Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 58 από 58

Θέμα: Διαφορά κατανάλωσης 250cc-600cc?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Απαντώ στον φίλο που έθεσε το θέμα. Έχω το CBF 250, κατανάλωση στην πόλη 3 και κάτι λίτρα. Δεν το πιέζω το κακομοιρο, το προσέχω και με παει παντου εντός, άρα εργαλείο μετακίνησης. Αγόρασα πρόσφατα και την transalp 700. Απο το λίγο που την έχω, βλέπω ότι έχει σχεδόν διπλάσια κατανάλωση. Αλλα αλλο πραγμα φιλε! Αρα εργαλειο διασκεδασης.

    Για μένα οι 2 μηχανές ειναι must, για πολλούς λόγους. Υπάρχουν βέβαια άλλοι τόσοι λόγοι για να μην έχεις 2, με κυριοτερο το κοστος! Άποψη μου, αν και ΌΤΑΝ μπορείς πάρε μια μεταχειρισμενη μεγάλη μηχανη για τα ταξιδάκια σου και να την ευχαριστηθεις! Στη δικια μου περίπτωση, το να πουλούσα το μικρο, σε μακροχρόνια χρήση, θα μου ήταν ζημιά οικονομική. Τα έχω και τα 2 και τα χρησιμοποιω όπου με βολεύει.

    Το θέμα σου μου θύμισε λίγο την ερώτηση : τι ποδήλατο να πάρω; Ανάλογα με τη χρήση η απάντηση (έχω 4 διαφορετικής χρήσης!)

  2. #47
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Σκέψου :

    50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
    κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
    κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

    διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.
    Ξαναξεθάβω:....
    Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
    Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου...
    Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...
    Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
    Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #48
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος


    Ξαναξεθάβω:....
    Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
    Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου...
    Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...
    Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
    Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...
    Αν ειναι ετσι μηπως να πήγαινες στην πιο ασφαλή επένδυση οπως ενα z250sl με 3.9k?

  4. #49
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι ετσι μηπως να πήγαινες στην πιο ασφαλή επένδυση οπως ενα z250sl με 3.9k?
    Πολύ καλό αν ήμουν 25 ετών....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος


    Ξαναξεθάβω:....
    Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
    Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου...
    Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...
    Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
    Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...
    Ρε μπαγάσα αφού συγκρατείσαι με μηχανάκι με 4 καρμπς ,πιστεύεις ότι θα κάψει παραπάνω το ψεκαστό 400 από το 250 αλήθεια τώρα ?
    Εκτός αν βάζεις κάτω και απόλυτες τιμές κάνει τόσο παραπάνω ,τέλη τόσο, + τόσο μπλα μπλα η κάβλα πήγε περίπατο ρε...
    Χτύπα το ρε που κάθεσαι και το αναλύεις
    Το 400 ε είπαμε, χαχαχα

  6. #51
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε μπαγάσα αφού συγκρατείσαι με μηχανάκι με 4 καρμπς ,πιστεύεις ότι θα κάψει παραπάνω το ψεκαστό 400 από το 250 αλήθεια τώρα ?
    Εκτός αν βάζεις κάτω και απόλυτες τιμές κάνει τόσο παραπάνω ,τέλη τόσο, + τόσο μπλα μπλα η κάβλα πήγε περίπατο ρε...
    Χτύπα το ρε που κάθεσαι και το αναλύεις
    Το 400 ε είπαμε, χαχαχα
    Βρε μάστορά μου θέλω (τελικά) κάτι να κουνιέται πιο γρήγορα (και ασφαλέστερα) από το παπί όχι κάτι πιο αργό από το Hornet...
    Με λίγα λόγια αντικαταστάτη του παπιού, και όχι παροπλισμό του Hornet...Αν συγκρατηθώ λίγο ακόμα με το Hornet θα καίει 5/100κμ.Απλά το Hornet κουράζει και κουράζεται τζάμπα,δε θέλω τόσα άλογα να πηγαίνω στη δουλειά,αλλά ούτε και το παπί να πηγαίνει κάθε μέρα τελικές...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος


    Ξαναξεθάβω:....
    Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
    Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου...
    Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...
    Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
    Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...


    Πάρα πολλά km για να τα κάνεις με τετρακύλινδρο καθημερινά.5,5 εντος πόλης όντως ειναι απίστευτο με αυτο το μηχανάκι,πρέπει να πηγαίνεις με ρυθμούς παπιού και δεν αξίζει.

    Απλά πρέπει να λάβεις υποψιν σου και την αγορά του νέου 250.Θες 3,5-4 χρόνια για να κάνεις απόσβεση (με αγορα κανα 2χιλιαρο το 250).Αξίζει απλά δεν είναι άμεσο το όφελος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #53
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    3,12 lt/100 km.... 250cc ...Εντος...

  9. #54
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάρα πολλά km για να τα κάνεις με τετρακύλινδρο καθημερινά.5,5 εντος πόλης όντως ειναι απίστευτο με αυτο το μηχανάκι,πρέπει να πηγαίνεις με ρυθμούς παπιού και δεν αξίζει.

    Απλά πρέπει να λάβεις υποψιν σου και την αγορά του νέου 250.Θες 3,5-4 χρόνια για να κάνεις απόσβεση (με αγορα κανα 2χιλιαρο το 250).Αξίζει απλά δεν είναι άμεσο το όφελος.
    Καλημέρα.
    Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει.
    Λοιπόν σειρά μιας και επιχειρηματολογείς και γουστάρω.Έχεις καλώς ή κακώς ένα Χόρνετ με καρμπς που στην εποχή του ήταν μια χαρά μηχανάκι αλλά θυμήσου και πως ήταν τότε η Ελλάδα και η πάρτη σου εννοείται από φράγκα ,θυμήσου τιμή βενζίνης, αφορολόγητο ,ποιος ΕΝΦΙΑ ? και μπλα μπλα μπλα.
    Έχεις δυστυχώς φτάσει να υπολογίζεις και τα ml της βενζίνης όμως. Το σούπερ Χορνετάκι του τότε έχει πια όχι αξία ανεκτίμητη αλλά ...ας μη το γράψω.
    Κάθεσαι και διυλίζεις το ένα και το άλλο (καλά κάνεις) μαθηματικός είσαι μάλλον λέμε ε...Λοιπόν για πες πόσα χλμ θα κάνεις πια με το Χόρνετ αν και όταν πάρεις ένα 250-400 και μετά σκέψου (καλύτερα βέβαια να το σκεφτείς πριν) αν αξίζει να το κρατήσεις πληρώνοντας τέλη ασφάλειες κλπ...
    Τα γούστα από τη μία (ποιος είμαι τώρα εγώ να μιλάω !) ο ορθολογισμός από την άλλη ...
    Βάλτα κάτω συνολικά προτείνω.

  11. #56
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Έχοντας ενα οικονομικό 250 που θα σου καίει 4lt μικτά
    Στα 24km θα καψει 960 × 1.6 μεση τιμη = 1536 + 130( τελη-ασφαλεια) = 1666

    Το χορνετ θα εκαιγε με μεση τιμη 6 λιτρα 1440 x 1.6 = 2304 (+ 170τελη ασφαλεια)

    Οπότε στα τεσσερα χρονια εχουμε 1666×4 6664 + 3000( αγορα daytona 250) = 9664

    4 χρονια χρήσης μονο βενζίνη χορνετ 9216 (+ 680τελη-ασφάλεια)

    Συντήρηση δε βαζω γιατι θα ισχύει και για τα 2

    Αποψη μου ειναι μια η αλλη τα γιαπωνέζικα Ι4 μοτερ μπορουν να φθασουν 500k ανετα χωρις επισκευή.
    Απο την αλλη αν θελεις να προσθέσεις ακομη μια επιλογη να κάνεις βολτα ειναι το καλύτερο επιχείρημα

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει.
    Νομίζω ένα Ninja 250 θα σε καλύψει απόλυτα.2 λιτρα κάτω σε κατανάλωση και ικανοποιητικό γκάζι και ροπή για τη χρηση που κάνεις.Μεταχειρισμένα παίζουν στα 2000+-
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ένα Ninja 250 θα σε καλύψει απόλυτα.2 λιτρα κάτω σε κατανάλωση και ικανοποιητικό γκάζι και ροπή για τη χρηση που κάνεις.Μεταχειρισμένα παίζουν στα 2000+-


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό αν ήμουν 25 ετών....

    αν δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες για καινούριες αγορές.. ,

    πούλημα όλα και αγορά ενός καινούριου δικύλινδρου εως 500cc και τέλος._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 11:22
  2. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 23:51
  3. 600cc ή 250cc ?
    από zak_18 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2006, 11:53
  4. Διάφορα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 21:51
  5. Διάφορα Ανέκδοτα
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF