Σελίδα 109 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 95999104105106107108109110111112113114 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.621 έως 1.635 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1621
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    6 χρόνια το ψάχνουμε, μέχρι και μνημόσυνο του κάνουμε - αν και το θεωρούμε αγνοούμενο και ουχί πεθαμένο
    Ρε Πάνο.
    Και εσύ?
    Το είπα πριν μέρες, τα 50αρια ΔΕΝ πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.
    Αλλά πληρώνουν ανανέωση άδειας.
    Για να γίνει διαγραφή η δήλωση κλοπής.
    Πρέπει
    1) πηγαίνεις στην.ασφάλεια δηλώνεις την κλοπή, παίρνεις βεβαίωση κλπ.
    Μετά
    2) πηγαίνεις στην τροχαία που έκδωσε την άδεια δειχνεις το χαρτί, θα ψάξουν στο σύστημά θα δουν οτι έχεις να ανανεώσεις Χ χρόνια.
    Θα σου βγάλουν το ποσό και για να μη σε πιασει το συστημα με τα ανασφαλιστα όταν εφαρμοστεί και στα πενηνταρια,ασφαλίσεις.
    Πληεωνεις ανανέωση και ασφάλεια και μετα ξανά στην τροχαία για οριστική διαγραφή

  2. #1622
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Καλά υπάρχουν περιπτώσεις που καλύτερα να πληρώνεις ασφάλεια στο 50άρι παρά να πας να ανανεώσεις τα τέλη για να το διαγράψεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #1623
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παιδιά, η τραγωδία συνεχίζεται.

    Η διαγραφή των παραβόλων σε όσους ήδη καταλογίστηκαν από το σύστημα θα έλθει με την αναμενόμενη τροπολογία ενώ θα υπάρξουν και νέες αλλαγές στις κλίμακες για τα πρόστιμα που υπολογίζεται ότι αφορούν πάνω από 1.100.000 ιδιοκτήτες.

    Τα νέα παράβολα-πρόστιμα διαμορφώνονται με βάση τέσσερις αντί για τρεις κλίμακες (όπως είχε αναφερθεί αρχικά):

    - 100 ευρώ για τα δίτροχα κάτω από 250cc

    - 150 ευρώ για όλα τα υπόλοιπα δίτροχα

    - 200 ευρώ ΙΧ κάτω από 1.000cc και

    - 250 ευρώ για τα υπόλοιπα ΙΧ.

  4. #1624
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Χαδακια απο το σκατοκρατος...
    ΧΑΔΑΚΙΑ ειναι αυτα.


    Εαν εξαιρεσουμε τα λαθη, οσοι δηλαδη βρεθηκαν ανασφαλιστοι ενω ειχαν κλεμμενο οχημα, διεγραμμενο, ή με πινακιδες σε ακινησια, δεκτο, κριμα την ταλαιπωρια.
    Για τους υπολοιπους που κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι, ΕΙΝΑΙ ΧΑΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ.

    Τι παει να πει 250€ προστιμο γτχμ ??
    250€ γραφει ο Κ.Ο.Κ. ???

    Αντι να φανε 250 ΣΥΝ τα προβλεπομενα ... τον παιζουν με τα δυο χερια.
    Μια ζωη μαλακιες ...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #1625
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Χαδακια απο το σκατοκρατος...
    ΧΑΔΑΚΙΑ ειναι αυτα.


    Εαν εξαιρεσουμε τα λαθη, οσοι δηλαδη βρεθηκαν ανασφαλιστοι ενω ειχαν κλεμμενο οχημα, διεγραμμενο, ή με πινακιδες σε ακινησια, δεκτο, κριμα την ταλαιπωρια.
    Για τους υπολοιπους που κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι, ΕΙΝΑΙ ΧΑΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ.

    Τι παει να πει 250€ προστιμο γτχμ ??
    250€ γραφει ο Κ.Ο.Κ. ???

    Αντι να φανε 250 ΣΥΝ τα προβλεπομενα ... τον παιζουν με τα δυο χερια.
    Μια ζωη μαλακιες ...
    +1

    δυστυχως οταν αντιμετωπίζεις ενα προβλημα μαζικα κοιτάς να πάρεις οτι μπορεις εξου και τα χαμηλά προστιμα. Εδω βέβαια κυρίως το θέμα ξεκινάει απο την ανικανότητα της τροχαιας που τωρα τρέχει να μαζέψει το κράτος. Η τροχαία με τη σειρά της βέβαια θα έχει και αυτη κάτι να προσάψει στο κράτος για τις ελλείψεις της και παει κλαίγοντας.

  6. #1626
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    +1

    δυστυχως οταν αντιμετωπίζεις ενα προβλημα μαζικα κοιτάς να πάρεις οτι μπορεις εξου και τα χαμηλά προστιμα. Εδω βέβαια κυρίως το θέμα ξεκινάει απο την ανικανότητα της τροχαιας που τωρα τρέχει να μαζέψει το κράτος. Η τροχαία με τη σειρά της βέβαια θα έχει και αυτη κάτι να προσάψει στο κράτος για τις ελλείψεις της και παει κλαίγοντας.
    Εσύ δεν αφήνεις την τροχαία να κάνει την δουλειά της ανθρώπινα και χωρίς υποδείξεις γιατί όπως είπαμε η υπερβολική ταχύτητα φταίει για όλα και είσαι μέρος του προβλήματος.

  7. #1627
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για να καταλάβω, σε εμένα που πιάστηκα ανασφάλιστος θα επιστραφεί (κάποτε...) το πρόστιμο και αν έχω ασφαλιστεί μέχρι τις 14/7 δεν πληρώνω τίποτα; Με συμφέρει, δε λέω, αλλά δεν το λες και λογικό (για τη δε οργάνωση ας μη σχολιάσω)

  8. #1628
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω, σε εμένα που πιάστηκα ανασφάλιστος θα επιστραφεί (κάποτε...) το πρόστιμο και αν έχω ασφαλιστεί μέχρι τις 14/7 δεν πληρώνω τίποτα; Με συμφέρει, δε λέω, αλλά δεν το λες και λογικό (για τη δε οργάνωση ας μη σχολιάσω)
    Οταν μαθεις ενημερωσε γιατι και εγω απαντηση δεν εχω λαβει απο πουθενα.

  9. #1629
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω, σε εμένα που πιάστηκα ανασφάλιστος θα επιστραφεί (κάποτε...) το πρόστιμο και αν έχω ασφαλιστεί μέχρι τις 14/7 δεν πληρώνω τίποτα; Με συμφέρει, δε λέω, αλλά δεν το λες και λογικό (για τη δε οργάνωση ας μη σχολιάσω)
    - Πιάστηκες ανασφάλιστος σε έλεγχο τροχαίας ; Πληρώνεις ότι σου ''έριξαν'' ....



    - Πιάστηκες ανασφάλιστος στον έλεγχο της 6 Ιουνίου, σου ήρθε παράβολο 250 € και το πλήρωσες ; Αν ναι, τα χρήματα ''θα'' επιστραφούν κάποια στιγμή. Αν δεν το πλήρωσες, ξέχνα το, πάει ανακύκλωση. Και στις δύο περιπτώσεις έχεις περιθώριο για ασφάλιση μέχρι 14/7. Αλλοιώς, αν δεν θέλεις να το ασφαλίσεις, τις πινακίδες και στην εφορία για κατάθεση ....
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  10. #1630
    Ξαναλέμε, δεν είναι ΜΟΝΟ όσοι έχουν πινακίδες και ανασφάλιστο. Είναι και τα κλεμμένα, τα λάθη (όπως στο δικό μου που το υπουργείο δεν ενημέρωσε την εφορία) κλπ. Ο πολίτης θα συνεχίσει να τρέχει για να διορθώσει τις ελλείψεις/την αδιαφορία του κράτους και την ασυνεννοησία των υπηρεσιών.

  11. #1631
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ..... Ο πολίτης θα συνεχίσει να τρέχει για να διορθώσει τις ελλείψεις/την αδιαφορία του κράτους και την ασυνεννοησία των υπηρεσιών.

    Κι' εγώ που νόμιζα πώς η παράταση δόθηκε γιά να διορθωθούν οι δικές τους μαλακίες κι' αδικίες........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #1632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Κι' εγώ που νόμιζα πώς η παράταση δόθηκε γιά να διορθωθούν οι δικές τους μαλακίες κι' αδικίες........
    δηλαδή σοβαρά, πιστεύεις ας πούμε ότι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ θα βρουν πχ την βεβαίωση που έχω και να σβήσουν το πρόστιμο που μου έστειλαν; Εγώ δεν νομίζω. Αν ήταν να γίνει αυτό, από το 2013 που ξεκίνησαν οι φήμες είχαν χρόνο να το κάνουν.

  13. #1633
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ο πολίτης θα συνεχίσει να τρέχει για να διορθώσει τις ελλείψεις/την αδιαφορία του κράτους και την ασυνεννοησία των υπηρεσιών.
    Εδώ οι ίδιοι οι πολίτες αδιαφορούν για την περιουσία τους περιμένεις να ενδιαφερθεί το κράτος?
    Τους κάνουμε εισαγωγή τους ΔΥ από την Γερμανία?
    Παρατημένα οχήματα ένα γύρω, με πινακίδες και χωρίς.
    Που η εφορία τα ξέρει και φαίνονται στο σύστημα.
    Πιάσαν αυτά που έχουν πινακίδα
    Που πολλά έχουν να πληρώσουν και τέλη δεκαετιών, δεν είναι μόνο το πρόστιμο της ασφάλειας.
    Με το περιουσιολόγιο που έρχεται θα βουτήξουν και αυτούς που έχουν καταθέσει χωρίς να έχουν χαρτί απόσυρσης και θα τους βάλουν να πληρώνουν.
    Αλλά "ωχ αδερφέ" όλοι μας.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 28/06/2017 στις 20:15.

  14. #1634
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με το περιουσιολόγιο που έρχεται θα βουτήξουν και αυτούς που έχουν καταθέσει χωρίς να έχουν χαρτί απόσυρσης και θα τους βάλουν να πληρώνουν.
    Με το περιουσιολογιο,θα πληρωνεις για ακινητοποιημενα οχηματα εννοεις;

  15. #1635
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Με το περιουσιολογιο,θα πληρωνεις για ακινητοποιημενα οχηματα εννοεις;
    Θα κάνουν τέτοια επένδυση χωρίς προσδοκία κέρδους?
    Και να μην πληρώνεις άμεσα που τους έχω ικανούς (ήδη έχει ακουστεί για τέλη ακινησίας) μπορούν να στα πάρουν έμμεσα,
    καταργώντας εκπτώσεις σε φόρους ή τρώγοντας κοινωνικά επιδόματα μιας και θα έχεις "περιουσία".

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF