Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23

    βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής

    γεία σας, λόγο χρημάτων πρώτα από όλα αλλά γωνέων και ασφάλειας αφού είμαι 19 χρονών ξέρετε πως έχουν τα πράγματα κοιτάω να αγοράσω μια μηχανή μικρού κυβισμού χωρίς βλέψεις να ανέβω σε κατηγορία αυτή που μου έχει γυαλίσει είναι η kawasaki 250r και θέλω ότι πληροφορίες μπορείται να μου δώσετε για την οδήγηση μιας τέτοιας μηχανής, αν είναι οικονομική πχ αν χρειάζομαι ειδικό εξοπλισμό αν θα μπορώ να κάνω άνετα το ταξίδι καστοριά θεσσαλονίκη, να σημειώσω ότι μόνο μηχανάκι honda supra οδηγάω και είμαι άσχετος από μηχανες... θέλω τη γνώμη σας και τα φώτα σας

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    και κατά πόσο θα αγοράζατε μια τέτοια μηχανή μεταχειρισμένη και τι πρέπει να προσέχουμε στην αγορά της

  3. #3
    Κρουστο μελος Το avatar του/της Kleman
    Εγγραφή
    20/02/2012
    Μηνύματα
    105
    καλωσορισες στην παρεα.Γνωμη μου το 250 ninja ειναι πολυ καλη επιλογη.Τσεκαρε καποιο μεταχειρισμενο.
    Στριτακι με μοτερ που φοραγε το anhelo και εχει αποδειξη την αξιοπιστια του στο χρονο.
    Δικυλινδρο που σημαινει ταχυτητες 120 με ασφαλεια και ανεση....Μιλωντας για ταξιδακια που θες.
    Για μας είναι η ζωή!

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kleman Προβολή μηνύματος
    καλωσορισες στην παρεα.Γνωμη μου το 250 ninja ειναι πολυ καλη επιλογη.Τσεκαρε καποιο μεταχειρισμενο.
    Στριτακι με μοτερ που φοραγε το anhelo και εχει αποδειξη την αξιοπιστια του στο χρονο.
    Δικυλινδρο που σημαινει ταχυτητες 120 με ασφαλεια και ανεση....Μιλωντας για ταξιδακια που θες.
    +1.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.643
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    γεία σας, λόγο χρημάτων πρώτα από όλα αλλά γωνέων και ασφάλειας αφού είμαι 19 χρονών ξέρετε πως έχουν τα πράγματα κοιτάω να αγοράσω μια μηχανή μικρού κυβισμού χωρίς βλέψεις να ανέβω σε κατηγορία αυτή που μου έχει γυαλίσει είναι η kawasaki 250r και θέλω ότι πληροφορίες μπορείται να μου δώσετε για την οδήγηση μιας τέτοιας μηχανής, αν είναι οικονομική πχ αν χρειάζομαι ειδικό εξοπλισμό αν θα μπορώ να κάνω άνετα το ταξίδι καστοριά θεσσαλονίκη, να σημειώσω ότι μόνο μηχανάκι honda supra οδηγάω και είμαι άσχετος από μηχανες... θέλω τη γνώμη σας και τα φώτα σας
    Θα χρειαστείς τον εξοπλισμό που χρειάζονται όλοι όσοι καβαλάνε μηχανάκια.
    Ένα καλό κράνος, μπουφάν (κορντουρα), γάντια, μπότες ή μποτάκια και για ποιο μακρινές βολτούλες παντελόνι.
    Για τα υπόλοιπα, ο,τι είπαν οι κύριοι παραπάνω.

    Καλές αγορές

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    To ninja 250 είναι μια χαρά επιλογή.

    Για αγορά μεταχειρισμένου να προσέξεις ότι προσέχουμε γενικά στα μεταχειρισμένα: Γενική κατάσταση, σημάδια πτώσης, κατάσταση αναλώσιμων (αλυσίδα, λάστιχα, τακάκια), να το κάνεις μια βόλτα να δεις ότι δεν είναι στραβό και ότι δεν κάνει κάτι περίεργο και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να του ρίξει μια ΚΑΛΗ ματιά ένας μάστορας που εμπιστεύεσαι. Μετά την αγορά οπωσδήποτε μια αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού (και ανάλογα με την κατάσταση και φίλτρου αέρα και ψυκτικού υγρού και υγρών φρένων καθώς και ότι άλλου αναλώσιμου χρειάζεται---υπολόγιζέ τα στο κόστος)

    Με το μηχανάκι μπορείς να κινείσαι άνετα με 120, έχοντας και λίγο περιθώριο για παραπάνω. Για επαρχιακό δρόμο είσαι άρχοντας---πας μέχρι την άκρη του κόσμου. Στην εθνική θα σου λείψει λίγο το γκάζι, αλλά μια χαρά θα ταξιδέψεις αν έχεις λίγο υπομονή. Για την ηλικία σου, και σαν πρώτο μηχανάκι, είναι ότι πρέπει. Και μέσα στην πόλη θα σε βολέψει και τα ταξιδάκια σου κάνεις (όσο μακριά θέλεις) και δεν θα σου κοστίζει μια περιουσία (σε κόστος χρήσης και συντήρησης).

    Εξοπλισμό οπωσδήποτε: Κράνος (επώνυμο, που πληρεί τις προδιαγραφές ασφαλείας, full face), μπουφάν (μοτοσυκλετιστικό, cordura, με κατάλληλες προστασίες), γάντια (κατάλληλα για μοτοσυκλέτα), μπότες (τουριστικές μοτοσυκλετιστικές) και αν σκοπεύεις να ταξιδέψεις τότε και ένα παντελόνι cordura (με τις κατάλληλες προστασίες και αυτό). Υπολόγιζέ τα στο κόστος και αυτά γιατί κοστίζουν κάποια χρήματα...

    Από εκεί και πέρα, υπάρχει και ένα σωρό έχτρα ταξιδιωτικός εξοπλισμός (τανκ-μπαγκ, τέιλ-πακς, σαμάρια, αδιάβροχα, κ.ο.κ), αλλά αυτά θα τα βρεις σιγά σιγά...


  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστω μια τέτοια βοήθεια ήθελα, λογικα πρέπει να την τσεκάρει κάποιος γνώστης, έχω ένα φίλο μια χαρα !!! Και σαν οδήγηση είναι εύκολη ;; Και για καθημερινές δουλειές μέσα σε επαρχιακή πόλη θα βολεύει, και επίσης είδα κατανάλωση 4,7/100 λίγο πολλα δεν είναι ;;; Κοντεύει αμάξι ή είναι ιδέα μου ;

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    4,7/100 λίγο πολλα δεν είναι ;;; Κοντεύει αμάξι ή είναι ιδέα μου ;
    ιδεα σου ειναι.μια χαρα καταναλωση εχει φιλε.

    3/100 καιει το παπι μου (110 κ.εκ.) περιπου 8/100 καιει το αμαξι εντος πολης (1400 κ.εκ.)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Κρουστο μελος Το avatar του/της Kleman
    Εγγραφή
    20/02/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω μια τέτοια βοήθεια ήθελα, λογικα πρέπει να την τσεκάρει κάποιος γνώστης, έχω ένα φίλο μια χαρα !!! Και σαν οδήγηση είναι εύκολη ;; Και για καθημερινές δουλειές μέσα σε επαρχιακή πόλη θα βολεύει, και επίσης είδα κατανάλωση 4,7/100 λίγο πολλα δεν είναι ;;; Κοντεύει αμάξι ή είναι ιδέα μου ;
    Η Καταναλωση του ειναι σε λογικα επιπεδα.Εξαλου με χαλαρη οδηγηση μπορει να καιει και λιγοτερο.
    Συγκριση με το αμαξι μην κανεις.Με την τωρινη τεχνολογια θα φτασουν να καινε 3,5/100
    Για μας είναι η ζωή!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    α εντάξει τότε ωραία!!!! δηλαδή διαμαντάκι

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    α επίσης κάτι που με απασχολεί, είδα ότι η ευρωπαικη της έκδοση δεν έχει δείχτη βενζίνης ?? δεν είναι πρόβλημα αυτό ?? διορθώνεται ??? επίσης είδα και ένα παλικάρι να βάζει και δειχτη για το κιβώτιο ταχυτήτων και βλέπει ποια σχέση έχει που και αυτό σαν πρωτάρης το χρειάζομαι, μπαίνει κάτι τέτοιο εύκολα ?? πόσο κοστίζει??

    http://www.youtube.com/watch?v=gHt01MgLeTo αυτό εδώ λέω

  12. #12
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    ο δεικτης βενζινας ειναι ωραια φαση αλλα μπορεις πολυ ευκολα μεσα σε λιγο καιρο να υπολογισζεις ποσο καει η μηχανη σου και να μην μεινεις ποτε!εχει ενα λαμπακι παντως που αναβει οταν τελειωνει η βενζινα και σου δεινει καμια 50ρα κμ να βρεις βενζιναδικο.
    το αλλο με τις ταχυτητες ειναι gadget.δεν εχει καμια χρησημοτητα....
    αν δεις οτι δεν τραβαει κατεβαζεις ταχυτητα και τελος. εχεις να αγορασεις ενα καρο πραγματα(κρανος κτλ)κρατα τα λεφτα σου για κατι ουσιαστικο!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    δηλαδη δεικτης για βενζίνη δεν μπαiνει ??? αυτό για τις ταχύτητες σίγουρα θα το πάρω αν μπαίνει ευκολα πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο και πως εφαρμόζει, εντάξει κράνος 200 ευρώ kbc έχω οπότε γλυτώνω λίγο εξοπλισμό
    Τελευταία τροποποίηση από madddogg; 20/04/2012 στις 12:54.

  14. #14
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    α επίσης κάτι που με απασχολεί, είδα ότι η ευρωπαικη της έκδοση δεν έχει δείχτη βενζίνης ?? δεν είναι πρόβλημα αυτό ?? διορθώνεται ??? επίσης είδα και ένα παλικάρι να βάζει και δειχτη για το κιβώτιο ταχυτήτων και βλέπει ποια σχέση έχει που και αυτό σαν πρωτάρης το χρειάζομαι, μπαίνει κάτι τέτοιο εύκολα ?? πόσο κοστίζει??

    http://www.youtube.com/watch?v=gHt01MgLeTo αυτό εδώ λέω
    Δείκτης βενζίνης εκ' των υστέρων δεν μπαίνει. Αλλά μην τρελαίνεσαι, πολλά μηχανάκια δεν έχουν. Από την στιγμή που έχει λαμπάκι ρεζέρβας δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Αυτό που θα κάνεις είναι να μάθεις να χρησιμοποιείς τον μερικό χιλιομετρητή σαν δείκτη βενζίνης: Φουλάρεις, μηδενίζεις την ένδειξη και ξέρεις πόσα περίπου χιλιόμετρα βγάζεις με ένα ρεζερβουάρ. Κοιτώντας λοιπόν τα χιλιόμετρα (που έκανες από γεμάτος) ξέρεις αν είναι κοντά στο μισό, στα 2/3, στο 1/3 κ.ο.κ. Με λίγο συνήθεια μπορεί να είναι και πιο ακριβές από κάποιους μετρητές βενζίνης. Ακόμη και αν δεν το κάνεις αυτό, έχεις το λαμπάκι που σε προειδοποιεί όταν έχεις μείνει με λίγη βενζίνη.

    Ο δείκτης σχέσης (gear indicator) είναι από τα πιο άχρηστα αξεσουάρ. Μπορείς να βάλεις αν θέλεις αλλά... τζάμπα γκατζετίαση, χωρίς ουσιαστικό λόγο θα είναι. Εγώ ποτέ σχεδόν δεν ξέρω τι ταχύτητα έχω στο σασμάν και ποτέ δεν με χάλασε. Αν δω ότι οι στροφές έπεσαν και θέλω περισσότερη δύναμη, κατεβάζω. Αν δω ότι ανέβηκαν ανεβάζω. Το αν ανέβασα από 4η σε 5η ή από 3η σε 4η ποσώς με ενδιαφέρει.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Ε εγω επειδη μέχρι και στο Παπακι μου το έχει το έχω συνηθησει και δε μπορω μπαίνει εύκολα και πόσο περίπου κάνει ;; (3η φορα ρωτάω) και κάτι τελευταία, είμαι 1,85 και 90 κιλα θα μου είναι άνετη ;;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 16:44
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  3. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF