Σελίδα 10 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Να ρωτήσω κάτι όσους λένε πως αν δεν κυκλοφορείς δεν χρειάζεσαι πινακίδες.

    Περίπτωση:
    - Δεν έχω να πληρώσω ασφάλεια για ένα αυτοκίνητο ούτε και τη διάθεση να κυκλοφορήσω ανασφάλιστος, οπότε για να γλυτώσω το πρόστιμο καταθέτω και τις πινακίδες όπως προτάθηκε.
    Αφού δεν έχω χρήματα για να πληρώσω ασφάλιστρα, λογικά κάποιος θα υποθέσει πως δεν έχω και χρήματα για να πληρώσω ιδιωτικό γκαράζ, σωστά;
    -Σωστά γιατί αν είχα θα πλήρωνα την ασφάλεια μια και καλή...

    Ερώτηξις:
    Μπορώ να έχω παρκαρισμένο το αυτοκίνητό μου στο πεζοδρόμιο (φυσικά σε νόμιμη θέση) επιδεικνύοντας απλά τα τέλη κυκλοφορίας που έχω ήδη πληρώσει χωρίς να μου το μαζέψουν;
    Αν στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να ξαναμπορέσω να πληρώσω ασφάλιστρα αλλάξει η χρονιά, μπορώ να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας;
    Πόσο καιρό δικαιούμαι να καταλαμβάνω μια θέση αν δεν έχω πινακίδες;
    Αν μου το μαζέψουν μου χρεώνουν τη «φιλοξενία» και αν ναι πόσο κοστίζει;

    Τελικά μήπως αν δεν έχω λεφτά για να πληρώσω ασφάλεια δεν δικαιούμαι καν να διατηρήσω την περιουσία μου;
    Στ' @@ σας είπατε;

    Υπόψιν, για να αποφύγω ειρωνικές απαντήσεις, δεν ξέρω την απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα, αν την ήξερα δεν θα έκανα ερώτηση, αλλά θα έθετα επιχείρημα.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  2. #137
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    @blitzer
    τι ασφαλιστρο και με ποια λογικη τιμολογησης θα πλήρωνες για να οδηγεις οποιοδηποτε όχημα??
    Κάτι μεταξύ κόστους ασφάλισης αυτοκινήτου και αυτοκινήτου+μοτοσυκλέτας. Εννοώ ακριβότερο από ενός οχήματος, φθηνότερο από 2. Γύρω στα 500ε το χρόνο μου ακούγεται δίκαιο για όλες τις πλευρές.
    Life begins at 45°.

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Αφού έχεις κάτι παρκαρισμένο και δεν το χρησιμοποιείς γιατί δεν το χρειάζεσαι...δεν χρειάζεσαι και πινακίδες κυκλοφορίας!

    Πολλοί και διάφοροι λόγοι που ένα όχημα ΔΕΝ κυκλοφορεί αλλά διαθέτει πινακίδες...
    Ένα υποθετικό αλλά κοντά στην πραγματικότητα σενάριο
    Την εποχή της πληρωμής των τελών υπήρχε διαθέσιμο εισόδημα και πληρώθηκαν. Άσε που λόγω απόσυρσης τα τέλη ήταν λιγότερα από το παπί... Άσε που για ένα σχετικά μικρό ποσό δεν άξιζε να φας την πίκρα της ατελείωτης ουράς στην εφορία (και να χάσεις 1-2 μεροκάματα) όταν εκατοντάδες χιλιάδες στριμωχνόντουσαν με τις πινακίδες υπό μάλης. 3-4 μήνες μετά όταν ήρθε η ώρα της ασφάλειας τα δεδομένα είχαν αλλάξει (απόλυση, μείωση μισθού, έκτακτο γεγονός κλπ) και φράγκα δεν περίσευαν. Η μηχανή ΑΚΙΝΗΤΗ στο γκαράζ με την μπαταρία έξω...
    Για ποιό ΛΟΓΙΚΟ λόγο διάολε να μπω στην διαδικασία να παραδώσω και τις ήδη πληρωμένες πινακίδες αν υπάρχει η ελπίδα-πιθανότητα στους επόμενους μήνες να αλλάξει πάλι κάτι και να μπορέσω να ασφαλίσω και να κυκλοφορήσω ? Αααα και κάτι άλλο... Αιντε και είμαι μαλακοπιτουρας-νομοταγής πολίτης και το κάνω...Θα μου επιστρέψουν τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο επόμενο διάστημα μέχρι το τέλος του έτους (όπως είναι το λογικό) ή μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου τον ΜΠούλο ?

  4. #139
    Φίλε THEOD δεν το λέω σαν εξυπνάδα και μην το πάρεις στραβά το λέω καθαρά προσεγγίζοντας το θέμα από δικής μου σκοπιάς αλλά νομοταγής δεν σημαίνει μαλακοπίτουρας και αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που βγάζουν π.χ 500euro και τα 450 τα δίνουν για να καλύπτουν ΠΑΓΙΑ έξοδα αυτοκινήτου συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να λυπηθώ. Όπως όλοι μας ή έστω αρκετοί από εμάς που από την μια μέρα στην άλλη υποστήκαμε μειώσεις ή χειρότερα απολύσεις (εγώ και τα 2) πρώτα έθεσα προτεραιότητα την πώληση του αυτοκινήτου τότε με αποτέλεσμα να κινούμαι με ΜΜΕ και μετά άρχισα να σκέφτομαι την αγορά μηχανής. Δεν θα αγόραζα κάτι ούτε θα συντηρούσα κάτι αν δεν μπορούσα και αυτό στο λέω ορμώμενος από αυτό που είπες για ''Για ποιό ΛΟΓΙΚΟ λόγο διάολε να μπω στην διαδικασία να παραδώσω και τις ήδη πληρωμένες πινακίδες αν υπάρχει η ελπίδα-πιθανότητα στους επόμενους μήνες να αλλάξει πάλι κάτι και να μπορέσω να ασφαλίσω και να κυκλοφορήσω ?''. Αρχή μου πάντα στην μέχρι τώρα ζωή μου είναι ότι αν έχω κάνω αν δεν έχω δεν κάνω.

  5. #140
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με εξοργίζει, και ο λόγος που συμμετέχω στη συζήτηση, είναι ότι δελεαζόμαστε από το τυράκι αλλά δε βλέπουμε τη φάκα.

    Στο όνομα της ασφάλειας ή της πάταξης της φοροαποφυγής, περνάνε ένα σωρό μαλακισμένοι νόμοι που μοναδικό σκοπό έχουν τον ΕΛΕΓΧΟ μας. Τη συλλογή στατιστικών για περαιτέρω επεξεργασία για το πως θα μπορέσουν να ελέγξουν καλύτερα τον "όχλο". Για να ξέρουν το πότε θα πρέπει να αφήνουν ελάχιστα μπόσικο το σκοινί ώστε να μη σπάσει.
    ................
    αμην ρε δημητρη!!!!!!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #141
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    Εγω ρε παιδια που ειμαι ναυτικος γιατι να πληρωνω 6 μηνες νταβατζιλικι ασφαλεια μοτο + αυτοκινητου που δε κυκλοφορω?

  7. #142
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Orfeus Προβολή μηνύματος
    Εγω ρε παιδια που ειμαι ναυτικος γιατι να πληρωνω 6 μηνες νταβατζιλικι ασφαλεια μοτο + αυτοκινητου που δε κυκλοφορω?

    Την σκέφτηκα κι εγώ αυτή την περίπτωση.. Σωστή απορία..

    Επίσης αν ένας άνθρωπος είναι ήδη σε ταξίδι αυτή τη στιγμή που μιλάμε και έχει το αυτοκίνητο ή τη μηχανή παρκαρισμένη εδώ και μήνες... όταν επιστρέψει σε λίγους μήνες θα βρει ραβασάκι με πρόστιμο;
    Πατέρας πια..

  8. #143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όταν εμείς είχαμε πολιτισμό, οι άλλοι ζούσαν σε σπηλιές, φόραγαν τομάρια και πηδούσε ο ένας τον άλλο.

    Το κακό είναι ότι δεν μας αρεσε ο πολιτισμός και πήγαμε να περάσουμε κι εμείς καλά στη σπηλιά.

    @ Αρη: Σήμερα μόνο, με βροχή και κακό χαμό, είδα 2-3 κουτιά και καμιά 10ριά μοτοσακά να περνάνε με κόκκινο μπροστά σε τροχονόμο - Τι ακριβώς έλεγες;


    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΗΔΟΥΣΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ...............ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ....??




    Μάλλον δέν τό έθεσες σωστά.
    Οί όμοφυλοφιλικές σχέσεις ήταν μέχρι καί μέρος τής έκπαίδευσης τών νέων
    στήν άρχαία Άθήνα τού Σωκράτη.
    Δέ λέμε τό τί έκαναν οί Σπαρτιάτες στίς μακρόχρονες έκστρατείες τους,
    τά περιγράφουν οί συγγραφείς τής έποχής...!!
    ΑΤΥΧΗΣ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΟΥ.....!!!
    Ποιός είσαι ρέ άγόρι μου,ό Άδωνις..??
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 19/04/2012 στις 07:51.

  9. #144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα απο την άλλη μια τετραμελης οικογενεια με 2 μεγαλα παιδια και ενα αυτοκινητο πληρώνει ενα ασφαλιστήριο αντι για τεσσερα. επισης στηνΑγγλία που εφαρμόζεται το συστημα αυτο αν εχεις πάρει ποντους στο διπλωμα σου το ασφάλιστρο μεγαλώνει και εαν πχ εισαι 25 χρονων και θελεις να οδηγεις σπορ χιλιάρι θα πληρωσεις την μιση μηχανη σε ασφαλιστρα..


    ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ............ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ



    Λειτουργούν άσφαλιστικές πεταμένες μπαταξήδικες στήν Άγγλία πού δέν πληρώνουν..??
    Καί έμένα τό μαλάκα πού ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΤΥΧΗΜΑ καί πληρώνω 35 χρόνια
    σέ τί μπόνους θά μέ είχανε...??
    Νά τά λέμε ΟΛΑ..............όχι ότι βολεύει...!!

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κάνεις εντελώς λάθος. Ο τελευταίος νόμος (ξεχνάω το νουμεράκι του) δηλώνει κατηγορηματικά ότι και για τα μαχαίρια (κυνηγετικά ή μη, δεν διαχωρίζονται), σφεντόνες, σπρευ πιπεριού, αεροβόλα παντός τύπου κλπ πρέπει να έχεις άδεια κατοχής...

    Πολλά νομίζεις που δεν είναι σωστά..


    ΑΡΑ.............ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΧΑΙΡΟ



    Πρέπει νά έπιδεικνύω καί τήν άδεια στόν πωλητή..??
    Αύτό σημαίνει Εύρώπη φίλε............

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Ρε σεις που ζείτε?
    Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι το κράτος σου τα παίρνει νταβατζιλίκι και τα δίνει στις τράπεζες ?
    (και στα υποκαταστήματα τους, τις ασφαλιστικές)
    Εδώ το κράτος δεν ενδιαφέρεται για την ανασφάλιστη εργασία ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ και θα ενδιαφερθεί ξαφνικά για το παπί ή το σαραβαλάκι του φουκαρά?

    -Tο μέτρο δεν είναι καινούργιο, έξω ισχύει εδώ και χρόνια και έχουν γίνει τρομεροί καυγάδες για αυτό.
    - Xωρίς τέλη κυκλοφορίας δεν μπορείς να έχεις όχημα σε δημόσιο δρόμο. (ούτε μια ώρα)
    Περνάει ο δήμος και αν το δει, κολλάει ένα «εγκαταλειμμένο» και τα πράματα παίρνουν το δρόμο τους
    (Το όχημα πάει για κατάσχεση – καταστροφή)

    - Περί σεβασμού ιδιωτικής περιουσίας (αν δεν είσαι ο Άκης ή καμιά μεγάλη ΑΕ) ρώτα τους ιδιοκτήτες σπιτιών που δεν μπορούν να πληρώσουν το χαράτσι.
    - Περί μειωμένων τελών κλπ ρώτα αυτούς που ΕΠΡΕΠΕ να πάρουν επιστροφή φόρου και θα πάρουν τα ….
    Ναι για νταβατζιλίκι μιλάμε αλλά με την προπαγάνδα μαζί πακέτο.
    Για το καλό σου ρε παιδί μου !

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    μπαταξήδικες άσφαλιστικές ?


    Έλα ρε δεν υπάρχουν τέτοια πράματα....
    Ούτε Ελλάδα!

  13. #148
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος

    δεν μπορει για την δικη τους ανικανοτητα να ελενξουν τα ανασφαλιστα, ν απερνει η μπαλα και ολους τους υπολοιπους, επειδη αυτοι ειναι ανικανοι.

    Δυστυχώς φίλε μου μπορεί και παραμπορεί.......... Μην λησμονείς πως επειδή ειναι ανίκανοι να ελέγξουν το
    λαθρεμπόριο των καυσίμων (και το παραδέχονται - ομολογούν μάλιστα) εξισώνουν την τιμή πετρελαίου θέρμανσης
    και κίνησης...... Στις ασφάλειες θα κολώσουν;;;;;;;;;

    (στά μούτρα τους)
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #149
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΑΡΑ.............ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΧΑΙΡΟ



    Πρέπει νά έπιδεικνύω καί τήν άδεια στόν πωλητή..??
    Αύτό σημαίνει Εύρώπη φίλε............
    Ναι αλλά δεν ζεις εκεί.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #150
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΗΔΟΥΣΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ...............ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ....??




    Μάλλον δέν τό έθεσες σωστά.
    Οί όμοφυλοφιλικές σχέσεις ήταν μέχρι καί μέρος τής έκπαίδευσης τών νέων
    στήν άρχαία Άθήνα τού Σωκράτη.
    Δέ λέμε τό τί έκαναν οί Σπαρτιάτες στίς μακρόχρονες έκστρατείες τους,
    τά περιγράφουν οί συγγραφείς τής έποχής...!!
    ΑΤΥΧΗΣ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΟΥ.....!!!
    Ποιός είσαι ρέ άγόρι μου,ό Άδωνις..??
    Ήταν μεταφορική η έκφραση..

    Άδωνη ακόμα δεν μ' έχουν πει..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF