Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 169

Θέμα: Κατανάλωση ΚΤΜ 990 Adv

  1. #151
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2016
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Α δεν το ήξερα αυτό, τι μπορεί άραγε να φταίει ρε παιδια, καμία ιδέα;
    Πες μας ντε, τι εφταιγε τελικα!!!!! Μετα απο 10σελιδες θεματος.... !!!

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    παιδια καλησπέρα , τωρα καλοκαιράκι παρατηρώ οτι εχει μειωθεί η κατανάλωση για καποιο λόγο , παρόλαυτα εχω βρει εναν ανθρωπο ο οποιος ισχυρίζετε οτι πρέπει να βαλουμε pcv και μετα να κανουμε προγραμμα στο dyno και θα είμαι κομπλε απο θέμα καταναλωσεις κόστος 350 + 80 καμιά γνώμη αν αξίζει? Το μηχανακι ειναι 990 του 2006
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  3. #153
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Στο εξωτερικο με φτιαγμενους χαρτες σε δυναμομετρο απο επαγγελματιες εχει βρει πολυς κοσμος την υγεια του, το θεμα ειναι που θα βρεις δυναμομετρο και επαγγελματια να ξερει να ρυθμισει σωστα. Αν πας σε δυναμομετρο, δεν χρειαζεται να παρεις power commander, ο εργοστασιακος εγκεφαλος μπορει να επαναπρογραμματιστει.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    αυτος που τα λεει αυτα τι καταναλωση εχει μεσα στην αθηνα??
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Καλησπέρα σας,
    νέος κάτοχος 990 adv και θα ήθελα τα φώτα σας. Η μηχανή έχει ελεύθερα τελικά dominator και περασμένο τον akrapovic χάρτη (κατά τα λεγόμενα του προηγούμενου ιδιοκτήτη). Δεν ξέρω αν καίει πολύ, δεν έχω κάνει χλμ ακόμα, όμως με προβληματίζει η έντονη μυρωδιά από τις εξατμίσεις, πήγα μισή ώρα διαδρομή και μύρισαν τα ρούχα μου καυσαέρια. Προφανώς οι ελεύθερες εξατμίσεις δεν βοηθάνε, μου έχουν πει κιόλας ότι ο akrapovic χάρτης είναι πολύ πλούσιος. Τι κάνουμε? Μαμά εξατμίσεις δεν υπάρχουν. Βάζω τον χάρτη για ΟΕΜ εξατμίσεις και χάνω σε απόδοση? Φλασάρω εγκέφαλο ώστε να έχει πιο σωστή καύση και άρα(?) λιγότερα καυσαέρια? PCV δεν ψήνομαι γιατί το κόστος αγοράς και χαρτογράφησης βγαίνει πολύ.
    Βάζω εδώ το πρόβλημα μιας και είναι σχετικό με τις καταναλώσεις.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Σαν πρώην κάτοχος σου που δοκίμασε και τους δύο χάρτες, προτείνω να γυρίσεις στον εργοστασιακό. Η διαφορά στην απόδοση δεν αντιστοιχεί στην διαφορά της κατανάλωσης. Είναι ήδη υψηλή και με τον χάρτη της Akrapovic πάει ακόμα πιο ψηλά χωρίς να χρειάζεται. Είναι όπλο από τη μάνα του. Ο λόγος που οι περισσότεροι φοράνε Akrapovic είναι η ζέστη που βγάζουν (ιδίως το καλοκαίρι), οι μαμά εξατμίσεις.
    Οι περισσότεροι αργά ή γρήγορα γυρνάνε στον εργοστασιακό χάρτη. Εκτός κι αν κάνεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για την κ@βλα σου και μόνο.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Επειδή δεν έχω τις μαμίσιες εξατμίσεις, δεν θα έχω θέμα να βάλω τον μαμά χάρτη με τις "ελεύθερες"?

    Ουσιαστικά, δεν έχω τόσο θέμα με την κατανάλωση όσο με την έντονη μυρωδιά καυσαερίων...

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω τις μαμίσιες εξατμίσεις, δεν θα έχω θέμα να βάλω τον μαμά χάρτη με τις "ελεύθερες"?

    Ουσιαστικά, δεν έχω τόσο θέμα με την κατανάλωση όσο με την έντονη μυρωδιά καυσαερίων...
    Λογικά, θα γίνει πιο φτωχό το μίγμα, ίσως επικίνδυνα φτωχό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.732
    Μια ευκολη και οικονομικη λυση ειναι η εξης:
    Βαζεις αγγελια για ανταλλαγη μαμα εξατμισεων με τις dominator (κατα προτιμηση σε κανενα group ή φορουμ εξειδικευμενο), βγαζεις και το κατιτις σου (θα σου δωσουν και καποια διαφορα) και μετα βαζεις τη μαμα χαρτογραφηση και εισαι 100% ησυχος. Ωραιος ο ηχος αλλα ολο αυτο το μπλεξιμο που ακολουθει μετα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο. Αλλιως για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να πεσει και το αντιστοιχο χρημα.

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Λογικά, θα γίνει πιο φτωχό το μίγμα, ίσως επικίνδυνα φτωχό.
    Καμία σχέση. Όλα καλά. Προχώρα άφοβα @lospsi
    Όποιος έχει 990 θα στο επιβεβαιώσει.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  11. #161
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.660
    τιποτα δεν παθαινει με μαμα χαρτη και αφτερ εξατμισεις...εχει δικιο ο freco
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Το θέμα είναι, με τον μαμίσιο χάρτη θα έχει λιγότερα καυσαέρια και άρα μυρωδιά??

  13. #163
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.660
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι, με τον μαμίσιο χάρτη θα έχει λιγότερα καυσαέρια και άρα μυρωδιά??
    δεν μυριζει το ιδιο,ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #164
    Λιγότερα καυσαέρια, περισσότερο σκορτσάρισμα στα χαμηλά και μια τρύπα κάπου στις 4-4,5Κ. Δοκίμασε και τους 2 και αποφάσισε, εγώ μετά απο πολλές δοκιμές είχα καταλήξει σε custom χάρτη για να πετυχω μια ισορροπία ανάμεσα στην σωστή λειτουργία και μια πιο χαμηλή κατανάλωση.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Αν θες, δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον χάρτη. Με PCV ή με φλασάρισμα?

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF