Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Αποτυχημένη προσπάθεια για βελτίωση προστασίας απ τον αέρα...

  1. #1

    Αποτυχημένη προσπάθεια για βελτίωση προστασίας απ τον αέρα...

    Είπα να κάνω μια προσπάθεια να βελτιώσω την προστασία της ζελατίνας μου (suzuki αντίστοιχη της MRA, αυτή με το φρυδάκι..). Αντικατέστησα λοιπόν το φρυδάκι με ΟΛΗ την μαμίσια ζελατίνα! Τα αποτελέσματα απογοητευτικά και από πλευράς αισθητικής αλλά και αποτελεσματικότητας! Μάλιστα έχω την εντύπωση πως η προστασία μειώθηκε, θα ξανακάνω τεστ αλλά φοβάμαι πως τα συμπεράσματα θα είναι τα ίδια...
    Επόμενη κίνηση να κόψω τη μαμίσια και να κάνω ένα φρυδάκι αντίστοιχο της MRA αλλά λίγο ( πόσο; ) μεγαλύτερο..
    Ακολουθούν φωτογραφίες του "τερατουργήματος" που δημιούργησα!
    Τελευταία τροποποίηση από sakiskoz; 10/04/2012 στις 20:18.
    suzuki bandit K8 650s ABS

  2. #2
    Φωτο #1
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSCF0514.jpg‎  
    suzuki bandit K8 650s ABS

  3. #3
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Φώτο #2
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSCF0517.jpg‎  
    suzuki bandit K8 650s ABS

  5. #5
    Και μια όπως ήταν για να γίνει η σύγκριση...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων P5130431.jpg‎  
    suzuki bandit K8 650s ABS

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    το ειχαμε δοκιμασει κι εμεις στο Suzuki του project_breeze ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	05022010137.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	253045
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429


    τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει ούτε η MRA δηλαδή;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος


    τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει ούτε η MRA δηλαδή;
    1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...
    suzuki bandit K8 650s ABS

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Ύβρις φαίνονται όλα αυτά στα μάτια ενός που οδηγάει γυμνό... χεχεχε
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakiskoz Προβολή μηνύματος
    Φωτο #1
    ...το ξέρεις οτι του ΄σκισες τη μαμα, ναι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakiskoz Προβολή μηνύματος
    1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...

    σου περασε καθολου απο το μυαλο οτι δεν ειναι μονο το μεγεθος της ζελατινας αλλα και το σχημα /αεροδυναμικη και γενικα η μελετη που εχει πεσει?

    οι ψηλες ζελατινες ειναι καλες μονο στο να δημιουργουν στροβιλισμους
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakiskoz Προβολή μηνύματος
    1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...
    Αφ' ενος εαν ψαχνεις καλυψη αερα εισαι σε λαθος κατηγορία, αφ' ετέρου ψηλότερη ζελατινα ΣΠΑΝΙΑ σημαινει περισσοτερη καλυψη. Ο αέρας δεν έρχεται μονο ευθεια και απο πάνω αλλα και με πλαϊνους στροβιλισμους οι οποίοι στα δυο κενα που δημιουργησες αριστερα και δεξια μεταξυ των ζελατινων κανουν παρτυ....

    Σκεψου κατ' αρχην απο που ερχεται ο αέρας που σε "ενοχλεί"

    Κακως πειραματίζεσαι μονος σου, θα σου προτεινα να δεις τη θεση οδηγησης καλυτερα. Οδηγα πιο σκυφτα, 1.79 δεν ειναι και κανενα τρομερό μπόι για αυτη τη μηχανη, ο αποπανω που σου εγραψε ειναι ψηλοτερος.

    Τελος, αντι να δινεις λεφτα σε ζελατινες δωστα σε ενα καλό κρανος να σου μειώσει το θορυβο.


    Ασε που, κοιτωντας τηνκατασκευή, αυτο το πραγμα δε θα το πολυεμπιστευόμουν οτι μπορει να αντεξει...

    εντιτ: τα ιδια εγραψε κι ο αποπανω
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Ακριβώς ότι είπε ο από πάνω και ειδικά σε ότι αφορά την αντοχή της ιδιοκατασκευής και την αγορά ενός καλού κράνους.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Και ρωτάω εγώ, σε περίπτωση που ήταν γαμάτο το αποτελεσμα, η καλύτερη ever προστασία σε bandit, θα κυκλοφορούσες ετσι???
    Σ'αρέσει δηλαδή το οπτικό αποτέλεσμα?????
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Και ρωτάω εγώ, σε περίπτωση που ήταν γαμάτο το αποτελεσμα, η καλύτερη ever προστασία σε bandit, θα κυκλοφορούσες ετσι???
    Σ'αρέσει δηλαδή το οπτικό αποτέλεσμα?????
    Εννοείται ότι με τίποτα δε θα κυκλοφορούσα έτσι, τώρα που βγήκα για να κάνω τη δοκιμή ντρεπόμουνα μήπως με δει κανείς.. Φυσικά και συμφωνώ με όσα αναφέρετε παραπάνω, έκανα τη δημοσίευση σαν παράδειγμα προς αποφυγή! Ίσως δοκιμαστικά να φτιάξω ένα φρυδάκι αντίστοιχο της MRA αλλά λίγο μεγαλύτερο που θα είναι πιο διακριτικό και .. ποτέ δεν ξέρεις.. Γενικά το να πειραματίζεται κανείς δεν είναι από μόνο του κακό, καμιά φορά μπορεί να δώσει και αποτελέσματα - στη συγκεκριμένη περίπτωση απ ότι φαίνεται όχι!
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές/παρατηρήσεις όλων σας!
    suzuki bandit K8 650s ABS

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2009, 15:53
  2. μια ερωτηση απ'τον νεο...
    από devil's animal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 12:07
  3. Βοηθεια Για Βελτιωση Cbr600 F4 Mont. 99
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF