Σελίδα 15 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516171819202565115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    εχουμε να λυσουμε μια εξισωση σαν κοινωνια πλεον.

    ποση ελευθερια ειστε διατεθημενοι να διαθεσετε για να αποκτησετε μερος η και ολοκληρη την ασφαλεια σας?

    προσεξτε τι θα απαντησετε (οχι εδω.στους ιδιους σας τους εαυτους).
    Βέβαια δεν είναι τόσο απλό όσο το λες...

    Πρέπει πρώτα να κατανοήσεις ότι είσαι μια οντότητα ξεχωριστή από όλα τα άλλα, ότι σε συμφέρει να μην ζεις μόνος σου αλλά σε μια οργανωμένη κοινωνία, να κατανοήσεις ότι για να υπάρξει αυτή η κοινωνία πρέπει να παραχωρήσεις κάποιες από τις ελευθερίες που θα είχες αν ζούσες μόνος σου και εν τέλει να φτάσουμε στο ποιες και πόσες ελευθερίες παραχωρείς.

    Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να τα σκεφτείς όλα αυτά μόνος σου, υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν σκεφτεί αιώνες πριν και αρκεί να διαβάσεις τα βιβλία τους (πχ Το κοινωνικό συμβόλαιο του Ρουσσώ).

    Το κακό είναι ότι ελάχιστοι άνθρωποι έχουν σκεφτεί τα προηγούμενα (και μορφωθεί) ώστε να φτάσουν να διαβάσουν σχετικά βιβλία και ζουν σε μια κοινωνία απλά και μόνο από συνήθεια, επειδή γεννήθηκαν μέσα σε αυτή την κοινωνία. Και όταν αισθάνονται ότι κινδυνεύουν ζητάνε από αυτό που έχουν μάθει ότι τους προστατεύει (κράτος) να κάνει κάτι, αδιαφορώντας για το τι και τις συνέπειες αυτού.


    Προηγουμένως ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει να διαβάσεις και ιστορία να δεις που κατέληξαν οι κοινωνίες όταν για την ασφάλεια τους παραχώρησαν πολλές ατομικές ελευθερίες.

    Έτσι θα καταλήξεις στο ποιες είναι οι αναγκαίες ελευθερίες που πρέπει να παραχωρήσεις ώστε να μπορεί μεν να υπάρξει η οργανωμένη κοινωνία χωρίς ωστόσο να γίνεις δούλος αυτής της κοινωνίας.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  2. #212
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Βέβαια δεν είναι τόσο απλό όσο το λες...

    ............
    εσυ καταλαβες οτι αυτο που ειπα ειναι τοσο απλο?ισα-ισα εγω για δυσκολο το ειδα.

    στα υπολοιπα μεγαλη κουβεντα και θα ξεφυγουμε απο το θεμα.ασε που δεν γινεται μεσα απο φορουμ.απο κοντα με μπυρακι οποτε θες
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Τυπικά ξεφεύγουμε αλλά ουσιαστικά πάμε από το ειδικό στο γενικό που είναι μια καλή μέθοδος επίλυσης προβλημάτων.

    Τα λέμε και από κοντά (Δευτέρα άμα είναι να βάλω συνάντηση να έχουν γυρίσει και από το 36ωρο να μας πουν πως πέρασαν)
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  4. #214
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Τυπικά ξεφεύγουμε αλλά ουσιαστικά πάμε από το ειδικό στο γενικό που είναι μια καλή μέθοδος επίλυσης προβλημάτων.
    και γι αυτο σου ειπα οτι δε παει τετοια κουβεντα απο δω μεσα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #215
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    Επίσης συγγνώμη κ όλας αν κάποιος έχει την πολυτέλεια να έχει 1-2-3-κλπ οχήματα στο γκαράζ για 1000 και 2000χλμ το χρόνο τότε τον θεωρώ αρκετά ''ευκατάστατο'' ώστε να μην έχει πρόβλημα να πληρώσει. Αν πάλι τα χει επειδή έχει το δικαίωμα να τα χει τότε ας παραδώσει πινακίδες και να τα βλέπει αφού με τόσα χλμ πιο πολύ τα βλέπει έτσι και αλλιώς.
    + όσα θες.

    Τζάμπα μάγκες απλά δεν παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση...
    Dura lex, sed lex.

  6. #216
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    + όσα θες.

    Τζάμπα μάγκες απλά δεν παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση...
    δλδ να τα έχω και να τα βλέπω δεν παίζει??? πρέπει ντε και καλά να καταθέσω πινακίδες???
    μήπως να γ@μ@με και με το δελτίο ρε παιδια??? τι λέτε τώρα???

  7. #217
    ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ.............ΕΠΕΣΕ





    Έδώ μέσα........

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Τυπικά ξεφεύγουμε αλλά ουσιαστικά πάμε από το ειδικό στο γενικό που είναι μια καλή μέθοδος επίλυσης προβλημάτων.
    Γιατί εγώ το θεωρώ ως μια καλή μεθοδο ΜΗ επίλυσης προβλημάτων ?

  9. #219
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Όταν έπεσε εκείνο το μήλο στο κεφάλι του Νεύτωνα, δεν έφτιαξε μια θεωρία για μήλα που πέφτουν, αλλά μέσω αυτής της παρατήρησης διατύπωσε τους νόμους της κίνησης που ήταν και η βάση της μηχανικής.

    Στον "επιστημονικό" τρόπο σκέψης μοντελοποιούμε, προσπαθούμε σε μια θεωρία να περιλάβουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Και βάζω το "επιστημονικό" σε εισαγωγικά γιατί εξαρχής ο άνθρωπος ήταν της λογικής όχι μόνο να λύσει το πρόβλημα που είχε να αντιμετωπίσει άμεσα, αλλά με λίγο παραπάνω κόπο να φτιάξει κάτι που θα του λύσει και άλλα προβλήματα, είτε υπάρχοντα είτε μελλοντικά.

    Αν λοιπόν απαντήσουμε στο ερώτημα πόσες ελευθερίες είμαστε διατεθιμένοι να παραχωρήσουμε απαντάμε και στο αν θα πρέπει να έχουμε μια κάρτα που να έχει όλες τις αποδείξεις μας και να ξέρει το κράτος τι αγοράσαμε, αν όταν μας σταματάνε για έλεγχο θα μας ψάχνουν και το αμάξι, αν ο αστυνομικός που θα μας σταματάει θα μπορεί να βλέπει αν έχουμε καταδιακστεί παλιότερα για κάτι, αν χρωστάμε στην εφορία κλπ.

    Αυτές τις σκέψεις όλοι τις κάνουν, αλλά τις κάνουν ασυνείδητα. Δεν μπορεί αυτός που σου λέει ότι πρέπει να τσεκάρουν μέσω υπολογιστή αν έχεις πινακίδα και δεν έχεις ασφάλεια από την άλλη να σου λέει ότι γιατί να με ψάξουν όταν με σταματάνε. Μάλλον θα σου πει ναι, δεν έχω τίποτα να κρύψω. Το θέμα είναι να γίνει συνειδητή αυτή η σκέψη και κυρίως να μην γίνει υπό το καθεστώς φόβου όπως γίνεται τώρα.

    Το έγραψα και κάποιες σελίδες πιο πίσω: λέμε για ένα 1.000.000 ανασφάλιστα οχήματα. Στις 900.000 δεν υπήρχε πρόβλημα; Στις 800.000; Στις 500.000; Γιατί έπρεπε να παραγίνει το κακό και να φέρουμε έναν νέο νόμο αντί να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα που ήδη διαθέτουμε (τυχαίοι έλεγχοι, μπλόκα) και να περιορίσουμε το πρόβλημα εν τη γενέσει του;


    Υ.Γ.: και ένα ενδιαφέρον κείμενο που βρήκα σχετικά με τις ελευθερίες: http://www.koufogiannis.freeservers....matismos40.htm
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  10. #220
    χωρις να εχω διαβασει τα παραπανω, θα πω το εξης,
    ολο το κολπο στηθηκε απο τις ασφαλιστικες μς τις ευλογιες του κρατους, τσιμπανε οι ασφαλιστικες τα λεφτακια τσιμπαει το κρατος το φπα, βγαζει και κανα εξτραδακι απο ακαν προστιμακι και ολα μελι γαλα,
    τα υπολοιπα ειναι για να τα λενε οι γριες οταν πινουν ουζα.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    χωρις να εχω διαβασει τα παραπανω, θα πω το εξης,
    ολο το κολπο στηθηκε απο τις ασφαλιστικες μς τις ευλογιες του κρατους, τσιμπανε οι ασφαλιστικες τα λεφτακια τσιμπαει το κρατος το φπα, βγαζει και κανα εξτραδακι απο ακαν προστιμακι και ολα μελι γαλα,
    τα υπολοιπα ειναι για να τα λενε οι γριες οταν πινουν ουζα.

    όταν μιλάμε για κράτος - μπουρδέλο που όλα γίνονται πρόχειρα.....

    εχεις απόλυτο δίκιο....

    το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που ήταν και στα τέλη κυκλοφορίας..... κατάθεση πινακίδων και τέλος....
    και μετά διπλό (τριπλό) το κακό

    α. παύει η είσπραξη των τελών κυκλοφορίας
    β. δεν έχουν οι ασφάλειες και κατ επεκταση το κράτος (μέσω φπα) τα προσδοκόμενα έσοδα
    γ. θα αυξηθεί η κυκλοφορία ανασφάλιστων μοτό έστω και χωρίς πινακίδες (αυτό πραγματικά το απεύχομαι αλλά δεδομένης της μ@λ@κί@ς που δέρνει τον έλληνα, φοβάμαι πως θα πέσω μέσα)

    κάποια πράγματα είναι απλά.... θες 10 οχήματα? οκ, πλήρωσε τέλη για όποιο θες, ασφάλισε όποιο θες αλλά μην σε πιάσω κερατά να κυκλοφορείς μη νόμιμος, σου κλεισα το σπίτι.... απλά πράγματα, 1+1=2....

    βέβαια προυποθέτει και ελεγχο εεεεε? (άλλη πικρή ιστορία)

  12. #222
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    δλδ να τα έχω και να τα βλέπω δεν παίζει??? πρέπει ντε και καλά να καταθέσω πινακίδες???
    Aν μπορείς να εξηγήσεις (με λογικά επιχειρήματα, κατά προτίμηση, και όχι "γιατί έτσι γουστάρω") γιατί θες οπωσδήποτε να τα βλέπεις ΜΕ πινακίδες, να το συζητήσουμε...
    Dura lex, sed lex.

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Aν μπορείς να εξηγήσεις (με λογικά επιχειρήματα, κατά προτίμηση, και όχι "γιατί έτσι γουστάρω") γιατί θες οπωσδήποτε να τα βλέπεις ΜΕ πινακίδες, να το συζητήσουμε...
    είμαι ένας γκολντεν μπόι που την εποχή που μπορούσα (γίατί τώρα δεν) είχα
    ενα παπι
    ενα εντούρο για την πλάκα μου με την παρέα μου
    ενα μοτο κρος για την πλάκα μου με την παρέα μου (δις)
    ενα τουριστάδικο για ταξίδια
    ενα RR για πίστες

    πλήρωνα και τελη και ασφάλεια για όλα όλο τον χρόνο....

    σήμερα όμως, εχω στριμωχτεί οικονομικά και θέλω (γιατί έτσι τα έχω υπολογίσει) για 6 μήνες το χρόνο να κυκλοφορώ κάποια από τα μηχανάκια μου (π.χ. μαρτιο απριλιο τα εντουρο - μοτοκρος, μαιο - ιουνιο το RR και το παπί, ιούλιο - αυγουστο το ταξιδιάρικο και το παπί)
    αυτό σημαίνει οτι μπορώ να έχω δύο ασφάλειες τις οποίες με την λήξη κάθε περιόδου (διμηνίας) να μεταφέρω στα μοτό της επόμενης περιόδου

    μπορώ παρακαλώ?

  14. #224
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr
    Επίσης συγγνώμη κ όλας αν κάποιος έχει την πολυτέλεια να έχει 1-2-3-κλπ οχήματα στο γκαράζ για 1000 και 2000χλμ το χρόνο τότε τον θεωρώ αρκετά ''ευκατάστατο'' ώστε να μην έχει πρόβλημα να πληρώσει. Αν πάλι τα χει επειδή έχει το δικαίωμα να τα χει τότε ας παραδώσει πινακίδες και να τα βλέπει αφού με τόσα χλμ πιο πολύ τα βλέπει έτσι και αλλιώς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    + όσα θες.

    Τζάμπα μάγκες απλά δεν παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση...

    Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα μηχανάκι των €5000 όλα ωραία και καλά, ενώ αν έχει 4 των 500-1000 € είναι λεφτάς που έχει πολλά μηχανάκια και πρέπει να πληρώνει ε;; Ότι να'ναι...
    Give me fuel, Give me fire

  15. #225
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    σήμερα όμως, εχω στριμωχτεί οικονομικά και θέλω (γιατί έτσι τα έχω υπολογίσει) για 6 μήνες το χρόνο να κυκλοφορώ κάποια από τα μηχανάκια μου (π.χ. μαρτιο απριλιο τα εντουρο - μοτοκρος, μαιο - ιουνιο το RR και το παπί, ιούλιο - αυγουστο το ταξιδιάρικο και το παπί)
    αυτό σημαίνει οτι μπορώ να έχω δύο ασφάλειες τις οποίες με την λήξη κάθε περιόδου (διμηνίας) να μεταφέρω στα μοτό της επόμενης περιόδου

    μπορώ παρακαλώ?
    Και ναι και όχι. Η ασφάλεια του RR και του παπιού δεν κοστίζει το ίδιο. Το μότο κρος δεν έχει πινακίδες ούτως ή άλλως.
    Μπορείς όμως να παίρνεις 6μηνες ασφάλειες για όποια θέλεις και να τα κυκλοφορείς όσο θέλεις μέσα σ'αυτό το διάστημα.
    Οι αλλαγές ελαστικών, λαδιών και όλα τα άλλα απαραίτητα έξοδα (συναρτώμενα του χρόνου και όχι μόνο της χρήσης) για το rr και όλα τα λοιπά θα σου κοστίζουν κάτι παραπάνω βέβαια από τις ασφάλειες, αλλά ως γκόλντεν μπόϋ είναι σίγουρο ότι αυτά μπορείς και τα καλύπτεις άνετα και αδιαμαρτύρητα!!! Καλή επιτυχία!
    Dura lex, sed lex.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF