Σελίδα 3 από 123 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 1842

Θέμα: BMW R25 1951

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S-ex-rx Pig Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, για τα σχόλια σας, τις διορθώσεις, και τις συμβουλές σας, οι οποίες είναι πολύτιμες...


    Γνωρίζω το κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος γιαυτό και δεν το βιάζομαι....

    Απο τα τρία χ ( χρόνος - χρήμα - χώρος) μόνο το τελευταίο διαθέτω...

    Ο σκοπός μου είναι να το χαρώ, σαν χόμπι, να με ξεκουράζει και όχι να με ανγχώσει...

    Αν σας κουράσω με τις πολλές φωτό ή με την άγνοια μου σε μηχανολογικά πράγματα...


    συγχωρέστε με.... Το μεγαλύτερο κέρδος είναι η γνώση!
    Δεν έχω να προσθέσω ούτε κόμμα, τα είπες όλα.

    Μπράβο και μόνο για τη θέληση να ασχοληθείς με κάτι τόσο ζόρικο. Με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, θα περάσεις σίγουρα καλά. Θα κουραστείς, αλλά θα το χαρείς.

    Η παραδοχή της άγνοιάς σου, είναι το πρώτο βήμα για να μάθεις. Και σίγουρα έχουμε να μάθουμε και εμείς από εσένα.

    Ανοικτό μυαλό αν έχεις, θα δεις να ανοίγονται μπροστά σου γνωστικά μονοπάτια που δεν τα φαντάζεσαι καν.

    Καλή αρχή, και εδώ είμαστε, σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε.
    Κωστής

  2. #32
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    http://www.meyer-bikes.com/ersatz3.php
    http://www.realoem.com/bmw/select.do...R51%2F3&arch=1
    http://www.motobins.co.uk/
    http://www.ascycles.com/

    αυτες οι διευθυνσεις βοηθησαν εμενα στη δικη μου ανακατασκευη http://www.moto.gr/forums/showthread...ight=restoring

    για οτι πληροφορια θελεις 2105121161 θοδωρης μανιατακος,πεστου απο τον σπυρο ωρωπο με το μαναβικο

  3. #33
    Τέτοια βλέπω και καταστρέφομαι που μένω σε πολυκατοικία...τέσπα. Λίγα που παρατήρησα κι εγώ:

    Έχεις δίκιο, το μπροστά είναι από R25/3.

    Λείπει το τσαρούχι από το μπροστά φτερό. Ίσως όλο το φτερό είναι λάθος και δεν είναι κομμένο λόγω σκουριάς/ατυχήματος.
    Το τεπόζιτο είναι λάθος, το δικό σου έχει την εργαλειοθήκη από επάνω.
    Λάθος κωλοφάναρο, είναι από μεταγενέστερο μοντέλο (R26 και έπειτα)
    Δεν έχει φανάρι, ούτε καρμπυρατέρ, σαπίλες παντού.
    Το ταμπελάκι στον λαιμό δεν πειράζει που λέιπει, αυτά αγοράζονται.

    Να ξέρεις ότι η αναπαλαίωση της συγκεκριμένης μοτό θα είναι πολυδάπανη (εγώ προσωπικά θα έριχνα λεφτά σε δικύλινδρη αλλά έχει να κάνει με τις δικές μου προτιμήσεις)

    Το καλό της υπόθεσης:

    Η μηχανή έχει ιστορία. Και ενδιαφέρουσα μάλλον. Δεν ήταν ένα από τα πολλά που πουλήθηκαν στο κοινό αλλά είχε γίνει παραγγελία από συγκεκριμένο οργανισμό/αρχή. Αν το είχα στα χέρια μου, θα το έκανα στα χρώματα που πρωτοκυκλοφόρησε. Όλες οι BMW προ του 1969 παραγόντουσαν σε μαύρες και μόνο κατόπιν παραγγελίας σε άλλα χρώματα (τα μπεζ είναι όλα κι όλα 1400κάτι κομμάτια από αμερικάνο εισαγωγέα). Υπάρχουν μερικές σπάνιες σε κόκκινο που είχαν αγοραστεί από πυροσβεστικά σώματα και κάποιες πράσινες που ήταν αστυνομικές/στρατιωτικές στην Ευρώπη. Κατά την γνώμη μου πρέπει να ψάξεις σε τι χρώματα και εξοπλισμό την παρέλαβαν και να την κάνεις έτσι. Η αξία της θα είναι σαφώς μεγαλύτερη, μπορεί να είναι και η μοναδική που υπάρχει πια!

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι και θα σε παρακολουθώ

    Κοίτα και εικόνες από R25 για το πως θα έπρεπε να είναι.

  4. #34
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από universalgr1 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου ρε Θοδωρή!!!

    Εξαιρετική κίνηση να την πάρεις την κούκλα!! Νταξ' είναι γριούλα αλλά έχει μπόλικη ψυχή!!

    Όπως το'πες.. σιγά σιγά και όμορφα να το χαρείς κι εσύ να φτιάξεις κι ένα όμορφο και συλλεκτικό μηχανάκι!!


    Εδώ είμαστε όλοι να παρακολουθούμε!!!



    (Ποιος ηθοποιός το έιχε;

    Μη φανταστείς καμια φίρμα... Εγώ για παράδειγμα δεν τον ήξερα... Έπαιξε με Βουγιουκλάκη και σια...
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  5. #35
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλό κουράγιο, ελπίζω να σου χαρίσει όμορφες στιγμές κατα την ανακατασκευή αλλά και μετα.
    Τυχερή κι αυτη κι εσύ.

    ..ποντάρω στις συμβουλές σου Άρη...
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  6. #36
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    http://www.meyer-bikes.com/ersatz3.php
    http://www.realoem.com/bmw/select.do...R51%2F3&arch=1
    http://www.motobins.co.uk/
    http://www.ascycles.com/

    αυτες οι διευθυνσεις βοηθησαν εμενα στη δικη μου ανακατασκευη http://www.moto.gr/forums/showthread...ight=restoring

    για οτι πληροφορια θελεις 2105121161 θοδωρης μανιατακος,πεστου απο τον σπυρο ωρωπο με το μαναβικο

    ....έχω αποστηθήσει την κάθε σελιδα της ανακατασκευή σου Σπύρο... ευχαριστώ
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  7. #37
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Τέτοια βλέπω και καταστρέφομαι που μένω σε πολυκατοικία...τέσπα. Λίγα που παρατήρησα κι εγώ:

    Έχεις δίκιο, το μπροστά είναι από R25/3.

    Λείπει το τσαρούχι από το μπροστά φτερό. Ίσως όλο το φτερό είναι λάθος και δεν είναι κομμένο λόγω σκουριάς/ατυχήματος.
    Το τεπόζιτο είναι λάθος, το δικό σου έχει την εργαλειοθήκη από επάνω.
    Λάθος κωλοφάναρο, είναι από μεταγενέστερο μοντέλο (R26 και έπειτα)
    Δεν έχει φανάρι, ούτε καρμπυρατέρ, σαπίλες παντού.
    Το ταμπελάκι στον λαιμό δεν πειράζει που λέιπει, αυτά αγοράζονται.

    Να ξέρεις ότι η αναπαλαίωση της συγκεκριμένης μοτό θα είναι πολυδάπανη (εγώ προσωπικά θα έριχνα λεφτά σε δικύλινδρη αλλά έχει να κάνει με τις δικές μου προτιμήσεις)

    Το καλό της υπόθεσης:

    Η μηχανή έχει ιστορία. Και ενδιαφέρουσα μάλλον. Δεν ήταν ένα από τα πολλά που πουλήθηκαν στο κοινό αλλά είχε γίνει παραγγελία από συγκεκριμένο οργανισμό/αρχή. Αν το είχα στα χέρια μου, θα το έκανα στα χρώματα που πρωτοκυκλοφόρησε. Όλες οι BMW προ του 1969 παραγόντουσαν σε μαύρες και μόνο κατόπιν παραγγελίας σε άλλα χρώματα (τα μπεζ είναι όλα κι όλα 1400κάτι κομμάτια από αμερικάνο εισαγωγέα). Υπάρχουν μερικές σπάνιες σε κόκκινο που είχαν αγοραστεί από πυροσβεστικά σώματα και κάποιες πράσινες που ήταν αστυνομικές/στρατιωτικές στην Ευρώπη. Κατά την γνώμη μου πρέπει να ψάξεις σε τι χρώματα και εξοπλισμό την παρέλαβαν και να την κάνεις έτσι. Η αξία της θα είναι σαφώς μεγαλύτερη, μπορεί να είναι και η μοναδική που υπάρχει πια!

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι και θα σε παρακολουθώ

    Κοίτα και εικόνες από R25 για το πως θα έπρεπε να είναι.
    ....Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. Το σκέφτομαι....
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  8. #38
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    ...Παίδες

    panos1050
    vag 70
    demk6
    thagro
    NSC
    macgyver2180
    Kotselakos
    turogalos

    ...ευχαριστώ!!!
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  9. #39
    Βρήκα αυτήν, η οποία λογικά είναι ίδια με την δικιά σου. Το google μου έβγαλε δύο-τρεις R25 από γαλλικό στρατό.

    Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ακόμη και ο Ulis έχει καφεπότηρο κωλοφάναρο στην προς πώληση μοτοσυκλέτα του, το οποίο είναι λάθος.

  10. #40
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    03/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Βρήκα αυτήν, η οποία λογικά είναι ίδια με την δικιά σου. Το google μου έβγαλε δύο-τρεις R25 από γαλλικό στρατό.

    Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ακόμη και ο Ulis έχει καφεπότηρο κωλοφάναρο στην προς πώληση μοτοσυκλέτα του, το οποίο είναι λάθος.
    Χρήστο, πολύ ωραία την έχει κάνει... Μήπως όμως είναι 25/2? Σα να διακρίνω το μοχλό που είχαν αυτές απο τα δεξιά... για τις ταχύτητες σωστά?

    Αυτό με το καφεπότηρο πάλι....???
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S-ex-rx Pig Προβολή μηνύματος
    Χρήστο, πολύ ωραία την έχει κάνει... Μήπως όμως είναι 25/2? Σα να διακρίνω το μοχλό που είχαν αυτές απο τα δεξιά... για τις ταχύτητες σωστά?

    Αυτό με το καφεπότηρο πάλι....???
    Δεν έχω τόσο καλό μάτι σαν και σένα, η εικόνα είναι πολύ μικρή . Αν και ο μοχλός κάτω δεξιά υπήρχε και στην R25, 25/2, 25/3, στις R51 κ.ο.κ. Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να βρω εξωτερικές διαφορές μεταξύ των 2 μοντέλων. Οι διαφορές μεταξύ των 25/2 και 25/3 είναι πιο εμφανείς.

    Αυτό με το καφεπότηρο δεν το έχω καταλάβει. Εντάξει, είναι της bmw αλλά αφού δεν είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί το βάζεις; Και δεν είναι όποιο κι όποιο μαγαζί! Ο Ulis είναι! Μου θυμίζει τα διάφορα ανακατασκευασμένα που πουλάνε στο car.gr με την περιγραφή ότι έχουν ανακατασκευαστεί με αυθεντικά γερμανικά ανταλλακτικά....και στο τέλος είναι ένα κολάζ από 5-6 ή και περισσότερα μοντέλα. Πλάκα έχει όταν βάζουν σήματα bmw από αυτοκίνητα

  12. #42
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    649
    Μένω πολύ κοντά και την χάζευα καιρό. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια (χέρια και ότι άλλο παλεύω) θα χαρώ πραγματικά.

    Θανάσης

  13. #43
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Γουρουνι μπραβο για το θαρρος σου,
    και μπραβο για την σωτηρια της γριας σου....

    θα σου παρει αρκετο καιρο να την ισιωσεις αλλα....ποιος βιαζεται...

    η ομορφια ειναι στο ταξιδι.....

    στο τελος θα εχεις γινει ενας expert στις R25!!!

    καλα μαστορεματα

  14. #44
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Θοδωρη καλη αρχη ,και δεν μπορω να πω οτι δεν ζηλευω!!
    Ωραια ιδεα του συνονοματου να βαφτει στα αρχικα χρωματα ,θα ειναι κατι ασυνηθιστο !!
    Οπως και να το κανεις καλη συνεχεια και εμεις το μονο που θελουμε ,ξερεις τι ειναι ε?





    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  15. #45
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ Το avatar του/της vforever
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    385
    Συνονοματε καλη αρχη.Ονειρο οποιου ασχολειται με τις μοτο πιστευω ειναι να εχει στο γκαραζ του και μια τετοια.Θα παρακολουθουμε με ενδιαφερον
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ,ΟΧΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ

Σελίδα 3 από 123 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF