Σελίδα 100 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 50909596979899100101102103104105110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.486 έως 1.500 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1486
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σε έχει τρακάρει ανασφάλιστο, να πρέπει αν δώσεις απο την τσέπη σου μισθούς ενός χρόνου και μετά να περιμένεις να τα πάρεις από το επικουρικό το 2097?
    Μα γι'αυτό δεν ευθύνεται ο ανασφάλιστος, αλλά το κράτος, που δεν προστατεύει τους νομοταγείς πολίτες του και δεν τους δίνει κίνητρα να παραμείνουν νομοταγείς.
    Life begins at 45°.

  2. #1487
    Να προσθέσω ότι εδώ και αρκετό καιρό όλες οι ασφάλειες έχουν κάλυψη από ανασφάλιστο, οπότε άλλος ένας λόγος να είσαι ασφαλισμένος. Τα παίρνεις από τη δική σου και όχι από το επικουρικό. Ανασφάλιστοι είναι μόνο αυτοί με χρέπια που δεν τους ενδιαφέρει και να το πετάξουν, όλοι οι άλλοι αν τρακάρουν έχουν να χάσουν περισσότερα, φταίνε δε φταίνε.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  3. #1488
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Kαι γιατί παρακαλώ ΕΜΕΝΑ που είμαι τυπικότατος να με κάνουν να χάσω ένα
    πρωινό γιά να στηθώ στην ουρά της εφορίας γιά να ακυρώσω το πρόστιμο που μου
    έστειλαν γιά ακινητοποιημένο όχημα από το '10;;;;;;;

    Εαν δεν μπορούν να κάνουν σωστά τις διασταυρώσεις όπως απαιτεί η δουλειά τους
    κακό ψόφο να 'χουν, οι άχρηστοι και ανίκανοι που απαρτίζουν αυτή την ΑΡΧΗ(διά).....
    Όπως και με το μάστορα, υπάρχει η διασταύρωση με αρχίδια και η αρχίδια διασταύρωση!!

  4. #1489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω ότι εδώ και αρκετό καιρό όλες οι ασφάλειες έχουν κάλυψη από ανασφάλιστο, οπότε άλλος ένας λόγος να είσαι ασφαλισμένος. Τα παίρνεις από τη δική σου και όχι από το επικουρικό. Ανασφάλιστοι είναι μόνο αυτοί με χρέπια που δεν τους ενδιαφέρει και να το πετάξουν, όλοι οι άλλοι αν τρακάρουν έχουν να χάσουν περισσότερα, φταίνε δε φταίνε.
    Αστο καλυτερα.....
    Αλλο ενα παραμυθακι ειναι και αυτο σαν αυτα που ακουγαμε παιδια για να κοιμηθουμε.
    1ον σε σωματικες βλαβες δε καλυπτουν απολυτως τιποτα.
    2ον σε υλικες ζημιες θα πρεπει να γινει πρωτα το δικαστηριο με τον ανασφαλιστο για να αποδειχθει οτι εφταιγε,ζησε μαη μου να φας τριφυλλι που λεγανε.

  5. #1490
    Δηλαδή εγώ που τα πήρα τα χρήματα κατευθείαν από την ασφαλιστική μου όταν τράκαρα με ανασφάλιστο ήμουν εξαίρεση; Κανένα δικαστήριο, μέσα σε 30 μέρες τα είχα πάρει. Αυτή απλά είχε στοπ. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βεβαιώσει η τροχαία επι τόπου ότι είναι ανασφάλιστη τίποτα άλλο.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  6. #1491
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εαν δεν μπορούν να κάνουν σωστά τις διασταυρώσεις όπως απαιτεί η δουλειά τους
    κακό ψόφο να 'χουν, οι άχρηστοι και ανίκανοι που απαρτίζουν αυτή την ΑΡΧΗ(διά).....
    Γενικό το φαινόμενο.
    Προχθές παίρνω τηλέφωνο σε ένα σουβλατζίδικο να παραγγείλω. Ακολουθεί ο διάλογος:

    Coyote.V - καλησπέρα θέλω να παραγγείλω.
    Σουβλατζής - καλησπέρα πείτε μου.
    Coyote.V - Θέλω μια μερίδα καλαμάκια χοιρινά χωρίς τζατζίκι και πίτες και μια κοκακόλα ζέρο.
    Σουβλατζής - δηλαδή τι να βάλω μέσα;
    Coyote.V - Αυτά που βάζεις κανονικά χωρίς αυτά που σου είπα.
    Σουβλατζής - Ντομάτα να βάλω;
    Coyote.V - Ρε φίλε τι βάζεις μέσα στην μερίδα;
    Σουβλατζής - Δεν ξέρω
    Coyote.V - Και τι κάνεις εκεί;
    Σουβλατζής - Μισό να ρωτήσω.... Μαρίνα τι βάζουμε μέσα στη μερίδα;
    Μαρίνα - Ντομάτα πατάτες κρεμμύδι πίτες τζατζίκι...
    Σουβλατζής - Εντάξει μια μερίδα καλαμάκια χωρίς πίτες και τζατζίκι.
    Coyote.V - ........

  7. #1492
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή εγώ που τα πήρα τα χρήματα κατευθείαν από την ασφαλιστική μου όταν τράκαρα με ανασφάλιστο ήμουν εξαίρεση; Κανένα δικαστήριο, μέσα σε 30 μέρες τα είχα πάρει. Αυτή απλά είχε στοπ. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βεβαιώσει η τροχαία επι τόπου ότι είναι ανασφάλιστη τίποτα άλλο.
    Τι ακριβως αποζημιωθηκες?Υλικες ζημιες φανταζομαι.Στο 100%?Το οτι ειχε στοπ δεν σημαινει αποκλειστικη ευθυνη δικια της.Η τροχαια δε βγαζει πορισματα απλα καταγραφει τα περιστατικα.Το οτι ο αλλος ειναι ανασφαλιστος δε σημαινει οτι ευθυνεται και για το τροχαιο.
    Εγω εχω 2 περιπτωσεις να σου πω.
    2013 στη βασιλισης σοφιας ανασφαλιστος τρωει κοκκινο και το 990 ουτε χρονου βγαινει ολικη.Στο περιστατικο υπαρχει και μαρτυρας με καταθεση στη τροχαια.Τον Μαρτη που περασε εγινε το δικαστηριο με το επικουρικο στο οποιο δεν εχει βγει ακομα αποφαση.
    2016 τροχαιο με ανασφαλιστο που παραβιασε στοπ με σωματικες βλαβες αυτη τη φορα.
    Η 1η ασφαλεια ηταν ιντεραμερικαν και η 2η generalli.Καμια δεν αποζημιωσε τπτ.

  8. #1493
    Ναι υλικές ζημιές. Το στοπ το έγραψα σαν πληροφορία. Βγήκε ολική το παπί. Η τροχαία πρέπει να κόψει κλίση επι τόπου για να ισχύει η κάλυψη από ανασφάλιστο. Νομίζω υπάρχει όριο μέχρι 10.000 στην κάλυψη από ανασφάλιστο. Μήπως το είχες ξεπεράσει εσύ; Είχα τότε ασφάλεια NP Insurance

    * το όριο παίζει από ασφαλιστική σε ασφαλιστική
    Τι εξασφαλίζει η κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα σε ένα συμβόλαιο αυτοκινήτου;
    Η σχετική κάλυψη αφορά μόνο τις Υλικές Ζημιές που μπορεί να προκληθούν από ανασφάλιστο όχημα. Δεν αφορά τις Σωματικές Βλάβες. Μάλιστα, το ανώτατο όριο κάλυψης των Υλικών Ζημιών από ανασφάλιστο όχημα, διαφέρει από εταιρία σε εταιρία (πχ. €3.000, €15.000, €100.000, εμπορική αξία του αυτοκινήτου, κ.λπ.).

    Η INTERAMERICAN περιλαμβάνει την κάλυψη σε όλα τα προγράμματα ασφάλισης και καλύπτει, κατά ανώτατο όριο, την εμπορική αξία του οχήματος.

    http://www.interamerican.gr/default.asp?pid=677&la=1
    Τελευταία τροποποίηση από infidel; 18/06/2017 στις 22:20.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  9. #1494
    Τι να σου πω,ειναι αυτα τα ψιλα γραμματα σε καθε περιπτωση που κανουν τη διαφορα.
    Βαση λογικης ομως στη δικη σου περιπτωση αν ηταν ασφαλισμενη η αλλη και εκανε αρνητικη θα πηγαινατε δικαστικως οπου εκει θα εκρινε ο δικαστης.Αν εβγαζε εσενα υπαιτιο δε θα αποζημιωνοσουν.
    Εσυ πηρες τα λεφτα απο την ασφαλεια.Η ασφαλεια σου θα τα παρει απο το επικουρικο στο δικαστηριο που θα γινει.Τι γινεται ομως αν το δικαστηριο κρινει οτι εφταιγες εσυ?Ή αν σας βγαλει συνιπαιτιοτητα?
    Ειλικρινα ειναι πολυ μπερδεμα αυτες οι καταστασεις.

  10. #1495
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα
    Και απο εμένα , θα ήθελα να παραθέσω με την σειρά μου το θέμα που με απασχολεί μήπως και κάποιος εχει αντιμετοπισει κατι αντίστοιχο. Είχα ένα 50cc μηχανάκι το 2001 περίπου το οποίο μου έκλεψαν ... το δήλωσα στο τοπικό αστυνομικό τμήμα δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί απο όσο θυμάμαι ούτε μου είπαν να κάνω κατι. Φυσικά απο τότε εγώ πήγα στρατό περάςαν τα χρόνια Ε και τώρα σε μια συζήτηση με έναν ξάδελφο που του είχαν κλέψει το 2012 ένα xt και του ηρθε πρόστιμο 250, του είπα Μα γιατι και μου απάντησε γιατι ποτε η αστυνομία δεν έστειλε ότι κλάπηκε στο υπουργειο. Πήγε στην αστυνομία να βρει χαρτί να πάει στην εφορία και φυσικά δεν τοθ βρήκαν τπτ. Ευτυχώς βρήκε ο πατέρας τοθ το αντίγραφο. Ετσι λοιπόν μου ήρθε αναλαμπή μήπως δλδ ακόμα φαίνεται στην τροχαια ότι έχω μηχανάκι;; παρόλο που μου έκλεψαν τα πάντα πριν τόσα χρόνια; και μου έρθει ξαφνικά πρόστιμο ανασφάλιστου; αν διάβασα καλά δεν ισχύει για 50cc ακόμα τουλάχιστον. Αν όμως περάσει η τροχαια τα πάντα σε pc και φαίνομαι ότι έχω μηχανάκι την πάτησα. Τι λέτε ότι πρεπει να κάνω;

  11. #1496
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    12
    Αλλο ένα εγκυρο μειλ. Φαίνεται ότι έχει ανασφαλιστο όχημα η μάνα μου που είναι 70 χρονών και είχε για κάποιο διάστημα ένα ceicento που το οδηγούσε η αδερφή μου... το οποιο έχει πουληθεί πάνω από 10χρόνια... Σήμερα πήγα στην αστυνομία για το κλεμμένο και ερχόταν ο ένας πισω από τον άλλο για τα κλεμμένα που φαίνονται ανασφάλιστα... Τσάμπα ταλαιπωρία : 2 φορές στην αστυνομία και να δούμε στη ΔΟΥ...αχρηστοι...

  12. #1497
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Γιατι κατι μου λεει οτι σε κανα 2μηνο αν συνεχιστει αυτο το τσιρκο θα αποσύρουν το μετρο μεχρι νεοτερας??
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #1498
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Το πληρωσα.... Για ενα gpx που καθοταν σε κουτες στο garage. Πρεπει να παω να καταθεσω τη πινακιδα τωρα. Χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο αδεια και ταυτοτητα?

  14. #1499
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Υπογλώσσια χαπια για οταν ακουσεις την σουμα απο τα τελη κυκλοφορίας...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #1500
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koumoustas Προβολή μηνύματος
    Αλλο ένα εγκυρο μειλ. Φαίνεται ότι έχει ανασφαλιστο όχημα η μάνα μου που είναι 70 χρονών και είχε για κάποιο διάστημα ένα ceicento που το οδηγούσε η αδερφή μου... το οποιο έχει πουληθεί πάνω από 10χρόνια... Σήμερα πήγα στην αστυνομία για το κλεμμένο και ερχόταν ο ένας πισω από τον άλλο για τα κλεμμένα που φαίνονται ανασφάλιστα... Τσάμπα ταλαιπωρία : 2 φορές στην αστυνομία και να δούμε στη ΔΟΥ...αχρηστοι...
    Χα! ο Τζίμερος είχε ένα 25 χρόνια πριν...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fetchimg.png 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	36,8 KB 
ID:	384039


    Πλάκα πλάκα βλέπω να παίρνει πολιτικές διαστάσεις το θέμα πέραν των εισπρακτικών.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF