Σελίδα 87 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 3777828384858687888990919297 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.291 έως 1.305 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1291
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Επειδή κάποιοι παρεξηγούνται να ξεκαθαρίσω τα εξής:

    Δεν συμφωνώ με αυτόν τον νόμο όπως εφαρμόζεται αλλά από την πρώτη στιγμή (προ τριετίας σχεδόν; ) κατέθεσα όλες τις πινακίδες οχημάτων που δεν χρησιμοποιούσα. Και έχω πάρει και έχω δώσει πίσω πάλι ότι ήθελα και ότι με βόλευε και τα λοιπά, χάνοντας μεροκάματα ή μερικές ώρες ή μερικά λεπτά όταν δεν είχε κόσμο η ΔΟΥ.

    Επειδή λοιπόν συμμορφώνομαι με τον νόμο και γενικώς συμμορφώνομαι κατά κανόνα με τον νόμο δεν είμαι μαλάκας. Και όσοι δεν συμμορφώνεστε με τον νόμο δεν είστε μάγκες, έξυπνοι, δεν έχετε κανένα δικαίωμα από καμία πηγή σε οτιδήποτε παραπάνω από εμένα και το δικό σας μεροκάματο και ο χρόνος σας δεν αξίζει παραπάνω από τον δικό μου. Και έχω κάθε δικαίωμα να γράφω την γνώμη μου και έχετε κάθε υποχρέωση να την σεβαστείτε όπως σέβομαι την δική σας γνώμη και ας διαφωνώ με μερικούς.

    Είμαστε όλοι σύμφωνοι στο ότι είναι αστείο να θεωρούμαστε συλλήβδην παραβάτες.

    Το πως αντιμετωπίζουμε την κατάσταση γενικώς, κάνει την διαφορά. Και στο θέμα των πινακίδων και στο θέμα χιούμορ σε ότι αφορά τις πινακίδες και τους νόμους. Και ας έχουμε επιτέλους το θάρρος της γνώμης μας. Ο ένας σβήνει, ο άλλος αποχωρεί... Σε αυτούς λοιπόν, η ώρα η καλή, καλές συνέχειες, καλούς δρόμους χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας και αστεϊσμού γιατί μερικοί έχουν κερδίσει σεβασμό και ας φέρονται σαν μικρά παιδάκια.
    Πρωτη φορα συμφωνω τοσο πολυ μαζι σου, απολυτα θα τολμουσα να πω, και ας μην σε συμπαθω.

    Κανενας νομος και κανενα αξιωμα δεν ειναι εφαρμόσιμο απολυτα παντου και παντα. Γιαυτο αλλωστε επειδη οι νομοι δεν ειναι ποτε ολοκληρωμενοι απολυτα, γιατι οι καταστασεις ποικιλουν, υπαρχουν τα δικαστηρια. ΑΡΑ ΟΤΑΝ ενας νομος βγαινει ΔΕΝ μπορει να εξυπηρετει τους παντες. Και επειδη ως γνωστον τα "αρνητικα" παντα κανουν μεγαλυτερο θορυβο απο τα θετικα ΜΗΝ προσπαθουμε να διαμορφωσουμε μια λαθος υποκουλτουρα επειδη ετσι μας εξυπηρετει.

    Οι νομοι ειναι αυτοι και σε οσους δεν αρεσουν (οπως προειπε και καποιος) ενα ξυδι τοπ υπο μαλλης.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  2. #1292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το θεμα δεν ειναι ο νομος αλλα η νοοτροπια που υπαρχει να μαχομαστε για το δικαιωμα στην παρανομια και η απαξιωση και ο χλευασμος οσων επιμενουν να ειναι νομιμοι
    πριν λιγο χαζευα στη φραντζη μοδατο τυπο με καινουρια μηχανη στημενη ντε και καλα cafe racer χωρις πισω φτερο, καθρεφτες, φλας, κρανος και με τσακισμενη πινακιδα στο πλαι
    ο τυπος ηταν κινουμενη παραβαση μονο και μονο για μοστρα και αν του ραψουν κοστουμακι θα μπει εδω μεσα να κανει αντισταση στο συστημα

  3. #1293
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Ki όμως...σε αυτό το θέμα ,οι "υπέρμαχοι" της "τήρησης του συντάγματος" (γιατί αυτό αποτελεί την βάση του συστήματος) ,ακριβώς το αντίθετο έχουν υποστηρίξει κ προσπαθήσει να αναλύσουν.
    Οτι δηλαδή ,επειδή οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν κάνουν την δουλειά τους (πχ να ξεβρακώσουν οικονομικά τύπους σαν το παράδειγμά σου) νομοθετούνται ολοκληρωτικές διατάξεις ,που πλήτουν αδίκως ΚΑΙ τους νομοταγείς πολίτες.

    Δεν είδα πουθενά να γράφτηκε απο κάποιον διαμαρτυρία υπέρ του δικαιώματος να παρανομεί.
    Ουτε χλευασμός κ απαξίωση προς όσους επιμένουν να είναι νόμιμοι ,εκφράστηκε.
    (εκτός κι αν -λανθασμένα- θεώρησες τον αυτο-σαρκασμο μου σαν τέτοιο)

    Ούτε κάποιος έκρινε τον νόμο ,με προτροπή για την μή τήρησή του.
    Αλλά ,όπως πολύ σωστά γράφτηκε κ παραπάνω ,το οτι τηρούμε έναν νόμο (επειδή είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε) αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να τον κρίνουμε κιόλας.


    Πάντως ,σε τελική ανάλυση ,συμφωνώ με τον ΑμυΡου....ΔΕΝ έχει νόημα πλέον αυτή η "κουβέντα"...
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #1294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Δεν είδα πουθενά να γράφτηκε απο κάποιον διαμαρτυρία υπέρ του δικαιώματος να παρανομεί.
    Εγώ πάλι γιατί από την κουβέντα έχω καταλάβει ότι πολύς κόσμος για αυτό ακριβώς διαμαρτύρεται; "Έχω ένα Χ όχημα με πινακίδα εδώ και χρόνια, το έχω παρανόμως με πινακίδα και ανασφάλιστο μετά την ψήφιση του νόμου γιατί κανείς δεν ασχολείται να ελέγξει τι κάνω και θέλω να το έχω με πινακίδα για όσο καιρό θέλω όπως παλιά, πληρώνοντας ασφάλεια όταν θέλω όπως παλιά γιατί μπλα μπλα μπλα και τώρα θα εφαρμόσουν τον νόμο και θα με τιμωρήσουν ενώ μπλα μπλα μπλα".


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Ούτε κάποιος έκρινε τον νόμο ,με προτροπή για την μή τήρησή του.
    Ναι αυτό ίσως ισχύει όπως το λες. Βαριέμαι να ανατρέξω σε τόσες σελίδες πίσω. Αλλά μπορεί και όχι, γιατί όταν γράφεται ότι ξέρουμε τον νόμο από τότε που ψηφίστηκε (και πρωτοέγινε η φασαρία) αλλά ακόμα δεν έχουμε συμμορφωθεί και επικαλούμαστε το οτιδήποτε για να μην συμμορφωθούμε...

  5. #1295
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Εγω περιμενω παντως ακομα τη φωτογραφια απο το παιδι με το προστιμο.

  6. #1296
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    πολυ κουβεντα για το αυτονοητο
    η δεχεσαι τους νεους νομους(καλως η κακως αυτοι ειναι) και πραττεις τα δεοντα
    η
    κανεις τον αλεκο και σου φταινε ολοι...
    τι ψαχνεται να βρεθει δε καταλαβα ακομα,με το φτωχο μου το μυαλο..

  7. #1297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Eγώ πάλι τί να κάνω που έχω μεν την wolf και το kaze-r στο όνομα μου αλλά έχω βρήκα και ένα ξεχασμένο kaze-r ακόμα που έχει να κινηθεί από το 2009,να πληρωθούν σήματα από τότε,έχει πινακίδες αλλά το έχει κάνει η μάνα μου γλάστρα.......εδώ και πόσα χρόνια...βασικά δεν έχει καν μοτέρ απάνω...Πρέπει να το ασφαλίσω;Τι πρέπει να κάνω εγώ δηλαδή;Εκτός και εάν θεωρούν οτι κινήται εάν το σπρόχνω με τα πόδια σαν τους φλινστοουν!
    να παρεδιδες πινακιδες αφου ειναι γλαστρα οχι ε?
    αρα το εχεις με πινακιδες ΚΑΙ απληρωτα τελη,εμεις ειμαστε μλκς που τα πληρωνουμε...

  8. #1298
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Πολυ χαμος για το τίποτα.
    Αλλος 2-3 αμαξια,αλλος 3-4 μηχανάκια...καντε λίγο υπομονή.
    Σε λιγο καιρό το μόνο όχημα που θα έχουμε θα ειναι...κοινό...και θα λέγεται αστικό λεωφορείο
    και δεν θα μας απασχολουν τετοια καπιταλιστικα προβλήματα

  9. #1299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πολυ χαμος για το τίποτα.
    Αλλος 2-3 αμαξια,αλλος 3-4 μηχανάκια...καντε λίγο υπομονή.
    Σε λιγο καιρό το μόνο όχημα που θα έχουμε θα ειναι...κοινό...και θα λέγεται αστικό λεωφορείο
    και δεν θα μας απασχολουν τετοια καπιταλιστικα προβλήματα
    Μετά θα αρχίσουμε να τσακωνόμαστε γιατί ο ένας θα λέει "γιατί να πληρώσω όλη την κάρτα απεριορίστων αφού πάω μόνο Πατήσια-Ομόνοια" άλλος θα λέει "και εγώ τί είμαι δηλαδή μλκς που πληρώνω όλον τον Αύγουστο ενώ έλειπα 10 μέρες άδεια, έτσι είναι ο νόμος" κλπ κλπ

  10. #1300
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728

  11. #1301
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    -ες λάπτοπ έχουν

  12. #1302
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Ξεχασμενο σου λέω!
    Δεν πρόκειται να φτιαχτεί,δεν έχει νόημα για τις ζημιές που έχει,(λείπει μοτέρ,θέλει ΟΛΟΚΛΗΡΟ κουστούμι,θελει πλεξούδα,μπαταρία,ζάντα πίσω,πίσω φανάρι,σέλα και κατι ψιλά ακόμα.)
    Απλά ήταν στο πατρικο ξεχασμενο και το είδα τυχαία.

  13. #1303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Ξεχασμενο σου λέω!
    Δεν πρόκειται να φτιαχτεί,δεν έχει νόημα για τις ζημιές που έχει,(λείπει μοτέρ,θέλει ΟΛΟΚΛΗΡΟ κουστούμι,θελει πλεξούδα,μπαταρία,ζάντα πίσω,πίσω φανάρι,σέλα και κατι ψιλά ακόμα.)
    Απλά ήταν στο πατρικο ξεχασμενο και το είδα τυχαία.

  14. #1304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Ξεχασμενο σου λέω!
    Δεν πρόκειται να φτιαχτεί,δεν έχει νόημα για τις ζημιές που έχει,(λείπει μοτέρ,θέλει ΟΛΟΚΛΗΡΟ κουστούμι,θελει πλεξούδα,μπαταρία,ζάντα πίσω,πίσω φανάρι,σέλα και κατι ψιλά ακόμα.)
    Απλά ήταν στο πατρικο ξεχασμενο και το είδα τυχαία.
    και αυτό ας πούμε δεν έχει γίνει διαγραφή γιατί...

  15. #1305
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501

    Exclamation Τσουχτερά πρόστιμα σε ιδιοκτήτες αυτοκινήτων και μηχανών. Aνασφάλιστα ή χωρίς ΚΤΕΟ.

    Άουτς...

    2,2 εκατομμύρια ιδιοκτήτες αυτοκινήτων και μηχανών θα λάβουν το μπιλιετάκι από το υπουργείο Οικονομικών με τα τσουχτερά πρόστιμα για τα ανασφάλιστα οχήματα και για όσα δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ. Οι ιδιοκτήτες των οχημάτων θα κληθούν να πληρώσουν σε μόλις 8 ημέρες.

    Τα ποσά των προστίμων ξεκινούν από 150 ευρώ για όσους δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ και μπορεί να φτάσουν ως και τα 650 ευρώ συνολικά ενώ για τα ανασφάλιστα οχήματα το πρόστιμο είναι 250 ευρώ. Το ειδοποιητήριο θα φτάσει μέσω Taxis.

    Στο στόχαστρο των υπηρεσιών του Υπουργείου έχουν τεθεί 1,2 εκατομμύρια ιδιοκτήτες αυτοκινήτων και 1 εκατομμύριο ιδιοκτήτες μηχανών.

    Σε περίπτωση που κάποιος ιδιοκτήτης ενός ανασφάλιστου οχήματος ή που δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ δεν πλληρώσει εμπρόθεσμα το πρόστιμο αυτόματα υπάρχουν προσαυξήσεις φτάνοντας τα 500 ευρώ. Παράλληλα οι αρχές θα προχωρήσουν σε αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας.

    Οι πρώτοι ιδιοκτήτες που αναμένεται να λάβουν τα ειδοποιητήρια είναι όσοι έχουν όχημα με πρώτη άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 και έπειτα. Για τους ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με 1η άδεια κυκλοφορίας πριν το 1995, οι οποίοι υπολογίζονται σε 500.000, αναμένεται να παραλάβουν πολύ αργότερα τα πρόστιμα καθώς πρέπει να ξεκαθαρίσει το μητρώο.


    Πηγή: https://ipop.gr/themata/eimai/kaikam...n-ke-michanon/
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF