Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Πετρέλαιο στα τακάκια

  1. #1
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129

    Πετρέλαιο στα τακάκια

    Ρε παιδιά μια γνώμη..
    Από μια απροσεξία μου πετάχτηκε πετρέλαιο στο μπροστινό δίσκο του KLR και (εννοείται)στα τακάκια με αποτέλεσμα να έχω μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα και ,φυσικά,ελλειπές φρενάρισμα.
    Το δίσκο τον έπλυνα καλά,τον σκούπισα αλλά τα τακάκια έχουν νωτίσει για καλά.

    Τι να κάνω λέτε,να τα βγάλω μπας και τα στεγνώσω κάπως ή να τους δώσω μια να πάνε;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Πλυνε καλα τον δισκο με σαπουναδα και ξεπλενετον καλα αν θες καθαριζεις με οινοπνευμα βγαλε τα τακακια και αν τα δεις φουσκωμενα απο πετρελαιο παρε ενα γκαζακι απο αυτο που κανουμε τον καφε και καψτα
    Καλο ειναι να φορεσεις μια μασκα να μην εισπνεεις.Τα τριβεις και με ενα γυαλοχαρτο και εισαι ετοιμος
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μια γνώμη..
    Από μια απροσεξία μου πετάχτηκε πετρέλαιο στο μπροστινό δίσκο του KLR και (εννοείται)στα τακάκια με αποτέλεσμα να έχω μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα και ,φυσικά,ελλειπές φρενάρισμα.
    Το δίσκο τον έπλυνα καλά,τον σκούπισα αλλά τα τακάκια έχουν νωτίσει για καλά.

    Τι να κάνω λέτε,να τα βγάλω μπας και τα στεγνώσω κάπως ή να τους δώσω μια να πάνε;
    εγω δεν θα επαιζα με αυτα τα πραματα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    oso kai να τα πλινεις δουλια δεν θα κανεις εχουν ποτισει.....
    αλαξετα αμεσα.

  5. #5
    Συμπαθάτε με που το επεκτείνω, αλλά... την ίδια ζημιά με το πετρέλαιο προκαλεί και το WD40; Μόνιμη βλάβη ,δηλαδή στα τακάκια;

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Συμπαθάτε με που το επεκτείνω, αλλά... την ίδια ζημιά με το πετρέλαιο προκαλεί και το WD40; Μόνιμη βλάβη ,δηλαδή στα τακάκια;
    Εσύ τι λες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Φιλε μου δεν θα συνερθουν τα τακακια σου ειναι για πεταμα.Την εχω παθει και εγω τα δοκιμασα ολα αλλα αποτελεσμα μηδεν.Τωρα για τον δισκο πλυνε τον καλα ΠΟΛΛΕΣ φορες και αλλαζε συνεχως το νερο(αν χρησιμοποιεις κουβα)το πετρελαιο δεν φευγει ευκολα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Εγώ όταν την είχα πάθει με το πετρέλαιο καθάρισα το δίσκο με καθαριστικό για τζάμια. Έκανε εξαιρετική δουλειά. Όσον αφορά τα τακάκια καλό θα ήταν να τα αλλάξεις όπως σου είπαν οι προλαλήσαντες.

  9. #9
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Και σε μένα είχε πέσει κατα λάθος λιπαντικό σπρευ (για την αλυσίδα) και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..

    Στην αρχή μου φάνηκε οτι φρέναρα καλύτερα, καθώς διαπίστωσα προοδευτικότητα στο φρενάρισμα (δεν κλειδωναν τα τακάκια στον δίσκο σε απότομο τσίμπημα..)... κούνια που με κούναγε.. όταν πήγα να σκοτωθώ, έκανα τον απαραίτητο έλεγχο και είδα τι έφταιγε..

    Φυσικά αλλαγή αμέσως την επόμενη ημέρα.. Είχαν ποτίσει..


    Οπότε συμφωνώ με όλα τα παιδιά.. μην πειραματίζεσαι με τέτοια πράγματα..
    Πατέρας πια..

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmis5 Προβολή μηνύματος
    Πλυνε καλα τον δισκο με σαπουναδα και ξεπλενετον καλα αν θες καθαριζεις με οινοπνευμα βγαλε τα τακακια και αν τα δεις φουσκωμενα απο πετρελαιο παρε ενα γκαζακι απο αυτο που κανουμε τον καφε και καψτα
    Καλο ειναι να φορεσεις μια μασκα να μην εισπνεεις.Τα τριβεις και με ενα γυαλοχαρτο και εισαι ετοιμος

    Το κόλπο που λέει ο μαστροΤζίμης το έχω κάνει στο παρελθόν πολλάκις σ' ένα χρεπάκι που είχα και σούρωνε από παντού λάδια ξύδια. Το κάψιμο με καμινέτο δουλεύει. Αν τα τακάκια σου έχουν ακόμα ψωμί κάντο έστω δοκιμαστικά. Αν σε ικανοποιήσει το φρενάρισμα μετά, τα κρατάς αλλιώς βάζεις καινούρια.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Υπάρχει σε σπρέυ καθαριστικό φρένων που τα γ. όλα και όλα επιστρέφουν στην προηγούμενη κατάσταση. Ένα ψουτ και φύγανε όλα (λάδια, πετρέλαια, βρωμιές, γρά;σσα κτλ κτλ κτλ ) για πάντα και όλα καλά. Το ίδιο το καθαριστικό είναι ιδιέταιρα πτητικό και μετά τη χρήση (αφού τα εξαφανίσει όλα) εξατμίζεται.
    Τα χρησιμοποιούν τα περισσότερα συνεργεία.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει σε σπρέυ καθαριστικό φρένων που τα γ. όλα και όλα επιστρέφουν στην προηγούμενη κατάσταση. Ένα ψουτ και φύγανε όλα (λάδια, πετρέλαια, βρωμιές, γρά;σσα κτλ κτλ κτλ ) για πάντα και όλα καλά. Το ίδιο το καθαριστικό είναι ιδιέταιρα πτητικό και μετά τη χρήση (αφού τα εξαφανίσει όλα) εξατμίζεται.
    Τα χρησιμοποιούν τα περισσότερα συνεργεία.
    Αυτό που περιγράφεις ειναι καθαριστικό φρένων, και καθαρίζει μια χαρά δίσκους δαγκάνες κλπ. Οχι όμως τακάκια που εχουν ρουφήξει πετρελαιο λάδια κλπ.
    Πέταμα θελουν δυστυχως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Ενημέρωση:

    Δοκίμασα το κόλπο με το καμινέτο-συρματόβουρτσα-γυαλόχαρτο και προς το παρόν δουλεύει μια χαρά. (Σημ. WD40 είχε πέσει, όχι πετρέλαιο)
    Δεν το δοκιμάσεις πριν πετάξεις τα τακάκια σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από universalgr1 Προβολή μηνύματος
    Και σε μένα είχε πέσει κατα λάθος λιπαντικό σπρευ (για την αλυσίδα) και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..

    Στην αρχή μου φάνηκε οτι φρέναρα καλύτερα, καθώς διαπίστωσα προοδευτικότητα στο φρενάρισμα (δεν κλειδωναν τα τακάκια στον δίσκο σε απότομο τσίμπημα..)...
    :rotflmao:

  15. #15
    Καλα ρε μάγκες, με τα φρένα παίζετε;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20
  2. SUPERfour…. Στα πόσα ΝΤΕΣΙΜΠΕEEEEEEEΛ!?????????????????
    από code στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 01:26
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 17:09
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 09:37
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF