Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Διαφορά κατανάλωσης 250cc-600cc?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    6

    Διαφορά κατανάλωσης 250cc-600cc?

    Ήρθα για συμβουλές από τους έμπειρους.
    Το λοιπόν: Έχω ένα cbf250 προς το παρόν, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω με κάτι στα 600cc. Κοιτάω προς ER-6n μεριά.
    Το βασικό μου πρόβλημα είναι η κατάναλωση. Απ τους βασικότερους λόγους που το γύρισα από αμάξι σε μηχανή είναι η οικονομία, και το cbfάκι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο απ αυτή την άποψη.
    Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: πόσο μεγάλη διαφορά (για ένα συντηρητικό οδηγό) μπορεί να έχει στην τσέπη του (και μιλάμε πάντα για βενζίνη) η μετάβαση από τα 250 στα 600cc? Πόσο πιθανόν είναι να ξενερώσω επειδή θα καίει πολύ παραπάνω?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Love, Kitsos!

  2. #2
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Honda NC700(S/X) και είσαι άρχοντας (μπορεί και να καίει λιγότερο απ' το 250)...


  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Honda NC700(S/X) και είσαι άρχοντας (μπορεί και να καίει λιγότερο απ' το 250)...


    +1000


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    6
    1) Το βλέπω πρώτη φορά και τα σπάει! ουαου!
    2) Για καινούργιο δε με σηκώνει η τσέπη...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    φιλε μου εχω ενα φριγουιντ 650 και εντος πολης δυσκολα θα περασω τα 5,5λιτρα /100.κανε τους υπολογισμους σου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Διαφορα στην καταναλωση δεν θα δεις, αν αγορασεις οποιοδηποτε -σχετικα- συγχρονο δικυλινδρο. Και θα κυκλοφορεις σαν ανθρωπος σε εθνικες.
    Αχ αυτό το "σαν άνθρωπος στις εθνικές" ονειρεύομαι κι εγώ! Απλά φοβάμαι να θυσιάσω την οικονομία. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λές Sak_T...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    αναλογως τι 600αρι θες να παρεις.

    τα 600 μονοκυλινδρα γενικως δεν καινε οπως ειπε και ο φιλος απο πανω.

    τα 600-650 δικυλ ειναι λιγπ θεμα τυχης. Το vstrom γενικως λενε δεν καιει. Οσοι εχουν το Sv650 που φοραει παρομοιο κινητηρα με το στρωμα καινε περι τα 6-6.5 εντος πολης. Ακομα και για το er6 οι αποψεις διιστανται. Στο kawasakibikers δαιτεινονται ολοι οτι δεν καιει, αλλα οσους εχω ρωτησει στο δρομο μου λενε πως κατω απο 6 δεν πεφτουν στην πολη. Κοινως αντε βγαλε ακρη.

    Τα 600αρια 4κυλ εχουν βελτιωθει εφοσον δεν μιλαμε για SS. Ενα fazer ή ενα hornet injection θα καψουν μεχρι και 8-9 εντος πολης αμα τα σκιζεις. Το οριο προς τα κατω ομως δεν μπορεις να το βρεις με ακριβεια. Ισως το 6 ειναι ενα λογικο νουμερο (τοσο πιανω κι εγω οταν δεν το κηνυγαω)


    Γενικα προετοιμασου για 30-50% πανω απο οτι εκαιγες με το cbf. Οτι παει καιει, και οταν παρεις μηχανη που παει θα θες να την πηγαινεις. Αν δεν ηθελες κατι πιο γρηγορο θα εμενες με αυτο που εισαι. Καλη τυχη


    ΥΓ ποσο καις με το cbf εντος και εκτος?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Καλα μην το λες, οταν πρεπει να πληρωσεις το 25ρι στον βενζινά για να φουλαρεις, μια.. δυο.. και την τριτη πηγαινεις στην πολη συγκρατημενα ... Σε εθνικη σαφως κ λογω μεγαλυτερου κυβισμου θα καιει αν οχι το ιδιο, λιγοτερο. (με την ιδια ταχυτητα, το 600ρι)
    καλα δικιο εχεις. Η αναλυση μου αφορουσε μετακινησεις εντος πολης.

    Εκτος πολης τα 4κυλ εχουν σαφες πλεονεκτημα στις υψηλες ταχυτητες, τα 2κυλ δεν εινια για πολυ υψηλες ταχυτητες ενω τα μονοκυλινδρα και να θες δεν πανε οποτε θα καψουν.

    Αμα ειναι ομως να παρει 600αρι για να κανει ταξιδια με 120 και να μην καψει καλυτερα να μεινει στο cbf. Αλλωστε η βενζινη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει πιο φθηνη.

    Φυσικα οσο καιει το cbf στα 120 καινε ολα τα 600αρια οποτε ναι, απο αυτη την αποψη δε θα δει διαφορα. Δωρο αδωρο ομως να κανει τετοια αγορα με τετοια προοπτικη
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    επειδή και γω μέχρι προ 2μήνου ήμουν κάτοχος cbf250 ακριβώς σαν εσένα. Είχα αμάξι το δωσα αγόρασα μηχανή cbf250 για οικονμία (ασπροπρόσωπος και γω) αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω και έτσι πούλησα το χοντάκι και αγόρασα τον έρωτά μου το gsr600. Από οικονομία στην πόλη(θεσσαλονίκη) από το cbfάκι που ήταν στα 4-4,5 είμαι πλέον στα 7,5-8 αλλά μιλάω καθαρά χλμ πόλης για εκτός δεν ξέρω(δεν το πηγα ακόμα). Αν και πλέον μπορώ να λέω ότι οδηγάω κανονική μηχανή μιας και οι διαφορές τους είναι παράνω από αισθητες στα πρώτα 500m.δεν υπάρχει σύγκρισή γιατί και κανα 2 φορές που πήγα εκτός με το cbf μετά τα 110 αλλού πατούσε αλλού βρισκόταν το κακόμοιρο, μικρό και λίγα κιλά βλέπεις. Ίσως σε κάποια φάση αγόραζα μικρό για την δουλειά κάτι φθηνό και να μην καίει. Είναι το τι θες. Το er δεν θα καίει τόσο αλλά πιστεύω σίγουρα πάνω από 6. Οπότε υπολογίζεις ζυγίζεις και πράτεις ανάλογα. Ελπίζω να βοήθησα.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Για να καταλαβεις ποσο τα κυβικα δεν παιζουν ρολο, λογαριασε οτι ενα hayabusa καιει γυρω στα 6.5 εντος (δεν μιλαω για κεντρο).
    Το FMX απο την αλλη, καιει αρκετα παραπανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    συμφωνω!ουτε τα κυβικα ουτε ο τυπος ουτε η μαρκα ουτε τπτ.
    πατας στο goooogle fuel consumption xxxx μοντελο και βλεπεις.
    πολυ μεγαλο ρολο παιζει το πως οδηγας.ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ.........

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sak_T Προβολή μηνύματος
    Μεσα στην πολη φυσικα εννοεις, γιατι στην εθνικη με λιγα κυβικα αν θελει να πηγαινει -πχ- με 120-140 θα καιει σημαντικα περισσοτερο με το "μικρο".

    αλλά το να αγοράσεις ένα 250 για να το πηγαίνεις τελικές γιατί τα 140 είναι σχεδόν τελικές, πέραν την επικυνδηνότητα γιατί θα είσαι φτερό στον άνεμο το πιο πιθανό είναι να σου τσιμπάει- καίει και λάδια γιατί θα δουλεύει κόκκινα. Ανάλογα την χρήση και την όρεξη διαλέγεις και τα κυβικά

  13. #13
    δλδ τελικά ένα πχ 250αρι μονοκύλινδρο καίει περισσότερο απο ένα πχ 600αρι πάλι μονοκύλινδρο;

    τι λέτε ρε; είναι δυνατόν;

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    δλδ τελικά ένα πχ 250αρι μονοκύλινδρο καίει περισσότερο απο ένα πχ 600αρι πάλι μονοκύλινδρο;

    τι λέτε ρε; είναι δυνατόν;
    Φυσικά. Αλλά μάλλον εννούν πως καίει περισσότερο πηγαίνοντας στα ίδια με το 600. Το 250 θα είναι στα κόκκινα συνέχεια και θα ζορίζεται, ενώ το 600 όχι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    δλδ αν βγείς εθνική με το 600 δεν θα το σκίσεις, ενώ το 250 θα το σκίσεις....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 11:22
  2. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 23:51
  3. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2006, 11:53
  4. Διάφορα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 21:51
  5. Διάφορα Ανέκδοτα
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF