Σελίδα 1 από 117 1234561151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

    Διαβάζω ότι επειδή τα ανασφάλιστα οχήματα πλησιάζουν το μύριο το ΥΠΟΚ σε συνεργασία με ασφαλιστικές θα διασταυρώσουν ηλεκτρονικά τις εν ισχύ πινακίδες κυκλοφορίας με τα ασφαλιστήρια και θα την πέσουν με πρόστιμο στους κατόχους ανασφάλιστων...
    Αν και είμαι ΣΑΦΩΣ υπέρ της άποψης που λέει ότι κάθε όχημα ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ πρέπει να είναι ασφαλισμένο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλιστεί ένα όχημα που αν και φέρει πινακίδες (γιατί για τον α ή β λόγο δεν κατατέθηκαν μέσα στην προθεσμία) βρίσκεται σε ακινησία στο γκαράζ...
    Τι λέτε ?
    Μπορεί να σε αναγκάσουν να ασφαλίσεις όχημα που δεν έχεις σκοπό να κυκλοφορήσεις - ακόμα και αν αυτό βρίσκεται ακινητοποιημένο σε γκαράζ και όχι στον δρόμο ?
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 17/04/2012 στις 12:32.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω ότι επειδή τα ανασφάλιστα οχήματα πλησιάζουν το μύριο το ΥΠΟΚ σε συνεργασία με ασφαλιστικές θα διασταυρώσουν ηλεκτρονικά τις εν ισχύ πινακίδες κυκλοφορίας με τα ασφαλιστήρια και θα την πέσουν με πρόστιμο στους κατόχους ανασφάλιστων...
    Αν και είμαι ΣΑΦΩΣ υπέρ της άποψης που λέει ότι κάθε όχημα ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ πρέπει να είναι ασφαλισμένο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλιστεί ένα όχημα που αν και φέρει πινακίδες (γιατί για τον α ή β λόγο δεν κατατέθηκαν μέσα στην προθεσμία) βρίσκεται σε ακινησία στο γκαράζ...
    Τι λέτε ? Μπορεί να σε αναγκάσουν να ασφαλίσεις όχημα που δεν έχεις σκοπό να κυκλοφορήσεις ?
    Ναι, γιατί ο νόμος επιβάλλει την ασφάλιση κάθε οχήματος εφόσον αυτό επιτρέπεται (και δυνητικά μπορεί) να κινηθεί. Μία από αυτές τις προϋποθέσεις είναι να έχεις πινακίδες. Η κατάθεσή τους δηλώνει την ΜΗ κίνηση αυτού και την φύλαξή του σε γκαράζ (δλδ ούτε καν παρκαρισμένο στο δρομο δεν μπορείς να το έχεις, τέλη κυκλοφορίας κλπ κλπ).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Για να βεβεωθει η παραβαση θα πρεπει να σε ελενξει η τροχαια διας ζ κτλ κτλ. αρα εφοσον εσυ δεν κυκλοφορεις το οχημα δεν μπορουν να σε γραψουν.
    οποτε και δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν να ασφαλησεις κατι το οποιο δεν κυκλοφορεις...

    ας βγουν να μαζεψουν οσα κυκλοφορουν χωρις πινακιδες και οσα ειναι ανασφαλιστα με ουσιαστικο τροπο και ας αφησουν τις μλκες...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τι λέτε ? Μπορεί να σε αναγκάσουν να ασφαλίσεις όχημα που δεν έχεις σκοπό να κυκλοφορήσεις ?
    Εδω μας "αναγκασαν" αλλα κιαλλα να κανουμε, εδω θα κολλησουν που ειναι και λογικο.
    Θες να το κυκλοφορεις (γιαυτο και πλερΩνεις τελη κτλ) ε ασφαλισε το.
    Το θεμα ειναι με μεκανακια που τα κυκλοφορουν πχ 6 μηνες το χρονο τι θα γίνετε μετα?

    Θα φορτωθουν με ΑΠΕΙΡΗ δουλεια οι κατα τοπους διευθυνσεις συγκοινωνιών.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    [...] σε αναγκάσουν να ασφαλίσεις όχημα που δεν έχεις σκοπό να κυκλοφορήσεις - ακόμα και αν αυτό βρίσκεται ακινητοποιημένο σε γκαράζ και όχι στον δρόμο ?
    Πώς τεκμαίρεται η ακινητοποιηση?

    Θα δώσεις το λόγο σου;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Για να βεβεωθει η παραβαση θα πρεπει να σε ελενξει η τροχαια διας ζ κτλ κτλ.
    ΕΔΩ είναι το θέμα...Αυτό ξέρω και εγώ ότι ισχύει.
    Αλλά διαβάζω ότι θα γίνει ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ διασταύρωση των αδειών κυκλοφορίας των οχημάτων με database από τις ασφαλιστικές εταιρίες. Αυτοί που θα βρεθούν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ανασφάλιστοι θα πληρώσουν 250 πρόστιμο και θα έχουν 8 ημέρες περιθώριο να ασφαλίσουν το όχημα. Και όλα αυτά ΑΣΧΕΤΑ αν όντως κυκλοφορεί ή όχι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Πώς τεκμαίρεται η ακινητοποιηση?

    Θα δώσεις το λόγο σου;
    Ο λόγος μου είναι συμβόλαιο μίστερ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Πώς τεκμαίρεται η ακινητοποιηση?

    Θα δώσεις το λόγο σου;
    ακριβως......!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος μου είναι συμβόλαιο μίστερ...
    Ασφαλιστικό συμβόλαιο?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Χωρίς πλάκα τώρα...Ένα υποθετικό αλλά όχι επιστημονικής φαντασίας σενάριο...

    Μηχανή ακινητοποιημένη σε κλειστό γκαράζ. Πληρώθηκαν τα τέλη κυκλοφορίας για διάφορους λόγους (υπήρχαν λεφτά την περίοδο εκείνη - το είχε πει και ο Πρόεδρος ), είναι με απόσυρση και τα τέλη ήταν ελάχιστα, υπήρχε η σκέψη να κυκλοφορήσει το 2012 που όμως στην πορεία αναιρέθηκε κλπ).
    Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσει ασφάλεια + πρόστιμο την στιγμή που δεν κυκλοφορεί ?
    Να με πιάσουν να κυκλοφορώ ανασφάλιστος να μου κόψουν τον κώλο, αλλά να ζητάνε ντε και καλά να πληρώσω μια άχρηστη ασφάλεια για ένα όχημα που δεν κινείται λίγο "νταβαντζιλίκι" μου κάθεται...

  11. #11
    Αντε παλι.

    ΠΩΣ θα αποδειξεις οτι δεν κυκλοφορει η μηχανη ρε συ?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Καιρός ήταν!!
    Επίσης αν στο κλέψουν με πινακίδες και γίνουν ζημιές προς 3ους κατά τη διάρκεια της απώλειας κάποιος θα πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα![FONT=arial] Οπότε για καλό και για κακό εξασφαλίζουμε τη μηχανική ακινητοποίηση του οχήματος για το οποίο έχει δηλωθεί η ακινησία![/FONT]
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Γιατί θα πρέπει να αποδείξω εγώ ότι δεν κυκλοφορεί και να μην αποδείξουν αυτοί ότι κυκλοφορεί βεβαιώνοντας την παράβαση ?
    Δηλαδή την δική τους ανικανότητα θα την πληρώσω εγώ ?

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή την δική τους ανικανότητα θα την πληρώσω εγώ ?

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    ΕΔΩ είναι το θέμα...Αυτό ξέρω και εγώ ότι ισχύει.
    Αλλά διαβάζω ότι θα γίνει ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ διασταύρωση των αδειών κυκλοφορίας των οχημάτων με database από τις ασφαλιστικές εταιρίες. Αυτοί που θα βρεθούν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ανασφάλιστοι θα πληρώσουν 250 πρόστιμο και θα έχουν 8 ημέρες περιθώριο να ασφαλίσουν το όχημα. Και όλα αυτά ΑΣΧΕΤΑ αν όντως κυκλοφορεί ή όχι...
    τι διασταυρωση και μλκιες!
    και αμα ειμαι τσακαλος και την εχω ασφαλισει στην turk ins πως θα το διασταυρωσουν???

    για να σε γραψουν θα πρεπει να σε γραψει τροχαιος, αμα δε το κυκλοφορας το ριμαδι πως θα σε γραψει??

    διαφορετικα εγω βλεπω νομικα κενα.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 1 από 117 1234561151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 03:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 09:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 19:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 13:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF