Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Διαφορά κατανάλωσης 250cc-600cc?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thekits Προβολή μηνύματος
    Κυρίως πόλη. (Αθήνα φορ δε γουίν)
    Αλλά δεν είναι και πολύ ωραίο να σκύβεις στην βουλιαγμένης για να πας πιο γρήγορα... Για δικάβαλο δε το συζητάω...
    Πάντως η μετάβαση (αν) θα είναι μάλλον αυτή: cbf250--->ER-6n.
    Όσο για το αν θα το σκίζω η απάντηση είναι όχι. Ο σκοπός είναι απλά να πηγαίνω άνετα στον προορισμό μου χωρίς να δοκιμάζω τα όρια του μοτέρ κάθε φορά. Η επιτάχυνση του Cbf μου φαίνεται ικανοποιητική. Δεν ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο, αλλά για κάτι πιο άνετο.

    Απαντησες και μονος σου. Δε χρειαζεται να αλλαξεις μηχανη.

    Συνηθως ανεβαινουμε κυβισμο και ζηταμε περισσοτερα αλογα οταν θελουμε μπολικη επιταχυνση. Σα γνησιοι καγκουρες μηχανοβιοι θελουμε παντα κατι πιο γρηγορο. Μεχρι να ωριμασουμε. Η δυναμη του er-6 παντως δε συγκρινεται με του cbf. Το πρωτο βγαζει 0-100 σε 4 (0-160 σε 9)και το αλλο κανει 0-100 σε 10

    Επισης το er6 δεν ειναι πιο ανετο απο το cbf
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  2. #32
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thekits Προβολή μηνύματος
    Θέλω τόσο πολύ να μου δώσει κάποιος το ER του για καμιά βδομάδα να δω πόσο θα καίει στην χρήση που θα του κάνω... Γιατί να μην ζούμε σ' έναν κόσμο που πριν αγοράσεις μηχανή να στη δίνουν για καμιά βδομάδα να δεις αν σου κάνει βρε αδερφέ!?
    Μην το κουράζεις πολύ... Υπολόγιζε μια κατανάλωση, υπό ρεαλιστικές συνθήκες, κάπου στα 6 με 7 lt/100 km. Αν αυτό σου κάνει, πάρτο...

    Σε χρήση παπιού το 250 είναι σαφώς προτιμότερο. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση, έχεις δίκιο, το 600 / 650 έχει σαφή πλεονεκτήματα.

  3. #33
    Σωστά. Θα σου βγει ακριβότερο σε όλα αλλά θα έχεις μεγάλη χαρά.

  4. #34
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    με μια ΠΟΛΥ γρηγορη αναζητηση σε ενα πολυ πολυ ψαγμενο site (google) βρηκα νουμερα απο 3.3 με παρα πολυ οικονομικη οδηγηση και με μεικτη νουμερα οπως 4.5 με 5 λιτρα/100 κμ

    με λιγα λογια λιγο πιο πανω απο το 250ρακι.
    πολυ καλη καταναλωση φαινεται να εχει.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisblest Προβολή μηνύματος
    με μια ΠΟΛΥ γρηγορη αναζητηση σε ενα πολυ πολυ ψαγμενο site (google) βρηκα νουμερα απο 3.3 με παρα πολυ οικονομικη οδηγηση και με μεικτη νουμερα οπως 4.5 με 5 λιτρα/100 κμ

    με λιγα λογια λιγο πιο πανω απο το 250ρακι.
    πολυ καλη καταναλωση φαινεται να εχει.
    κι εγω αυτο ειχα βρει οταν εψαξα στο ιντερνετ. Δε βρηκα εναν ομως στο δρομο πανω σε ερ6 που να μου ειπε οτι καιει 5 εντος πολης. Ουτε εναν. Κι αυτο με προβληματιζει καπως.

    Επισης μην ακους τι λεει ο καθενας που θελει να πουλησει το μεταχειρισμενο του.. Θα πει οτι ευνοικοτερο για να το διωξει.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #36
    Καλά αυτά τα περι 5 στο ER ούτε εγώ τα έχω ακούσει και χαλαρά στα 6,5 είναι. Μα είναι 650. Αν έκαιγε το ερ 5 στην πόλη τότε το cbf θα πρεπε να είναι στο 1 ή καλύτερα να βάζει και βενζίνη μέσα

  7. #37

  8. #38
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimis_gr Προβολή μηνύματος
    Καλά αυτά τα περι 5 στο ER ούτε εγώ τα έχω ακούσει και χαλαρά στα 6,5 είναι. Μα είναι 650. Αν έκαιγε το ερ 5 στην πόλη τότε το cbf θα πρεπε να είναι στο 1 ή καλύτερα να βάζει και βενζίνη μέσα
    Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του..

    Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp1640 Προβολή μηνύματος
    Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του..

    Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..

    Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την ασφάλεια του μεγάλου. Εγώ με gsr είμαι ότι και να κάνω 7+ χαλαρής οδήγησης στην πόλη. Τώρα για το ΕΡ κανα 2 κατόχους που είχα δει στο δρόμο και ρώτησα μου είπαν 6+ που το θεωρώ και λογικό. Σίγουρα δεν πάει μόνο με τα κυβικά αλλά και με άλογα και χαρτογράφηση, ιδανικές καιρικές συνθήκες και φυσικά βασικότερος παράγοντας ο δεξής καρπός. Βέβαια αν κάποιος πάρει 600αρι για οικονομία (δλδ οδήγηση πόλης γιατί εκτός πάνω κάτω τα ίδια είναι όλα είναι λίγο πολύ) για μένα είναι πολύ λάθος. Ένα 250άρι του κάνει την δουλειά χαλαρά εκτός αν πει το πέρνω γιατί γουστάρω και το αγόρασα (όπως αρκετοί πιστεύω). Θα πρότεινα και μια λύση του τύπου να πάρει το ερ δει πως θα τον πηγαίνει από κατανάλωση αν τον βολέψει και κοιτάει αργότερα να πάρει για ψιλομετακινήσεις κανα πεταμένο σκουτερ ή παπί μόνο για δουλειά από το Α στο Β σημείο και τίποτα παραπάνω

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp1640 Προβολή μηνύματος
    Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του..

    Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..
    πες μου μια πως το καταφερνεις το 5-5.5 γτι εγω κατω απο 6-6.5 σπανια....
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #41
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Άλλες κυκλοφοριακές συνθήκες σε σχέση με την Αθήνα και φαντάζομαι ότι παραπηγαίνω χαλαρά?

    όχι ότι δεν έχει τύχει να κάψω και 10 σε κάτι κατσάβραχα με πρώτη δευτέρα - σε γενικές γραμμές όμως είμαι υπερευχαριστημένος από θέμα κατανάλωσης όταν δεν το πιέζω..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Μην το κουράζεις πολύ... Υπολόγιζε μια κατανάλωση, υπό ρεαλιστικές συνθήκες, κάπου στα 6 με 7 lt/100 km. Αν αυτό σου κάνει, πάρτο...

    Σε χρήση παπιού το 250 είναι σαφώς προτιμότερο. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση, έχεις δίκιο, το 600 / 650 έχει σαφή πλεονεκτήματα.
    ετσι ακριβως
    για χρηση παπιου και κατι παραπανω κρατας το cbf που ειναι ασυναγωνιστο σε καταναλωση (16λτ-400+χλμ ευκολα)
    αν για διαφορους λογους το cbf δεν σε καλυπτει πας παραπανω με μια θυσια στην καταναλωση
    αν με 250αρι μονοκυλινδρο προσπαθεις να κανεις μεγαλες αποστασεις με μεση ταχυτητα πανω απο 100 τοτε απλα το ταλαιπωρεις και χανεις το πλεονεκτημα της καταναλωσης

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp1640 Προβολή μηνύματος
    ΗΠροσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..
    Σκέψου :

    50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
    κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
    κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

    διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Σκέψου :

    50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
    κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
    κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

    διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.

    Χαρα της οδηγησης μεγαλης μηχανης ---> ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    Χαρα της οδηγησης μεγαλης μηχανης ---> ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!
    Με παρασέρνεις σε τρολ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	homless.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	9,2 KB 
ID:	255056
    αλλα το GS1200, GS1200...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 11:22
  2. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 23:51
  3. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2006, 11:53
  4. Διάφορα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 21:51
  5. Διάφορα Ανέκδοτα
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF