Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ποιος ρυθμισε αναποδα τις βαλβιδες;;;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της geoJ
    Εγγραφή
    20/08/2005
    Μηνύματα
    11

    Ποιος ρυθμισε αναποδα τις βαλβιδες;;;

    Αποφασισα επιτελους να ρυθμισω τις βαλβιδες του Serrow xt225 του 1989.Κοιταω λοιπον στο site http://www.angelfire.com/sports/serowpages/

    που δινει intake:0,05-0,09 και exaust:0,15-0,19. τι ωραια!!
    Παω να βαλω το 0,20 στην εξαγωγη,δεν περναει.Πολυ ωραια λεω.
    Να μην τα πολυλογω γιατι σε λιγο αρχιζει το champions league δεν περνουσε παρα το 0.05 απο εξαγωγη και 0,15 εισαγωγη.Ειχε ρυθμισει αναποδα τις βαλβιδες ο μαστορις κατα το serrowpages.
    Ψελνοντας συνεχως ,ρυθμιζω τις βαλβιδες σωστα;;; πλεον και ετοιμαζομαι για μια νεα οδηγικη εμπειρια.Και οντως καμμια σχεση η μηχανη.Δεν πηγαινε πανω απο 90 και εκανε σκασιματα στο κλεισιμο με την ρυθμιση του site (Δαιμων του τυπογραφειου;; Ενω με την ρυθμιση του μαστορι,που απο (συμπτωση) τα διακενα ειναι ιδια αλλα αναποδα πηγαινε στρωτα και χωρις σκασιματα.
    Λογω του οτι ειμαι προκατειλλημενος με τα συνεργεια και δεν μπορω απ'οτι φαινεται να πιστεψω το προφανες να βοηθησει οποιος γνωριζει τα διακενα των βαλβιδων του serrow 225.
    Ριξτε ιδεες.
    fisherman

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    απο οτι βλεπεις μαλλον ηταν σωστα .λαθος συμβουλος η προκαταληψη.περιεγραψε τις κινησεις για ρυθμιση.οβερ
    wrench

  3. #3
    99% δεν ρυθμισες ΑΝΣ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της geoJ
    Εγγραφή
    20/08/2005
    Μηνύματα
    11
    Φιλε wrenchfzr Το ανω νεκρο σημειο το βρηκα με το κατσαβιδι.Μετα ρυθμισα τις βαλβιδες,στην εισαγωγη να περναει το 0,05 και να μην περναει το 0,10 στη δε εξαγωγη να περναει το 0,15 και οχι το 0,20.Πριν κανω τη ρυθμιση τσεκαρα πρωτα τις βαλβιδες και ηταν τελειως ελευθερες.


    Λογω του οτι εμπιστευομαι περισσοτερο το site θα βγαλω πρωτα το καπακι και αφου βρω το ΑΝΣ θα ξαναρυθμισω,ευχαριστω reinmeister και wrenchfzr για τη βοηθεια.
    fisherman

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά υπάρχουν 2 ΑΝΣ στα τετράχρονα....

    Αν είσαι σίγουρος ότι οι βαλβίδες ήταν ελεύθερες (και κλειστές !!!) τότε τις ρύθμισες σωστά (από άποψη χρονισμού...).

    Στην αντίθετη περίπτωση, τις ρύθμισες στο overlap (δύσκολο, αλλά συμβαίνει αν έχεις μαλακά ελατήρια...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Τυπογραφικό λάθος γίνεται αρκετές φορές.
    Το haynes για το xr ας πούμε έχει λάθος το διάκενο στα χιλιοστά και σωστό στις ίντσες

  7. #7
    οχι ρε γερο εγω παρεξηγουμαι.... ναι μεν υπαρχουν δυο ανω νεκρα σημειο αλλα εξυπακουεται οτι μιλαμε γι αυτο στο οποιο ειμαστε στην φαση συμπιεσης στην οποια ολες οι πορτες(βαλβιδες)
    ειναι κλειστες....

    αστα διαλα μεσημεριατικα....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Όσο και να παρεξηγηθείς ρε rein, ΔΕΝ αλλάζει το γεγονός ότι διάφορα "ανθυπομαστορίδια" γνωστών συνεργείων προσπαθούν να "σφηνώσουν" τα filler σε ανοιχτές βαλβίδες (το έχω δει πάνω από μία φορά....)

    Υ.Γ.
    Πήγε μεσημέρι, εεεεε ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Tα διακενα που βρηκες στο site λογικα ειναι τα σωστα γιατι οι εξαγωγής θελουν συνηθως μεγαλυτερο διακενο απο τις εισαγωγης.
    Αν και μου φαινεται οτι δεν εχει το μηχανακι σου αλλα αν υπαρχει τσεκαρε μηπως ειχε μεινει ανοικτη καμια βαλβιδα στην ρυθμιση απο αποσυμπιεστη (αυτοματο ή χειροκινητο)

  10. #10
    Τωρα που το σκεφτομαι 0,19 για εξαγωγης ειναι πολυ για 250cc. Πχ το Xr εχει εισαγωγης 0,1 και εξαγωγης 0,12.

  11. #11
    η πικρη αληθεια ειναι πως σε αυτο δεν εχεις καθολου αδικο παππου...σε γνωστο μου ειχε πει μηχανικος να του παει το cbr 400 rr gull arm που ειχε για να του αλλαξουν καδενα...

    anyway...νυν υπερ παντων ο αγων...

    geoj...κανε το εξης απλο κολπακι..οπως γυρνας το μοτερ για να φερεις το πιστονι ΑΝΣ ελεγξε αν στα τελευταια σταδια κινησης του ,λιγο πριν φτασει ανω νεκρο σημειο,οι βαλβιδες ειναι ακινητες...

    αν συμβαινει αυτο εισαι στο σωστο ΑΝΣ...εαν υπαρχει κινηση βαλβιδων κανε αλλη μια πληρη περιστροφη και εισαι κομπλε...

    πολυ χονδροειδης και απλοικη τοποθετηση αλλα πιστευω οτι θα σε βοηθησει ....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    ενας απλος τροπος γαι να εισαι σιγουρος οτι εισαι στο ανσ που αντιστοιχει για ρυθμιση .βγαζεις τα καπακια και γυρνας τον κινητηρα απο το βολαν αριστεροστροφα μεχρι να δεις το κοκκορακι της εισαγωγης να πιεζεται προς τα κατω.εισαγωγης ειναι αυτη η βαλβιδα που ειναι στην πλευρα του καρμπυρατερ.οταν αρχισει να ανεβαινει η βαλβιδα τοτε παρακολουθεις το πρωτο τ(top) που θα δεις ειναι και το σωστο για ρυθμιση .θα το δεις μετα απο περιπου 300-360 μοιρες .το φιλερ να περνα ουτε σφικτα ουτε χαλαρα.(αντε βρεστο τωρα)αλλα επειδη οι ποιο πολλοι κατασκευαστες δινουν διακενα +- μαλλον εισαι μεσα
    wrench

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της geoJ
    Εγγραφή
    20/08/2005
    Μηνύματα
    11

    Lightbulb δεν φταίει η ρύθμιση των βαλβίδων

    Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και το ενδιαφερον αλλα μαλλον δεν φταιει η ρυθμιση των βαλβίδων. Οσο για το ΑΝΣ το ξέρω κι έχουν ρυθμιστεί καλά. Δεν ξέρω μήπως φταίει η ηλεκτρονική. Για τα σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού, αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα. Και δεν είμαι και κανένας άσχετος (ψαράς είμαι...) Άντε και καλά ψαρέματα!
    fisherman

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    μειγμα φιλε μειγμα .καμοια φορα συμναινει συμπτωματικα και σε στελνει
    wrench

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με τις βαλβίδες σε xt600
    από John87 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2012, 16:46
  2. λοξές βαλβίδες για τις ρόδες
    από jfx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 19:42
  3. ποιος θα τις κλαιει
    από TassosK στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 09:40
  4. Ποιος θα μου ρυθμισει τις βαλβιδες?
    από FZR1000 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 15:11
  5. Ποιος θα βγάλει τις πιο πολλές μπουρμπουλήθρες?
    από stavrogin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2006, 13:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF