Σελίδα 5 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 555

Θέμα: GR2SCO - 2011 - Highlights Of The Highlands

  1. #61
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Διάφορες μπίρες, κάτι δοκιμάζουμε, λίγο αστειεύουμε με τα ασιατικά και αφού πια το σούρουπο παραχώρησε την θέση στο σκοτάδι, βγαίνουμε έξω, να βρούμε κάτι να φάμε. Περιφερόμαστε αρκετή ώρα πρώτα, ψάχνοντας κάτι να μας αρέσει, γιατί είμαστε από το πρωί πρακτικά νηστικοί. Τελικά καταλήγουμε σε ένα δρόμο με δύο καλές επιλογές . Το ένα με εκλεκτά εδέσματα στην σάλα σε κοινή θέα, διάφορες σαλάτες, περιποιημένα και σίγουρα νόστιμες λιχουδιές. Κόσμος? Μισό μαγαζί Παρασκευή βράδυ. Ακριβώς απέναντι ένα μείγμα Tex-mex και αμερικάνικου steak house. Η πείνα και διαφορά ελβετικής προσέγγισης ως προς την τιμή ενάντια στο σίγουρο και μεστό κρέας με τιμές tex-mex/αμερικάνικες, δηλαδή κοντά μισές και γεμάτο ζωή το αμερικάνικο. Η επιλογή εύκολη, φτηνότερη, εύπεπτη, νεανικό προσωπικό [ο σερβιτόρος ράστα αλά reggae κάτω από τους ώμους και παντελόνι κάτωθεν του σημείου, που κανονικά τελειώνει το κοντό παντελονάκι και βασικά ντυμένος σε μποξεράκι], επιλογές από μπίρες. Έχουμε εμπειρία από ελβετικές τιμές εστιατορίων, που με εκατό ευρώ τα τέσσερα άτομα δεν συνήθως δεν χωράνε και φεύγουνε και νηστικά. Εμείς δεν θέλαμε να ξε-ελβετο-ξε-ξεφραγκιαστούμε από την πρώτη βραδιά, γιατί κάπως ψάχναμε μέρος κατάλληλο όχι μόνο να φας, αλλά και να κάτσεις λίγο μετά, για να μοιραστείς εντυπώσεις από την πρώτη ημέρα. Μια ανακεφαλαίωση. Να συζητήσουμε, που σε ένα παμπ κάνεις εύκολα με μία μπύρα δεν είσαι περίεργος. Σε εστιατόριο Ευρώπης όμως, όπου τα πιάτα εξαφανίζουν αμέσως μόλις τα αδειάζεις σημαίνει, ότι στο τέλος έμεινες με άδειο τραπέζι [χωρίς νέα ή τελειωμένα φαγητά, άντε με υπόλοιπο κρασί ή μπίρας και απλά δεν συνηθίζεται καθίσεις για το υπόλοιπο της βραδιάς, ακόμα και να είναι μισοάδειο το μαγαζί.
    Άρα, ένα μεγάλο T-bone, Schnitzel, BBQ ribs και άλλες κλασικές ανδρικές λιχουδιές μετά από όλη την μέρα με κανένα μικρό junk ή snack το χρειαζόμασταν.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0180.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  2. #62
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    ..,,
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0178.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  3. #63
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Όπως γεμίζαμε τα στομάχια, χαλαρώναμε όλο και περισσότερο και κουβέντα άνοιγε άνετα. Η Βάνα αποδεικνύεται ένας εύθυμος άνθρωπος, είμαστε μαζί της όλο γέλια αλλά και ο Θανάσης δεν πήγε πίσω. Φτάνουμε σε κάποιο μικρό ξεκαθάρισμα ημερήσιων μεταξύ μας λογαριασμών, γιατί τα διόδια Ιταλίας με την μισή τιμή τα φόρτωνε συνήθως ο Θανάσης στην κάρτα του, αλλού κάποιες δαπάνες εμείς, άλλα λιγότερες. Μετά μπαίνουμε στ ελβετικό φράγκο, χαμός. Ότι πρέπει για τις γυναίκες, που εάν δεν έχουν την απαραίτητη υπομονή, άνεση στην συμπεριφορά κάτι πολύ εύκολο να υπάρχουν μικρό [στην αρχή ταξιδιού] ή και μεγαλο [όπως προχωράνε ημέρες] παρεξηγήσεις. Εδώ όπως έχουμε ανωτερότητα στην συμπεριφορά εκατέρωθεν, γέλιο και καλά λογιστικά την Βάνας, άρα όλα περνάνε άμεσα, άνετα και με γέλιο. Και χρειάστηκε μέσα στο ταξίδι να γίνει άπειρες φορές, γιατί εκτός από κοινές αγορές υπήρχαν και πολλές φορές, που χωρίζαμε άνδρες αλλού και γυναίκες αλλού και εγώ συνήθως δεν κρατώ για λόγους ασφαλείας πολλά λεφτά επάνω μου [όχι λόγω σπαταλών, αλλά όποιος έχει διαβάσει προηγούμενα μου ταξιδιωτικά, ξέρει, ότι μα τα διαβατήρια και τα πορτοφόλια έχω ένα θεματάκι, καμιά φορά τα ξεχνάω και κτλ. Οπότε με στέλνει η Ελπίδα συνήθως σαν μαθητή δευτέρας λυκείου με χαρτζιλίκι και μου λέει που μου βάζει τα λεφτά και το εμπεδώνει και στον Θανάση, να με προσέχει. Άλλα εδώ, στην Γενεύη την πρώτη βραδιά ήδη φαίνετε, ότι δεν θα υπάρξει θέμα σε αυτά. Μεγαλοπρεπώς τα μετράνε, με γέλιο και τίμια. Τι καλύτερο. Ο Θανάσης γενικά αρκετά χαλαρότερος, όχι ότι ήταν κακόκεφος στο δρόμο, αλλά εμφανώς ανακουφισμένος, ότι δηλωμένη εχθρός και ΜΗ-μηχανόβια Ελπίδα είναι τελικά ανθεκτική.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0183.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  4. #64
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Αυτό το γράφω για εσάς, ακόμα ελεύθερους οδηγούς. Μη πιστέψετε προγαμιαίες υποσχέσεις. Ναι αγάπη μου Γιώργο, Πέτρο, Γιάννη, πολύ μου αρέσει η μηχανή και πώς σε συνοδεύω, θα σε ακολουθήσω για πάντα. Όταν το πουλάκι το πιάνουνε, ωραία του τραγουδάνε. Αλλά μόλις κλείνει η πόρτα του κλουβιού, αλλάζει η κουβέντα. Εν μέρει διαξιολογημένα, τα παιδιά που θα έρθουν αλλάζουν και τα δεδομένα, αλλά ακόμα εκεί μου θα υπήρχε μία καλή λύση για φύλαγμα των παιδιών, οι γυναίκες επί το πλείστων δεν ακολουθούν. Ρωτήστε για εμπειρίες τους πανδρεμένους και κάντε στατιστική.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0181.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  5. #65
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Με την Ελπίδα είναι αλλιώς τα πράγματα . Γνωρίζω ότι είναι με άνεση ικανή να αντέχει όλες τις υποχρεώσεις σε ρουχισμό και κακουχίες τις μηχανής, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να την πιέζω σε κάτι, που δεν προτιμάει. Παρόλα αυτά, κατά καιρούς «μου κάθεται » επειδή με αγαπάει και απλά το κάνει για μένα. Αλλά όταν θα το κάνει, βάζει κάτω πολλές δηλωμένες μοτο-συντρόφισσες, και ας δηλώνει μη-μηχανόβια. Η Βάνα έχει επίσης αντοχή, απλά είναι λιγάκι κρυουλιάρα, κάτι που αποδίδω εγώ ιατρικώς στην λεπτή κατασκευή [με γυμναστήριο] αλλά χωρίς ίχνος λίπους, ενώ ο Θανάσης το προσεγγίζει ηλεκτρολογικά και εντοπίζει το πρόβλημα στον χαλασμένο τις θερμοστάτη. Η Βάνα με τον άνδρα τις είναι ζευγάρι που αλληλοσυμπληρώνεται μία χαρά και την εκτιμώ όσο περνάνε ώρες και την γνωρίζω καλύτερα όλο και περισσότερο. Αργότερα αναπτύξαμε μία ιδιαίτερη σχέση, θα έλεγα, γιατί σε πολλά θέματα, θα έλεγα, συμφωνήσαμε περισσότερο από με τους συντρόφους μας. Στο Λονδίνο σε ένα παμπ πήραμε μαζί μία μερίδα φαγητό, γιατί τόσο είχαμε όρεξη και την μοιραζόμαστε άνετα, καταλαβαίνετε λοιπόν. Άρα δεν υπήρχε ποτέ ποτέ κανένα ζήτημα αντιπάθειας, απλά σίγουρα υπήρχε άγχος και του Θανάση και της Βάνας, πόσο εμείς και κυρίως η μη-μηχανόβια Ελπίδα θα μπορέσει στην πράξη να ακολουθήσει πράγματι να μας ακολουθήσει χωρίς προβλήματα. Αλλά, και αφού η πρώτη δοκιμή [και δεν είναι λίγο να κάνεις από το μεσημέρι 750 χλμ και ας είναι εθνική μέχρι τις 7.30 και τώρα, περίπου δέκα το βράδυ να κάθεσαι άνετα σε ένα παμπ, Guinness και να διασκεδάζεις σαν να ήσουν στο σπίτι μέχρι εκείνη την ώρα και μόλις βγήκες έξω, περιποιημένη και κεφάτη. Εγώ το ήξερα από την αρχή, αλλά τα άλλα παιδιά, σίγουρα ήθελαν και έμπρακτη απόδειξη, παρά τις διαβεβαιώσεις, ότι όλα θα πάνε καλά και θα μπορέσουμε όλες τις ακολουθούμε ημέρες με την ίδια άνεση και να απολαύσουμε το ταξίδι. Σε πολύ καλή ατμόσφαιρα λοιπόν κύλαγε η ώρα, αλλά φεύγουμε για μικρό περίπατο, έτσι, για να κατακάτσει το φαγητό και να χωρέσει και κάτι γλυκές λιχουδιές από τους πλανόδιους.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0190.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  6. #66
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Πίνουμε και ένα long drink πράσινου χρώματος, δεν θυμάμαι πως λεγόταν. Μετά χωρίσαμε, εμείς με την Ελπίδα τραβήξαμε για το δωμάτιο, γιατί θέλαμε με την άνεσή μας από τώρα να αναδιοργανώσουμε τις βαλίτσες, για να είμαστε το πρωί έτοιμοι. Και οι άλλοι δεν αργούν, σε λίγο ακούμε και το δεύτερο μποξέρ να παρκάρει ακριβώς στην είσοδο ξενοδοχείου, κάτι που παρείχε πρόσθετη ασφάλεια/ηρεμία. Συνεννοηθήκαμε για το πρωινό ραντεβού, όλα καλά. Και εκεί καταλαβαίνεις, με ποιόν έχεις να κάνεις. Περιμένατε ποτέ κάποιον περισσότερο από μία ώρα? Εμείς το έχουμε συναντήσει και το απεχθανόμαστε. Δεν μιλάω φυσικά για εξαίρεση και έκτακτο γεγονός, μιλάω για ασυνέπεια ως σύστημα. Ραντεβού λοιπόν στις 8 στις μηχανές.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0188.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  7. #67
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Πρωινό δεν είχαμε στο ξενοδοχείο για δύο λόγους, αρκετά συχνά στην Γαλλία δεν περιλαμβάνεται στην τιμή στα μέτρια και χαμηλότερα ξενοδοχεία και εάν θελήσετε, το χρεώνουν ακριβά για τα τελείως στοιχειώδη, όπως είναι φρυγανιές, μία μαργαρίνη και μία μαρμελάδα με καφέ φίλτρου. Αντίθετα, εμείς αγαπήσαμε τις boulangerie, κάτι σαν ελληνικό φούρνο, που όπως έχει χίλια κρουασάν, διάφορες πίτες και λιχουδιές, καλό καφέ και συνήθως και δύο τρία τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο. Ακριβώς τέτοια σταμπάραμε από χθες στην ίδια πλατεία, στα 50 μέτρα πλάγια. Εγώ ξεκίνησα με τις βαριές βαλίτσες και ότι άλλο χώραγε στους ώμους μου στο ασανσέρ να αρχίζω να φορτώνω την μηχανή λίγο πριν τις οχτώ. Η Ελπίδα συνήθως κουβαλάει τα υπόλοιπα, κάνει τσεκάουτ και είμαστε έτσι γρήγοροι και συνεπής. Αλλά τι έκπληξη, η μηχανή ήταν κάτω μόνο μία, μόνο δικιά μου. Δεν ήξερα τι ακριβώς έγινε και ταραγμένος παίρνω τηλέφωνο, μήπως κάτι έχει συμβεί, κάτι απρόβλεπτο, ίσως κλοπή! Ο Θανάσης το σηκώνει ναι μου λέει, ότι απλά μας περιμένουν ήδη στην boulangerie. Θα σας πω μετά γιατί, όταν θα έρθετε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0194.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  8. #68
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Δεν αργώ ούτε εγώ ούτε η Ελπίδα, μεταφέρουμε την μηχανή το ένα τετράγωνο δίπλα και την βάζω δίπλα στου Θανάση. Γιατί τόσο νωρίς Θανάση? Αλλά, άσε, κάναμε μαμακία εμείς. Έβαλα ξυπνητήρι στο κινητό μου, αλλά δεν έχει αυτόματα αλλάξει την ώρα ακόμα από την Ελλάδα, άρα είμαστε εδώ και καθόμαστε από τις επτά ήδη... Πίνουμε ήδη δεύτερο καφέ. Για γιατί δεν μας χτύπησες ένα τηλέφωνο, για να μας ξύπναγες έστω όταν το κατάλαβες, για να μοιραστούμε το λάθος στο ήμισυ. Ε, δεν θέλαμε, η βλακεία ήταν ολόκληρη δική μας και δεν ξέραμε κιόλας, μήπως είχατε τίποτε άγρια νύχτα...:, και χρειαζόσαστε καλή ξεκούραση. Ευχαριστούμε πολύ Θανάση, που έχεις κατά νου και την σεξουαλική μας ζωή, αλλά πέσαμε για την πατρίδα σε χρόνο μηδέν...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0195.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  9. #69
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    ...,.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0197.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  10. #70
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Επιλέγω λοιπόν ένα κρουασάν με πουτίγκα και ένα άλλο με σοκολάτα και κυρίως ένα τέλειο καπουτσίνο. Βιαζόμαστε, γιατί τα παιδιά είναι πια τόση ώρα εκεί.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0198.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  11. #71
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Ξεκινάμε λοιπόν, περνάμε Annemasse, μόλις η πόλη ξυπνάει.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0196.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  12. #72
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Σε ένα φανάρι λέει όμως ο Θανάσης, ότι κάτι βλέπει στο πίσω λάστιχό μου. Για κάνε μπροστά αργά, να προλάβω να δω, λέει. Ναι, έχεις πρόκα, γυαλίζει!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0201.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  13. #73
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Γμτ, τώρα, κυριακάτικα, στην Γαλλο-Ελβετία, όπου δεν κυκλοφορούν τόσες μηχανές όπως στην Ελλάδα, για να είναι σε κάθε γωνία και ένα λαστιχάδικο και πιθανόν κάποιο και Κυριακή ανοικτό. Ψάχνουμε, ρωτάμε, μας στέλνουν και λίγο λάθος.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0203.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  14. #74
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    Άλλο ένα είναι ανοικτό, αλλά μόνο για αυτοκίνητα. Με τα πολλά τελικά βρίσκουμε ένα ανοικτό, αν και έχει μέσα μόνο κάτι σκούτερ, αλλά μας αφοπλίζει άμεσα. Δεν επισκευάζουμε λάστιχα. Δεν επιτρέπεται, προτείνουμε αντικατάσταση. Για μία πρόκα? Κρίμα δεν είναι? Ο Θανάσης βγάζει από το topcase τα σύνεργα και προσπαθούμε να επισκευάσουμε με το κορδόνι. Η πρώτη προσπάθεια δεν βγήκε πολύ καλή, η δεύτερη δείχνει [με το σάλιο], ότι θα κρατήσει.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0208.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  15. #75
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    .,.,,
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 0210.jpg‎  


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

Σελίδα 5 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Behind the Scenes of the 2011 U.S. Vintage Grand Prix
    από SpeakeasyBlues στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 12:18
  2. Lord of the rings
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 11:00
  3. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 16:59
  4. The Lord Of The Rings......The end...!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2004, 23:39
  5. lord of the rings
    από anisoropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2003, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF