Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Antilocks significantly reduce motorcycle crashes.

  1. #1

    Antilocks significantly reduce motorcycle crashes.

    http://www.youtube.com/watch?v=SA8zk...eature=related

    Αντιγράφω "INSTITUTE CALLS ON GOVERNMENT TO MANDATE ANTILOCK BRAKES FOR ALL NEW MOTORCYCLES. Recent research from the Insurance Institute for Highway Safety strongly demonstrates the benefits of antilock brakes for motorcycles. Based on findings that antilocks significantly reduce motorcycle crashes, including fatal ones by more than a third, the Institute is seeking a federal requirement that manufacturers equip all new motorcycles with this technology. http://www.ultimatemotorcycling.com/"

    Για μετάφραση http://translate.google.com/#en|el|
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  2. #2
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Το video έχει ξαναμπεί και είναι εντελώς ηλίθιο! Εσύ έτσι φρενάρεις στο βρεγμένο; Καλό είναι το ABS, αλλά δεν μου αρέσει ο εξαναγκασμός...

  3. #3
    Oops! το σβήνω thx.
    Δεν έχω κανένα μηχανάκι με abs, δεν είχα, δεν το ζητάω.
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Το βίντεο είναι όντως χαζό, αλλά δείχνει μια σοβαρή διαφορά που ισχύει. Πιστεύω ότι για το μέσο χρήστη το ABS πρσφέρει σημαντική ασφάλεια, διότι σε κατάσταση ανάγκης μπορείς να "τσαρουχώσεις" το φρένο χωρίς τόσο μεγάλο κίνδυνο να πέσεις. Δεν έχω μηχανή με ABS (και δε βλέπω να παίρνω σύντομα), αλλά έχουν υπάρξει στιγμές που το είχα ανάγκη.

    Άμεσο edit: δε γουστάρω να μου λένε τι πρέπει να κάνω και τι όχι αλλά στα συστήματα ασφαλείας καταλαβαίνω ότι το τι θέλω δε μετράει τόσο όσο το τι πρέπει να γίνει για να αποφευχθούν ατυχήματα. Ιδανικά θα ήθελα abs αλλά απενεργοποιήσιμο (το ίδιο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά βοηθήματα).
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 21/04/2012 στις 14:19.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Το βίντεο είναι φρενάρισμα πανικού...
    Έχω το BMW S1000rr και πραγματικά στο Race&Slick πρόγραμμά το ABS είναι πάρα πολύ καλό.Μακάρι όλες οι μοτοσυκλέτες να είχαν τέτοιο ABS πάντα όμως με δυνατότητα απενεργοποίησης.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    22
    χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pit S3 Προβολή μηνύματος
    χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.
    Εγώ δεν θίγομαι, απλά είμαι στο κεκλιμμένο επίπεδο της γήρανσης και δεν μπορώ να αλλάξω τρόπο οδήγησης.
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  8. #8
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pit S3 Προβολή μηνύματος
    χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.
    Αν δεν το θέλω, γιατί να έχω το βάρος, την πολυπλοκότητα, και φυσικά το κόστος του; Για να τα κονομάει η Bosch από τα royalties;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    22
    Ναι ρε παλικαρια ωραια ειναι να γλυστραει το λαστιχο πριν τη στροφη ωραια ειναι να φρεναρεις οπως θες...αλλλα με την ιδια λογικη ακομα πιο ωραια ειναι ναι σε φυσαει ο αερακι στο προσωπο και μην τα χωνεις σε πανακριβα κρανη και ρουχα, μονο που πλεον ξερουμε, πεσιμο χωρις αυτα ισον πονος και ισως χειροτερα.
    παντα καθε τι καινουριο εχει και βαρος και κοστος και πολλα προβληματα ομως κανεις δεν διαφωνει οτι ολα βελιωνονται και βοηθανε, σε εναν τελειο κοσμο η ασφαλτος θα ηταν υαλοχαρτο οπως τις πιστες οι μπαριερες θα ηταν μαλακές και θα υπηρχαν αμμοπαγιδες παντου...και οι μ@λ@κες οι κουτακιδες δεν θα κυκλοφορουσαν αναμεσα μας.

  10. #10
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pit S3 Προβολή μηνύματος
    σε εναν τελειο κοσμο η ασφαλτος θα ηταν υαλοχαρτο
    Δεν είναι σε έναν τέλειο κόσμο, ΕΙΝΑΙ στο μεγαλύτερο μέρος του άλλου πολιτισμένου κόσμου
    Give me fuel, Give me fire

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    το ABS ειναι MUST.........ξεκολλατε!!! και αλλοι "νιώθουμε" πως να φρεναρουμε...αλλα επειδη κανεις δεν ειναι τελειος....μια μαλακια θα γινει και εφυγες....

    και μην ακουσω χαζομαρες οτι χωρις ABS φρεναρει καλυτερα....γιατι στην τελικη την πισω ροδα την ελεγχεις και με κατεβασματα....κανεις ομως δεν φρεναρει μπλοκαροντας την μπροστα!!!

    τωρα,για τα αυτοκινητα αλλου παπα ευαγγελιο...και για χωματινες διαδρομες επισης....καλο θα ειναι να μπορει να απενεργοποιηθει!
    ABS στην μηχανη σου.....ισον DUREX στο π***ι σου ! ! !

    http://img5.imageshack.us/img5/9361/urlx.gif

  12. #12
    Πόσο βαρυ ειναι το ABS?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Πόσο βαρυ ειναι το ABS?
    στις συγχρονες μηχανες η μοναδα μαζι με ολα τα εξτρα σωληνακια και αισθητηρες ζυγιζει 4 εως 7 κιλα. Δεν ειναι και τραγικο. Σε κανα ss μονο αν ειναι πολυ ψαγμενος καποιος θα το καταλαβει. Σε πολυ παλαιοτερες γενιες το συστημα του abs ηταν αισθητα πιο βαρυ καθως ηταν πανω απο 10 κιλα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #14
    Αδερφε, πολλα μου φαινονται. Επειδη το έχω δει "λυμενο" σε tiger 1050, θεωρουσα οτι ειναι αισθητα ελαφρυτερο. Τεσπα, δεν παίζει αυτο ρόλο οπως λες.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Τι να πουν τα καημένα τα cbr με το c-abs που κουβαλάνε συν 10-12 κιλά. Όλα τα τέστ πάντως μιλάνε για την άψογη λειτουργία του ακόμα και στην πίστα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Motorcycles most likely to be crashed or stolen
    από idi στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 20:19
  2. Amateur video of Kato crash
    από DEMINIO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2004, 21:38
  3. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  4. Motorcycle για το CBR1000RR
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 11:09
  5. CRASH COUNT Για τους μοντερειτορς
    από THEOD στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 21:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF