Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Honda C50C ερωτήσεις

  1. #16
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Απόψεις από τους ειδήμονες? Αξίζει η περίπτωση του 2ου (Μπλε) ?

  2. #17
    φιλε εννοειτε το 2ο
    το 1ο ειναι 6βολτο παλιο και με κατεστραμενο μοτερ και σκελετο
    το 2ο ειναι 12βολτο και παιρνει αστρα μοτερ και δειχνει καλο αλλα με πολύ σκουρια
    το ιδιο με το 2ο εχω και εγω
    εχει χαρτια?

  3. #18
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γλάρος Προβολή μηνύματος
    εχει χαρτια?

    Ιδέα δεν έχω. Πρέπει πρώτα να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη του.

  4. #19
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    O Φραγκίσκος θα μας πει με σιγουριά τα πάντα..

    Εμένα το πρώτο μου φαίνεται 6V μεν.. ο σκελετός με μπερδεύει όμως, αφού τα 6V είχαν χωρια το ντεπόζιτο.. και πιο τετραγωνισμένα τα πλαινα καπάκια..

    Και το τιμόνι λίγο περίεργο μου φαίνεται και τα καπάκια του μοτέρ..


    Στο 2ο παπί.. αυτό είναι γνώριμη φυσιογνωμία.. 12V σίγουρα.. κουμπώνουν πάνω πολλά πολλά μοτεράκια.. και astrea και lifan ακόμα αν θες.. όμως μια ανακατασκευούλα στο μαμίσιο μοτεράκι είναι για μένα επιβεβλημένη.. (εξ'αλλου το στήσιμο και τα φρένα του δεν είναι για πάνω από 90cc..)

    Δισκόφρενο συμφωνώ με τον mike, αν δεν αλλάξεις μπροστινό δεν πάει.. όμως είναι κρίμα να πετάξεις αυτό το υπέροχο (vintage πια) πηρούνι..

    Εκτός αν πας για ολική μετατροπή σε mini-choperάκι.. οπότε ρίχτου 2 μεγάλα καλάμια από κανένα TS να αλλάξει και η γωνία καστερ και μετά παίζεις ελεύθερα..


    Πατέρας πια..

  5. #20
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Έκανα τη πρώτη ερώτηση μου για το μπλε (2ο) παπί αλλά δυστυχώς δε βρήκα τον ιδιοκτήτη. Θα ξαναπεράσω όμως.

    Όσο το σκέφτομαι, όλο και περισσότερο καταλήγω σε μοτερ astra και δισκόφρενο μπροστά.

    Για να μπουν δύο ξεχωριστές σελίτσες όπως αυτές της photo χρειάζεται κάποια πατέντα για τη πίσω βάση ή πωλείται κανονικά πίσω βάση?


    http://www.youtube.com/watch?v=CbUq_MgzfRQ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqN,!iUE5ijI(UR(BOgp04tHkg~~60_58.JPG 
Προβολές:	422 
Μέγεθος:	23,2 KB 
ID:	251621

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έκανα τη πρώτη ερώτηση μου για το μπλε (2ο) παπί αλλά δυστυχώς δε βρήκα τον ιδιοκτήτη. Θα ξαναπεράσω όμως.

    Όσο το σκέφτομαι, όλο και περισσότερο καταλήγω σε μοτερ astra και δισκόφρενο μπροστά.

    Για να μπουν δύο ξεχωριστές σελίτσες όπως αυτές της photo χρειάζεται κάποια πατέντα για τη πίσω βάση ή πωλείται κανονικά πίσω βάση?


    http://www.youtube.com/watch?v=CbUq_MgzfRQ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqN,!iUE5ijI(UR(BOgp04tHkg~~60_58.JPG 
Προβολές:	422 
Μέγεθος:	23,2 KB 
ID:	251621
    Εχω την εντύπωση (γιατί έχουν περάσει και καμιά 20ριά χρόνια) ότι έχουν διαφορετικό "αμάξωμα".. δεν ειναι θέμα βάσης..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Μολις ειδα το θεμα.
    Λοιπον με το πρωτο δεν αξιζει να ασχοληθεις,ειναι μοντελο εβδομηντακατι,6v και ενω τα βλεπεις ιδιο με το C50 12v δεν εχειμ καμμια σχεση.
    Μακρυα απο την ''πεταλουδα'' , εκτος αν υπαρχει ειδικος λογος .
    Το δευτερο ειναι 12v εισαγωγης (δες πισω μασπιε) και το μοτερ ειναι κλειστο .Το ειχα καποτε,δεν καταφερα να το κανω να παρει τα ποδια του μεχρι που το πουλησα.
    Αν το παρεις (δεχεται μοτερ astrea)να αλλαξεις ολα τα ηλεκτρικα (πλεξουδα,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,ανορθωτη) και θα εισαι ενταξει.
    Δε θα εδινα πανω απο 100 ευρω και αυτα μονο αν ηταν ενταξει απο χαρτια.
    Ελπιζω να βοηθησα
    Καλη αρχη

  8. #23
    Λεφτα η Εργαλεια και γνωσεις η ορεξη θες!


    να ενα που φτιαξαν κατι φιλοι μου 19-20 ετων ...

    http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...51901789_o.jpg
    ORGIA!!!!!

  9. #24
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Λεφτα η Εργαλεια και γνωσεις η ορεξη θες!


    να ενα που φτιαξαν κατι φιλοι μου 19-20 ετων ...

    http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...51901789_o.jpg



    ακριβως το ιδιο εχω στο μυαλο μου!!!!!!!! αλλα το θελω με "κρυφη" πισω μονοσκοκ σε στυλ hardtail. αχ...

    μοτερ αστρα φιλε μπαινει. και χωρις να αλλαξεις πλεξουδα αλλα θα ηταν καλυτερα να το εκανες αν μπορουσες. τηλεσκοπικο πιρουνι με δισκοφρενο ειχαν τα astrea supra και βαση αυτου βγηκαν και αφτερμαρκετ απομιμησεις. μπαινει αλλα θελει δου΄λεια σε τορνο. απο εμπειρια λεω οτι οι "λαιμοι" που φτιαχνουν σπανε ευκολα. αν βαλεις του cub θα σπασει ακομα πιο ευκολα. ευχομαι εκει οι μηχανουργοι να ειναι καλυτεροι. πιρουνι αφου πας για ustom ι εγω προτεινω απο καποιο εντουρακι να εχεις κομπλε και δισκοφρενο. τα 50αρια εχουν τα χαρτια τους στην τροχαια και θελουν παραβολο απο εφορια για ανανεωση αδειας. (τα μεγαλα δηλαδη ειναι πιο ευκολα στο θεμα αυτο) αμα δεν εχει ανανεωθει ομως η αδεια για χρονια εχεις την δυνατοτητα να μην τα πληρωσεις (εν αντιθεσει με το συγκοινωνιων.) υπογραφεις μια υπευθυνη δηλωση οτι η αδεια ειχε χαθει και το μηχανακι δνε χρησιμοποιοταν απο τοτε και απλα πληρωνεις να βγει καινουρια αδεια. (κανα 20αρικο νομιζω)

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2012
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Μολις ειδα το θεμα.
    Λοιπον με το πρωτο δεν αξιζει να ασχοληθεις,ειναι μοντελο εβδομηντακατι,6v και ενω τα βλεπεις ιδιο με το C50 12v δεν εχειμ καμμια σχεση.
    Μακρυα απο την ''πεταλουδα'' , εκτος αν υπαρχει ειδικος λογος .
    Το δευτερο ειναι 12v εισαγωγης (δες πισω μασπιε) και το μοτερ ειναι κλειστο .Το ειχα καποτε,δεν καταφερα να το κανω να παρει τα ποδια του μεχρι που το πουλησα.
    Αν το παρεις (δεχεται μοτερ astrea)να αλλαξεις ολα τα ηλεκτρικα (πλεξουδα,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,ανορθωτη) και θα εισαι ενταξει.
    Δε θα εδινα πανω απο 100 ευρω και αυτα μονο αν ηταν ενταξει απο χαρτια.
    Ελπιζω να βοηθησα
    Καλη αρχη
    Και πώς κατάλαβες οτι είναι το ένα 6V και το άλλο 12V? Ρωτάω γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου ένα και θέλω να καταλάβω τι απο τα δύο είναι. Ποιο πολ,ύ απο τις φωτό που είδα απο τα δύο μηχανάκια, για 6V μου μοιάζει αλλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Και γιατί λες οτι δεν αξίζει?

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonis S Προβολή μηνύματος
    Και πώς κατάλαβες οτι είναι το ένα 6V και το άλλο 12V? Ρωτάω γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου ένα και θέλω να καταλάβω τι απο τα δύο είναι. Ποιο πολ,ύ απο τις φωτό που είδα απο τα δύο μηχανάκια, για 6V μου μοιάζει αλλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Και γιατί λες οτι δεν αξίζει?
    Σπαμαρουμε αλλα δεν πειραζει
    Το πρωτο ειναι εξαβολτο γιατι ειναι το ''πεταλουδα'' (δες τιμονι,καπακια μοτερ) η ποδια,η θεση του διακοπτη.
    Το δευτερο ειναι εισαγωγης δωδεκαβολτο αλλα κλειστο.Το καταλαβαινεις απο το ψαλιδι που δεν εχει μασπιε συνεπιβατη και εχει μακρυα αμορτισερ, το κοντερ που ειναι σε χιλιομετρα και οχι σε μιλια,τα σειρητια κατω απο τη σελλα και απο τα φλας και αλλες μικρες λεπτομερειες.
    Βαλε μια φωτο και θα σου πω.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2012
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Σπαμαρουμε αλλα δεν πειραζει
    Το πρωτο ειναι εξαβολτο γιατι ειναι το ''πεταλουδα'' (δες τιμονι,καπακια μοτερ) η ποδια,η θεση του διακοπτη.
    Το δευτερο ειναι εισαγωγης δωδεκαβολτο αλλα κλειστο.Το καταλαβαινεις απο το ψαλιδι που δεν εχει μασπιε συνεπιβατη και εχει μακρυα αμορτισερ, το κοντερ που ειναι σε χιλιομετρα και οχι σε μιλια,τα σειρητια κατω απο τη σελλα και απο τα φλας και αλλες μικρες λεπτομερειες.
    Βαλε μια φωτο και θα σου πω.
    Κατάλαβα. Τότε είναι σίγουρα 12V. Κατέβηκα και το είδα. Αν μπορέσω θα βάλω και φωτό. Βρε λές να ρωτήσω το τύπο μπας και το πουλάει? Να ξεκινήσω και εγώ κανένα project?
    Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και συγνώμη για το spam .

  13. #28
    to proto einai to 6volto platina,(tayraki nomizo to lene logo timoniou) to 2o einai apta teleftea strogilofanara pou vgikan,kai ta 2 pantos fenonte poli taleporimena tha xreiastoun poli meraki kai europoula kai oreksi gia episkeves,(se simferi afto me ta 400 sto car)nomizo 15 euro einai kathe xrono to paravolo ananeosis adeias kai 30 i metavivasi,gia diskofreno tha mprepei na valeis tou astra psalidia oso gia veltiosi vazeis ena strofalo tou cub 90 51xiliosta me 65 kefali kai eisai mia xara

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Nx 650 Dominator Ερωτήσεις
    από creperistas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2006, 13:32
  2. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 17:55
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF