Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    2

    βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά

    γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asa Προβολή μηνύματος
    γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ
    Πάρε ένα 125ρι... Με τις μηχανές που αναφέρεις δεν θα είσαι επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους. Να την αγοράσεις θα μπορέσεις, να την ασφαλίσεις (καταθέτοντας το δίπλωμα κάποιου άλλου) θα μπορέσεις, αν βρεθείς όμως σε κανένα έλεγχο ή ακόμα χειρότερα σε περιστατικό θεωρείσαι ανασφάλιστος με ότι συνεπάγεται αυτό.
    Τελείως φιλικά και επειδή όλοι είμαστε ζουρλοί με τις μηχανές μας εδώ μέσα και επειδή όχι μόνο αυτό που οδηγούμε το αγαπάμε αλλά το σεβόμαστε κ όλας.. Βάλε τα χρήματα σε ένα λογαριασμό, κλειστά, και αν σε 3 χρόνια δεν έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές σου κάνε αυτό που αγαπάς... νόμιμα όμως και χωρίς να αποτελείς κίνδυνο για κανέναν άλλο πέραν από τον εαυτό σου. Μέχρι να μπορείς να βγάλεις δίπλωμα πίστεψέ με θα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι από αυτό που θα πάρεις τώρα + το γεγονός ότι θα το χαρείς χωρίς άγχος για το αν τυχόν και...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    Πάρε ένα 125ρι... Με τις μηχανές που αναφέρεις δεν θα είσαι επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους. Να την αγοράσεις θα μπορέσεις, να την ασφαλίσεις (καταθέτοντας το δίπλωμα κάποιου άλλου) θα μπορέσεις, αν βρεθείς όμως σε κανένα έλεγχο ή ακόμα χειρότερα σε περιστατικό θεωρείσαι ανασφάλιστος με ότι συνεπάγεται αυτό.
    Τελείως φιλικά και επειδή όλοι είμαστε ζουρλοί με τις μηχανές μας εδώ μέσα και επειδή όχι μόνο αυτό που οδηγούμε το αγαπάμε αλλά το σεβόμαστε κ όλας.. Βάλε τα χρήματα σε ένα λογαριασμό, κλειστά, και αν σε 3 χρόνια δεν έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές σου κάνε αυτό που αγαπάς... νόμιμα όμως και χωρίς να αποτελείς κίνδυνο για κανέναν άλλο πέραν από τον εαυτό σου. Μέχρι να μπορείς να βγάλεις δίπλωμα πίστεψέ με θα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι από αυτό που θα πάρεις τώρα + το γεγονός ότι θα το χαρείς χωρίς άγχος για το αν τυχόν και...
    Το αυτό!! [+1]

    H πια πάρε ένα ninja 250 που και σε καλύπτει το δίπλωμα της Α1 ώστε να είσαι νόμιμος και να μη φοβάσαι τίποτα και μια χαρά μηχανάκι φαίνεται. Και μετά βλέπεις... Πάνω από όλα προσοχή και μάλιστα να είσαι νόμιμος, γιατί αν (που το απέυχομαι) γίνει κάτι και είσαι ανασφάλιστος την έβαψες. Θα τρέχεις και θα πληρώνεις για χρόνια μετά.

    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος...

    Α και μην ξεχνάς, πάνε με αυτή τη σειρά:
    -Κράνος
    -Λοιπός προστατευτικός εξοπλισμός
    -Ασφάλεια
    -Μηχανή.
    Yamaha FZS 600

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asa Προβολή μηνύματος
    γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ
    Πάρε πρώτα δίπλωμα και μετά μιλάμε για όποια μηχανή θες που καλύπτει το δίπλωμα σου.


    Υ.Γ.: τα GSXR και R6 τα καταλαβαίνω, το XTX πώς προέκυψε;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    2
    εε παιδια μια ερωτησση εκανα και αν δεν μπορειτε σπιτη για γαλα και υπνο. κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 04/04/2012 στις 12:12.

  6. #6
    Πάντως το να συνετιστεί με κορόϊδεμα είναι (όπως έλεγε και ένας "πανέξυπνος" καθηγητής μου) από αδύνατο εώς πολύ δύσκολο . Πόσο μάλλον όταν αυτός που κυρίως πρόκειται να βλαφθεί είναι ο ίδιος σε κάθε περίπτωση.

    Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν μπορείς να κάνεις αυτά που λες αλλά αν πρέπει.

    Α και το μαγαζί που θα την πουλήσει σκασίλα του αν δεν έχεις δίπλωμα, λεφτά θα πάρει. Και η ασφαλιστική που θα σε ασφαλίσει σκασίλα της αν δεν έχεις δίπλωμα, λεφτά θα πάρει.

    Εσύ θα τρέχεις να πληρώνεις τους πάντες αν γίνει κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από McGyver; 04/04/2012 στις 12:12.

  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asa Προβολή μηνύματος
    κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki

    στειλε πμ στο μελος Oldman
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Άκου να δεις πως έχουν τα πράματα…
    Άμα σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα θα σε ιππεύσουν.
    Αξίζει ?
    (Εκτός αν θες να πας μόνο πίστα οπότε αλλάζει)
    Τώρα αν η απάντηση σου είναι αξίζει τότε και τα 2 μηχανάκια είναι πάνω από τις δυνατότητες σου και θα περάσει καιρός για να τα φτάσεις. (ίσως και χρόνια) οπότε θα έλεγα ρ6.
    Θα πρέπει να σου πω και κάτι άλλο.
    Όλα τα τραύματα από πτώση δεν δένουν. Αφήνουν κουσούρια και πονάνε για πάντα.
    Εγώ κάθε Παρασκευή που είμαι κουρασμένος από τη δουλειά βλέπω το Χριστό φαντάρο κι έχω τα παυσίπονα καραμέλες.
    Ξαναρωτάω αξίζει?
    Και απαντάω και ναι και όχι
    Ναι γιατί πέρασα γαμάτα, όχι γιατί αν κάποιος μας προειδοποιούσε τώρα δεν θα πόναγα και θα είχα μερικούς φίλους παραπάνω από αυτούς που έχασα.
    Αυτά δε στα λέω για να στη σπάσω, είναι η αλήθεια.
    Από την άλλη αν το θες τόσο πολύ, να σου πω φιλικά και απλά…
    Πρόσεχε!
    Η ζωή σου δίνετε μια φορά μόνο, κοίτα να τη χαρείς

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asa Προβολή μηνύματος
    κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki
    Honda CBR250

  10. #10
    Φιλε μου παρε μια μηχανη με την οποια και θα εισαι νομιμος και θα μπορεσεις να την χαρεις !!Ετσι θα μπορεσεις να μαθεις καποια πραγματα, ετσι οταν ερθει η ωρα για να παρεις αυτη που θες θα εισαι πιο ετοιμος και ωριμος ωστε να τη χαρεις και αυτη επισης!!
    Τωρα για την πλακιτσα που εγινε με λιγη δοση ειρωνιας πιστευω ειναι δικαιολογημενη με τον τροπο που τεθηκε το θεμα!!!
    ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΚΟΛΟΤ......ΔΕΣ.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ!!!!! ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!!!!!!!!

  11. #11
    Δηλαδή πιστεύετε οτι είναι σοβαρή-αληθινή η ερώτηση ε;
    18 χρονών παλικάρι έρχεται και μας ανακοινώνει οτι θα πάρει GSX-R 750,μας δηλώνει οτι θα την οδηγεί χωρίς δίπλωμα και μας προτρέπει να του προτείνουμε καμια λαμογιά για να το ασφαλίσει
    Την απάντηση την πήρε ήδη αναλυτικότατα απο πολλά άτομα.Αν εκείνος επιμένει να τους στείλει για γάλα και για ύπνο,περιμένετε να δοκιμάσω να του βάλω εγώ μυαλό;

  12. #12
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    pproton den proetrepse kanenan na tou proteinei lamogies, rotise apla an ginetai kai pos
    deuteron den xreiazetai na balei kaneis mialo se kanenan, o kathenas exei to diko tou kai kanei ta koumanta tou
    triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
    giati ama einai etsi ti na po einai to pio nomimo forum pou exo sinantisei pote, makari na einai etsi diladi alla den nomizo

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    pproton den proetrepse kanenan na tou proteinei lamogies, rotise apla an ginetai kai pos
    deuteron den xreiazetai na balei kaneis mialo se kanenan, o kathenas exei to diko tou kai kanei ta koumanta tou
    triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
    giati ama einai etsi ti na po einai to pio nomimo forum pou exo sinantisei pote, makari na einai etsi diladi alla den nomizo
    Εγώ κατ'αρχήν πιστεύω πως η ερώτηση δεν είναι αληθινή,να το ξεκαθαρίσω αυτό!
    1)Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι χωρίς δίπλωμα μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή;Τι να πω,εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά προφανής η απάντηση
    2)Σαφώς
    3)Δηλαδή το θέμα είναι αν ο καθένας εδω μέσα ήταν νόμιμος (που δεν ξέρω αν ήταν) ή ποιο είναι το σωστό;

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
    Οκ σε όλα τα άλλα. Αλλά το παραπάνω δεν έχει νόημα. Φυσικά και θα προτρέψεις κάποιον να κάνει το σωστό και ας το είχες κάνει εσύ λάθος παλιότερα. Γιατί να επαναλαμβάνονται τα ίδια λάθη όταν οι παλιοί μπορούν να προειδοποιήσουν;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι χωρίς δίπλωμα μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή;Τι να πω,εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά προφανής η απάντηση
    Το έχεις δοκιμάσει και δεν γίνεται; Άλλο αν θα σε καλύψει όταν το μάθει σε τυχόν ατύχημα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Οκ σε όλα τα άλλα. Αλλά το παραπάνω δεν έχει νόημα. Φυσικά και θα προτρέψεις κάποιον να κάνει το σωστό και ας το είχες κάνει εσύ λάθος παλιότερα. Γιατί να επαναλαμβάνονται τα ίδια λάθη όταν οι παλιοί μπορούν να προειδοποιήσουν;

    Το έχεις δοκιμάσει και δεν γίνεται; Άλλο αν θα σε καλύψει όταν το μάθει σε τυχόν ατύχημα.
    Μα τι νόημα έχει να την κάνεις την ασφάλεια αν δε σε καλύψει

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 11:52
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 15:36
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2006, 08:58
  4. Διαρροη! Βοηθηστε λιγο ρε παιδια...
    από astaroth2 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 22:39
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF