Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Honda Bros 400 '88.....From zero to hero

  1. #1

    Honda Bros 400 '88.....From zero to hero

    Καλσπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

    Είμαι ο Κώστας και η ιστορία μας ξεκινάει πρίν από μια εβδομάδα περίπου, όταν εν μέσω μιας συζήτησης με έναν φίλο ανακάλυψα ότι είχε ένα Honda Bros 400 '88, το οποίο ήθελε να ξεφορτωθεί

    Του είπα ότι το ήθελα, μιάς και η συγκεκριμένη μοτό ήταν το όνειρό μου. Μου είπε ότι αν έπαιρνε με την μία μπροστά θα μου το έδινε, ενώ αν έπαιρνε με την δεύτερη θα το έδινε για ανταλλακτικά χωρίς άλλη κουβέντα.

    Η μοτοσυκλέτα είχε να κινηθεί περίπου 5 χρόνια, παρατημένη με την μια πλευρά της να κοιτάζει μόνιμα τον ήλιο στο εξοχικό του. Λοιπόν η μηχανή πήρε εμπρός με μισή μιζιά, πρός έκπληξη του φίλου, ο οποίος δεν πίστευε στα αυτιά του !!!! (και γώ στα δικά μου !!!!).

    Είπα από μέσα μου ότι αναθεμά το θέλει να ζήσει και θα το βοηθήσω. Χρήματα δεν υπάρχουν πολλά, αλλά υπάρχει τεράστια θέληση, μεράκι και -πιστεύω- θα υπάρξει παροχή συμβουλών από αυτό το forum, του οποίου τα μέλη από ότι διαβάζω, στις ανακατασκευές έχουν καλή εμπειρία.

    Σημειωτέον η μοτοσυκλέτα - αφού άλλαξα λάδια και φόρτισα μπαταρία - κρατάει ρελαντί γουργουρίζοντας χωρίς να ακούω καποιον θόρυβο. Ας με διαφωτίσουν κάποιοι αν αυτό είναι καλό σημάδι. Θα ανεβάσω φωτό μετά από το πλύσιμο και θα ζητήσω τις πρώτες μου συμβουλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Better safe than sorry............................

  2. #2
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Ε, κακό σημάδι δεν το λες! Εδώ υπάρχουν (υπάρχουμε) πολλοί Brosάκηδες για συμβουλές. Για μένα, αν το μοτέρ είναι όντως οκ, σίγουρα είναι ένα μηχανάκι που αξίζει ν' ασχοληθείς...

  3. #3
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Kαλό ξεκίνημα..

    Σε λίγο καιρό θα ξαναπιάσω κι εγώ το δικό μου brosάκι, οπότε θα έχουμε 2 παράλληλα project BROS..


    Γράψε μας όμως τις σκέψεις σου.. τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό το μηχανάκι; Επαναφορά;(Restoring.. ) Ανακατασκευή; Μετατροπή;


  4. #4
    Η μοτό θα προσπαθήσω να μείνει στην μαμίσια κατάσταση όσο γίνεται. Σκέφτομαι μια ανακατασκευή στα πρότυπα gixxerpap χωρίς να λύσω μοτέρ για αρχή.

    Φωτό εντός της σήμερον και ορισμένα πράγματα που θέλουν το μάτι και την εμπειρία των παλιών στο restoring.
    Better safe than sorry............................

  5. #5
    Καλη δουλεια!

  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Πήρε με τη μια μετά από 5 χρόνια;;

    Anyway, καλές επισκευές και ότι χρειαστείς ρωτάς...
    Τελευταία τροποποίηση από chr1s_86; 27/03/2012 στις 21:43.
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    Το μπροσακι αξιζει και με το παραπανω για ανακατασκευη!!!Για αρχη θα πρωτεινα να αλλαξεις τα κλιπ ον με τιμονι!
    Α και κατι πολυ extreme που πιστευω θα ηταν ωραιο,αλλαζεις το μπροστα φαναρι με το διπλο στρογγυλο της street triple!
    Rock hard ride free

  8. #8
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Καλως ηρθες!!
    Και καλη αρχη!!!με πολλες φωτο .
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  9. #9

  10. #10
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ilias s.m. Προβολή μηνύματος
    Το μπροσακι αξιζει και με το παραπανω για ανακατασκευη!!!Για αρχη θα πρωτεινα να αλλαξεις τα κλιπ ον με τιμονι!
    Α και κατι πολυ extreme που πιστευω θα ηταν ωραιο,αλλαζεις το μπροστα φαναρι με το διπλο στρογγυλο της street triple!
    Sorry, αλλά Γιατί να το κάνει τραβεστί το μηχανάκι;

  11. #11
    η ομορφια νομιζω ειναι στο μαμα...προσπαθησε να το διατηρησεις οσο μπορεις ετσιΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nt.jpg 
Προβολές:	1147 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	251394

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Sorry, αλλά Γιατί να το κάνει τραβεστί το μηχανάκι;
    Για εσένα θα γίνει τραβεστί,για εμένα θα ανανεωθεί και σίγουρα θα γίνει ξεχωριστό!(γούστα είναι αυτά)
    Rock hard ride free

  13. #13
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Καλή Αρχή....
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    καλη αρχη. λατρευω χοντα και μονο μπρατσο. μαμα ολο με πιρουνι απο CBR και ροδες απο VFR. ασπρες... χαχαχαχχαα





    σοβαρα μιλαω. εγω ετσι θα το εκανα...

  15. #15
    Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά σε εσάς και τις οικογένειές σας , Χριστος Ανέστη.

    Δεν πόσταρα φωτό τόσον καιρό διότι ο καταραμένος δαίμων των ηλεκτρονικών μου έκαμε το PC που.......@να.

    Πρέπει λοιπόν να βρώ όοοοοοολες τις φωτό απο την αρχή γκρρρρρρρρ !!!!

    Ποστάρω μια που βρήκα να βόσκει κάπου στο PC και ιδού !!!!!


    Πρίν και μετά μασπιές. Οι μασπιέδες τρίφτηκαν με γυαλόχαρτο και γυαλίστηκαν με το θαύμα της φύσης που ακούει στο όνομα Autosol.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG003.jpg 
Προβολές:	924 
Μέγεθος:	89,8 KB 
ID:	254753
    Better safe than sorry............................

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF