Σελίδα 1 από 23 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 344

Θέμα: ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444

    ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85

    ...Ή τουλάχιστον θα το 'θελαν.

    Το μηχανάκι μου το χάρισε φίλος.

    Του έκαψε πηνία ανάφλεξης για πολλοστή φορά, του 'φερε στο καπάκι πεσκέσι πελαργός δίδυμα και μετά ένα τρίτο για μπαλαντέρ, ε... το παράτησε στην πυλωτή του να χαζεύει τους περαστικούς για 10κάτι χρόνια.

    Ήταν να το φουντάρει αλλά δεν του πήγαινε η καρδιά μιας και το είχε από πιτσιρικάς, βρέθηκα στο διάβα του εγώ ο νεκρόφιλος και το περιμάζεψα.

    Ομολογώ ότι αυτό το μηχανάκι μέχρι να 'ρθει στην κατοχή μου, μου ήταν παντελώς αδιάφορο. Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του, το μόνο που ήθελα ήταν το μοτέρ του για ένα project που με τριβελίζει καιρό τώρα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

    Όταν όμως λίγο πριν τα Χριστούγεννα μου ήρθε με το πλοίο Ρόδο και το είδα για πρώτη φορά μου 'κανε κλικ η μεγαλοκοπέλα. Δεν ήταν και έρωτας, αλλά δεν μου ήταν πια αδιάφορο.

    Θες το γεγονός ότι το μηχανάκι ήταν εντελώς ολόκληρο, χωρίς κανιβαλίκια, και μάλιστα μετά συνοδείας πινακίδας (ολοκαίνουριας παρακαλώ, μιας και η παλιά είχε χαθεί στο υπουργείο), άδειας και σήματος και ντρέπομαι να το αχρηστέψω;

    Θες ότι μεγαλώνω και τα ταπεινά, καθημερινά, low profile μηχανάκια ασκούν πάνω μου όσο πάει όλο και μεγαλύτερη γοητεία;

    Ότι και να 'ναι αποφάσισα να το φτιάξω. Όχι εντελώς μαμά, αλλά θα παραμείνει XL600R.

    Θέλει άπειρη δουλειά. Θα είναι long term project μιας και ούτε πολύς χρόνος υπάρχει, και όπως όλοι σχεδόν οι Έλληνες τα οικονομικά μου είναι στη φάση έχει ο θεός και βλέπουμε...

    Πάμε λοιπόν...

    22/12/2011 καταφτάνει από Πειραιά. Φόρτωμα σε τρέιλερ υπό καταρρακτώδη βροχή. Ξεφόρτωμα - εγκατάσταση στην κουζίνα του γραφείου μου που θα τελέσει χρέη γκαράζ μιας και στο σπίτι δεν υπάρχει χώρος. Αντ΄αυτού υπάρχει συμβία άρρωστη με την καθαριότητα.

    Αργά το απόγευμα της ίδιας μέρας οι πρώτες φωτογραφίες.

    Ο ομορφάντρας είμαι εγώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.JPG 
Προβολές:	2147 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	251451
    Κωστής

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Μερικές συνολικές, όσο μου το επιτρέπει ο χώρος.
    Οι γνώστες του μοντέλου θα παρατηρήσουν ότι έχει γίνει ήδη μετατροπή από ταμπούρο σε δισκόφρενο πίσω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004.jpg 
Προβολές:	2154 
Μέγεθος:	40,8 KB 
ID:	251452
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	005.jpg 
Προβολές:	2145 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	251453
    Κωστής

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Μια από την άλλη...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	014.jpg 
Προβολές:	2137 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	251454

    Ψυγείο λαδιού από ντεσεβό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	015.JPG 
Προβολές:	2136 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	251455

    Αυτή η εικόνα σε προϊδεάζει για τη μπίχλα θα αντικρίσεις μόλις βγει το ρεζερβουάρ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	010.JPG 
Προβολές:	2137 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	251456
    Κωστής

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Μοτέρ λαιμοί εξατμίσεων από μπροστά. Η κόρνα έχει μετακομίσει σε αυτή τη θέση από τη μάσκα για να αφήσει χώρο σε συναγερμό που δεν υπάρχει πια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	009.JPG 
Προβολές:	2134 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	251457

    Μούτρο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	011.JPG 
Προβολές:	2121 
Μέγεθος:	29,0 KB 
ID:	251458

    Αριστερά χειριστήρια, χαμός από τους λεβιέδες. Συμπλέκτης, τσοκ και από κάτω λεβιές του αποσυμπιεστή (δεν φαίνεται στη φωτό). Στους διακόπτες τι του λείπει, τι του λείπει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	013.JPG 
Προβολές:	2135 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	251459
    Κωστής

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    51.530 χιλιόμετρα στο οδόμετρο. Πραγματικά είναι, δεν έχει προλάβει να το μηδενίσει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	012.JPG 
Προβολές:	2122 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	251460

    Πίσω δισκόπλακα από MZ. Είναι τεράστια και φαίνεται, 270mm διάμετρος, με εξίσου τεράστιο offset. Βιδώνει σε αλουμινένιο αντάπτορα που είναι πρεσαριστός και συγκολλητός στο ταμπούρο. Η όλη διάταξη θα φανεί καλύτερα στα προσεχώς.

    Η δαγκάνα είναι από κάποιο στρητάδικο HONDA της εποχής, νομίζω VF και είναι εξίσου ογκώδης.

    Στο ψαλίδι πλησίον της έδρασης του μοχλικού έχει συγκολληθεί βάση για την κόντρα της δαγκάνας...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	006.JPG 
Προβολές:	2124 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	251461
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.JPG 
Προβολές:	2133 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	251462
    Κωστής

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    ...14αρα τρόμπα που εδράζεται σε λάμα κολλημένη στο σκελετό. Το σωληνάκι λαδιού φλερτάρει επικίνδυνα με την εξάτμιση.

    Στο σημείο που δείχνει το πράσινο βέλος, δηλαδή εκεί που πιάνει η τρόμπα, έπιανε η ντίζα του ταμπούρου.

    Ενωνόταν με μια λάμα με το πεντάλ (κόκκινο βέλος). Η λάμα αυτή υπήρχε μόνο και μόνο γιατί ο σκελετός δεν άφηνε χώρο στην ντίζα να πιάσει κατευθείαν στο πεντάλ.

    Συγκόλλησαν λοιπόν τη λάμα με το πεντάλ και έτσι μπορεί και ενεργοποιείται η τρόμπα. Μάλλον μπορούσε, γιατί τώρα από τη σκουριά δεν κινείται τίποτα.

    ΟΚ, straight forward μετατροπή, αλλά με τόσο μεγάλο μοχλό στο πεντάλ (μπλε γραμμή) σε συνδυασμό με τεράστια τρόμπα, δισκόπλακα και δαγκάνα το πίσω πρέπει να μπλόκαρε για πλάκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	008.JPG 
Προβολές:	2115 
Μέγεθος:	62,6 KB 
ID:	251463
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	016.JPG 
Προβολές:	2103 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	251464

    Για το πίσω φρένο θα διατηρηθεί ως επιλογή το δισκόφρενο αλλά με εντελώς άλλη σχεδίαση και άλλα εξαρτήματα. Η άσκηση θα λυθεί από την αρχή. Για την ακρίβεια τη στιγμή που γράφονται αυτές η γραμμές είναι κοντά στο τέλος της.

    Αυτά για σήμερα... Αύριο αν προλάβω θα ποστάρω λυσίματα και τα πρώτα μαστορέματα.
    Κωστής

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    XLR 600, μηχανάκι έρωτας, το είχε φίλος όταν εγώ είχα το DR 250. Μαζί είχαμε πάει παντού και όταν λέμε παντού, εννοούμε παντού. Πάρα πολύ χώμα και δεν είχε κάνει κιχ πουθενά. Το ταμπούρο αποτελούσε λύση για το πίσω μιας και ήταν αξιοπρεπέστατο, χωρίς μπλοκαρίσματα αν δεν ήσουν υπερβολικός και με μεγάλη σαφήνεια. Για πηνία τουλάχιστον εγώ δεν είχα ακούσει τπτ, με το καρμπυρατέρ υπήρχαν προβλήματα μιας και ήταν πολύ ευαίσθητο στις ρυθμίσεις (στην Πάτρα τότε ένας μηχανικός μπορούσε και το ρύθμιζε αξιοπρεπώς - δεν υπήρχαν καυσαναλυτές και λοιπά τεχνολογικά καλούδια - όλες οι δοκιμές στο δρόμο), τίμιο σε όλα του.

    Τα 51000 χλμ δεν είναι τπτ, εύχομαι να το αναστήσεις και να το ξαναβγάλεις στους δρόμους. Καλή αρχή.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Πολύ όμορφο μηχανάκι.... Καλή αρχή!!!!

    Υ.Γ. : Και άλλος με μηχανάκι μες στο σπίτι..... Μήπως πρέπει να κατεβάσουμε κόμμα στις επόμενες εκλογές?
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  9. #9
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Καλό ξεκίνημα αδερφέ!!

    Πατέρας πια..

  10. #10
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotselakos Προβολή μηνύματος
    Πίσω δισκόπλακα από MZ. Είναι τεράστια και φαίνεται, 270mm διάμετρος, με εξίσου τεράστιο offset. Βιδώνει σε αλουμινένιο αντάπτορα που είναι πρεσαριστός και συγκολλητός στο ταμπούρο. Η όλη διάταξη θα φανεί καλύτερα στα προσεχώς.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.JPG 
Προβολές:	2133 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	251462
    Από ΜΖ;;; Πέθανα στο γέλιο!!! Λοιπόν, όταν αποφασίσεις να την ξηλώσεις, αν θυμηθείς κράτησέ μου τη, για τον ΜεΖέ μου!!
    Υ.Γ. Καλό κουράγιο και με το καλό να το συνεφέρεις, πολύ ωραίο μηχανάκι...
    ...το νου σου!!

  11. #11
    το xl το ειχα,το ιδιο με το δικο σου του 85.ειχε αρκετα θεματα με μηχανικα προβληματα,οπως πηνοια που εκαιγε συνεχεια μεχρι που μαθαν οι μαστοροι οτι ταιριαζαν απο xlr250 και τα βαζαν και τελος απο καμενα πηνοια.αν εκανες το λαθος και πηγαινες 2-3 φορες στα κοκκινα το στροφομετρο χτυπαγε η κεφαλη και αρχιζαν οι διαρροες λαδιων.5 φορες σε 2 χρονια ειχα επισκευασει κεφαλη.για να το βαλω μπροστα επρεπε να του κανω πρωτα ευχελαιο.αλλαζα 2 ζευγαρια παπουτσια το μηνα χωρις υπερβολες,επειδη τρυπαγαν οι σολες απο την μανιβελα.ομως οταν το εργαλειο δουλευε (σπανια) θεριζε (για την εποχη του).μακραν ποιο γρηγορο απο το xt550,κρατημα,φρενα τα καλυτερα στην κατηγορια του.ολα αυτα ομως το μακρινο 86-88.αυτο που πηρες φαινεται να εχει λυση τα προβληματα του ο προκατοχος του.το ψυγειο λαδιου που εχει ειναι ουσιωδες βελτιωση.αξιζει να το φτιαξεις και να το κρατησεις γιατι στην ελλαδα εχουν απομεινει ελαχιστα και αυτο το κανει κατα καποιο τροπο συλλεκτικο.καλο ξεκινημα και θα το παρακολουθω

  12. #12
    Δημήτρης Το avatar του/της srxakias junior
    Εγγραφή
    13/02/2012
    Μηνύματα
    737
    Κώστα πολύ ωραίο μηχανάκι και καλή αρχή,ξεκίνα το ξήλωμα και δώσε φωτο στο λαό!

  13. #13
    Δημήτρης Το avatar του/της srxakias junior
    Εγγραφή
    13/02/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S-ex-rx Pig Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο μηχανάκι.... Καλή αρχή!!!!

    Υ.Γ. : Και άλλος με μηχανάκι μες στο σπίτι..... Μήπως πρέπει να κατεβάσουμε κόμμα στις επόμενες εκλογές?

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Ωραίο θέμα, ελπίζω να μην μπλέξεις άσχημα. Το πίσω δισκόφρενο παντως είναι επιεικώς απαράδεκτο και πρέπει να φύγει.
    Ειναι τεραστιο, βαραίνει ασκοπα τον πίσω τροχό, κι ετσι κι αλλιώς λόγω γεωμετρίας θα μπλοκάρει για πλάκα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Καλη αρχη ......εχω δει μονο ενα απο κοντα και μου αρεσε.....

Σελίδα 1 από 23 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα κουρελια τραγουδουν ακομα !!
    από STOYBI στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 10:19
  2. Τα "κουρέλια" .... τα κλέβουν ακόμα;...ευτυχώς παρα τρίχα.
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 17:08
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 21:32
  4. Τα L2 ειναι ακομα εδω... ακομα και εαν τα θηρια...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 08:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF