Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Ninja 250 vs cbr 250 ποια απο τις δυο και γτ ;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23

    Ninja 250 vs cbr 250 ποια απο τις δυο και γτ ;;

    Είχα στο νου μόνο τη Kawasaki και τώρα είδα και τη καινούρια cbr με τη πολυ χαμηλή κατανάλωση, ποια απο τις δυο είναι καλύτερη κατα τη γνώμη σας ;; Έχω δει απο κοντα τη ninja και μου αρέσει που θυμίζει μεγάλη μηχανη είναι και η cbr έτσι ;; Σε επιτάχυνση και τελική είναι ίδιες γτ είδα 7-8 άλογα λιγότερα η χοντα... Ποια απο τις δυο και γιατι λοιπόν. ;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Με απλα λογια φιλε επειδη εγραψα κατεβατο 2 φορες αλλα το εσβησα επειδη δεν μου αρεσε συντακτικα αν την μηχανη την θελεις για την πολη παρε το honda ειναι πιο ροπατο επειδη ειναι μονοκυλινδρο και τραβαει απο χαμηλα αν την θελεις για ταξιδη παρε το kawasaki ειναι πιο δυνατο αλλα μονο ψηλα και μπορεις να ταξιδεβης με 120 χωρις προβλημα!δεςΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11_cbr250_ninja250.jpg 
Προβολές:	828 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	255758 την δυμανομετρηση και θα καταλαβης!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Γιατι όχι η Honda για ταξίδια εφόσον και αυτη πατάει τα 160 άνετα και εφόσον έχει πολυ μικρη κατανάλωση ;;;

  4. #4
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    και αυτη πατάει τα 160 άνετα

    Τι κάνει λέει ;
    Give me fuel, Give me fire

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    140 φιλε μου παταει και αυτα με το ζορι το kawa παταει κοντα στα 160!Το honda ειναι μονοκυλινδρο και δεν του κανει καλο να δουλευει ψηλα για ωρα σε αντιθεση με το δυκυλινδρο kawasaki που δουλευει πιο χαλαρα ψηλα ειναι καθαρα θεμα κυνητιρα!δες για που το θελεις περισοτερο και αποφασισε αν την χρησιμοπιοισης περισοτερο πολη το cbr ειναι μονοδρομος θα με θυμηθης σε αυτο!και κατι ακομη και το cbr παει ταξιδη αχι ομως πανο απο 100 για πολυ ωρα!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Σε πόλη ακριβώς δεν είμαι, είμαι σε κωμόπολη όμως κάνω καθημερινά δουλειές με μηχανάκι και τα απογεύματα κάνω βολτιτσες στα χωρια... Ταξίδι το πολυ κάνω μια φορα το μήνα εδεσσα- Καστοριά (1:30 ώρα δρόμος )

    140 τελική η χοντα; ;; Εγω στο YouTube όσους βλέπω 160-170 γράφει 1ον και 2ον γτ δεν κάνει να είσαι ώρα με 120 δλδ ;;;
    Ρωτάω επειδη είμαι άσχετος, παθενει κάτι το μηχανάκι ;; Δλδ δεν είναι αξιόπιστο ;;
    Τελευταία τροποποίηση από madddogg; 29/04/2012 στις 01:08.

  7. #7
    Ντάξει είπαμε μονοκύλινδρο είναι αλλά όχι κατοστάρι παπί. Εδώ με ybr250 και έβγαινα στην εθνική σταθερά 120. Και είχα λίγη περίσσεια δύναμη ακόμα. Το θέμα είναι ότι με το kawasaki θα έχεις πολύ δύναμη διαθέσιμη αν ρολάρεις με 130 πχ και δεν θα κρεμάει όπως το honda. Κάτι που σου δίνει ασφάλεια για γρήγορες προσπεράσεις στην εθνική.

    Το χόντα μπορεί να καίει λιγότερο (ψεκασμός vs καρμπυρατέρ) αλλά έχει και 5 λίτρα μικρότερο ρεζερβουάρ.

    Διάβασε κανένα συγκριτικό να πάρεις απόψεις:

    http://www.cycleworld.com/2011/03/04...mparison-test/

    http://www.motorcycle-usa.com/9/9134...inja-250R.aspx

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Δεν πειράζει το μικρότερο ρεζερβουάρ και καμία σχέση δεν έχει απο τη στιγμη που έχει 300km + αυτονομία το θέμα είναι η μεγαλύτερη οικονομία που σου παρέχει... ταξίδι αν πάω που δε νομιζω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Ντάξει είπαμε μονοκύλινδρο είναι αλλά όχι κατοστάρι παπί. Εδώ με ybr250 και έβγαινα στην εθνική σταθερά 120. Και είχα λίγη περίσσεια δύναμη ακόμα. Το θέμα είναι ότι με το kawasaki θα έχεις πολύ δύναμη διαθέσιμη αν ρολάρεις με 130 πχ και δεν θα κρεμάει όπως το honda. Κάτι που σου δίνει ασφάλεια για γρήγορες προσπεράσεις στην εθνική.

    Το χόντα μπορεί να καίει λιγότερο (ψεκασμός vs καρμπυρατέρ) αλλά έχει και 5 λίτρα μικρότερο ρεζερβουάρ.

    Διάβασε κανένα συγκριτικό να πάρεις απόψεις:

    http://www.cycleworld.com/2011/03/04...mparison-test/

    http://www.motorcycle-usa.com/9/9134...inja-250R.aspx
    και τα δυο ψεκαστα ειναι!

    το honda Θα καιει λιγοτερο εντος πολης γιατι εχει πιο χαμηλα τη ροπη. Εκτος πολης ομως με ταχυτητες 120-130 θα καιει περισσοτερο , ασε που δε θα εχει δυναμη.

    Επειδη ακριβως ο φιλος μενει σε κωμοπολη και θα κανει επαρχιακες διαδρομες με πρακτικα μηδεν κινηση νομιζω οτι του ταιριαζει καλυτερα το ninja 250, και στην τελικη λογω χρησης θα καιει το ιδιο λιγο.

    Εγω θα προτιμουσα το honda μονο αν κινουμουν αποκλειστικα σε κινηση.

    Τελος, το Honda εχει και το πλεονεκτημα του abs , ενω το kawa το πλεονεκτημα οτι το βρισκεις μεταχειρισμενο με 2500€

    Αυτα απο μενα , καλες αποφασεις
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Σε πόλη είδα κατανάλωση Honda 3,7 ενω ninja 5... Μεγάλη διαφορα... Η Honda μόνο τόσο έχει τελική 140 ;;; Εμένα ανεξάρτητα απο την χρήση μου φαίνεται πολυ πιο οικονομική η Honda

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    φιλε το honda στο κοντερ θα γραψει 160 με το ζορι δηλαδη καπου 150 πραγματικα . Μετα τα 130-140 το μηχανακι ανεβαζει με ρυθμους κοτας και εξαρτάται απο το ποσο κοντος και ελαφρυς εισαι.

    http://www.youtube.com/watch?v=7yE2Qu6YoAk

    το ninja 250 γραφει 160 πολυ πιο ευκολα απο το cbr και μπορει να δεις 170-180. Επισης εχουν μεγαλη διαφορα στο γκαζι, περιπου 1,5-2 δευτερολεπτα πιο γρηγορο το ninja στο 0-100

    http://www.youtube.com/watch?v=UXcy4...eature=related


    Το τι γραφουν τα περιοδικα για καταναλωσεις δεν ειανι παντα σωστο. Ειναι και πριμοδοτουμενα πολλες φορες.. Μπες στα αντιστοιχα υποφορουμ και ρωτα για να δεις τι λενε οι κανονικοι ιδιοκτητες και οχι οι δημοσιογραφοι. Αναμενομενα το ninja θα καιει 0,5 παραπανω στην πολη απο το cbr και 0.5 λιγοτερο εκτος πολης απο το cbr
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #12
    Δίκιο έχεις. Σε διάφορα σάιτ το είδα με καρμπυρατέρ, πχ http://www.bikez.com/motorcycles/kaw..._250r_2011.php αλλά μάλλον ευρώπη έρχεται ψεκαστο. Για καταναλώσεις απλά είπα τι γράφουν σε μικτή χρήση τα τεστ, δεν τις μάντεψα. Ίσως αφορούν το καρμπυρατέρ όμως γιαυτό έχουν μεγάλες διαφορές.

    Αλλά και πάλι επειδή τους δρόμους που λέει τους ξέρω και δεν παίζει να έχει 120-130 συνέχεια, η μεγαλύτερη ροπή του χόντα από χαμηλά βοηθάει και στις εξόδους και στις ρεπρίζ χωρίς να χρειάζεται να το στροφάρει.

    madddogg από Έδεσσα ή Καστοριά είσαι;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Απο Αριδαια είμαι

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    23
    Και γτ δεν κάνει να είμαι ώρα με το Honda πάνω απο 100 ;;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από madddogg Προβολή μηνύματος
    Και γτ δεν κάνει να είμαι ώρα με το Honda πάνω απο 100 ;;
    Γιατι κανενα μονοκυλινδρο δεν του αρεσει να ειναι τερμα γκαζι πολυ ωρα επειδη μηχανικος δεν ειμαι αυτο το λεω απο συζυτησης και πειρα με μονοκυλινδρο αεροψυκτο αν τωρα το cbr με την υδροψυξη δεν την ακουει τι να σου πω δεν ξερω αν ξερει καποιος ας απαντηση!εμενα το δικο μου ενα παλιο xl250r εχω οταν το παω τερμα αρκετη ωρα ανεβαζει θερμοκρασια και αρχιζει τα μπερδεματα ενω οταν το παω χαλαρα δεν κανει κιχ ποτε του!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ninja 250 VS vtr 250 VS cbf 250
    από Pappios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 02:18
  2. Ποια απο τις δυο ;
    από Road67 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 13:42
  3. kle 250 vs ax1 250
    από 8rilos07 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2008, 10:47
  4. Ποια Akrapa απο τις 2 και γιατί;
    από Ζ109 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 21:32
  5. Beverly 250 vs CBF 250
    από DrLo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF