Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 105

Θέμα: Crypton X135 απλό και special

  1. #46
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    pios sas ipe oti oi anartiseis ine gia 45kg ke prodiagrafes indias mi vgazete pragmata apo to mialo sas

    ta elatiria brosta ine xediasmena gia ton meso anabati 75kg ke afto diapistonete efkola metrodas to poso ka8ete to brostino me anavati aftwn twn kilwn....
    fisika ke prosarmozete gia tin ekastote agora ke den exi prodiagrafes 40kg

    tora lipon de fteei i yamaha poy den doylevi to mixanaki me anavati trikabalo....

    tora ama 8elete na ftiaksete to brostino i bazete elatiria gia na petixete to sosto sag toy baroys sas i ama iste tsipides a) bazete teflon komati mesa oste na profortisete to elatirio gia na parete oso to dinaton perisotero borite apo to mama elatirio gia na to ferete sta metra sas kai b)pezete me ti sta8mi pros8etodas ladi....pragma poy 8a voi8isi tin anartisi na min termatizi toso efkola logo tis megaliteris sibiesis pros to telos tis diadromis tis i opia litoyrgi san deftero elatirio....fisika ke i sta8mi toy ladioy ine paragodas o opoios metabalete afto poy dini o kataskevastis ine i protinomeni sta8mi....i sta8mi ladioy ine parametros ri8misis toy brostinoy ke protinete apo oloys toys kataskevastes....

    to mixanaki ine poli kalo genika apo oso to ixa sta xeria moy ke to piso mall0n fenete ligo se sxesi me to ipolipo sinolo toy papioy poy ksefevgi apo ta ipolipa tis katigorias

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	261079

    Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  3. #48
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Για τις αναρτήσεις συμφωνούμε εν μέρη,αλλά για τα υπόλοιπα εδώ είσαι εντελώς λάθος.Αλλά σε δικαιολογώ γιατί όλες οι παιδικές ασθένειες που αναφέρεις έχουν λόγο που υπάρχουν κ προφανώς αν ρώταγες τον μηχανικό σου ή καθόσουν να το σκεφτείς λιγάκι δν θα χαλιόσουν τόσο.Δν θα κάτσω να στο αναλύσω γιατί βαριέμαι.Εσύ έχεις την εντύπωση ότι ανταγωνισμός των Τ135 και Innova Είναι τα κινέζικα της Dayang,Kawasaki ή Yamaha...

    Μπαίνεις σε μια κουβέντα, εκφράζεις τη διαφωνία σου με μερικά έστω από τα λεγόμενα και σαν επιχείρημα λες ότι βαριέσαι ν' αναλύσεις ???????????

    Από την άλλη αν δεν σου κάνει κόπο πες μου έτσι για την ιστορία ποιος ο λόγος απουσίας πλαϊνού σταντ??? πίσω δισκόφρενου??? μιας και όσο κι αν βασάνισα το μικρό μυαλό μου δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις.

    @ dimmie_72

    Το μπροστινό όσο κι αν το πίεσα ανταποκρίθηκε ικανοποιητικά, δεν με πούλησε ποτέ ( δεν είμαι ο Ρόσι αλλά μέσα στην πόλη οδηγάω γρήγορα και το παπί είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο) αντίθετα με χαλάει το τοπ παπί να μην έχει πίσω δισκόφρενο (το οποίο δουλεύει εξίσου ικανοποιητικά)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mouse112 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	261079

    Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!
    Mάλλον δεν κοιτάς το σωστό manual

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crypton load.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	111,6 KB 
ID:	261116

  5. #50
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mouse112 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	309 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	261079

    Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!
    Το μηχανάκι του οποίου έβαλες το μάνιουαλ έχει καρμπυρατέρ Μικούνι, οπότε όπως λέει και ο από πάνω πιθανότατα έχεις βάλει λάθος μάνιουαλ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μπαίνεις σε μια κουβέντα, εκφράζεις τη διαφωνία σου με μερικά έστω από τα λεγόμενα και σαν επιχείρημα λες ότι βαριέσαι ν' αναλύσεις ???????????
    Από την άλλη αν δεν σου κάνει κόπο πες μου έτσι για την ιστορία ποιος ο λόγος απουσίας πλαϊνού σταντ??? πίσω δισκόφρενου??? μιας και όσο κι αν βασάνισα το μικρό μυαλό μου δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις.
    Άντε γιατί είσαι εσύ...

    1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
    ...ΚΟΣΤΟΣ!!!

    2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...

    Κατάλαβες γιατί πρέπει να σκέφτεσαι παραπάνω?Απλή λογική είναι...Πολλά μπλιμπλίκια,μεγάλο κόστος και συνάμα μηδαμινό κέρδος όσον αναφορά την ευχαρίστηση του αγοραστικού σου κοινού.Για να ευχαριστήσουν με λίγα λόγια έναν ή δυο Vaskes που θέλουν πίσω δισκόφρενο,πλάγιο σταντ στον βασικό εξοπλισμό και σουπερ-ντούπερ αναρτήσεις θα ρισκάρουν να φέρουν το προιόν τους στα 3 χιλιάρικα.Και τότε ούτε καν ο Vaska που τα ζήτησε όλα αυτά δν θα το πάρει γιατί "Είναι πολύ ακριβό" ή όπως είπες είναι:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    1000 ευρώ πάνω από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό


    Το πρόβλημα είναι πως το 135 είναι Το καλύτερο παπί που έχει εισαχθεί στην Ελλάδα μέχρι σήμερα,όσα μειονεκτήματα και να έχει σε σχέση με το τέλειο.Αλλά θα το θυμηθούμε και αυτό όταν θα το καταργήσουν όπως είχε γίνει και με το Ζ125 που μεταχειρισμένο σήμερα πουλιέται 1,5 χιλιάρικο.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    Όχι .Γι'αυτό το μηχανάκι είναι απλά ειναι χωρίς injection(Ινδονησίας) . Κατέβασα και το ελληνικό manual και είδα ότι δείχνει τα γενικά πράγματα. Σε αυτό που έχω εγώ κάνει το μηχανάκι βίδες , σχεδιαγράματα ηλεκτρικά κτλ. (service manual). Το θέλετε να σας το δώσω?
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  8. #53
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Άντε γιατί είσαι εσύ...

    1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
    ...ΚΟΣΤΟΣ!!!
    Πλάγιο σταντ έχουν επίσης και όλα τα μπουρδελοσκούτερ, εκεί δεν ισχύει η κοινοτική οδηγία??? Στο τέλος τέλος ένας διακόπτης που να κόβει την ανάφλεξη πόσο δύσκολο είναι. Και στο λέω γιατί σχεδόν όλοι βάζουν άφτερ χωρίς τον διακόπτη βεβαίως, οπότε ο κίνδυνος είναι υπαρκτός και μεγαλύτερος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος

    2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...
    Το καλό δισκόφρενο δουλεύει πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε ταμπούρο, είναι πιο εύκολο στη συντήρησή του και σαφώς δίνει ανωτερότητα στο ήδη τοπ μηχανάκι. Τώρα ότι όταν τρίζει το δισκόφρενο για να λύσεις το πρόβλημα το αντικαθιστάς με ταμπούρο, να σου πω πρώτη φορά το ακούω. Αν παρατήρησες πιο πάνω γράφω ότι τα φρένα του είναι ικανοποιητικότατα. Τώρα χαζούς δεν θα τους πω αλλά τσίπηδες που στο όνομα του κέρδους κάνουν τα πάντα (χρόνια τώρα) θα του πω. Στην τελική ας ανέβαζαν την τιμή 100 ευρώ.
    Πάντως καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα από άλλο δρόμο. Στόχος τους είναι η μειωμένη τιμή παραγωγής με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος.

    Μετά από περίπου 5 χρόνια συμβίωσης μαζί του το θεωρώ καλή αγορά αλλά υπερκοστολογημένο. Στα πρώτα που είχα έρθει στην Πάτρα (φαντάζομαι και στην υπόλοιπη Ελλάδα) έσπαζε η πλαστική βάση στήριξης της σέλας που δυστυχώς δεν είναι ξεχωριστή αλλά αποτελεί τμήμα του κουστουμιού του παπιού. Αλλάχτηκαν βέβαια στην εγγύηση σε όσους ξέρω και η μαμά είπε ότι ήταν κακή παρτίδα πλαστικών. Σε όσους όμως είχε λήξη η εγγύηση, η μαμά δεν τους κάλυψε και πλήρωσαν την κακή παρτίδα πλαστικών από την τσέπη τους. αλλά εδώ θα μου πεις σκορπίζουν τα εντόσθιά τους μηχανάκια των 20 χιλιάδων και η μαμά κάνει την πάπια ή λέει ότι έγινε κακή χρήση, στα παπιά θα κολλήσουμε??

    Γενικότερα θα έλεγα δεν πρέπει απαραιτήτως να καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γενικότερα θα έλεγα δεν πρέπει απαραιτήτως να καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν.
    Γι'αυτό δεν ήθελα να σε φωτίσω.Γιατί αντί να κάτσεις να ακούσεις έχεις πάντα την απάντηση έτοιμη.Εσύ τα ξέρεις όλα,άλλωστε.
    Η Yamaha είναι επιχείρηση.Είσαι τόσο αφελής που πιστεύεις πως δν θα κυνηγήσει το μέγιστο κέρδος επειδή ο Vaskas είναι τσίπης και το μηχανάκι το θέλει και υπερτούμπανο και τζάμπα???
    Με λίγα λόγια εσύ πιστεύεις πως σε πιάσαν κότσο!Όταν πήρες το GS και έσκασες 15 χιλιάρικα δν σε πιάσαν οι Γερμανοί κότσο δηλαδή?Ή μήπως όταν θα έρθω στο μαγαζί σου,εσύ θα μου κάνεις Format στο PC μου με 10Ε???Γιατί και οι υπηρεσίες που προσφέρουμε όλοι μας υπερκοστολογημένες είναι.

    Δν καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα,λοιπόν.Εσύ λες πως το 135 είναι ακριβό και δν σε καλύπτει και εγώ λέω πως όποιον δν το καλύπτει μπορεί να σκάσει τα όσα άλλα θέλει για αναρτήσεις και μαλακίες μόνος του και να το αφήσει ήσυχο έτσι όπως είναι γιατί δν έχουν όλοι 3000Ε να διαθέσουν για την υπερπάπια σου.Το γιατί κάνει ήδη 2500+ ένα Crypton και 15000+ ένα GS1200 είναι κουβέντα πολιτικό-οικονομική και δν συμμαζεύεται οπότε ας μην το πιάσουμε πάλι.

  10. #55
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτό δεν ήθελα να σε φωτίσω.Γιατί αντί να κάτσεις να ακούσεις έχεις πάντα την απάντηση έτοιμη.Εσύ τα ξέρεις όλα,άλλωστε.
    Η Yamaha είναι επιχείρηση.Είσαι τόσο αφελής που πιστεύεις πως δν θα κυνηγήσει το μέγιστο κέρδος επειδή ο Vaskas είναι τσίπης και το μηχανάκι το θέλει και υπερτούμπανο και τζάμπα???
    Με λίγα λόγια εσύ πιστεύεις πως σε πιάσαν κότσο!Όταν πήρες το GS και έσκασες 15 χιλιάρικα δν σε πιάσαν οι Γερμανοί κότσο δηλαδή?Ή μήπως όταν θα έρθω στο μαγαζί σου,εσύ θα μου κάνεις Format στο PC μου με 10Ε???Γιατί και οι υπηρεσίες που προσφέρουμε όλοι μας υπερκοστολογημένες είναι.

    Δν καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα,λοιπόν.Εσύ λες πως το 135 είναι ακριβό και δν σε καλύπτει και εγώ λέω πως όποιον δν το καλύπτει μπορεί να σκάσει τα όσα άλλα θέλει για αναρτήσεις και μαλακίες μόνος του και να το αφήσει ήσυχο έτσι όπως είναι γιατί δν έχουν όλοι 3000Ε να διαθέσουν για την υπερπάπια σου.Το γιατί κάνει ήδη 2500+ ένα Crypton και 15000+ ένα GS1200 είναι κουβέντα πολιτικό-οικονομική και δν συμμαζεύεται οπότε ας μην το πιάσουμε πάλι.

    Μένω σε αυτά, σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τη βοήθεια που μου έδωσες να ξεκαθαρίσω τα υπαρξιακά μου. Έχεις το λόγο μου σε επόμενη κουβέντα μας δεν θα μιλάω, μόνο θ' ακούω.

    Καληνύχτα από μένα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Άντε γιατί είσαι εσύ...

    1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
    ...ΚΟΣΤΟΣ!!!

    2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...

    Κατάλαβες γιατί πρέπει να σκέφτεσαι παραπάνω?Απλή λογική είναι...Πολλά μπλιμπλίκια,μεγάλο κόστος και συνάμα μηδαμινό κέρδος όσον αναφορά την ευχαρίστηση του αγοραστικού σου κοινού.Για να ευχαριστήσουν με λίγα λόγια έναν ή δυο Vaskes που θέλουν πίσω δισκόφρενο,πλάγιο σταντ στον βασικό εξοπλισμό και σουπερ-ντούπερ αναρτήσεις θα ρισκάρουν να φέρουν το προιόν τους στα 3 χιλιάρικα.Και τότε ούτε καν ο Vaska που τα ζήτησε όλα αυτά δν θα το πάρει γιατί "Είναι πολύ ακριβό" ή όπως είπες είναι:




    Το πρόβλημα είναι πως το 135 είναι Το καλύτερο παπί που έχει εισαχθεί στην Ελλάδα μέχρι σήμερα,όσα μειονεκτήματα και να έχει σε σχέση με το τέλειο.Αλλά θα το θυμηθούμε και αυτό όταν θα το καταργήσουν όπως είχε γίνει και με το Ζ125 που μεταχειρισμένο σήμερα πουλιέται 1,5 χιλιάρικο.
    Φίλε μου, η YAMAHA σε ακυρώνει από μόνη της σε όλες αυτές τις εμβριθείς αναλύσεις σου όταν πουλάει το YBR 125 (μη πω και το 250) με όλα τα μπλιμπλίκια πλην ταμπούρου και προφανώς σημαντικά μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, στην ίδια τιμή και ίσως φθηνότερα
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 12/06/2012 στις 09:16.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου, η YAMAHA σε ακυρώνει από μόνη της σε όλες αυτές τις εμβριθείς αναλύσεις σου όταν πουλάει το YBR 125 (μη πω και το 250) με όλα τα μπλιμπλίκια πλην ταμπούρου και προφανώς σημαντικά μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, στην ίδια τιμή και ίσως φθηνότερα
    Δηλαδή με ακυρώνει το γεγονός ότι η Yamaha πουλάει ένα από τα δυο μηχανάκια της 100% made in China κατά 150Ε φθηνότερα από το Τ135...
    Που είναι το μεγαλύτερο κόστος παραγωγής?Μήπως στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στο YBR ή μήπως στην τεχνολογία που κουβαλάει και την εξέλιξη που είχε πριν πάει στην γραμμή παραγωγής?

    Όχι πως το YBR δεν είναι τίμιο μηχανάκι (γιατί για τα λεφτά του τρομερό αλλά δν είναι και τπτ ιδιαίτερο σαν μοτοσυκλέτα) ,αλλά έχει συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και συγκεκριμένο λόγο που βγήκε.
    Μάλλον έπρεπε να το δίνει 3 χιλιάρικα να έχει απόλυτο δίκιο και ο Vaska ότι είναι υπερκοστολογημένα.
    Δηλαδή για σένα το ανύπαρκτο YBR125 (γιατί το 250 είναι πάρα πολύ καλό) είναι καλύτερο από το Τ135 ποιοτικά...Ή μήπως θα μου πεις τώρα:"Το YBR είναι μοτοσυκλέτα ρε συ και το Τ135 ένα παπί"...
    ...Μόνο στην εμφάνιση έρχονται με αυτήν την σειρά.

    @Vaska:Καλημέρα!!!

  13. #58
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    @Vaska:Καλημέρα!!!


    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή με ακυρώνει το γεγονός ότι η Yamaha πουλάει ένα από τα δυο μηχανάκια της 100% made in China κατά 150Ε φθηνότερα από το Τ135...
    το οποίο κατασκευάζεται στην ακόμα φθηνότερη, Μαλαισία

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Που είναι το μεγαλύτερο κόστος παραγωγής?Μήπως στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στο YBR ή μήπως στην τεχνολογία που κουβαλάει και την εξέλιξη που είχε πριν πάει στην γραμμή παραγωγής?
    Μα όλα επάνω του είναι βαρύτερα, μεγαλύτερα, ανθεκτικότερα.... Είναι σα να συγκρίνεις το βολάν, τα αμορτισέρ, το σασμάν ενός μεγάλου SUV με ένός απλού επιβατικού.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mead5600 Προβολή μηνύματος
    Όχι πως το YBR δεν είναι τίμιο μηχανάκι (γιατί για τα λεφτά του τρομερό αλλά δν είναι και τπτ ιδιαίτερο σαν μοτοσυκλέτα) ,αλλά έχει συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και συγκεκριμένο λόγο που βγήκε.
    Τώρα μιλάς σωστά... Η τιμολόγηση λοιπόν δεν είναι θέμα κόστους παραγωγής στη συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά γενικότερο θέμα πολιτικής marketing της εταιρείας εν συνόλω. Για παράδειγμα μία αλυσίδα supermarket μπορεί να πουλάει ένα προϊόν κάτω του κόστους αν αυτό το προϊόν αποτελεί "κράχτη" (π.χ. γάλα ΝΟΥΝΟΥ) προκειμένου να προσελκύσει τον πελάτη στην αγκαλιά της αλυσίδας ο οποίος ερχόμενος θα αγοράσει και το αποκλειστικής διάθεσης καταπληκτικό ντόπιο τυρί φέτα Ελασσόνας το οποίο υπερκοστολογείται και δημιουργεί "prestige" για την αλυσίδα.

    Το YBR όπως λες είναι ένα τίμιο μηχανάκι που θα το πάρει ο τίμιος βιοπαλαιστής, όπου δει, για να πάει στο εργοστάσιο, στο γιαπί, στη λαϊκή άντε για κάνα μπάνιο. Το πλέον extreme aftermarket παραφερνάλιο που θα δει επάνω του είναι κανένα top case από το αντίστοιχο Dia της Άπω Ανατολής.

    Το CRYPTON Χ όμως εστιάζει την συντριπτική πελατεία του στον ανήσυχο πιτσιρικά που θέλει να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας pull mur και έχει αγοράσει το τελικό της εξάτμισης πριν το μηχανάκι, κάτι σαν τους κατόχους saxoralla που για να βρεις κάποιο normal θα πρέπει να ψάξεις στο μουσείο της εταιρείας. Δες μόνο τι γίνεται στην aftermarket αγορά CRYPTON.
    Eκεί πατάει και η κ. YAMAHA και σου φουσκώνει την τιμή έχοντας συνηδητοποιήσει βασικά σε ποιά κατηγορία αγοραστών απευθύνεται.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Μα όλα επάνω του είναι βαρύτερα, μεγαλύτερα, ανθεκτικότερα.... Είναι σα να συγκρίνεις το βολάν, τα αμορτισέρ, το σασμάν ενός μεγάλου SUV με ένός απλού επιβατικού.
    Το ότι είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος δν σημαίνει ότι είναι και ακριβότερο να φτιαχτεί.Και το Τ135 έχει πολύ "περισσότερη" τεχνολογία η οποία και κοστίζει για να εξεληχθεί από ότι το YBR.Το YBR βασίζεται στην πεπατημένη για αξιοπιστία και χαμηλότερο κόστος παραγωγής σε αντίθεση με το Τ135 που έπρεπε να εξεληχθεί από το μηδέν σχεδόν.Και μόνο το μοτέρ να δεις καταλαβαίνεις διαφορά στην τεχνολογία μεταξύ τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Τώρα μιλάς σωστά... Η τιμολόγηση λοιπόν δεν είναι θέμα κόστους παραγωγής στη συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά γενικότερο θέμα πολιτικής marketing της εταιρείας εν συνόλω. Για παράδειγμα μία αλυσίδα supermarket μπορεί να πουλάει ένα προϊόν κάτω του κόστους αν αυτό το προϊόν αποτελεί "κράχτη" (π.χ. γάλα ΝΟΥΝΟΥ) προκειμένου να προσελκύσει τον πελάτη στην αγκαλιά της αλυσίδας ο οποίος ερχόμενος θα αγοράσει και το αποκλειστικής διάθεσης καταπληκτικό ντόπιο τυρί φέτα Ελασσόνας το οποίο υπερκοστολογείται και δημιουργεί "prestige" για την αλυσίδα.

    Το YBR όπως λες είναι ένα τίμιο μηχανάκι που θα το πάρει ο τίμιος βιοπαλαιστής, όπου δει, για να πάει στο εργοστάσιο, στο γιαπί, στη λαϊκή άντε για κάνα μπάνιο. Το πλέον extreme aftermarket παραφερνάλιο που θα δει επάνω του είναι κανένα top case από το αντίστοιχο Dia της Άπω Ανατολής.

    Το CRYPTON Χ όμως εστιάζει την συντριπτική πελατεία του στον ανήσυχο πιτσιρικά που θέλει να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας pull mur και έχει αγοράσει το τελικό της εξάτμισης πριν το μηχανάκι, κάτι σαν τους κατόχους saxoralla που για να βρεις κάποιο normal θα πρέπει να ψάξεις στο μουσείο της εταιρείας. Δες μόνο τι γίνεται στην aftermarket αγορά CRYPTON.
    Σε αυτά με βρίσκεις σύμφωνο.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crypton X135
    από CORN στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 507
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2018, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF