Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Διάρκεια ζωής κινητήρα μοτοσυκλέτας

  1. #46
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Kawasaki 636R 05, (του αδερφου μου) 75000 χλμ απροβλημάτιστα!
    Suzuki gsr 600 07 (δικο μου) 67000 χλμ απροβλημάτιστα!
    Africa Twin (δικο μου) 102000 χλμ απροβληματιστα (συμφωνα και με τον προηγουμενο ιδιοκτήτη)

    ΑΛΛΑ

    Αμα πω για το BMW ή το Nexus 500 που είχα, τα 50000 χλμ ειναι όριο ζωής...

    Οπότε ενια ανάλογα το μοτέρ.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  2. #47
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    να πω για τα toyota...corolla του 99' η στρογγυλοφαναρη,με 250.000 χλμ ζορισμενη,ο πατερας μου δεν το προσεχει,καποτε δουλευε σε εργοταξιο και κοπαναγε απο κατω,ετσι τρυπησε και τον καταλυτη,πιτσιρικας εγω το ανοιγα αρκετα,εκτος απο κατι φουσκες στο μεσα μερος των τροχων,δεν θυμαμαι να εχει βγαλει προβλημα...και περυσι που ανοιξαμε το καπακι του κινητηρα(σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω γιατι,αλλα ηταν σε σερβις,οχι βλαβη),ολα μεσα ηταν πεντακαθαρα.το ιδιο ειπε και ο μηχανικος-φιλος που το ειδε.βγαζει αλλα τοσα το μοτερ...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #48
    superbike με 35.000χλμ και πάνω απλά δεν πωλείται....κι όμως αν το συντηρείς σωστά και δεν το στροφάρεις κρύο έχει προσδόκιμο ζωής πάνω από 150.000χλμ...για ιαπωνικό μιλάω από αυτά έχω εμπειρία...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται από τον οδηγό και τα σέρβις που του κάνει....

    Μιλάμε για Ιταλικο σκούτερ 125 τετραχρονο με 93.000χιλαγορασμένο Σεπτέμβριο του 2003 και είναι μέχρι σήμερα στην κατοχή μου χωρίς να καίει σταγόνα λάδι και μοναδική επέμβαση στον κινητήρα λυσιμο κεφαλής λόγω χαμηλής συμπίεσης και δυσκολία εκκίνησης το πρωί (και μόνο μόλις έπαιρνε όλη μερα σκυλί μαύρο :P ) λόγω ραγισμένων βαλβίδων εξαγωγής.Αλλάχθηκαν και όλα είναι κομπλέ όπως ήταν καινούριο.
    Ακριβως!Ρε συ το ιδιο εχουμε?Hexagon 125 του 2000 με περιπου 55.000 χιλιομετρα ειναι σαν καινουριο!Εκτος της φθορας αναλλωσιμων φυσικα και οπτικων θεματων!Φιλος με X8 2008 μεου τηλεφωνεις πολυ συχνα και παω και τον μαζευω!Αλλα ειναι μαο μαο στην χρηση!!!

  5. #50
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anubis Προβολή μηνύματος
    Ακριβως!Ρε συ το ιδιο εχουμε?Hexagon 125 του 2000 με περιπου 55.000 χιλιομετρα ειναι σαν καινουριο!Εκτος της φθορας αναλλωσιμων φυσικα και οπτικων θεματων!Φιλος με X8 2008 μεου τηλεφωνεις πολυ συχνα και παω και τον μαζευω!Αλλα ειναι μαο μαο στην χρηση!!!
    To Runner 125vx έχω και ξέχασα να αναφέρω ότι η κεφαλή λύθηκε στις 92.000χιλ για τις βαλβίδες που ανέφερα.Μέχρι τότε όλα κομπλέ!

    (εκτός ανορθωτή,2 μπαταρίες σε 9 χρόνια και πολλαπλασιαστή που θεωρούνται αναλώσιμα.)
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #51
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Gsxr 1000 K6...78500 χλμ!!
    Ακομα να αλλαξω δισκους...(Μονο λαστιχα κλπ κλπ)
    Με καλη συντηρηση ολα κρατουνται!!
    120000 χλμ για πλακα!Αν αναλογιστειτε κ το ευρος στροφων μηπως θα πρεπε να θεωρουμε
    τους κινητηρες αυτοκινητων χειροτερους??
    Ride(s) the wind of change...

  7. #52
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Εχω φτασει τις 111.000χλμ. απροβληματιστα σε suzuki gsf 600! Πιστευω πως με την σωστη συντηρηση δεν υπαρχουν προβληματα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #53
    Το ΑFRICA μου εχει 128000χλμ (πρωτο χερι εγω)εκτος απο μια επισκευη στο καρμπυρατερ και αλλαγη αντλιας, δεν εχει ζητησει τιποτα....Βεβαια τα service ευλαβικα το πρωι ζεσταμα οχι ''σπασιμο''
    Φτου μη το ματιασω και σκορπισει.....

  9. #54
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Θεωρητικως μιλωντας παντα,οι κινητηρες των μοτο εναντι των αυτοκινητων εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης λογω αυξημενου οριου στροφων,μεχρι που η HONDA αρχισε να φτιαχνει τετρακυλινδρα!.Επι της πραξης δε,εχω δει κατι σουπες απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες.......αλλο πραγμα.....και μην ακουσω τιποτα για CBR.Απλα οπως ειπε και ενας φιλος μου "...δεν καιει ρε μ@λ@κ@ λαδι το μηχανακι....το χρησιμοποιει...."
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #55
    Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
    Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #56
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
    Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).
    Τωρα μη μου πεις οτι σε αυτα τα χλμ. δεν καιει λαδι το tdm!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #57
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
    Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).
    Παίζει να είναι ο μοναδικός στον κόσμο με τόσα χλμ στο συγκεκριμένο τριμπ@υρδελ@.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #58
    Νέο μέλος Το avatar του/της Anetheron
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    22
    Aprilia Strada με 50.000χλμ και συνεχιζουμε...

  14. #59
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Give me fuel, Give me fire

  15. #60
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μια μηχανή (ή και αυτοκίνητο) με σοβαρή συντήρηση, χωρίς να δουλευει συνέχεια στο όριο (αλλά που και που να τα χώνει...),παρκαρισμένο σε κλειστό γκαράζ, πλύσιμο(ΝΑΙ πλύσιμο...), και πολλά μακρυνά ταξίδια σε λίγα χρόνια είναι δυνατό να βγάλει πολύ περισσότερα χλμ από ότι ένα ίδιο χωρίς όλα, ή έστω κάποια, από αυτά τα χαρακτηριστικά. Θεωρώ ότι τα 150-200.000 χλμ δεν είναι κάτι απίθανο...
    Πολλά οχήματα ακινητοποιούνται επίσης λόγω προβλημάτων σε περιφειακά συστήματα και όχι τον κινητήρα...
    Κατά την γνώμη μου ένα κινητήρας "πεθαίνει" όταν δεν επισκευάζετε φυσικά ή όταν το κόστος επισκευής του υπερβαίνει το κόστος αγοράς ενός άλλου με λίγα σχετικά χλμ...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρκεια ζωης βαλιτσας.....και restoring...
    από Pardalotzatziki στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2012, 09:02
  2. - Χρονος Ζωης --
    από CyBeRseXX στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 23:19
  3. κινητηρες και διαρκεια ζωης .......
    από zolotas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 20:36
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF