Σελίδα 103 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 353939899100101102103104105106107108113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.531 έως 1.545 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1531
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    καλα μην γελας γιατι ξερω περιπτωσεις που παρακαλαγαν γονατιστοι να μην προχωρησει ο πολιτης την καταγγελια και την αναφορα περι παραβασης καθηκοντος....
    ειδικα αμα εχεις χαρτι επισημο με υπογραφη και στρογγυλη σφραγιδα οτι το οχημα ειναι κλεμμενο π.χ.και ΔΕΝ ειναι περασμενο στο ηλ. συστημα, οποιος εχει υπογραψει, ανεξαρτητως ειδικοτητας (εννοω μπατσος ή απλος δημ. υπαλληλος) την εχει πολυ ασχημα...

    με εναν δικηγορακο της πλακας το τρεχεις και βρισκεις το δικιο σου για πλακα και ο υπαλληλος εχει εδε στανταρ...
    αν δε, υπαρχουν πολλες τετοιες καταγγελιες και ο υπαλληλος ειναι το ιδιο προσωπο του εχετε κλεισει το σπιτακι και παει σπιτι του πυξ λαξ...

    Ρε κούκλε τι παπαριές γράφεις.... Αφού ξέρεις ότι με τις λέξεις "πειθαρχικό" και "ΕΔΕ" στο δημόσιο γελάνε και οι πέτρες.... Στο δημόσιο τα πειθαρχικά όταν και αν συγκροτούνται και συνεδριάζουν τιμωρούν με την αυστηρότατη ποινή της... επίπληξης υπαλλήλους που έχουν καταχραστεί εκατομμύρια δημόσιο χρήμα ή έχουν κανένα 6μηνο να πατήσουν στην δουλειά, ή έχουν διαπράξει κακουργήματα, ενώ για τις ΕΔΕ εδώ και πολλά χρόνια όλοι ξέρουν ότι ισχύει το "όταν θέλεις να θάψεις κάτι τότε προκηρύσεις μια ΕΔΕ"... Και μου λες τώρα ότι με τους ανωτέρω... "μπαμπούλες" θα πιεστεί το σύστημα να λειτουργήσει σωστά.... Στην Ελλάδα του 2150 ίσως...

  2. #1532
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι; Δηλαδή δε θα τους τηλεφωνήσουν να τους ενημερώσουν, για να μην παιδεύεται ο άνθρωπος; Απαράδεκτο...

    Best thread ever.
    το πρωί που σηκώθηκα και έπαιρνα το πρωϊνό μου στην ανατολική βεράντα διάβασα στους New York Times
    (ή στην Washington Post; δεν θυμάμαι) πως οι ίδιοι οι αστυνομικοί θα πηγαίνουν στο υπουργείο μεταφορών
    και θα δηλώνουν τα κλεμμένα στην εφορία και πως το ελληνικό κράτος θα προσλάβει ιάπωνες συμβούλους
    για να εκπαιδεύσουν τους δημόσιους ξυστ υπαλλήλους πως να ζητουν ειλικρινή συγνώμη από τους
    πολίτες που ταλαιπωρούνται

  3. #1533
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    δεν τρολλαρω φιλε μου,εαν τρολλαρα θα ειχα 7000 μηνυματα
    εαν ηξερες κατι διαφωτιστικο πανω στην απορια μου και εαν βεβαια ηθελες να το μοιραστεις μαζι μας,θα το εκτιμουσαμε ολοι...πολυ
    εαν γνωριζει καποιος,εγω σιγουρα θα του ημουν ευγνωμων
    παλιοτερα που ισχυε η προσωποκρατηση για χρεη προς το δημοσιο...δουλευε το κοινο database
    η εφορια λοιπον πλεον,ενημερωνει την αστυνομια για τα κλεμμενα?θα πρεπει να πηγαινουμε στην εφορια με το χαρτι της αστυνομιας?
    νομιζω πως ειναι απλο αυτο που ρωταω και δεν ειναι προφανης η απαντηση
    ευχαριστω πολυ
    δεν διαβάζεις κι εσύ βρε κούκλε μου...τρία ποστ πιό πάνω από το αρχικό σου ερώτημα αναφέρεται η διαδικασία

  4. #1534
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ρε κούκλε τι παπαριές γράφεις.... Αφού ξέρεις ότι με τις λέξεις "πειθαρχικό" και "ΕΔΕ" στο δημόσιο γελάνε και οι πέτρες.... Στο δημόσιο τα πειθαρχικά όταν και αν συγκροτούνται και συνεδριάζουν τιμωρούν με την αυστηρότατη ποινή της... επίπληξης υπαλλήλους που έχουν καταχραστεί εκατομμύρια δημόσιο χρήμα ή έχουν κανένα 6μηνο να πατήσουν στην δουλειά, ή έχουν διαπράξει κακουργήματα, ενώ για τις ΕΔΕ εδώ και πολλά χρόνια όλοι ξέρουν ότι ισχύει το "όταν θέλεις να θάψεις κάτι τότε προκηρύσεις μια ΕΔΕ"... Και μου λες τώρα ότι με τους ανωτέρω... "μπαμπούλες" θα πιεστεί το σύστημα να λειτουργήσει σωστά.... Στην Ελλάδα του 2150 ίσως...


    οκ, αφου τα ξερεις τοσο καλα και τοσο "απο μεσα"....I rest my case...

  5. #1535
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    συγνωμη επειδη τα κλεμμενα ειναι μια μεγαλη κατηγορια
    Μου ηρθε το προστιμο για μοτ/κλετα που εχει κλαπει 2013 και εχει δηλωθει στη αστυνομια ως κλεμμενη απο τοτε...η διαδικασια που πρεπει να κανω ποια ειναι?
    εχω το χαρτι απο την αστυνομια...παω στη εφορια?παω στο υπουργειο μεταφ & συγκ/νιων?
    επειδη δεν ειναι η πρωτη μοτ/κλετα μου που εκλαπει και περιμενω και δευτερο ραβασακι...θα ενημερωθει η εφορια απο την αστυνομια?
    Κωστάκη γαμημένε που είσαι χαμένος ΡΠΜ!??!?!?

    mini update για την περίπτωση μου που λογικά πιάνει και εσένα

    μου έστειλε η ασφαλιστική μου την εξοφλητική και τις 2 βεβαιώσεις της αστυνομίας (μία της δήλωσης κλοπής και μία ότι δεν βρέθηκε μετά από 3 μήνες). Πάει ο αδερφός μου στη ΔΟΥ και του λένε ότι πρέπει να πάρει εκ νέου βεβαίωση από την αστυνομία ότι μέχρι και σήμερα δεν έχει βρεθεί η μηχανή (πήγε και έκανε την αίτηση, 10 μέρες αναμονή) και μετά να πάει στο αρμόδιο υπουργείο μεταφορών το οποίο γάμησε με και αν ξέρω ποιο είναι (σε ποιο βγάζει άδειες ο Παπαγεωργίου, ξέρει κανείς?!? ) για να το διαγράψει οριστικά από τα μητρώα και στο τέλος ΞΑΝΑ στη ΔΟΥ για να διαγραφεί το πρόστιμο!

    Επιπλέον του είπαν ότι η εφαρμογή για αυτή την ρίπα των ανασφάλιστων ανοίγει σε 10 μέρες...

    ΦΑΚΙΝ ΓΚΡΙΚ ΠΑΜΠΛΙΚ ΣΕΚΤΟΡ

  6. #1536
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    δεν διαβάζεις κι εσύ βρε κούκλε μου...τρία ποστ πιό πάνω από το αρχικό σου ερώτημα αναφέρεται η διαδικασία


    Η εφορία και το συγκοινωνιών δεν έχουν διασυνδεμενο σύστημα με την αστυνομία.
    Η εφορία στο κομμάτι των τελών κυκλοφοριας,και το συγκοινωνιών στην εκδοση αδειών οδήγησης.
    Σε περιπτωση που χάνουμε η μας κλέβουν κάποιο αντικείμενο, κάνουμε δήλωση απώλειας στο οικείο τμήμα ασφαλείας οπου μένουμε ώστε σε περίπτωση ανεύρεσης να ειδοποιηθουμε να αναγνωρίσουμε και να Πάρουμε πίσω.
    Σε κάθε περίπτωση ζητάμε αντίγραφο η βεβαίωση (δήλωση απώλειας λέγεται) για να είμαστε καλυμμένοι,όπως είπε ο DEVILS.
    Και το ξαναγραφω
    Η αστυνομία ΔΕΝ ενημερώνει την εφορία η το συγκοινωνιών σε περίπτωση απώλειας κάποιου οχήματος η του διπλώματος οδήγησης.
    Πρεπει οι ίδιοι με το χαρτί που θα πάρουμε απο την αστυνομία να πάμε στο συγκοινωνιών και να δηλώσουμε την κλοπή του οχήματος μας όσο το δυνατόν συντομότερα.
    Το ίδιο με την περίπτωση απώλειας της άδειας οδήγησης,η κυκλοφορίας
    Αν δεν έχουμε την δήλωση απώλειας δεν μας βγάζουν καινούργια

  7. #1537
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    http://www.newsbeast.gr/car/arthro/2...hiliades-lathi

    Eχω αρχισει και βλεπω το μελλον...παρακαλω χειρομαντία και φλιτζάνια μετα τις 6 το απογευμα κατοπιν ραντεβου...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #1538
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Κωστάκη γαμημένε που είσαι χαμένος ΡΠΜ!??!?!?

    mini update για την περίπτωση μου που λογικά πιάνει και εσένα

    μου έστειλε η ασφαλιστική μου την εξοφλητική και τις 2 βεβαιώσεις της αστυνομίας (μία της δήλωσης κλοπής και μία ότι δεν βρέθηκε μετά από 3 μήνες). Πάει ο αδερφός μου στη ΔΟΥ και του λένε ότι πρέπει να πάρει εκ νέου βεβαίωση από την αστυνομία ότι μέχρι και σήμερα δεν έχει βρεθεί η μηχανή (πήγε και έκανε την αίτηση, 10 μέρες αναμονή) και μετά να πάει στο αρμόδιο υπουργείο μεταφορών το οποίο γάμησε με και αν ξέρω ποιο είναι (σε ποιο βγάζει άδειες ο Παπαγεωργίου, ξέρει κανείς?!? ) για να το διαγράψει οριστικά από τα μητρώα και στο τέλος ΞΑΝΑ στη ΔΟΥ για να διαγραφεί το πρόστιμο!

    Επιπλέον του είπαν ότι η εφαρμογή για αυτή την ρίπα των ανασφάλιστων ανοίγει σε 10 μέρες...

    ΦΑΚΙΝ ΓΚΡΙΚ ΠΑΜΠΛΙΚ ΣΕΚΤΟΡ

    ωραια
    περνω "φρεσκο" χαρτι απο τους τσεους
    τρεχω στο υπουργειο συγκ/νιων για να κανω αυτο που επρεπε να εχει γινει αυτοματα σε μια χωρα που θα δουλευαν σωστα τα μισα
    μετα,με τη διαγραφη ανα χειρας παω στη δου για να τους κανω και αυτωνων τη δουλιτσα τους!!
    και ολα αυτα πρεπει να γινουν για οσα μηχανακια εχουν κλαπει
    μεχρι ποτε ομως ρε?ανοιγει σε 10 μερες και κλεινει σε 15?εχουν βαλει προθεσμια?...ειναι γνωστες οι ταχυτητες που δουλευει ο δημοσιος τομεας


    γαμω το συναφι τους


    υγ.εμαθες ταβλι ρε?...'η να σε εγραψω στα ταχυρυθμα σεμιναρια που διοργανωνω



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Η εφορία και το συγκοινωνιών δεν έχουν διασυνδεμενο σύστημα με την αστυνομία.
    Η εφορία στο κομμάτι των τελών κυκλοφοριας,και το συγκοινωνιών στην εκδοση αδειών οδήγησης.
    Σε περιπτωση που χάνουμε η μας κλέβουν κάποιο αντικείμενο, κάνουμε δήλωση απώλειας στο οικείο τμήμα ασφαλείας οπου μένουμε ώστε σε περίπτωση ανεύρεσης να ειδοποιηθουμε να αναγνωρίσουμε και να Πάρουμε πίσω.
    Σε κάθε περίπτωση ζητάμε αντίγραφο η βεβαίωση (δήλωση απώλειας λέγεται) για να είμαστε καλυμμένοι,όπως είπε ο DEVILS.
    Και το ξαναγραφω
    Η αστυνομία ΔΕΝ ενημερώνει την εφορία η το συγκοινωνιών σε περίπτωση απώλειας κάποιου οχήματος η του διπλώματος οδήγησης.
    Πρεπει οι ίδιοι με το χαρτί που θα πάρουμε απο την αστυνομία να πάμε στο συγκοινωνιών και να δηλώσουμε την κλοπή του οχήματος μας όσο το δυνατόν συντομότερα.
    Το ίδιο με την περίπτωση απώλειας της άδειας οδήγησης,η κυκλοφορίας
    Αν δεν έχουμε την δήλωση απώλειας δεν μας βγάζουν καινούργια

    σ'ευχαριστω για την απαντηση
    Τελευταία τροποποίηση από 17inchwheeler; 20/06/2017 στις 11:05.
    always bet on black

  9. #1539
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Η αστυνομία ΔΕΝ ενημερώνει την εφορία η το συγκοινωνιών σε περίπτωση απώλειας κάποιου οχήματος η του διπλώματος οδήγησης.
    Πρεπει οι ίδιοι με το χαρτί που θα πάρουμε απο την αστυνομία να πάμε στο συγκοινωνιών και να δηλώσουμε την κλοπή του οχήματος μας όσο το δυνατόν συντομότερα.
    Το ίδιο με την περίπτωση απώλειας της άδειας οδήγησης,η κυκλοφορίας
    Αν δεν έχουμε την δήλωση απώλειας δεν μας βγάζουν καινούργια

    αν οντως ισχυει αυτο, οχι γιατι θελω να ειμαι δυσπιστος στα λογια του Δημητρη, αλλα πολλα ακουγονται απο πολλους...
    τοτε φταινε οι ιδιοι οι πολιτες που απλα πηγαν μεχρι το αστ. τμημα της γειτονιας τους και δηλωσαν την κλοπη και δεν τραβηχτηκαν και μεχρι το υπ. μεταφορων για να το δηλωσουν...
    πιθανοτατα βεβαια να φταινε και οι ιδιοι οι τσεοι που οταν επαιρναν την δηλωση κλοπης δεν τους το ειπαν οτι ΔΕΝ ενημερωνει η υπηρεσια τους το μεταφορων και πρεπει να το κανουν οι ιδιοι...

    και ξαναλεω οτι αυτα ισχυουν με μια επιφυλαξης ως προς τα λεγομενα του shooter...

  10. #1540
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν οντως ισχυει αυτο, οχι γιατι θελω να ειμαι δυσπιστος στα λογια του Δημητρη, αλλα πολλα ακουγονται απο πολλους...
    τοτε φταινε οι ιδιοι οι πολιτες που απλα πηγαν μεχρι το αστ. τμημα της γειτονιας τους και δηλωσαν την κλοπη και δεν τραβηχτηκαν και μεχρι το υπ. μεταφορων για να το δηλωσουν...
    πιθανοτατα βεβαια να φταινε και οι ιδιοι οι τσεοι που οταν επαιρναν την δηλωση κλοπης δεν τους το ειπαν οτι ΔΕΝ ενημερωνει η υπηρεσια τους το μεταφορων και πρεπει να το κανουν οι ιδιοι...

    και ξαναλεω οτι αυτα ισχυουν με μια επιφυλαξης ως προς τα λεγομενα του shooter...
    Επειδή λοιπόν εμένα μου έχουν φάει μηχανή, κι αποφάσισα πριν χρόνια να δω τι γίνεται και γιατί μου εμφανιζόταν στα οχήματα που είχα στην κατοχή μου, έχουμε και λέμε με απόλυτη σιγουριά και καλό θα είναι όσοι δεν ξέρουν με απόλυτη σιγουριά τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις να μην γράφουν ό,τι πιστεύουν ότι ισχύει:

    1. Δεν ενημερώνει η ΕΛΑΣ κανέναν.
    2. Στον κανέναν δεν ενημερώνει ούτε τον κάτοχο της μηχανής ότι σε περίπτωση που δεν βρεθεί (μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα - ποιος ξέρει πόσο να είναι αυτό) θα πρέπει να πάει ο ίδιος στη ΔΟΥ του για να δηλώσει την κλοπή και να διαγραφεί το όχημα από την καρτέλα του.
    3. Δεν σου δίνει η ΕΛΑΣ κανένα αντίγραφο δήλωσης κλοπής αλλά αντίγραφο από την μύνηση κατ' αγνώστων που γίνεται ή αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων.
    4. Σε περίπτωση που έχουν γίνει τα παραπάνω και ως εκ θαύματος βρεθεί η μηχανή, τότε πιθανώς κανένας δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #1541
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Επειδή λοιπόν εμένα μου έχουν φάει μηχανή, κι αποφάσισα πριν χρόνια να δω τι γίνεται και γιατί μου εμφανιζόταν στα οχήματα που είχα στην κατοχή μου, έχουμε και λέμε με απόλυτη σιγουριά και καλό θα είναι όσοι δεν ξέρουν με απόλυτη σιγουριά τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις να μην γράφουν ό,τι πιστεύουν ότι ισχύει:

    1. Δεν ενημερώνει η ΕΛΑΣ κανέναν.
    2. Στον κανέναν δεν ενημερώνει ούτε τον κάτοχο της μηχανής ότι σε περίπτωση που δεν βρεθεί (μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα - ποιος ξέρει πόσο να είναι αυτό) θα πρέπει να πάει ο ίδιος στη ΔΟΥ του για να δηλώσει την κλοπή και να διαγραφεί το όχημα από την καρτέλα του.
    3. Δεν σου δίνει η ΕΛΑΣ κανένα αντίγραφο δήλωσης κλοπής αλλά αντίγραφο από την μύνηση κατ' αγνώστων που γίνεται ή αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων.
    4. Σε περίπτωση που έχουν γίνει τα παραπάνω και ως εκ θαύματος βρεθεί η μηχανή, τότε πιθανώς κανένας δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει.
    πιθανον λογω του 4 να μην τραβιεται κανενας περα απο το αστ. τμημα....γιατι αν πας στην ΔΟΥ ή στο υπ. μεταφορων και στο διαγραψουν απο την καρτελα σου μετα ποσο ευκολο ειναι να ξαναμπει, αν βρεθει??
    αν δεν βρεθει σε τι "κατασταση" θα φαινεται το οχημα στο συστημα τους? κλεμμενο? υπαρχει σαν επιλογη? μαλλον δεν θα υπαρχει καν...γι'αυτο και γινεται ολο αυτο το μπερδεμα τωρα....
    επισης ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που πρεπει να περιμενει ο πολιτης για να κανει την διαγραφη στην ΔΟΥ? ισχυει το 3μηνο που γραφτηκε παραπανω?
    και αν διαγραφει στο 3μηνο γιατι δεν βρεθηκε...και βρεθει στα 2 χρονια...τι γινεται τοτε? το επαναφερουν στο ονομα του τελευταιου κατοχου θελει δεν θελει?

    ειναι ευλογα τα ερωτηματα...

  12. #1542
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2014
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    2. Στον κανέναν δεν ενημερώνει ούτε τον κάτοχο της μηχανής ότι σε περίπτωση που δεν βρεθεί (μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα - ποιος ξέρει πόσο να είναι αυτό) θα πρέπει να πάει ο ίδιος στη ΔΟΥ του για να δηλώσει την κλοπή και να διαγραφεί το όχημα από την καρτέλα του.
    Εμενα παντως στο ΑΤ Αμαρουσιου με καθοδηγησαν βημα προς βημα μετα απο κλοπη σχετικα με ΔΟΥ κτλ

  13. #1543
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ισχυει το 3μηνο που γραφτηκε παραπανω?
    και αν διαγραφει στο 3μηνο γιατι δεν βρεθηκε...και βρεθει στα 2 χρονια...τι γινεται τοτε? το επαναφερουν στο ονομα του τελευταιου κατοχου θελει δεν θελει?

    ειναι ευλογα τα ερωτηματα...
    Το 3μηνο αναμονής ισχύει συνήθως για την περίπτωση αποζημίωσης απο ασφαλιστική αλλιώς δεν έχει σημασία. Θεωρητικά το δηλώνεις για μόνιμη ακινησία στην εφορία και περιμένεις μήπως βρεθεί.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #1544
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Επειδή λοιπόν εμένα μου έχουν φάει μηχανή, κι αποφάσισα πριν χρόνια να δω τι γίνεται και γιατί μου εμφανιζόταν στα οχήματα που είχα στην κατοχή μου, έχουμε και λέμε με απόλυτη σιγουριά και καλό θα είναι όσοι δεν ξέρουν με απόλυτη σιγουριά τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις να μην γράφουν ό,τι πιστεύουν ότι ισχύει:

    1. Δεν ενημερώνει η ΕΛΑΣ κανέναν.
    2. Στον κανέναν δεν ενημερώνει ούτε τον κάτοχο της μηχανής ότι σε περίπτωση που δεν βρεθεί (μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα - ποιος ξέρει πόσο να είναι αυτό) θα πρέπει να πάει ο ίδιος στη ΔΟΥ του για να δηλώσει την κλοπή και να διαγραφεί το όχημα από την καρτέλα του.
    3. Δεν σου δίνει η ΕΛΑΣ κανένα αντίγραφο δήλωσης κλοπής αλλά αντίγραφο από την μύνηση κατ' αγνώστων που γίνεται ή αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων.
    4. Σε περίπτωση που έχουν γίνει τα παραπάνω και ως εκ θαύματος βρεθεί η μηχανή, τότε πιθανώς κανένας δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει.
    Δεν ξέρω για ποτε αναφερεσαι τα τελευταία 20+ χρόνια ισχύει αυτό που είπα
    1) Σωστα και η ΕΛΑΣ δεν ενημερώνει κανέναν.(δημ υπηρεσία ΔΟΥ κλπ)αλλά έχει την υποχρέωση να ενημερώσει τον παθόντα για το τι πρεπει να κανει απο εκεί και μετά
    2)Ισως φταίνε και οι πολίτες που δεν ξέρουν τι να ζητήσουν και πως θα κινηθούν έπειτα απο περίπτωση κλοπής.
    Δεν υπάρχει χρονικό όριο για την κλοπή.
    Το αδίκημα μπορεί να παρά γράφει για τον δράστη ,αλλά το αντικείμενο αν και οποτε βρεθεί αποδίδεται στον ιδιοκτήτη
    3)Αυτό μπορεί να αλλάζει απο υπηρεσία σε υπηρεσία, αλλά είτε είναι αντίγραφο της μήνυσης η του βιβλίου συμβάντων η δήλωσης κλοπής είναι ενα και το αυτό όταν πρόκειται για όχημα.
    Απλα μετα πρέπει ο ίδιος ο κάτοχος - θύμα - να παει στην ΔΟΥ και στο συγκοινωνιών.
    Το ανεφερα ποιο πριν οτι δεν έχουν διασύνδεση αυτές οι υπηρεσίες ώστε η ΕΛΑΣ να ενημερώνει απευθείας ΔΟΥ και συγκοινωνιών
    4)Σε περιπτωση που βρεθεί
    α)απο την αστυνομία,σε καλούν την αναγνωρίζεις και αναλόγως της πρόθεσης σου και της κατάστασης ,αν είσαι διατεθειμένος να την κυκλοφορήσεις η είναι για πέταμα.Αν πρόκειται για κυκλοφορία πηγαίνεις συγκοινωνιών για νέα άδεια - πινακίδα και μετά ΔΟΥ για επανεγγραφή και τέλη κυκλοφορίας
    β)αν βρεθεί απο τον κάτοχο χωρίς την συνδρομή της αστυνομίας,ενημερώνεις την αστυνομία για να βγει απο το <σύστημα> σαν κλεμμένο και κανείς τα βήματα της α απάντησης

  15. #1545
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν οντως ισχυει αυτο, οχι γιατι θελω να ειμαι δυσπιστος στα λογια του Δημητρη, αλλα πολλα ακουγονται απο πολλους...
    τοτε φταινε οι ιδιοι οι πολιτες που απλα πηγαν μεχρι το αστ. τμημα της γειτονιας τους και δηλωσαν την κλοπη και δεν τραβηχτηκαν και μεχρι το υπ. μεταφορων για να το δηλωσουν...
    πιθανοτατα βεβαια να φταινε και οι ιδιοι οι τσεοι που οταν επαιρναν την δηλωση κλοπης δεν τους το ειπαν οτι ΔΕΝ ενημερωνει η υπηρεσια τους το μεταφορων και πρεπει να το κανουν οι ιδιοι...

    και ξαναλεω οτι αυτα ισχυουν με μια επιφυλαξης ως προς τα λεγομενα του shooter...
    Κσι κάποια στιγμή που θα μπουν και στο μέτρο τα μοτοποδήλατα (50 cc)
    Θα κλαψουν πολλοί περισότεροι
    Γιατί είτε απο αμέλεια ειτε γιατί είναι στην καραπουτσακλαρα τους ΔΕΝ ανανέωσαν ποτέ την άδεια κυκλοφορίας.
    ΔΕΝ ασφαλισαν ποτέ το ρημαδοπαπο η το σκούτερ που έχουν για τα χωράφια η για οτιδήποτε άλλο .
    Ποσά σκουτεροπαπα δεν υπάρχουν πεταμενα,παρατημένα σε χωράφια, δρόμους κλπ.
    Ηδη εδώ και καιρό γίνεται απο την ΕΛΑΣ ηλεκτρονική εγγραφή των μοτοποδηλατων ώστε κάποια στιγμη να περάσουν στα κατα τόπους συγκοινωνιών
    Ηδη τα διπλώματα των 50cc τα εκδιδει πλεον το συγκοινωνιών και όχι η τροχαία.
    Κάποια στιγμη λοιπόν θα σκάσει και αλλη π@@τσαααααα

    Που σαι ρε Σπυράκο.....

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF