
    4. Αν φεύγεις, κάνεις αυτό κι αυτό.
    κλπ κλπ
    Something like that
    I suppose it will all make sense when we grow up

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το καταλαβαίνω ότι είναι λογικά να επηρεάζεται κάποιος μετά από πέσιμο και ειδικά εάν είναι νέος οδηγός.
    Απλά το πέσιμο και το επακόλουθο ψυχολογικό ταρακούνημα μου κατέστησαν φανερό το γεγονός ότι δεν έχω θεωρητική γνώση για το σωστό τρόπο στριψίματος, κάτι που θέλω να διορθώσω.
    Θα το εκτιμούσα πολύ εάν μπορούσε κάποιος να μου γράψει επιγραμματικά έστω, τα βήματα που ακολουθούμε όταν βρισκόμαστε σε μια στροφή:
    πχ
    1. Πριν τη στροφή πατάμε φρένο (μπροστινό ή πίσω);
    2. Αφήνουμε το γκάζι τότε και το ξαναπατάμε τότε.
    3. Πάνω στη στροφή ΔΕΝ πατάμε ποτέ φρένο ή πατάμε τότε.
    4. Αν φεύγεις, κάνεις αυτό κι αυτό.
    κλπ κλπ
    Something like that
    ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ψαχνεις!!!!!

    αγορασε και διαβασε το ''twist of the wrist''
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Καλησπέρα,
    επειδή η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική στην οδήγηση μοτοσυκλέτας πρέπει πρώτα από όλα να την (ξανα)ανακτήσεις
    διαλέγοντας ένα κλειστό πάρκινγκ πχ. και να πειραματιστείς στο φρενάρισμα και γενικά να εξασκηθείς πάνω στο μηχανάκι σου.
    Έτσι με "προπόνηση" θα αποκτήσεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και θα σου φύγει το "σφίξιμο" που λες.
    Δε γεννήθηκε κανένας χέρας, όλοι με το καιρό μάθανε να οδηγούν.
    Όσον αφορά τη θεωρία μπορείς να ανατρέξεις στο αντίστοιχο section του forum μας.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    1.Πριν τη στροφή πατάμε φρένο (μπροστινό ή πίσω);
    2. Αφήνουμε το γκάζι τότε και το ξαναπατάμε τότε.
    3. Πάνω στη στροφή ΔΕΝ πατάμε ποτέ φρένο ή πατάμε τότε.
    4. Αν φεύγεις, κάνεις αυτό κι αυτό.
    κλπ κλπ
    Something like that
    Το φρεναρισμα πρεπει να γινεται πριν τη στροφη. Δηλαδη να εχεις μετριασει την ταχυτητα σου πριν κανεις την τιμονια για να στριψεις. Πατας κ τα 2 φρενα, πρωτα το πισω (με διαφορα ms). Τωρα που εισαι απειρος μην πατας ποτε φρενο πανω στη στροφη, ιδιαιτερα οταν βρεχει.

    Διαβασε το twist of the wrist I και II

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    Γεια σε όλους, χρειάζομαι τη βοήθεια των συμφορουμητών μετά την πρώτη μου πτώση.
    Δε μας μπήκε καλά το '12 ε? Κατ'αρχάς, περαστικά. Κερνάς καφέ και απαντάω σε όλα σου τα ερωτήματα κι ακόμα περισσότερα.

    Θέλω απλά να τονίσω ότι η συγκεκριμένη "στροφή" είναι αρκετά επικίνδυνη, για διάφορους λόγους (πχ αλλάζει η ασφαλτόστρωση στην είσοδο).
    Life begins at 45°.

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    φιλε μου τι λαστιχα φοραει το σκουτερ σου?? (μαρκα και τυπο) και σε τι κατασταση ειναι? ποσα χλμ εχει το μηχανακι? το πηρες καινουργιο?

    αυτα τα ρωταω γιατι εκτως των αποπανω που πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα υπ'οψιν σου πρεπει να εξασφαλισεις και το γεγονος οτι το μηχανακι θα εχει και
    οσο το δυνατον καλυτερη επαφη με τον δρομο!! οσο και αν εφαρμοσεις αυτα που θα σου πουν/διαβασεις/μαθεις, αν τα λαστιχα σου ειναι φτηνιαρικα η σε
    κακη κατασταση, τοτε κλαφτα χαραλαμπε!!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θέλω απλά να τονίσω ότι η συγκεκριμένη "στροφή" είναι αρκετά επικίνδυνη, για διάφορους λόγους (πχ αλλάζει η ασφαλτόστρωση στην είσοδο).
    Στη συγκεκριμένη στροφή αλλάζουν τις μπαριέρες της γέφυρας (που έφυγες για Καλλιρόης από κάτω αν δεν κρατήσουν) κάθε βδομάδα. Είναι άκρως επικίνδυνη.

    Ξέχασε την τούμπα και διάβασε όσο μπορείς τα θεωρητικά και παρακολούθησε ενα σχολείο τύπου Riding School που θα σε βοηθήσει πολύ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    [...]
    Το scooter δεν έπαθε τίποτα και εγώ τη γλίτωσα μόνο με ένα ραγισμένο αγκώνα αλλά και με μια αρκετά στραπατσαρισμένη ψυχολογία.
    [...]
    Περαστικά σου!

    Μπουφάν με προστασίες φορούσες; Αν όχι καλό θα ήταν να πάρεις. Βρίσκεις και φθηνά και γλιτώνεις αρκετά, όπως πχ τον ραγισμένο αγκώνα. Πίστεψε με είναι ωραία να πέφτεις, να σηκώνεσαι, να βλέπεις το μπουφάν γδαρμένο ή και σκισμένο και εσύ να μην έχεις τίποτα και να έχεις να ασχοληθείς με τις όποιες ζημιές στο μηχανάκι.
    Φρόντισε να έχει προστασία πλάτης όποιο θα πάρεις.

    Επίσης ένα γαντάκι με προστασίες είναι καλό να πάρεις. Κράνος φαντάζομαι φορούσες.

    Στα της οδήγησης τώρα, το σημείο όπως είπαν και παραπάνω είναι χάλια. Η άσφαλτος είναι γυαλί και η στροφή αρκετά κοφτή. Δεν πιστεύω ότι μπήκες γρήγορα, αλλά μπήκες πιο γρήγορα από ότι είχες υπολογίσει, έχει διαφορά. Και η διαφορά είναι ότι δεν μπήκες γρήγορα και έφυγες στις μπαριέρες, αλλά μπήκες πιο γρήγορα από ότι πίστευες, άνοιξε η τροχιά σου, τρόμαξες, πάτησες μπροστά φρένο και έπεσες. Το μπροστά φρένο σε έριξε. Και το να το πατήσεις στο συγκεκριμένο σημείο ήταν λάθος. Μην αγχώνεσαι, σε όλους έχει συμβεί. Για το τι και πως το "Twist of the wrist I & II" που σου πρότειναν τα εξηγεί όλα. Έχει βγει και σε DVD αν βαριέσαι να κάτσεις να διαβάσεις το βιβλίο, καλό είναι να τα κάνεις και τα δύο. Το DVD τα λέει εν τάχει αλλά βοηθάει να βλέπεις σε βίντεο και να σου εξηγεί τις περιπτώσεις από το να τα διαβάζεις απλά.

    Επίσης στη βροχή πάμε πάντα κότες. Όσο το δυνατόν λιγότερη κλίση στη μηχανή, όχι απότομες αλλαγές στις κλίσεις, όχι απότομα φρένα και προφανώς όχι απότομα γκάζια.

    Τώρα για το φόβο της πτώσης, μετά από κάθε τούμπα είναι λογικό να είσαι στην αρχή χεσμένος. Σιγά σιγά φεύγει. Αλλά ασχολήσου να μάθεις κάποια πράγματα για τη μοτοσικλέτα ώστε να μην σου ξανασυμβεί και μην πεις πάει πέρασε δε βαριέσαι. Πχ δεν νομίζω να σου είπαν στη σχολή που πήρες το δίπλωμα για το γυροσκοπικό.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  13. #13
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    30/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Μου το είπαν και άλλα παιδιά για τη συγκεκριμένη στροφή. Μαζί με τη βροχή, ένα μικρό λαθάκι αρκεί για τη σαβούρα. Ευτυχώς που δεν ακολουθούσε και από κοντά κανένα αυτοκίνητο να είχαμε άλλα χειρότερα. Δεν το λέω ούτε του παπά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε μας μπήκε καλά το '12 ε? Κατ'αρχάς, περαστικά. Κερνάς καφέ και απαντάω σε όλα σου τα ερωτήματα κι ακόμα περισσότερα.
    Ναι έμαθα ότι κι εσένα σε κυνηγάει ο ποδηλατικός σύλλογος Ελλάδος. Πρέπει να παίξει soon συνάντηση για να συγκρίνουμε τραύματα πολέμου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    φιλε μου τι λαστιχα φοραει το σκουτερ σου?? (μαρκα και τυπο) και σε τι κατασταση ειναι? ποσα χλμ εχει το μηχανακι? το πηρες καινουργιο?

    αυτα τα ρωταω γιατι εκτως των αποπανω που πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα υπ'οψιν σου πρεπει να εξασφαλισεις και το γεγονος οτι το μηχανακι θα εχει και
    οσο το δυνατον καλυτερη επαφη με τον δρομο!! οσο και αν εφαρμοσεις αυτα που θα σου πουν/διαβασεις/μαθεις, αν τα λαστιχα σου ειναι φτηνιαρικα η σε
    κακη κατασταση, τοτε κλαφτα χαραλαμπε!!
    Michelin είναι τα λάστιχα με 5.000 χλμ πάνω τους (δεν θυμάμαι τον τύπο). Το scooter το πήρα μεταχειρισμένο με 14.500 χλμ αλλά σε άριστη κατάσταση (το πήγα και σε γνωστό μου συνεργείο να το ξεψαχνίσουν πριν την αγορά) και ο τύπος μόλις τους είχε φορέσει καινούρια λάστιχα οπότε δεν είναι από αυτό. Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω η στροφή είναι μαλακισμένη + τη βροχή, δεν ήθελε πολύ να γίνει το κακό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Περαστικά σου!

    Μπουφάν με προστασίες φορούσες; Αν όχι καλό θα ήταν να πάρεις. Βρίσκεις και φθηνά και γλιτώνεις αρκετά, όπως πχ τον ραγισμένο αγκώνα. Πίστεψε με είναι ωραία να πέφτεις, να σηκώνεσαι, να βλέπεις το μπουφάν γδαρμένο ή και σκισμένο και εσύ να μην έχεις τίποτα και να έχεις να ασχοληθείς με τις όποιες ζημιές στο μηχανάκι.
    Φρόντισε να έχει προστασία πλάτης όποιο θα πάρεις.

    Επίσης ένα γαντάκι με προστασίες είναι καλό να πάρεις. Κράνος φαντάζομαι φορούσες.
    Φουλ εξοπλισμός, κράνος, γάντια, παντελόνι, μπουφάν (αν δεν το φόραγα λογικά θα ήμουν στο γύψο τώρα) και μποτάκια, αγοράστηκαν όλα μαζί με τη μηχανή.

    Γενικά ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για τη συμπαράσταση, θα κοιτάξω να δω και τι μπορώ να βρω να διαβάσω επί του θέματος και ελπίζω σύντομα να ξεπεράσω την ανασφάλειά μου.
    I suppose it will all make sense when we grow up

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sele Προβολή μηνύματος
    θα κοιτάξω να δω και τι μπορώ να βρω να διαβάσω επί του θέματος και ελπίζω σύντομα να ξεπεράσω την ανασφάλειά μου.
    Το πμ δες, περιμένει ώρα
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  15. #15
    τσεκαρε τα pm σου...μια μικρη βοηθεια απο μενα
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ, ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΝΗΚΟΥΜΕ
    >>> click here for my youtube channel <<<

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!
    από Billymuse στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 15:43
  2. 26/10/05 βλεπω τον ηλιο και....
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 16:33
  3. Suzuki διωχνει τον Roberts και παιρνει Biaggi...
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 03:28
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 06:56
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF