Σελίδα 97 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 47879293949596979899100101102107 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.441 έως 1.455 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1441
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    .
    .
    .
    .
    Λέτε να την γλυτώσω ???

    Νομίζω ότι έπαιξες και ......κέρδισες το 250άρι....
    Ο έλεγχος έγινε για τις 6 Ιουνίου και θα ( ; ) ξαναγίνει μετά από καιρό, για να πιάσει όσους επιμένουν να είναι ανασφάλιστοι...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  2. #1442
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2013
    Μηνύματα
    12
    μου έχουν κλέψει το κρίπτον που είχα το 2012. είχε δηλωθεί η κλοπή και είχα πάει στην εφορία να το διαγράψουν. αστεία πράγματα. Μου ήρθε μειλ ότι έχω ανασφάλιστο όχημα ιεα 709 και πρέπει να πληρώσω αλλιώς σε 2 μηνες στέλνουν τα στοιχεία στους μπάτσους για να αφαιρέσουν πινακίδες κ.λ.π. Θα το βρουν στο υπερπεραν...

  3. #1443
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Μάλλον τελικά έτσι βγαίνουν τα νούμερα για τα εκατομμύρια ανασφαλιστα που έλεγαν, τα μισά είναι κλεμμένα/χαμένα στο συγκοινωνιών/χωρίς πινακίδες
    Give me fuel, Give me fire

  4. #1444
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Και τα άλλα μισά ιδιοκτησίας Ρομά... λάμπα να τους καεί δεν την αλλάζουν, απορώ πως περνάνε ΚΤΕΟ.... (αν)

  5. #1445
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Είναι πολλοί και οι ''περήφανοι'' Νεοέλληνες, που τους λες, κάντο μια ακινησία στην ΔΟΥ βρε άνθρωπε, για αυτοκίνητο κιόλλας γλυτώνεις και το τεκμήριο αν μη τι άλλο, και φυσικά αρνείται πεισματικά, και σου λέει κάποια δικαιολογία που καταλήγει να βρίζει το κράτος (που δεν έχει ένα υπάλληλο να έρθει σπίτι ΤΟΥ να του κάνει την ακινησία και αν είναι δυνατόν να είναι και ωραία γκόμενα και να του κάτσει κιόλλας).

    Τόσοι 45ρηδες 5χρονοι στο μυαλό, να τους πάρει η μαμάκα από το χέρι, να τους κάνει τις δουλειές τους, σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου δεν πρέπει να υπάρχουν.

    Αν πραγματικά είμαστε τόσο ότι τύχει σε ένα τόσο απλό ζήτημα, φανταστείτε τι γίνεται με τις ιδιοκτησίες ακινήτων ας πούμε, τα κληρονομικά, τις γονικές παροχές, που είναι και πιο σύνθετες καταστάσεις.... Τι μύλος ανευθυνότητας και χασίματος περιουσιών θα υπάρχει.

  6. #1446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    καπου αλλου συζηταμε για ανθρωπους που αφηνουν μηχανακια και σαπιζουν αντι να τα πουλησουν..........ο εγωκεντρισμος και η ξεροκεφαλια εχουν πολλες εφαρμογες

  7. #1447
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    +1000
    Άνοιξα το thread 5 χρόνια πριν !!!
    Από τότε ανελλιπώς κάθε χρόνο καταθέτω πινακίδες γύρω στον Νοέμβριο και τις ξαναπαίρνω γύρω στον Μάιο κάνοντας μια 6μηνη ασφάλεια (πολλές φορές μάλιστα ενημέρωνα για τα τις και πως της όλης διαδικασίας στα σχετικά theads που ανοίγονταν εδώ κατά καιρούς…).
    Φέτος λόγω δουλειάς αμέλησα να πάω για κατάθεση νωρίς τον Οκτώβριο-Νοέμβριο και το θυμήθηκα προς το τέλος του χρόνου.
    Πάω λοιπόν στην εφορία για κατάθεση με τα χαρτιά στα χέρια και βλέπω μια τεράστια ουρά – τελευταίες μέρες του χρόνου γαρ.
    Επειδή δεν ήμουνα διατεθειμένος να χάσω όλη την ημέρα, έφυγα τσαντισμένος και είπα δεν γαμιέται ας το αφήσω έτσι.
    Πλήρωσα κανονικά τα τέλη της χρονιάς αλλά δεν έκανα ασφάλεια (εννοείται ότι η μηχανή είναι στο γκαράζ και έχει να πάρει μπρος από τον Οκτώβριο…).
    Και να που την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ φορά που έμεινε για κάποιο διάστημα ανασφάλιστο με πινακίδες, αυτοί αποφάσισαν να ενεργοποιήσουν αυτό που έγραψα 5 χρόνια πριν….
    Έχοντας ήδη ασφαλίσει την μηχανή από τον Απρίλιο τώρα τρέμει το φυλλοκάρδι μου μήπως γίνει κάποια αναδρομική διασταύρωση για το διάστημα από Οκτώβριο 2016 έως Απρίλιο 2017 που ήταν ανασφάλιστη…(πάντως μέχρι και χθες που κοίταξα στο ΤΑΧΙΣ δεν μου έχει έρθει κάτι). Λέτε να την γλυτώσω ???
    Μακάρι . Εγώ την άρπαξα.... πήρα ένα Zx7r από επαρχία πριν 2 μήνες το έχω λύσει για ανακατασκευή και όλο έλεγα να πάω να παραδώσω την πινακίδα. Δεν το έκανα και ήρθε ραβασάκι . Καλά να πάθω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #1448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μακάρι . Εγώ την άρπαξα.... πήρα ένα Zx7r από επαρχία πριν 2 μήνες το έχω λύσει για ανακατασκευή και όλο έλεγα να πάω να παραδώσω την πινακίδα. Δεν το έκανα και ήρθε ραβασάκι . Καλά να πάθω
    Άνοιξε τουλάχιστον θέμα να πάρουμε μάτι το εργαλείο...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #1449
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Άνοιξε τουλάχιστον θέμα να πάρουμε μάτι το εργαλείο...
    I will....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #1450
    Νέο μέλος Το avatar του/της K-Beast
    Εγγραφή
    10/06/2012
    Μηνύματα
    39
    Aγορια μου ηρθε χθες ηλεκτρονικο ραβασακι οτι εχω ανασφαλιστο μοτο,το οποιο εχω πουλησει το 2002!!!!
    Τι γινεται σ αυτη τη περιπτωση??

  11. #1451
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Μου ήρθε σήμερα αυτό:



    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
    Αθήνα, 16 Ιουνίου 2017

    ΑΡ. ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ :
    15080474095708140042

    ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ ΑΑΤ0292

    Username : WW29258******** Ονοματεπώνυμο : ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒULMONT

    Σας γνωρίζουμε ότι κατά τη διασταύρωση που διενεργήθηκε στις 06/06/2017, του αρχείου του συνόλου των κυκλοφορούντων οχημάτων και του αρχείου των κυκλοφορούντων με ασφαλιστική κάλυψη κατ' εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 5α του Π.Δ.237/1986, όπως ισχύει, προέκυψε ότι το ανωτέρω όχημά σας ήταν ανασφάλιστο. Το γεγονός αυτό αποτελεί παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας και επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ.4 του άρθρου 5 και του άρθρου 12 του Π.Δ.237/1986, όπως ισχύει.

    Κατόπιν των ανωτέρω θα πρέπει να προβείτε άμεσα στην ασφάλιση του οχήματος, έχοντας προηγουμένως καταβάλει την αξία του προβλεπόμενου από τις ίδιες διατάξεις παραβόλου, ύψους διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.

    Σας ενημερώνουμε ότι για την πληρωμή του οφειλόμενου παραβόλου έχει δημιουργηθεί παράβολο από την Α.Α.Δ.Ε. για κάθε Α.Φ.Μ. ιδιοκτήτη, το οποίο φέρει τον ίδιο αριθμό με τον αριθμό πρωτοκόλλου της παρούσας. Ανάκτηση και πληρωμή του μπορεί να γίνει μέσα από την εφαρμογή e-Παράβολο, στον ιστότοπο www.aade.gr

    Το παράβολο οφείλεται σε κάθε περίπτωση σύναψης ασφαλιστηρίου συμβολαίου μετά την ημερομηνία διασταύρωσης, ακόμα και αν το συμβόλαιο έχει συναφθεί πριν την ενημέρωση με την παρούσα επιστολή του ιδιοκτήτη του οχήματος.

    Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, απαιτείται η πληρωμή μόνο ενός παραβόλου.

    Στις περιπτώσεις που μη ορθώς το όχημά σας περιλαμβάνεται στον κατάλογο των μη ασφαλισμένων, θα πρέπει, κατά περίπτωση, να ακολουθείται η κατωτέρω διαδικασία:
    Αν ήταν ασφαλισμένο κατά την ημερομηνία διασταύρωσης, θα πρέπει να απευθυνθείτε στην ασφαλιστική επιχείρηση στην οποία το έχετε ασφαλίσει, προκειμένου να γίνουν οι εκ μέρους της αναγκαίες ενέργειες
    Αν δεν σας ανήκε ποτέ ή έχει αλλάξει αριθμό κυκλοφορίας ή έχει διαγραφεί ή ήταν σε ακινησία κατά την ημερομηνία διασταύρωσης θα πρέπει να απευθυνθείτε στην αρμόδια για τη φορολογία σας Δ.Ο.Υ. προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά (βεβαίωση ακινησίας ή ιστορικό μεταβολών του συγκεκριμένου οχήματος από την αρμόδια Περιφερειακή Υπηρεσία Μεταφορών, στην οποία έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας του κ.λπ.)
    Αν υπάρχει λάθος στα στοιχεία της άδειας κυκλοφορίας ή το όχημα δεν σας ανήκει πλέον, θα πρέπει να απευθυνθείτε στην αρμόδια, κατά τα προαναφερθέντα, Περιφερειακή Υπηρεσία Μεταφορών.
    Αν υποβλήθηκε αίτηση μεταβίβασης του οχήματος σε Κ.Ε.Π. και δεν έχει εκδοθεί ακόμα η νέα άδεια κυκλοφορίας, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του Κ.Ε.Π. για την υποβολή του αιτήματος μεταβίβασης
    Αν υπάρχει εξαίρεση της υποχρεωτικής ασφάλισης κατ' εφαρμογή της διάταξης του άρθρου 3 του Π.Δ.237/1986 (ΦΕΚ Α΄ 331), όπως ισχύει, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ., προσκομίζοντας τα σχετικά δικαιολογητικά.



    Κι' εγώ έχω αυτό:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0424.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	383872





    Ε, ρε γλέντια......

    Δικηγόρος και μήνυση γιά απάτη και προσπάθεια παράνομου πλουτισμού εις βάρος μου,
    κατά παντός υπευθύνου.....

    κι' ότι κάτσει...............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #1452
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2017
    Μηνύματα
    14
    Όσοι έχουν κάνει κανονικά τις προβλεπόμενες διαδικασίες και έχουν όλα τα χαρτιά στα χέρια τους αλλά τους ήρθε το "πρόστιμο" , έχουν μια χρυσή ευκαιρία να ζητήσουν αποζημίωσης για την ταλαιπωρία που θα περάσουν για να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες. Οι δικηγόροι σίγουρα θα βρουν πολλά περισσότερα να διεκδικήσουν για τους πελάτες τους. Ψυχικές οδύνες και όλα τα συναφή.
    Τελευταία τροποποίηση από geroladas; 17/06/2017 στις 17:38.

  13. #1453
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από κυριακος. Προβολή μηνύματος
    Aγορια μου ηρθε χθες ηλεκτρονικο ραβασακι οτι εχω ανασφαλιστο μοτο,το οποιο εχω πουλησει το 2002!!!!
    Τι γινεται σ αυτη τη περιπτωση??
    είσαι ελέφαντας;

  14. #1454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως αν θεωρούμε 1000 νόμους του κράτους άδικους, διυλίζουμε τον κώνωπα για τον 1001

    Προσωπικά χαίρομαι που μια φορά πραγματοποίησαν την απειλή τους

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά για πρώτη φορά δεν πιαστήκανε μαλάκες αυτοί που πήγαν είτε να ασφαλίσουν είτε να καταθέσουν πινακιδές όταν βγήκε ο νόμος...
    Δεν είναι έτσι Αριστείδη..

    Σαν να προσπαθείς να εξολοθρεύσεις τα ποντίκια στο σπίτι σου και ρίχνεις ναπάλμ στο λεκανοπέδιο. ...

    Δυστυχώς,για μια ακόμα φορά φαίνεται ότι τα ζώα αυτά δεν έχουν καμία αίσθηση ούτε πόσα ανασφάλιστα υπάρχουν,ούτε πως θα τα βρούνε,ούτε τελικά είναι μέτρο για να τα μειώσει.


    Τα έχουν κάνει ΜΠΑΧΑΛΟ...θα ταλαιπωρηθεί ΠΑΛΙ ο κόσμος που είναι εντάξει και από ότι φαίνεται είναι το τεράστιο ποσοστό αυτών των 800.000.

    Ελπίζω οι εφορίες να μην κάνουν τις δύσκολες...

    Αλλιώς,θα τρώνε πολύ ξύλο οι εφοριακοι και είναι κρίμα...

  15. #1455
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    είσαι ελέφαντας;
    οχι, αλλά πρέπει να το αποδείξης.........πλέον.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF