Σελίδα 111 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 1161101106107108109110111112113114115116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.651 έως 1.665 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1651
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σήμερα κατέθεσα πινακίδες στην εφορία. Στο τσακ πρόλαβα.

  2. #1652
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Σήμερα κι εγώ για 3 μηχανάκια. Αυτό που με πόνεσε ήταν το DR που όταν μου την βάραγε έκανα μία τρίμηνη και σκαρφάλωνα σε κανένα βουνό. Με οδηγούν στην παρανομία να ξέρουν γιατί το βουνό δεν το κόβω και πινακίδες να πηγαίνω στην εφορία να παίρνω δεν με βλέπω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #1653
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    μια ενημερωση για τα κλεμμενα που ειχαν προστιμο
    μετα την παραλαβη του χαρτιου απο το υπουργειο συγκ/μεταφορων πηγα στην εφορια για να διαγραψω το οχημα απο την μεριδα μου

    λοιπον,δεν χρειαζεται...πηγα τσαμπα
    τα κλεμμενα δεν διαγραφονται...ποτε

    αρα

    με προσφατο χαρτι αναγγελειας κλοπης απο την αστυνομια,πας υπουργειο μετ&συγκ. και αναγγελλεις οτι η μηχανη εχει κλαπει και δεν εχει βρεθει
    απο'κει σου δινουν ενα χαρτι το οποιο εχει τον τιτλο"υπηρεσιακο αντιγραφο αδειας κυκλ." και υποτιτλο "δηλωση κλοπης"
    με αυτο ληγει η περιπετεια
    always bet on black

  4. #1654
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2013
    Μηνύματα
    10
    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΕ. αυτο είπα και εγω.. οτι η τροχαία είναι ενήμερη για το 50αρι οτι ειναι κλεμμένο (τους πηρα τηλεφωνο οπως και το ειδαν στο συστημα τους) (αρα τι να παω να τους ενημερωσω) ... και οτι δεν μπορεί να το διαγραψει από έμενα..απο το ονομα μου... 'Ομως το υπουργείο δεν έχει τρόπο να ενημερωθεί!!! αρα εκει πρέπει να πας αν δεν θες να σου έρθει.. πρόστιμο και να τρέχεις μετα..
    Αυτο μου το ειπε γραφειο διεκπεραιώσεων ...οταν ρώτησα πως θα το διαγράψω . και τωρα το επιβεβαιωνει και ο φιλος παρακατω που πηγε στο υπουργειο.
    Άπλα στην λίστα των ανασφάλιστων θα περάσουν την λίστα των κλεμμένων για να τα εξαιρέσουν... αυτό καταλαβαίνω... εγώ...

    ΤΩΡΑ οσο αναφορά ολους αυτούς που λενε οτι το ειχα σπίτι μου ακίνητο και τλπ... και δεν εχουν παραδώσει πινακιδες.. αλαλζει το πραγμα.. εκει ναι ειτε 50αρι ειτε μεγαλυτερο.. θα πρεπει να πληρωσει ολα τα χρονια και ασ μην το κινούσε γιατι δεν μπορει να το αποδείξει αυτο εφόσον δεν ειχε καταθέσει τις πινακιδες... αλλα το κλεμμένο.. φαίνεται ποτε κλάπηκε.... τι να σου πουν δλδ .... να πληρώσεις τα τέλη κοικλοφωριας ή την ανανέωση άδειας.. για κατι που ειναι αποδεδειγμένα κλεμμένο?? ναι οκ θα σε ταλαιπωρησουν γιατι δεν τους ειχες ενημερωσει οτι το εχεις δηλωσει κλεμμενο (και δεν εχουν συστήματα να το κάνουν αυτόματα) αλλα πιστευω απλα θα διαγράψουν το προστιμο μετα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    μια ενημερωση για τα κλεμμενα που ειχαν προστιμο
    μετα την παραλαβη του χαρτιου απο το υπουργειο συγκ/μεταφορων πηγα στην εφορια για να διαγραψω το οχημα απο την μεριδα μου

    λοιπον,δεν χρειαζεται...πηγα τσαμπα
    τα κλεμμενα δεν διαγραφονται...ποτε

    αρα

    με προσφατο χαρτι αναγγελειας κλοπης απο την αστυνομια,πας υπουργειο μετ&συγκ. και αναγγελλεις οτι η μηχανη εχει κλαπει και δεν εχει βρεθει
    απο'κει σου δινουν ενα χαρτι το οποιο εχει τον τιτλο"υπηρεσιακο αντιγραφο αδειας κυκλ." και υποτιτλο "δηλωση κλοπης"
    με αυτο ληγει η περιπετεια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ποιος το είπε αυτό?.
    Μα ακριβώς γι αυτό φωναζουμε
    Για αυτό έγιναν τόσα λάθη.
    Η ασφάλεια βεβαιώνει και καταγραφεί την απώλεια( κλοπή)
    Μετα αναλαμβανει ο κάτοχος να παει αν είναι 50αρι στην τροχαία (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΚΛΕΜΜΕΝΟ)
    Και αν είναι μεγαλύτερο στο συγκοινωνιών.
    Πολύ φοβάμαι πως θα σου ζητηθεί να πληρωσεις για όλα αυτά τα χρόνια (ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΕΝΝΟΕΙΣ?? ΜΑ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΕ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΔΗΛΩΘΗΚΕ Η ΚΛΟΠΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ)
    Τελευταία τροποποίηση από xarisk; 14/07/2017 στις 15:12.

  5. #1655
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    με προσφατο χαρτι αναγγελειας κλοπης απο την αστυνομια,πας υπουργειο μετ&συγκ. και αναγγελλεις οτι η μηχανη εχει κλαπει και δεν εχει βρεθει
    απο'κει σου δινουν ενα χαρτι το οποιο εχει τον τιτλο"υπηρεσιακο αντιγραφο αδειας κυκλ." και υποτιτλο "δηλωση κλοπης"
    με αυτο ληγει η περιπετεια
    Για την ιστορία, παράλαβα χθες αντίγραφο της δήλωσης κλοπής απο τη αστυνομία, πήγα στο υπ. συγκοινωνιών, να το δηλώσω, το παρέλαβαν το έντυπο, πρωτοκολήθηκε κανονικά, ΑΛΛΑ δε μου δώσαν κάτι γιατι δε προλαβαίναν, και θα το πάρω σε 15 μέρες.
    Ελπίζω να το πέρασανε στο σύστημά τους, διαφορετικά το βλέπω το μπιλιετάκι, ξανά!!

    Πάντως μου είπε η προισταμένη, οτι πρέπει να πάω στην 'εφορία' να το δηλώσω!!!!!

    Οταν σε 15 μέρες πάρω το χαρτί, θα ενημερώσω τι και πως

  6. #1656
    Διαβάζω σήμερα ότι υπάρχει κλιμάκωση πλέον και δεν θα σταλούν 250άρια σε όλους αλλά και...


    ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΥ οπότε τα πρόστιμα μπορεί και να αργήσουν κάτι μήνΟΥς να εμφανιστούν.



    Για τις ασφάλειες πάντως ήταν καλή η μπάζα, περίπου 400,000 οχήματα έκαναν νέα συμβόλαια.



    Μιά που δεν πρόλαβα σήμερα να ασχοληθώ, θα περάσω δευτέρα από την ΔΟΥ μου να δω αν για το δικό μου μετά την διόρθωση που έκανε το υπουργείο χρειάζεται να κάνει κάτι και η ΔΟΥ, παρά το γεγονός ότι αρχικά είπαν όχι δεν, ας έχουμε τα μισά ρούχα που λέει το ρητό.

  7. #1657
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω σήμερα ότι υπάρχει κλιμάκωση πλέον και δεν θα σταλούν 250άρια σε όλους αλλά και...

    ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΥ οπότε τα πρόστιμα μπορεί και να αργήσουν κάτι μήνΟΥς να εμφανιστούν.

    Για τις ασφάλειες πάντως ήταν καλή η μπάζα, περίπου 400,000 οχήματα έκαναν νέα συμβόλαια.
    Ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι λόγω πολυπλοκότητας/ανικανότητας θα έπαιρνε πάλι αναβολή. Έχω μια υποψία μάλιστα ότι δε θα γίνει σωστά η δουλειά, αλλά με τη φοβέρα του πρώτου προστίΜΑΤΟΣ τρέξαν όλοι να πράξουν τα δέοντα. Result. Αν πάντως αυτό σημαίνει όχι 400,000 αλλά 40,000 λιγότερα ανασφάλιστα στο δρόμο τότε μπράβο και εύγε.

    Πρόβλημα παραμένουν όσοι κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και χωρίς πινακίδες, ή με πλαστές (μην καρφωνόμαστε κιόλας).

  8. #1658
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisk Προβολή μηνύματος
    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΕ. αυτο είπα και εγω.. οτι η τροχαία είναι ενήμερη για το 50αρι οτι ειναι κλεμμένο (τους πηρα τηλεφωνο οπως και το ειδαν στο συστημα τους) (αρα τι να παω να τους ενημερωσω) ... και οτι δεν μπορεί να το διαγραψει από έμενα..απο το ονομα μου... 'Ομως το υπουργείο δεν έχει τρόπο να ενημερωθεί!!! αρα εκει πρέπει να πας αν δεν θες να σου έρθει.. πρόστιμο και να τρέχεις μετα..
    Αυτο μου το ειπε γραφειο διεκπεραιώσεων ...οταν ρώτησα πως θα το διαγράψω . και τωρα το επιβεβαιωνει και ο φιλος παρακατω που πηγε στο υπουργειο.
    Άπλα στην λίστα των ανασφάλιστων θα περάσουν την λίστα των κλεμμένων για να τα εξαιρέσουν... αυτό καταλαβαίνω... εγώ...

    ΤΩΡΑ οσο αναφορά ολους αυτούς που λενε οτι το ειχα σπίτι μου ακίνητο και τλπ... και δεν εχουν παραδώσει πινακιδες.. αλαλζει το πραγμα.. εκει ναι ειτε 50αρι ειτε μεγαλυτερο.. θα πρεπει να πληρωσει ολα τα χρονια και ασ μην το κινούσε γιατι δεν μπορει να το αποδείξει αυτο εφόσον δεν ειχε καταθέσει τις πινακιδες... αλλα το κλεμμένο.. φαίνεται ποτε κλάπηκε.... τι να σου πουν δλδ .... να πληρώσεις τα τέλη κοικλοφωριας ή την ανανέωση άδειας.. για κατι που ειναι αποδεδειγμένα κλεμμένο?? ναι οκ θα σε ταλαιπωρησουν γιατι δεν τους ειχες ενημερωσει οτι το εχεις δηλωσει κλεμμενο (και δεν εχουν συστήματα να το κάνουν αυτόματα) αλλα πιστευω απλα θα διαγράψουν το προστιμο μετα.
    Κάπου ποιο πίσω το ανέφερα
    Οτι τα κλεμμένα δεν διαγράφονται ,μπορεί να βρεθούν ( και έχει συμβεί)μετα απο πολλά χρόνια.
    Το οτι στο σύστημα της αστυνομίας φαίνεται ενα κλεμμένο παντού ανα την Ελλάδα, δεν αναιρεί το ανασφαλιστο η την μη καταβολή της ανανέωσης άδειας, η των τελών αν αυτά προηγούνται της κλοπής.
    Για τα μετέπειτα
    Τα μετα της κλοπής
    Σωστα έπρεπε να ενημερώνει η μια υπηρεσία την άλλη όπως ειπες και να μην μπαίνει στην διαδικασία αυτή ο καθένας.

  9. #1659
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία, παράλαβα χθες αντίγραφο της δήλωσης κλοπής απο τη αστυνομία, πήγα στο υπ. συγκοινωνιών, να το δηλώσω, το παρέλαβαν το έντυπο, πρωτοκολήθηκε κανονικά, ΑΛΛΑ δε μου δώσαν κάτι γιατι δε προλαβαίναν, και θα το πάρω σε 15 μέρες.
    Ελπίζω να το πέρασανε στο σύστημά τους, διαφορετικά το βλέπω το μπιλιετάκι, ξανά!!

    Πάντως μου είπε η προισταμένη, οτι πρέπει να πάω στην 'εφορία' να το δηλώσω!!!!!

    Οταν σε 15 μέρες πάρω το χαρτί, θα ενημερώσω τι και πως
    πανε....αλλα εκ των προτερων,να ξερεις οτι εμενα με εδιωξαν γιατι δεν γινεται διαγραφη του οχηματος λογω κλοπης
    always bet on black

  10. #1660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    με αφορμη αυτην την ιστορια περι ανασφαλιστων και το τωρινο πισωγυρισμα οτι δηλαδη δεν θα σταλουν αλλα προστιμα κανω μια συνδεση αλλα δεν ξερω αν στεκει.

    γνωριζω προσωπικα 2 φιλους μου που τωρα προσφατα τους πηρε τα αμαξια η αστυνομια επειδη τελικα ηταν κλεμενα.

    οι φιλοι μου τα ειχαν κανονικα ασφαλισμενα και κυκλοφορουσαν εδω και μια πενταετια.

    στεκει αυτη η θεωρια που σκεφτηκα; (δεν εχω κατσει να διαβασω 111 σελιδες).
    Γιαννης

  11. #1661
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    με αφορμη αυτην την ιστορια περι ανασφαλιστων και το τωρινο πισωγυρισμα οτι δηλαδη δεν θα σταλουν αλλα προστιμα κανω μια συνδεση αλλα δεν ξερω αν στεκει.

    γνωριζω προσωπικα 2 φιλους μου που τωρα προσφατα τους πηρε τα αμαξια η αστυνομια επειδη τελικα ηταν κλεμενα.

    οι φιλοι μου τα ειχαν κανονικα ασφαλισμενα και κυκλοφορουσαν εδω και μια πενταετια.

    στεκει αυτη η θεωρια που σκεφτηκα; (δεν εχω κατσει να διαβασω 111 σελιδες).
    Ωωωω ναι
    Κλεμμένο v strom
    Υποδείχθηκε - αναγνωρίστηκε πέρυσι κατα την διάρκεια της πανελλήνιας μοτοσυγκεντρωσης.
    Ο έτερος παθών(β αγοραστής) το κυκλοφορούσε και το ασφάλιζε κανονικά εν αγνοία του( απ οτι άκουσα στο δικαστήριο)
    Απο πέρυσι δεν έχει ακόμα αποδοθεί στον νόμιμο ( α παθών)
    Το πρόστιμο ποιος θα το πληρώσει οεο ....



    Και ποιος είπε οτι δεν θα ξαναγίνει έλεγχος?
    4 φορές ανα έτος, σε ανύποπτο χρόνο για να φανούν οι συνεπείς.


    Να υποθέσω οτι οι φίλοι σου τα είχαν αγοράσει εν αγνοία τούς...

  12. #1662
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    φυσικα εν αγνοια κι απο μαντρα γνωστη.

    οποτε μπορει να εχει παιχτει το γεγονος οτι θα βγει πολυ βρωμα οποτε κανανε πισω και σε μελλοντικο χρονο να το ξαναεπιχειρησουν.
    Γιαννης

  13. #1663
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    φυσικα εν αγνοια κι απο μαντρα γνωστη.

    οποτε μπορει να εχει παιχτει το γεγονος οτι θα βγει πολυ βρωμα οποτε κανανε πισω και σε μελλοντικο χρονο να το ξαναεπιχειρησουν.
    Αυτό που γνωρίζω
    Και αυτό που γράφτηκε σε σάιτ/ μπλογκ κλπ
    Είναι οτι χτες τελειωσε η προθεσμία που είχαν δώσει για να ασφαλίσουν τα οχήματα κάποιοι.
    + οτι ( υποτίθεται) οτι έκαναν διασταυρώσεις για να μην γίνουν τα λάθη που έγιναν αρχικά.
    Δεν έκανε κανείς πίσω.
    Τώρα
    Για τα φιλαράκια σου θα έχει ενδιαφέρον η συνέχεια της υπόθεσης και το τι θα βγεί

  14. #1664
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    δεν εχουν κανει τιποτα. και τα δυο ηταν ατος. πηγαν και πηραν αλλα αμαξια.

    δεν ασχοληθηκαν καθολου με το θεμα λογω ελειψης χρονου και χρηματος.
    Γιαννης

  15. #1665
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Κι εγώ κατέθεσα τις πινακίδες από το zx7r έως ότου τελειώσει η ανακατασκευή. Έχω 2 50αρια όμως που είναι αποθηκευμένα....σε αυτά δεν έχω ανανεώσει τις άδειες. Ελπίζω ότι δεν θα κάνουν διασταύρωση μέσω τροχαίας. Θα πρέπει να ανανεώσω τις άδειες και να επιστρέψω άδειες και πινακίδες στην τροχαία που ανήκω σωστά?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF