Σελίδα 62 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 1252575859606162636465666772112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 916 έως 930 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #916
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Θεωρώ απαράδεκτο να έχει κάποιος ανασφαλιστο όχημα και καλά θα κάνουν να βαρέσουν εκεί που πρέπει αλλά... αυξάνοντας πχ το ΦΠΑ δεν θα καταφέρουν τίποτα καλύτερο. Σήμερα ήρθε ή ασφάλεια 15€ πιο ακριβη. Λέω γιατί μου λένε ΦΠΑ. Αυτό σημαίνει αυτόματα επιβάρυνση στην οικογένεια 40€. Και καλά εγώ θα τα δώσω ,άλλοι; Πλησιάζουμε, αν δεν έχουμε ήδη φτάσει, στην εποχή που θα κυκλοφορεί η πληοψηφία με απληρωτα τέλη και φυσικά ανασφαλιστοι. Θα γίνετε ατύχημα και θα εγκαταλείπουν το θύμα γιατί δεν θα έχουν ασφάλεια και αδεια. Λυπάμαι για την κατάντια που θα υπάρξει τα επόμενα χρόνια.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  2. #917
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Μια παρενθεση
    Οι ασφαλιστικες εργασιες δεν εμπεριεχουν "ΦΠΑ" οπως το ξερουμε σε στυλ 13% η 23% αλλα επιπροσθετο φορο ασφαλίστρων. Αλλαξε δηλαδη κατι σ αυτο;

    Edit αλλαξε απ οτι ειδα http://www.interamerican.gr/default.asp?pid=766&la=1
    Συνεχίστε την κλαψα
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  3. #918
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι δυσκολο να βρεις τη διαφορα αναμεσα στα δυο αρθρα. Το εχω με εντονα μεγαλα γραμματα στο αποσπασμα που παραθετω.
    Υπαρχει μια ουσιαστικη εξελιξη στο ζητημα (υπογραφη της αποφασης που πλεον ειναι ετοιμη για δημοισευση σε ΦΕΚ) και γι'αυτο ποσταρα εδω. Καποιοι εκτος απο εσενα μπορει να το βρουν χρησιμο.

    Εχεις εκφρασει επανειλημμενως την αποψη σου για το θεμα, το εχουμε καταλαβει.
    ναι και θα συνεχισω να την εκφραζω.... δεν καταλαβαινω το πρόβλημα σου.... μου μετρας τα ποστ ή βαραινει το πισι σου από την αποψη μου?

  4. #919
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    ναι και θα συνεχισω να την εκφραζω.... δεν καταλαβαινω το πρόβλημα σου.... μου μετρας τα ποστ ή βαραινει το πισι σου από την αποψη μου?
    Προφανως εχουμε διαφορετικη γνωμη για το τι συνεισφερει ουσιαστικα σε ενα thread. Για μενα αξιζει να γραψω κατι νεο που ακουσα/διαβασα και μπορει να βοηθησει καποιον ή να το βρει ενδιαφερον. Για σενα συνεισφορα ειναι να λες το ιδιο πραγμα καθε φορα.

    Να πεις οτι ειναι και κανενας ιερος σκοπος που υποστηριζεις να το καταλαβω. Ουσιαστικα υποστηριζεις την παρανομια. Ειναι το ιδιο πραγμα με το να λες "Μη φορατε κρανος, ετσι κι αλλιως δεν κανει ελεγχους η αστυνομια". Αν δε θελει καποιος να πληρωνει ασφαλεια καταθετει πινακιδες και τελειωνει, τοσο απλο. Ευχομαι κανεις να μην εχει ποτε του ατυχημα με ανασφαλιστο οχημα. Κι αυτος που με στουκαρε πριν καποια χρονια και μετα ετρεχα και δεν εφτανα με την ιδια λογικη το εκανε. Σιγα μη με πιασουν... Και μετα ετρεχα εγω ο μαλακας για τον "εξυπνο".

    Anyway, carry on. I'm out.

  5. #920
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν δε θελει καποιος να πληρωνει ασφαλεια καταθετει πινακιδες και τελειωνει, τοσο απλο. :
    Ενταξει

    αν δεν εισαι αργοσχολος και εργαζεσαι θες σχεδον μια μερα για την καταθεση και αλλη μια για την αναληψη τους-αν δεν τις εχουν χασει (οπως μου συνεβη πριν χρονια). Αν εχω π.χ. ενα παλιο μοτο στο χωριο, και το ασφαλιζω μονο το καλοκαιρι που παω, ποσες μερες αδεια χρειαζομαι...σε ποια εφορια...

    Να κανει το κρατος σωστα την δουλεια του-ελεγχο δλδ στο ΔΡΟΜΟ.
    Ειναι απαραδεκτο να κυκλοφορουν οχηματα διχως ασφαλεια, αλλα δεν ειναι και 1 εκ Ελληνες παρανομοι διοτι καποιοι ψαχνουν λεφτα για διορισμους και ρουσφετια...

    Αραγε τα οχηματα με πινακιδες εξωτερικου, ελεγχονται για ΚΤΕΟ, ασφαλεια, καρτα καυσαεριων, δακτυλιο κλπ...κλπ..κλπ..;

  6. #921
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Προφανως εχουμε διαφορετικη γνωμη για το τι συνεισφερει ουσιαστικα σε ενα thread. Για μενα αξιζει να γραψω κατι νεο που ακουσα/διαβασα και μπορει να βοηθησει καποιον ή να το βρει ενδιαφερον. Για σενα συνεισφορα ειναι να λες το ιδιο πραγμα καθε φορα.

    Να πεις οτι ειναι και κανενας ιερος σκοπος που υποστηριζεις να το καταλαβω. Ουσιαστικα υποστηριζεις την παρανομια. Ειναι το ιδιο πραγμα με το να λες "Μη φορατε κρανος, ετσι κι αλλιως δεν κανει ελεγχους η αστυνομια". Αν δε θελει καποιος να πληρωνει ασφαλεια καταθετει πινακιδες και τελειωνει, τοσο απλο. Ευχομαι κανεις να μην εχει ποτε του ατυχημα με ανασφαλιστο οχημα. Κι αυτος που με στουκαρε πριν καποια χρονια και μετα ετρεχα και δεν εφτανα με την ιδια λογικη το εκανε. Σιγα μη με πιασουν... Και μετα ετρεχα εγω ο μαλακας για τον "εξυπνο".

    Anyway, carry on. I'm out.

    Μου φαινεται διαβαζεις και καταλαβαίνεις ότι θες....

    Ποτε και πουθενα δεν ειπα να κυκλοφορει οποιοσδηποτε ανασφάλιστος....

    Αυτό που κραζω είναι το φαινομενο περιοδικα να εμφανίζονται οι "ειδήσεις" για προστιμα που ερχονται και που φτανουν.... που είναι ξεκαθαρο σε οποιον θελει να το δει ότι προκειται για διαφημιστικη καμπανια των ασφαλιστικων την οποια παρουσιαζουν ξανα και ξανα ως ειδηση τα μεσα μαζικης παραπληροφορησης.

    ""Μη φορατε κρανος, ετσι κι αλλιως δεν κανει ελεγχους η αστυνομια"
    Ελπιζω να το καταλαβαίνεις ποσο ηλιθια είναι η συγκριση αυτου που λες με αυτό που ειπα. Ελπιζω....

    Τελος και κλεινω το offtopic.

    Το μαγαζι εδώ εχει κοσμο που ρυθμιζει την "κυκλοφορια" από τους οποιους θα δεχτω οποιαδήποτε παρατηρηση αν είμαι κουραστικος, επαναλαμβάνομαι ή είμαι απλα μαλακας..... από κανεναν άλλο.... για ολους τους αλλους εχει μια χαρα λειτουργια (ignore list) για να μην κουράζονται τα ματακια τους από τα ποσταρισματα μου.

  7. #922
    Η είδηση έχει παίξει και ξανά παίξει...

    Έχουν ακουστεί όλες οι απόψεις...

    Ο καθένας πράττει ό,τι νομίζει.

    Χαλαρώστε.
    Think faster than you ride

  8. #923
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Ενταξει

    αν δεν εισαι αργοσχολος και εργαζεσαι θες σχεδον μια μερα για την καταθεση και αλλη μια για την αναληψη τους-αν δεν τις εχουν χασει (οπως μου συνεβη πριν χρονια). Αν εχω π.χ. ενα παλιο μοτο στο χωριο, και το ασφαλιζω μονο το καλοκαιρι που παω, ποσες μερες αδεια χρειαζομαι...σε ποια εφορια...

    Να κανει το κρατος σωστα την δουλεια του-ελεγχο δλδ στο ΔΡΟΜΟ.
    Ειναι απαραδεκτο να κυκλοφορουν οχηματα διχως ασφαλεια, αλλα δεν ειναι και 1 εκ Ελληνες παρανομοι διοτι καποιοι ψαχνουν λεφτα για διορισμους και ρουσφετια...

    Αραγε τα οχηματα με πινακιδες εξωτερικου, ελεγχονται για ΚΤΕΟ, ασφαλεια, καρτα καυσαεριων, δακτυλιο κλπ...κλπ..κλπ..;
    Για ΚΤΕΟ ασφάλεια ναι.

  9. #924
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Άσχετο ,σήμερα έκανα μια διαδρομή νέα Ιωνία - νοσοκ. παίδων και πίσω, ώρα αναχώρησης 1100 επιστροφής 1330(τις βάζω να δείτε ότι δεν ήταν ώρες άφιξης ούτε αναχώρησης για 8ωρο).Μέτρησα πάνω από 20 σφαξίματα κόκκινου από κουτιά και 2τροχες μπανιέρες.Αλήθεια θα θέλατε ένας απ΄όλους αυτούς τους ντενεκέδες να ήταν ανασφάλιστος ???

  10. #925
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εσυ πιστευεις οτι οι ανωτερω που περιγραφεις ειναι τυπικοι ως προς το ασφαλιστικο σκελος αν σφαζουν με τετοια ευκολια το κοκκινο;

  11. #926
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Εσυ πιστευεις οτι οι ανωτερω που περιγραφεις ειναι τυπικοι ως προς το ασφαλιστικο σκελος αν σφαζουν με τετοια ευκολια το κοκκινο;
    Το ίδιο λέμε ρε να τους κόψουνε τον κόλο λέω ,διάβασες το αρθράκι του Ιαβέρη τι λέει ? Ένα μόνο θα σου πω υποχρέωση κοινωνικής εργασίας στο ΚΑΤ...

  12. #927
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο λέμε ρε να τους κόψουνε τον κόλο λέω ,διάβασες το αρθράκι του Ιαβέρη τι λέει ? Ένα μόνο θα σου πω υποχρέωση κοινωνικής εργασίας στο ΚΑΤ...
    I know

    προβοκαρω ρε...διοτι κοινη λογικη γιοκ...

  13. #928
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Το σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα παίζει να το έχω ακούσει πλέον πιο πολλές φορές και από την πάταξη της φοροδιαφυγής και το μαχαίρι που θα μπει βαθιά στο κόκκαλο...

  14. #929
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα παίζει να το έχω ακούσει πλέον πιο πολλές φορές και από την πάταξη της φοροδιαφυγής και το μαχαίρι που θα μπει βαθιά στο κόκκαλο...
    Φαντάσου το θρεντ είναι από το 2012!
    Κανονικό σαφάρι αν έκαναν θα είχαν βρει και μονοκερο!

  15. #930
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Κοντευει δυο μηνες που εχω πουλησει το αυτοκινητο μου και με πηραν τηλεφωνο για το ότι πρεπει να κανω ασφαλεια.Αυτό σημαινει ότι δεν ξερουν,δεν μπορουν να διασταυρωσουν τα στοιχεια και ότι θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε στις εφοριες για τα προστιμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF