Σελίδα 16 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 611121314151617181920212666116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #226
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα μηχανάκι των 5000 όλα ωραία και καλά, ενώ αν έχει 4 των 500-1000  είναι λεφτάς που έχει πολλά μηχανάκια και πρέπει να πληρώνει ε;; Ότι να'ναι...
    Πεστα γιατί εγω δεν ξαναγράφω πλέον στο thread.

    Καποιος η κάποιοι εδω μέσα εχουν μπερδέψει τα μηχανάκια με τις τζιπάρες των 5 λίτρων, για να μην πω και κατι αλλο....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #227
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα μηχανάκι των 5000 όλα ωραία και καλά, ενώ αν έχει 4 των 500-1000  είναι λεφτάς που έχει πολλά μηχανάκια και πρέπει να πληρώνει ε;; Ότι να'ναι...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πεστα γιατί εγω δεν ξαναγράφω πλέον στο thread.

    Καποιος η κάποιοι εδω μέσα εχουν μπερδέψει τα μηχανάκια με τις τζιπάρες των 5 λίτρων, για να μην πω και κατι αλλο....


    Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Αυτό που λέμε τόση ώρα είναι πως μπορείς να έχεις και 50 των 100 ευρώ εάν σου αρέσει. Εάν θέλεις να τα κυκλοφορείς θα πρέπει να τα έχεις ασφαλισμένα. Τελεία και παύλα και από μένα.
    Dura lex, sed lex.

  3. #228
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Αυτό που λέμε τόση ώρα είναι πως μπορείς να έχεις και 50 των 100 ευρώ εάν σου αρέσει. Εάν θέλεις να τα κυκλοφορείς θα πρέπει να τα έχεις ασφαλισμένα. Τελεία και παύλα και από μένα.
    Εντάξει γράφω για τελευταια φορά εδω.

    Εχω 5 μηχανάκια, και δεν εχω κανει ποτέ ούτε μετρο ανασφάλιστος.
    Μεχρι τωρα τα ειχα και τα εχω πάντα όλα ασφαλισμένα. Απο του χρόνου σκέφτομαι το ενα από τα 5 να μην το ασφαλίζω όλο το χρόνο αλλά μονο από Μαρτιο εως Σεπτέμβριο.
    Συμφωνα με τα όσα λέγονται σήμερα για να το κανω αυτό χωρίς να εχω πρόβλημα θα πρέπει να κάνω και 2 επισκέψεις το χρόνο στην εφορία πράγμα παράλογο και περιττό κατα την γνώμη μου.

    Διάβασα και τα παραπάνω περί ελευθεριών κλπ και ομολογώ οτι εχω πιάσει τον εαυτό μου νε σκέφτομαι οτι καλά ηταν οταν ο μπατσος κρυβόταν πίσω απ το περίπτερο και ολοι ήξεραν οτι αν πχ περάσουν με κόκκινο εχουν 25% πιθανότητες να την φανε...
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 15/05/2012 στις 10:12.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #229
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Διάβασα και τα παραπάνω περί ελευθεριών κλπ και ομολογώ οτι εχω πιάσει τον εαυτό μου νε σκέφτομαι οτι καλά ηταν οταν ο μπατσος κρυβόταν πίσω απ το περίπτερο και ολοι ήξεραν οτι αν πχ περάσουν με κίκκινο εχουν 25% πιθανότητες να την φανε...
    Είδες πώς αλλάζουν οι οπτικές γωνίες ανάλογα με το δοκούν και το συμφέρον;;;
    Ξαφνικά όλοι θέλουν οι (σε άλλες περιπτώσεις) μπάτσοι/γουρούνια/δολοφόνοι να βρίσκονται κατά χιλιάδες ακροβολισμένοι σε κάθε πεζοδρόμιο και φανάρι για να μην πληρώνουμε ("τσάμπα") ασφάλειες... Είμεθα έθνος ανάδελφον!!!
    Dura lex, sed lex.

  5. #230
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ERRIKA Προβολή μηνύματος
    Είδες πώς αλλάζουν οι οπτικές γωνίες ανάλογα με το δοκούν και το συμφέρον;;;
    Ξαφνικά όλοι θέλουν οι (σε άλλες περιπτώσεις) μπάτσοι/γουρούνια/δολοφόνοι να βρίσκονται κατά χιλιάδες ακροβολισμένοι σε κάθε πεζοδρόμιο και φανάρι για να μην πληρώνουμε ("τσάμπα") ασφάλειες... Είμεθα έθνος ανάδελφον!!!
    Δεν είναι κατά το δοκούν και το συμφέρον.
    Βασικά περισσότερο με ενδιαφέρει η σωματική ακεραιότητα απο τις ασφάλειες η τα πρόστιμα.
    Αν δεν οδηγούσες την δεκαετία του 80 ίσως δεν ξέρεις οτι τότε πολύ λιγότεροι παραβίαζαν τα κόκκινα απ οτι σήμερα και αυτό το θεωρώ καταντια της χωρας σε πολιτισμικό επίπεδο.
    Αντι να παμε στο καλυτερο παμε στο χειρότερο δυστυχως, κι αυτα περι ασφαλειών κλπ database που ΘΑ φτιαξουν κλπ ειναι απλά αποτυχημενες προσπάθειες να κονομησουν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #231
    αγαπητή ερρικα....

    αφού έκανες εσύ τις ερωτήσεις σου, να κάνω και γω μία
    (την οποία και θα αναλύσεις όπως έκανα και γω - σου υπόσχομαι οτι εγώ ΔΕΝ θα σε ειρωνευτώ..... επίσης σου υπόσχομαι οτι εγώ ΔΕΝ θα κάνω κουμάντο στην τσέπη σου όπως έκανες εσύ στην δική μου).....

    ποιος θα κερδίσει από το μέτρο αυτό?
    α. ο ιδιώτης?
    β. το κράτος?
    γ. οι ασφαλιστικές?
    δ. όλοι μαζί?
    ε. κανένας?

    υγ.... σαπίλα.... +2300 (μου λείπουν το παπί το μοτοκρος και το εντούρο εχω όμως ένα ον οφ και ένα ταξιδιάρικο)

  7. #232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν δεν οδηγούσες την δεκαετία του 80 ίσως δεν ξέρεις οτι τότε πολύ λιγότεροι παραβίαζαν τα κόκκινα απ οτι σήμερα και αυτό το θεωρώ καταντια της χωρας σε πολιτισμικό επίπεδο.
    Εδώ Κρήτη μια ζωή το κόκκινο απλά δεν υπήρχε, από τότε που θυμάμαι.
    Απλά υπήρχαν ολιγότεροι οδηγοί και οχήματα στους δρόμους...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #233
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κατά το δοκούν και το συμφέρον.
    Βασικά περισσότερο με ενδιαφέρει η σωματική ακεραιότητα απο τις ασφάλειες η τα πρόστιμα.
    Δεν αναφερόμουν σ' εσένα.
    Dura lex, sed lex.

  9. #234
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αγαπητή ερρικα....

    αφού έκανες εσύ τις ερωτήσεις σου, να κάνω και γω μία
    (την οποία και θα αναλύσεις όπως έκανα και γω - σου υπόσχομαι οτι εγώ ΔΕΝ θα σε ειρωνευτώ..... επίσης σου υπόσχομαι οτι εγώ ΔΕΝ θα κάνω κουμάντο στην τσέπη σου όπως έκανες εσύ στην δική μου).....

    ποιος θα κερδίσει από το μέτρο αυτό?
    α. ο ιδιώτης?
    β. το κράτος?
    γ. οι ασφαλιστικές?
    δ. όλοι μαζί?
    ε. κανένας?

    υγ.... σαπίλα.... +2300 (μου λείπουν το παπί το μοτοκρος και το εντούρο εχω όμως ένα ον οφ και ένα ταξιδιάρικο)
    1) ΕΣΥ ειρωνεύτηκες πρώτος και επιπλέον είπες και ψέματα, (βλ. αμέσως παρακάτω ποστ σου).
    2) Εγώ δεν κάνω κουμάντο στην τσέπη σου ούτε είμαι ασφαλιστική εταιρεία ούτε ασφαλιστής για να εισπράττω ασφάλιστρα.
    Ωφελούνται κατά τη σειρά της παράθεσής σου:

    α. Ο ιδιώτης διότι εάν συμβεί μία στραβή τη μοναδική ημέρα που θα βγει για να κάνει εντούρο (λέμε τώρα, όρα ανωτέρω) δε θα πληρώνει για το υπόλοιπο της ζωής του.
    β. Το κράτος δεν εισπράττει ασφάλιστρα. Κάποιο χαρτόσημο παίρνει που δε φτάνει ούτε για το μισθό του Βενιζέλου.
    γ. Οι ασφαλιστικές ναι. Αλλά και εμείς μέσω αυτών. Διότι, βάσει των αναλογιστικών αρχών, όσο μεγαλύτερος ο αριθμός αυτών που μοιράζονται έναν (ασφαλιστικό) κίνδυνο, τόσο μικρότερο το κόστος κάλυψής του (δηλ. τα ασφάλιστρα είναι χαμηλότερα, για όσους δεν κατάλαβαν).
    δ. Όλοι μαζί ναι, διότι ξέρουμε ότι κάποιος θα μας πληρώσει εάν μας προκαλέσει ζημιά και δε θα τρέχουμε να πάρουμε αποζημίωση από το Επικουρικό Κεφάλαιο, κουτσουρεμένη, υπό όρους, και του αγίου π#&^* ανήμερα. Το Επικουρικό Κεφάλαιο έφτασε στο σημείο να κοντεύει να καταποντιστεί υπό το βάρος των ανασφάλιστων ζημιών.
    ε. όρα ανωτέρω.
    Dura lex, sed lex.

  10. #235
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Eίναι φανερό, ότι το θέμα όσων επιχειρηματολογούν υπέρ της ασφάλισης όλων των οχημάτων που έχουμε στην κατοχή μας ΜΕ πινακίδες, είναι για να μην κυκλοφορεί κανείς ανασφάλιστος...νομιζω απλά λάθος σκέψη, μιας και όποιος δεν έχει/δεν θέλει, να πληρώσει θα κυλκοφορεί απικανακίδοτος και ανασφάλιστος ταυτόχρονα...
    Άλλωστε είναι φανερό ότι το μέτρο δεν έχει να κάνει με την δική μας ασφάλεια αλλά είναι φοροεισπρακτικό...(να θυμήσω εδώ ότι οχήματα στρατιωτικά, σωμάτων ασφαλείας κτλ είναι ανασφάλιστα και καλύτερα να μην εμπλακείτε ΠΟΤΕ σε τροχαίο συμβάν με αυτά....γραμματείς και φαρισαίοι...)
    Η ουσία λοιπόν είναι να είναι ασφαλισμένα όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν και όχι όσα απλά έχουν πινακίδα...Σωστά;
    Πόσο απλό είναι λοιπόν να βρούμε αν τα οχήματα που ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΫΝ είναι ανασφάλιστα ή όχι...σχετικά εύκολο νομίζω...

    Σύστηματα καταγραφής πινακίδων υπάρχουν και δεχόμαστε κλήσεις για υπερβαση ταχύτητας ή παραβίαση φωτεινού σηματοδότη...κτλ...Τοπόθέτηση λοιπόν σε διόδια αττική όδο, λιμάνια, κόμβους οδικούς κτλ....όπου αλλού απλά κλασσικά μπλόκα και το θεματάκι τελειώνει...
    Ακόμα και αν η παραπάνω ίδέα μου είναι λίγο στο πόδι και όχι άκρως εμπεριστατωμένη , αποδεικνύει ότι αν θέλουν να βρουν αυτούς που κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και να πληρώσουν μπορούν...Άλλωστε με τον ίδιο πάνω κάτω τρόπο που θα κάνουν την αντιπαραβολή των στοιχείων για το πόσοι έχουν πινακίδα αλλά όχι ασφάλεια, μπορούν να βρούν και πόσοι κυκλοφορούν πραγματικά χωρίς ασφάλεια... Αν απλά θέλουν να μαζέψουν χρήματα δεν έχουν φυσικά κανένα λόγο να το κάνουν...

    Χαρακτηριστικό αντίστοιχο παράδειγμα το χαράτσι για την ΕΡΤ...έχεις λογαριασμό ΔΕΗ...;πληρώνεις μια φορά...εξοχικό; άλλη μία...επαγγελματική στέγη...;ξανά... ΔΕΝ έχεις τηλεόραση καμία; στα @ρχίδι@ τους πληρώνεις κανονικά...δεν θέλεις να νοιώθεις βλάκας και την ψάχνεις πως να μην πληρώνεις τσάμπα...; ΓΑΜΑ ΤΑ με κεφαλαία γράμματα...(όποιος το έχει ψάξει καταλαβαίνει...).

    Στην τελική αν κάνουν την κατάθεση/ανάληψη των πινακίδων θέμα 5άλεπτου ίσως να τους έκανα την χάρη και να κατέθετα πινακίδες...αλλά και εκεί η τακτική είναι ταλαιπωρία...όποιος δεν αντέχει/δεν έχει χρόνο ας πληρώσει...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #236
    χμ....

    "Οι αλλαγές ελαστικών, λαδιών και όλα τα άλλα απαραίτητα έξοδα (συναρτώμενα του χρόνου και όχι μόνο της χρήσης) για το rr και όλα τα λοιπά θα σου κοστίζουν κάτι παραπάνω βέβαια από τις ασφάλειες, αλλά ως γκόλντεν μπόϋ είναι σίγουρο ότι αυτά μπορείς και τα καλύπτεις άνετα και αδιαμαρτύρητα!!! Καλή επιτυχία!"
    αν το παραπάνω δεν είναι ειρωνία και κουμάντο στην τσέπη του αλλουνού, εγώ πάω πάσο και επιπλέον σου ζητάω και συγνώμη (ετσι επειδή είμαι λαρτζ).....
    αλλά το ξεπερνάω (είπαμε είμαι λαρτζ) έτσι και αλλιώς και δεν θα αναφερθώ ξανά σε αυτό.....

    αν δεις παραπάνω έγραψα την άποψή μου οτι αν εφαρμοστεί το μέτρο το κακό θα είναι διπλό ή και τριπλό και εξήγησα το γιατί....

    δεν είμαι σε καμμία περίπτωση κατά της ασφάλισης..... αντιθέτως υπέρ.... ειμαι κατά της υποχρεωτικής ασφάλισης εφόσον κάποιος επιλέξει την μη κατάθεση πινακίδων....

    σημεία στα οποια είσαι λάθος
    α. ασφάλιστρα δεν εισπράττει το κράτος αλλά εισπράττει φορο επί των συμβολαίων.... δες την ανάλυση του ασφαλιστηρίου σου
    β. σε ότι αφορά στο "γ", με την αύξηση των ορίων ασφάλισης (ή αλλιώς ασφαλιζομενων ποσών) ακόμα και αν ισχύει ο ισχυρισμός σου (που στην οικονομική θεωρία ισχύει), στην πράξη ποτέ δε πρόκειται να δεις μείωση ασφαλίστρων....

    τωρα, αν ο έλληνας ωχαδερφιστής ξερόλας κουτοπονηρίδης έχει μάθει να κυκλοφορεί ανασφάλιστος γιατί ποτέ κανείς δεν του έκοψε τον κώλο, ή αλλιώς γιατί το κράτος είναι ανίκανο να κάνει την δουλειά του, ε, ας μην το χρεωθώ ΚΑΙ αυτο.....


    υγ.... δεν είμαι γκολντεν μπου μάτια μου.... παράδειγμα ήταν......

  12. #237
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Eίναι φανερό, ότι το θέμα όσων επιχειρηματολογούν υπέρ της ασφάλισης όλων των οχημάτων που έχουμε στην κατοχή μας ΜΕ πινακίδες, είναι για να μην κυκλοφορεί κανείς ανασφάλιστος...νομιζω απλά λάθος σκέψη, μιας και όποιος δεν έχει/δεν θέλει, να πληρώσει θα κυλκοφορεί απικανακίδοτος και ανασφάλιστος ταυτόχρονα...
    Άλλωστε είναι φανερό ότι το μέτρο δεν έχει να κάνει με την δική μας ασφάλεια αλλά είναι φοροεισπρακτικό...(να θυμήσω εδώ ότι οχήματα στρατιωτικά, σωμάτων ασφαλείας κτλ είναι ανασφάλιστα και καλύτερα να μην εμπλακείτε ΠΟΤΕ σε τροχαίο συμβάν με αυτά....γραμματείς και φαρισαίοι...)
    Η ουσία λοιπόν είναι να είναι ασφαλισμένα όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν και όχι όσα απλά έχουν πινακίδα...Σωστά;
    Πόσο απλό είναι λοιπόν να βρούμε αν τα οχήματα που ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΫΝ είναι ανασφάλιστα ή όχι...σχετικά εύκολο νομίζω...

    Σύστηματα καταγραφής πινακίδων υπάρχουν και δεχόμαστε κλήσεις για υπερβαση ταχύτητας ή παραβίαση φωτεινού σηματοδότη...κτλ...Τοπόθέτηση λοιπόν σε διόδια αττική όδο, λιμάνια, κόμβους οδικούς κτλ....όπου αλλού απλά κλασσικά μπλόκα και το θεματάκι τελειώνει...
    Ακόμα και αν η παραπάνω ίδέα μου είναι λίγο στο πόδι και όχι άκρως εμπεριστατωμένη , αποδεικνύει ότι αν θέλουν να βρουν αυτούς που κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και να πληρώσουν μπορούν...Άλλωστε με τον ίδιο πάνω κάτω τρόπο που θα κάνουν την αντιπαραβολή των στοιχείων για το πόσοι έχουν πινακίδα αλλά όχι ασφάλεια, μπορούν να βρούν και πόσοι κυκλοφορούν πραγματικά χωρίς ασφάλεια... Αν απλά θέλουν να μαζέψουν χρήματα δεν έχουν φυσικά κανένα λόγο να το κάνουν...

    Χαρακτηριστικό αντίστοιχο παράδειγμα το χαράτσι για την ΕΡΤ...έχεις λογαριασμό ΔΕΗ...;πληρώνεις μια φορά...εξοχικό; άλλη μία...επαγγελματική στέγη...;ξανά... ΔΕΝ έχεις τηλεόραση καμία; στα @ρχίδι@ τους πληρώνεις κανονικά...δεν θέλεις να νοιώθεις βλάκας και την ψάχνεις πως να μην πληρώνεις τσάμπα...; ΓΑΜΑ ΤΑ με κεφαλαία γράμματα...(όποιος το έχει ψάξει καταλαβαίνει...).

    Στην τελική αν κάνουν την κατάθεση/ανάληψη των πινακίδων θέμα 5άλεπτου ίσως να τους έκανα την χάρη και να κατέθετα πινακίδες...αλλά και εκεί η τακτική είναι ταλαιπωρία...όποιος δεν αντέχει/δεν έχει χρόνο ας πληρώσει...
    +1.000.000 πέστα ρε φίλε...

    έχει δίκιο ο Λούκι, τα μέσα υπάρχουν, αλλά όοοχι μην τα χρησιμοποιήσουμε για καλό, να καούν και τα χλωρά...

    'Οταν ο θεός έστεινε δίκτυα και σέρβερς, στην Ελλάδα έψαχναν να βρούνε το φάκελο στο υπόγειο μέσω facebook.
    Χαράτσι κι
    WHO RUNS THE SHOW

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Eίναι φανερό, ότι το θέμα όσων επιχειρηματολογούν υπέρ της ασφάλισης όλων των οχημάτων που έχουμε στην κατοχή μας ΜΕ πινακίδες, είναι για να μην κυκλοφορεί κανείς ανασφάλιστος...νομιζω απλά λάθος σκέψη, μιας και όποιος δεν έχει/δεν θέλει, να πληρώσει θα κυλκοφορεί απικανακίδοτος και ανασφάλιστος ταυτόχρονα...
    Άλλωστε είναι φανερό ότι το μέτρο δεν έχει να κάνει με την δική μας ασφάλεια αλλά είναι φοροεισπρακτικό...(να θυμήσω εδώ ότι οχήματα στρατιωτικά, σωμάτων ασφαλείας κτλ είναι ανασφάλιστα και καλύτερα να μην εμπλακείτε ΠΟΤΕ σε τροχαίο συμβάν με αυτά....γραμματείς και φαρισαίοι...)
    Επειδή έχω εμπλακεί σε ατύχημα και ο άλλος ήταν ασφαλισμένος(ευτυχώς),σ'ενημερώνω ότι είσαι εντελώς λάθος...
    Αν δεν ήταν ασφαλισμένος δε θα'παιρνα ποτέ πίσω τα λεφτά που'δωσα για εξοπλισμό,θεραπείες κλπ.
    Πίστεψέ με ήταν πάρα πολλά.
    Φαντάσου να πάθαινα κάτι χειρότερο...
    Φαντάσου επίσης εσύ ή κάποιος δικός σου να'πεφτε θύμα τροχαίου από κάποιον ανασφάλιστο.
    Τότε θα'λεγες τα ίδια;

    Αν κάποιος κυκλοφορεί χωρίς ασφάλεια και πινακίδα,τότε εκτός από επικίνδυνος για τους άλλους είναι και κουτός,για να μην πω τίποτ'άλλο...

    Ξυπνάτε παιδιά,άσχετα αν έχετε λεφτά ή σας φταίει το κράτος,οι άλλοι δε σας φταίνε σε τίποτα.

    ΥΓ:Αυτό που λες για τα οχήματα των σωμάτων ασφαλείας δεν ισχύει.

  14. #239
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω εμπλακεί σε ατύχημα και ο άλλος ήταν ασφαλισμένος(ευτυχώς),σ'ενημερώνω ότι είσαι εντελώς λάθος...
    Αν δεν ήταν ασφαλισμένος δε θα'παιρνα ποτέ πίσω τα λεφτά που'δωσα για εξοπλισμό,θεραπείες κλπ.
    Πίστεψέ με ήταν πάρα πολλά.
    Φαντάσου να πάθαινα κάτι χειρότερο...
    Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που είπε ο λουκιλούκης. Tον οποίο αγαπώ επισήμως σε αυτό το θρεντ, μετά το ποστ του.
    Life begins at 45°.

  15. #240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που είπε ο λουκιλούκης. Tον οποίο αγαπώ επισήμως σε αυτό το θρεντ, μετά το ποστ του.
    Πλάκα κάνεις,ναι;Είπε
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK
    μιας και όποιος δεν έχει/δεν θέλει, να πληρώσει θα κυλκοφορεί απικανακίδοτος και ανασφάλιστος ταυτόχρονα...
    Άλλωστε είναι φανερό ότι το μέτρο δεν έχει να κάνει με την δική μας ασφάλεια αλλά είναι φοροεισπρακτικό...
    Έχει ή δεν έχει σχέση με την ασφάλειά μας το να κυκλοφορεί κάποιος χύμα όπως περιγράφει;

    Το ότι κάποιος κατ'επιλογή κάνει το έγκλημα να κυκλοφορεί έτσι δεν είναι μόνο κακό του κεφαλιού του,είναι και πιθανό κακό στα κεφάλια των άλλων αν προκαλέσει ατύχημα...
    Διαφωνείς;

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF