Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 344

Θέμα: ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85

  1. #16
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Ψυγείο λαδιού και κόρνα μπροστά στις ψύκτρες του μοτέρ... μήπως να σκεφτείς να τους αλλάξεις θέση? Λίγο αέρα θέλει το κακόμοιρο!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnpan Προβολή μηνύματος
    Ψυγείο λαδιού και κόρνα μπροστά στις ψύκτρες του μοτέρ... μήπως να σκεφτείς να τους αλλάξεις θέση? Λίγο αέρα θέλει το κακόμοιρο!
    To ψυγείο μια χαρά είναι εκει που είναι, ειναι στο πλάι και δεν εμποδίζει την ροή του αέρα. Η κόρνα βεβαια μπορεί να ξαναπαει στη θεση της.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Πολυ ομορφο μηχανακι,

    απο τα αγαπημενα μου, εαν εβρισκα θα το αγοραζα.....

    καλες μαστοριες....

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Από ΜΖ;;; Πέθανα στο γέλιο!!! Λοιπόν, όταν αποφασίσεις να την ξηλώσεις, αν θυμηθείς κράτησέ μου τη, για τον ΜεΖέ μου!!
    Υ.Γ. Καλό κουράγιο και με το καλό να το συνεφέρεις, πολύ ωραίο μηχανάκι...
    Έχει ξηλωθεί ήδη. Αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί θα σου την έστελνα αλλά έχει φάει τα ψωμιά της, είναι ζήτημα να έχει 2mm πάχος.

    Δεν θα πεταχτεί όμως, θα συνεχίσει τη σταδιοδρομία της σαν βάση φωτιστικού δαπέδου industrial αισθητικής

    Λίγο μπλα-μπλα...

    Όντας κάτοχος δύο on-off μηχανών δεν καιγόμουνα να αποκτήσω και τρίτη. Το μηχανάκι δεν πρόκειται να μπει χώμα, έχω ένα CRM 250 για αυτό. Θα είναι αποκλειστικά για ασφάλτινη καθημερινή χρήση.

    Σκέφτομαι να το κάνω motard ή περίπου (παίζει να χρησιμοποιήσω 18αρι στεφάνι μπροστά), έτσι για να μου φύγει η περιέργεια και το απωθημένο.

    Πέρα από το δισκόφρενο πίσω δεν έχω σκοπό να κάνω σοβαρές μετατροπές. Μικρές κατά τόπους βελτιώσεις.

    Οκ με έτρωγε να βρω ένα μπροστινό cartrige από xr400 και ένα αλουμινένιο ψαλίδι από XR600 που μπαίνουν bolt on. Αλλά πέρα από το κόστος απόκτησης η γεωμετρία πάει αλλού για αλλού και πραγματικά βαριέμαι να ασχοληθώ. Το έχω κάνει σε άλλο μηχανάκι και αυτή τη φορά λέω να ξοδέψω χρόνο και χρήμα να δοκιμάσω άλλα πράγματα.

    Στο μοτέρ δεν πρόκειται να γίνουν πουσαρίσματα, ότι πάρει από φίλτρο - γαργάλημα στα καρμπ και εξάτμιση. Για το οδικό δίκτυο της Ρόδου δεν χρειάζονται παραπάνω άλογα. Ούτως ή άλλως το πλαίσιο του μου φαίνεται λίγο, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη για πολλά-πολλά.

    Βασικός μου στόχος είναι η μακροζωία της μηχανής και η όσο το δυνατόν καλύτερη θωράκιση από τη σκουριά, η αρμύρα και η υγρασία του νησιού δεν αστειεύεται. Για παράδειγμα από τα να πάρω έναν σπέσιαλ εκκεντροφόρο προτιμώ να του περάσω inox ακτίνες.

    Στόχος μου είναι μέχρι το Σεπτέμβρη να έχω τελειώσει τα πάντα εκτός μοτέρ, αφήνω το κοκό για το τέλος να το απολαύσω, αν και το βλέπω δύσκολο και να προλάβω και να διαθέσω μαζεμένα τα λεφτά που χρειάζονται.
    Κωστής

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Ευχαριστώ τους πάντες για το ενδιαφέρον.

    @cristof40

    Όσα αναφέρεις τα έχω υπ' όψιν. Ειδικά το θέμα της παροιμιώδους δύσκολης εκκίνησης με προβληματίζει. Την ευπάθεια των πηνίων την ήξερα, αυτό που δεν ήξερα είναι η λύση που προτείνεις με τα πηνία του 250. Ευχαριστώ για την πληροφορία

    @johnpan

    Ο sapila έχει δίκιο, το ψυγείο είναι σε πολύ καλή θέση, και καλά αερίζεται και δεν κόβει τη ροή αέρα προς το μοτέρ.

    @sapila racing

    Για το πίσω δισκόφρενο θα χρησιμοποιηθεί δισκόπλακα στήριγμα δαγκάνας και δαγκάνα από crm 250 (υπάρχουν σαν ανταλλακτικά καβάτζα για το CRM μου.)

    Θα κατασκευαστεί εκ νέου αλουμινένιος αντάπτορας που θα πρεσαριστεί στα φερμουί του ταμπούρου και για πρόσθετη ασφάλεια θα μπουν και δύο περαστές καβύλιες στην περιφέρεια του ταμπούρου. Σε μερικές μέρες θα είναι έτοιμος, έχω πάει ήδη σχέδιο σε μηχανουργείο.

    Η πίσω δισκόπλακα είναι 220mm και τη φοράνε σχεδόν όλα τα χωμάτινα Honda από τα τέλη του ΄80 και μετά και κάμποσα στρητάδικα, και βρίσκεται εύκολα στην αγορά αν χρειαστεί αντικατάσταση, αυτό ήταν ένα από τα βασικά μου κριτήρια.

    Η μείωση του βάρους σε σχέση με την παρούσα κατάσταση είναι τεράστια, παρόλο που ο αντάπτορας που φτιάχνω είναι αρκετά ογκώδης. Σε σχέση με την μαμά κατάσταση (ταμπούρο - κιθάρα) λογικά πρέπει να είναι βαρύτερο αλλά όχι πολύ.

    Η κόρνα ναι, θα επιστρέψει στη μάσκα.
    Κωστής

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Επόμενη μέρα, 23/12 αρχίσανε τα λυσίματα. Λίγες φωτογραφίες χωρίς πολλά πολλά μιας και βιαζόμουνα γιατί την επομένη έφευγα για τις γιορτές. Ξήλωνα και αποθήκευα. Φωτογραφίες για το πριν των διαφόρων εξαρτημάτων όταν έρθει η ώρα να ασχοληθώ μαζί τους

    Ευχάριστη έκπληξη ήταν η ευκολία με την οποία λύνονταν όλα παρ' όλη τη σκουριά και την εγκατάλειψη χρόνων. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν άσχετος, δεν μου έτυχε ούτε ένα κλοτσημένο σπείρωμα.

    Το μόνο που με ταλαιπώρησε αρκετά ήταν το τελικό της εξάτμισης που δεν ήθελε να αποχωριστεί τους λαιμούς. Αλλεπάλληλα ζεστάματα με φλόγιστρο και κούνημα δεξιά αριστερά και ξεκόλλησε.

    Βγάλσιμο τα πλαστικά, ο εφιάλτης της παστρικής νοικοκυράς...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.JPG 
Προβολές:	804 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	251482

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.JPG 
Προβολές:	803 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	251483

    Βγάλσιμο σέλας, φτερών, ρεζερβουάρ, οργάνων, πίσω τρόμπας, μπαταρίας και είμαστε εδώ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.jpg 
Προβολές:	801 
Μέγεθος:	47,9 KB 
ID:	251484
    Κωστής

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    18
    Το κοιτάω στις φωτογραφίες και θυμάμαι ταινίες όπως «Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα», «Ο παπασούζας», «Καμικάζι Αγάπη μου». Την κοιτάς και περιμένεις ότι θα πεταχτεί ξαφνικά στη φωτο ο Ντουζος, ο Ψαλτης ή ο Γαρδέλης και θα φύγουνε με σούζα! Στυλ μηχανής απόλυτα ταυτισμένο με τα ελληνικά 80’s!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Μπίχλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	008.JPG 
Προβολές:	797 
Μέγεθος:	54,7 KB 
ID:	251485

    Κι άλλη μπίχλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	009.JPG 
Προβολές:	795 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	251486

    Κεφαλή σοβαντισμένη από τα λάδια και τη σκόνη...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	011.JPG 
Προβολές:	797 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	251487
    Κωστής

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tziale Προβολή μηνύματος
    Το κοιτάω στις φωτογραφίες και θυμάμαι ταινίες όπως «Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα», «Ο παπασούζας», «Καμικάζι Αγάπη μου». Την κοιτάς και περιμένεις ότι θα πεταχτεί ξαφνικά στη φωτο ο Ντουζος, ο Ψαλτης ή ο Γαρδέλης και θα φύγουνε με σούζα! Στυλ μηχανής απόλυτα ταυτισμένο με τα ελληνικά 80’s!
    Όντως, βασικά όταν με το καλό την κυκλοφορήσω θα φοράω απαραιτήτως εσπαντρίγιες και πουλόβερ με μανίκια νυχτερίδα.

    Για τα γραφικά λέω να φτιάξω αυτοκόλλητα "DISCO FIJI".
    Κωστής

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Έξω εξάτμιση, πλεξούδα, χειριστήρια διακόπτες. Για να βγει το φιλτροκούτι κάθισα τον σκελετό σε κουβά και έλυσα την πάνω έδραση του αμορτισέρ για να χαμηλώσει το ψαλίδι. Ακόμα και έτσι ήταν σπαζοκεφαλιά τρισδιάστατης γεωμετρίας για να βγει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	010.jpg 
Προβολές:	787 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	251488

    Οι σκουριές που φαίνονται στα καλάμια μεταξύ των πλακών είναι ευτυχώς επιφανειακές, το σκληροχρώμιο αντέχει ακόμα, με λίγη αλοιφή σε μαλακό πανί πιστεύω ότι θα έρθει στα ίσια του, ίσως μείνουν μερικά τοπικά θαμπώματα. Ούτως η άλλως σ' αυτό το σημείο μόνο αισθητικό είναι το πρόβλημα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	021.JPG 
Προβολές:	788 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	251489
    Κωστής

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Κρύσταλλο και κάτοπτρο προβολέα σε άψογη κατάσταση...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	005.JPG 
Προβολές:	787 
Μέγεθος:	38,8 KB 
ID:	251490

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	006.JPG 
Προβολές:	786 
Μέγεθος:	37,2 KB 
ID:	251491

    Στη μάσκα από μέσα έχει στερεωθεί αυτό το φύλλο αλουμινίου και εξωτερικά έχει βαφεί μαύρο, μάλλον για τα μη φαίνεται το σπαγκέτο των ηλεκτρικών από μέσα.
    Έχει πάρει ήδη πόδι και ότι τρύπες έχουν ανοιχτεί στη μάσκα θα στοκαριστούν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004.JPG 
Προβολές:	789 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	251492
    Κωστής

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Η σέλα θέλει νέο κάλυμμα, για αφρώδες θα δούμε. Ο σκελετός της είναι μια χαρά, δεν έχει ραγίσει ή σπάσει τίποτα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	023.JPG 
Προβολές:	784 
Μέγεθος:	33,1 KB 
ID:	251494

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	024.JPG 
Προβολές:	784 
Μέγεθος:	43,6 KB 
ID:	251495
    Κωστής

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Μοτέρ χωρίς εξατμίσεις και καρμπ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	020.jpg 
Προβολές:	784 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	251496

    Έπηξα στα σακουλάκια και στα κουτάκια και για να μην χάσω τις δέστρες που σώθηκαν από βαρεμάρα τις αποθήκευσα στο τιμόνι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	019.JPG 
Προβολές:	784 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	251497
    Κωστής

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της demk6
    Εγγραφή
    26/01/2012
    Μηνύματα
    112
    δωσε φωτο

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Αρχίζουν οι στενοχώριες...

    Τα καρμπ εντελώς κολλημένα. Φάγανε τόνους καθαριστικού και WD αλλά τα slide δεν κουνιούνται ρούπι. Άσε που είναι και τα δύο διαβρωμένα. Συν το ότι δεν μπορώ να τα χωρίσω μεταξύ τους γιατί αυτές οι σταυρόβιδες έχουν κολλήσει και τα κεφάλια τους μασιούνται λες και είναι από βούτυρο.

    Τα παράτησα και θα ασχοληθώ όταν έρθει η ώρα τους.

    Ελπίζω να σώσω τα slide, γιατί από cmsnl τα ΟΕΜ έχουν 193 ευρώ το ένα και 66 τα ημιτασιόν...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	012.JPG 
Προβολές:	777 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	251498

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	013.JPG 
Προβολές:	772 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	251499

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	014.JPG 
Προβολές:	769 
Μέγεθος:	45,4 KB 
ID:	251500
    Κωστής

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα κουρελια τραγουδουν ακομα !!
    από STOYBI στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 10:19
  2. Τα "κουρέλια" .... τα κλέβουν ακόμα;...ευτυχώς παρα τρίχα.
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 17:08
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 21:32
  4. Τα L2 ειναι ακομα εδω... ακομα και εαν τα θηρια...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 08:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF