Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Derbi Crosscity 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    16

    Derbi Crosscity 125

    Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας εμπειρία μόνο από σκούτερ μέχρι τώρα (με ένα Sym 150cc που χρησιμοποιώ περιστασιακά), θέλω να περάσω στον κόσμο των "σωστών" δίκυκλων. Η καθημερινή μου διαδρομή για τη δουλειά είναι Γλυφάδα- κέντρο Αθήνας, μια απόσταση γύρω στα 15 χιλιόμετρα με τρεληηηηηή κίνηση. Θέλω κάτι οικονομικό, που να μην καίει πολύ. Το γκάζι, για όσους γνωρίζουν τη διαδρομή, θέλω απλώς να επαρκεί για να φτάσω με ασφάλεια στον προορισμό. Σαν σωματότυπος, είμαι 1.90 και 90 κιλά. Οπότε θέλω κάτι που να μην είναι τελείως μινιμαλιστικό σε μέγεθος, για να μπορώ να βολεύομαι πάνω του. Έτσι μετά από μια γερή έρευνα αγοράς, κατέληξα στο Crosscity 125. Από τα 125άρια μοτοσικλετάκια είναι το πιο ευμεγέθες, με ψηλή σέλα. Μου λένε όμως ότι είναι πιο πνιγμένο το μοτέρ του από τα 125άρια παπιά και ότι είναι τελείως τάφος σε επιδόσεις σε σύγκριση με το 150άρι σκούτερ που έχω συνηθίσει. Καλά λόγια ακούω για τη συμπεριφορά του στο δρόμο (σε λακούβες και σε βροχή) και για το κόστος χρήσης του.
    Το βρίσκω σε πολύ χαμηλές τιμές, γύρω στα 1200 ευρώ ελαφρά μεταχειρισμένο.

    Θα ήθελα όποιος το γνωρίζει ή το έχει οδηγήσει ή γενικά έχει προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει τη γνώμη του.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosarmy Προβολή μηνύματος
    Σαν σωματότυπος, είμαι 1.90 και 90 κιλά. Οπότε θέλω κάτι που να μην είναι τελείως μινιμαλιστικό σε μέγεθος, για να μπορώ να βολεύομαι πάνω του.

    & το cross city μινιμαλιστικο ειναι... το χεις δει απο κοντα?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Βρες ένα 250 να κάνεις τη δουλειά σου, κατά προτίμηση on off λόγω σωματότυπου.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    16
    Το έχω δει από κοντά, δείχνει μικροσκοπικό γιατί είναι αρκετά λεπτό, αλλά σε διαστάσεις είναι σχετικά κοντά σε μια κανονικού μεγέθους μηχανή, όπως το XT

    μήκος, πλάτος, ύψος σέλας
    XT 2240, 845, 875
    CC 2085, 790, 825

    Η πρόταση για 250 κυβικά είναι γιατί θεωρείτε τα 125 ανεπαρκή για αυτή τη διαδρομή που ανέφερα; Κάποια πρόταση σε on off 250;

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosarmy Προβολή μηνύματος
    Το έχω δει από κοντά, δείχνει μικροσκοπικό γιατί είναι αρκετά λεπτό, αλλά σε διαστάσεις είναι σχετικά κοντά σε μια κανονικού μεγέθους μηχανή,

    Η πρόταση για 250 κυβικά είναι γιατί θεωρείτε τα 125 ανεπαρκή για αυτή τη διαδρομή που ανέφερα; Κάποια πρόταση σε on off 250;
    TTr 250

    DR 200 DR350

    XR 250 (πιο δυσευρετο)

    Kawasaki KLX 300

    κλπ
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    16
    Για λόγους κυρίως ψυχολογικούς :P δε θα ήθελα να πάω σε μοντέλο προ του 2005, όσο σκυλιά και αν θεωρούνται τα ανωτέρω μηχανάκια. Θεωρώ την 7ετία το χρονικό όριο προς τα πίσω..

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Είχα το cross city για ένα χρόνο περίπου.
    Κατανάλωση από 2,8 έως 3 λίτρα ανα 100 km.
    Τελική στα 100 χλμ σε ευθεία και από τα 90 και πάνω είχε αρκετούς κραδασμούς.
    Για μέσα στην πόλη είναι αρκετά καλό άλλα αν βγείς σε ανοιχτό δρόμο ακόμα και λεωφόρο τα πράγματα δυσκολεύουν, ακόμα και τα παπιά αναλόγου κυβισμού είναι πιο γρήγορα.
    Δικάβαλο ζορίζεται αρκετά ανάλογα βέβαια και με το βάρος του συνεπιβάτη, με συνεπιβάτη άνω των 100 κιλών τα 70-80 είναι η τελική του.
    Αν είσαι συνειδητοποιημένος και θέλεις ένα οικονομικό μέσο είναι μια καλή και οικονομική επιλογή.
    Ακόμα και σε χώμα μπαίνει με σύνεση.

    Αν θές να μάθεις κάτι άλλο πες μου.

    Παναγιώτης

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Για Αθήνα-Γλυφάδα κάθε μέρα φίλε μου δν κάνει...

  9. #9
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosarmy Προβολή μηνύματος
    Για λόγους κυρίως ψυχολογικούς :P δε θα ήθελα να πάω σε μοντέλο προ του 2005, όσο σκυλιά και αν θεωρούνται τα ανωτέρω μηχανάκια. Θεωρώ την 7ετία το χρονικό όριο προς τα πίσω..
    ασε τα ψυχολογικα και παρε ΕΝΑ ΑΧ-1 ΗΟΝDA 250 να βρεις την υγεια σου για παντα

    ΑΧ-1 Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΓΚΑΡΙΟΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ καλοκαιρακι

    το μετανιωσα πικρα που το εδωσα.....

Παρόμοια θέματα

  1. derbi gpr 125 4t
    από ROADlover στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 16:06
  2. derbi gpr 125
    από derbi gpr 125 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 22:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF