Σελίδα 117 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 1767107112113114115116117
Προβολή αποτελεσμάτων 1.741 έως 1.747 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1741
    μπορει να γινει εφ όσον εχει δηλωθει η κλοπη τοτε που εγινε .

    ...Μπορει επισης να γινει και αν εχεις καποιον πολυ γνωστο μεσα .

    ...Εγω διεγραψα 50αρι μετα απο 17 χρονια αλλα δεν μπορεσα να το "περασω" κλοπη του τοτε γιατι μενω σε αλλη πολη και η αδεια ειχε εκδοθει σε αλλη ....
    Θα ανακατεβοταν δηλ κοσμος .

    ...Ασφαλεια και διαγραφη μετα απο 17 χρονια για ςνα μηχανακι που δεν υπαρχει ουτε καν σε κομματια .

  2. #1742
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μήπως κάποιος έχει "φρέσκια" εμπειρία....
    Τα τελευταία 6 χρόνια καταθέτω πινακίδες περίπου ένα 6μηνο τον χρόνο.
    Την τελευταία φορά τις κατέθεσα Νοέμβριο του 2017 και το 2018 δεν έκανα καθόλου άρση ακινησίας, άρα παραμένουν κατατεθειμένες περίπου ένα 17μηνο
    Σκέφτομαι τώρα τον Απρίλη ή τον Μάη να τις ξαναπάρω για κανένα 6μηνο.
    Την τελευταία φορά που είχα κάνει άρση ακινησίας το 2017, ΠΡΙΝ μου δώσουν πίσω τις πινακίδες απαίτησαν ασφαλιστήριο. Τώρα ισχύει το ίδιο ? Παίζει να απαιτήσουν ασφάλεια να την κάνω και μετά να ανακαλύψω ότι οι πινακίδες έχουν καταστραφεί και μετά να πρέπει να εκδοθούν νέες ?
    Επίσης από χρηματικής άποψης ισχύει πάλι το ίδιο σενάριο ? (δηλ πληρωμή 2 επιπλέον μηνών ως πρόστιμο).

  3. #1743
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    ρωτα πρωτα στην εφορια αν ειναι εκει ακομα οι πινακιδες πριν το ασφαλισεις.Πλεον μπορεις να κανεις αρση ακινησιας για συγκεκριμενους μηνες, π.χ. 1 απριλιου μεχρι 1 σεπτεμβριου και πληρωνεις την αντιστοιχια των τελων για αυτους του μηνες νομιζω χωρις επιβαρυνση.

  4. #1744
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Μήπως κάποιος έχει "φρέσκια" εμπειρία....
    Τα τελευταία 6 χρόνια καταθέτω πινακίδες περίπου ένα 6μηνο τον χρόνο.
    Την τελευταία φορά τις κατέθεσα Νοέμβριο του 2017 και το 2018 δεν έκανα καθόλου άρση ακινησίας, άρα παραμένουν κατατεθειμένες περίπου ένα 17μηνο
    Σκέφτομαι τώρα τον Απρίλη ή τον Μάη να τις ξαναπάρω για κανένα 6μηνο.
    Την τελευταία φορά που είχα κάνει άρση ακινησίας το 2017, ΠΡΙΝ μου δώσουν πίσω τις πινακίδες απαίτησαν ασφαλιστήριο. Τώρα ισχύει το ίδιο ? Παίζει να απαιτήσουν ασφάλεια να την κάνω και μετά να ανακαλύψω ότι οι πινακίδες έχουν καταστραφεί και μετά να πρέπει να εκδοθούν νέες ?
    Επίσης από χρηματικής άποψης ισχύει πάλι το ίδιο σενάριο ? (δηλ πληρωμή 2 επιπλέον μηνών ως πρόστιμο).
    Θέλει ασφαλιστήριο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #1745
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Την τελευταία φορά τις έκανα προσωρινή ακινησία Νοέμβριο του 2017 και το 2018 δεν έκανα καθόλου άρση ακινησίας, άρα παραμένουν σε προσωρινή ακινησία περίπου ένα 17μηνο
    Σκέφτομαι τώρα τον Απρίλη ή τον Μάη να τις ξαναπάρω για κανένα 6μηνο.
    Την τελευταία φορά που είχα κάνει άρση ακινησίας το 2017, ΠΡΙΝ μου δώσουν πίσω τις πινακίδες απαίτησαν ασφαλιστήριο. Τώρα ισχύει το ίδιο; ΝΑΙ

    Παίζει να απαιτήσουν ασφάλεια να την κάνω και μετά να ανακαλύψω ότι οι πινακίδες έχουν καταστραφεί και μετά να πρέπει να εκδοθούν νέες ; ΝΑI, μικρή όμως η πιθανότητα, γιατί έχουν καμιά 10ετία που ΔΕΝ καταστρέφουν πινακίδες οι ΔΟΥ. Νέα πινακίδα σε περίπτωση που έχει καταστραφεί η παλιά από την ΔΟΥ βγαίνει ατελώς-δωρεάν, παίρνεις την βεβαίωση της ΔΟΥ ότι καταστράφηκε η πινακίδα, πας συγκοινωνιών και σου βγάζουν νέα άδεια-πινακίδα. Μην ξεχάσεις να ενημερώσεις την ασφαλιστική σε αυτήν την περίπτωση να σου αλλάξει τον αριθμό στο συμβόλαιο ασφάλισης, η νέα άδεια λέει ΚΑΙ τον παλιό αριθμό, αλλά ο μπάτσος στο μπλόκο δεν ξέρει από αυτά, ξέρει μόνο ότι το συμβόλαιο δεν λέει την ίδια πινακίδα με την άδεια, άρα είσαι ανασφάλιστος, και θα σου κατασχέσει πινακίδα-άδεια (μου έχει τύχει)
    Επίσης από χρηματικής άποψης ισχύει πάλι το ίδιο σενάριο ? (δηλ πληρωμή 2 επιπλέον μηνών ως πρόστιμο). Τι είναι αυτό που γράφεις δεν έχει νόημα. Κάτι άλλο ρωτάς. Μπας και λες και τις μερικές άρσεις, τύπου 1μήνας-3μήνες-υπόλοιποέτους; Αν λες για αυτό, δεν είναι μόνιμη κατάσταση, βγαίνει τα τελευταία 3 χρόνια εγκύκλιος κάθε τέλη Μάη-Αρχές Ιούνη για να ισχύσουν αυτές οι περιπτώσεις από 1 Ιούνη και μετά. Μέχρι τότε, ότι άρση ακινησίας κάνεις, πληρώνεις ΟΛΟ το τρέχον τέλος του έτους

    3 χαρακτήρες
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #1746
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι είναι αυτό που γράφεις δεν έχει νόημα. Κάτι άλλο ρωτάς. Μπας και λες και τις μερικές άρσεις, τύπου 1μήνας-3μήνες-υπόλοιποέτους; Αν λες για αυτό, δεν είναι μόνιμη κατάσταση, βγαίνει τα τελευταία 3 χρόνια εγκύκλιος κάθε τέλη Μάη-Αρχές Ιούνη για να ισχύσουν αυτές οι περιπτώσεις από 1 Ιούνη και μετά. Μέχρι τότε, ότι άρση ακινησίας κάνεις, πληρώνεις ΟΛΟ το τρέχον τέλος του έτους
    Αν θυμάμαι καλά, το 2017 είχα κάνει άρση ακινησίας αρχή Μαίου και είχα πληρώσει τέλη κυκλοφορίας 10 μηνών (8 πραγματικοί εναπομείναντες μήνες + 2 επιπλέον σαν "πρόστιμο").
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η τότε διαδικασία έχει παγιοποιηθεί και αν ισχύει και σήμερα

  7. #1747
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αυτό στο έχω ήδη απαντήσει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 117 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 1767107112113114115116117

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF