Σελίδα 29 από 39 ΠρώτοΠρώτο ... 192425262728293031323334 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 585

Θέμα: SRX 600

  1. #421
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το δικό σου ρε Βύρωνα μετά την ζημιά το εγκατέλειψες ???
    Λύθηκε μόλις.
    Φρακαρισμένο πιστόνι/ελατήρια. Ψιλοζημιά στον εκκεντροφόρο και φυσικά στον κύλινδρο. Μπιέλα καθαρή.
    Πιθανότατα λόγω κάποιας βλάβης στη τρόμπα ή κάποιας ημι-φραγμένης διόδου λαδιού, κάτι που εξηγεί και γιατί κόλλησε μόλις ζορίστηκε λίγο το μοτέρ, ενώ είχε κάνει κάποια λίγα χλμ τις προηγούμενες μέρες στο χαλαρό.

    Η κόλλα που είχε χρησιμοποιηθεί στο προηγούμενο δέσιμο, ήταν ένα περίεργο πράγμα που είχε γίνει πέτρα και θριμματιζόταν. Ίσως κάποιο κομμάτι του να έπεσε μέσα στο λάδι και να βούλωσε τρόμπα/δίοδο λαδιού. Το μοτέρ έτσι κι αλλιώς έγινε βίδες, οπότε η νεκροτομή θα δείξει τι έφταιξε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #422
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    α καλα....
    Σιγά μωρέ 62 αλογάκια στοκ έχει μόνο.Που να βρεθεί όμως αυτό το μοτεράκι , άσε που πια έχω πουλήσει και τα δύο srx...
    ΥΓ Βύρωνα καλά ξεμπερδέματα !

  3. #423
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σιγά μωρέ 62 αλογάκια στοκ έχει μόνο.Που να βρεθεί όμως αυτό το μοτεράκι , άσε που πια έχω πουλήσει και τα δύο srx...
    ΥΓ Βύρωνα καλά ξεμπερδέματα !
    62? τροχο?

  4. #424
    Λοιπόν το πιστόνι πάει για αλλαγή.

    Συνημμένο 307513

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0466.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	57,6 KB 
ID:	307514

    και θα γίνει ρεκτιφιέ στα 97,5mm ή 98. Το ΟΕΜ σετ πιστόνι, το έχει η Yamaha γύρω στα 200 οπότε πάμε για aftermarket.
    Μεταξύ Wisecco-Wossner και ένα Namura (δεν τα ξέρω) καμμιά γνώμη?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMAG0465.jpg‎  
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    για τα ναμουρα δεν εχω ακουσει καλα λογια στο νετ. θα κοιτουσα τα δυο πρωτα που ανεφερες με μια προτιμηση για wisecco.

  6. #426
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    για τα ναμουρα δεν εχω ακουσει καλα λογια στο νετ. θα κοιτουσα τα δυο πρωτα που ανεφερες με μια προτιμηση για wisecco.
    για τα wossner έχω ακούσει καλύτερα, αλλά δεν παίζουν ebay παρά μόνο απ΄το site τους. 165$ χωρίς μεταφορικά...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #427
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    λεω γω τωρα για δεν ψαχνεσαι για je;

  8. #428
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Αν θες ν'αντέξει βάλε oversize μαμά.

  9. #429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    λεω γω τωρα για δεν ψαχνεσαι για je;
    Εψαξα για JE αλλά δεν βρήκα κάτι στα mm που θέλω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Αν θες ν'αντέξει βάλε oversize μαμά.
    Δεν παίζει άλλο ΟΕΜ oversize. Το SRX φοράει το 4ο ρεκτιφιέ (96mm) του ΧΤ600 ως standard (95mm) και η Yamaha δίνει ως oversize μέχρι 97mm, δηλαδή αυτό που είχα πάνω.
    Το πιστόνι και ο κύλινδρος έχουν πάθει ζημιά, οπότε είτε πάω πάνω από 97mm με επιλογή είτε Wisecco στα 98mm, είτε Wossner στα 97,5mm, είτε αλλαγή χιτωνίου στα 95-96...

    Εν το μεταξύ δεν βρίσκω φλάτζα καύσης γι΄αυτά τα oversize πιστόνια. Τι διάολο, δεν δίνουν κάποια φλάτζα να επιλέξεις? Μόνο για κάποια Honda δίνει η wossner.
    Αλλο ψάξιμο πάλι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #430
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν το χω απο προσωπικη εμπειρια, αλλα εχει τυχει πολλες φορες να διαβασω για αστοχιες των wiseco ενω αντιθετως πολυ καλα λογια για τα wossner.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν το χω απο προσωπικη εμπειρια, αλλα εχει τυχει πολλες φορες να διαβασω για αστοχιες των wiseco ενω αντιθετως πολυ καλα λογια για τα wossner.
    +990
    Μάλιστα, όταν είχα πάρει πίσω το srx είχαν ήδη αλλάξει το πιστόνι με wisecco και ήταν σε κακά χάλια (πέταμα). Απλά δεν ξέρω τι δουλειά είχε κάνει ο μηχανικός-ρεκτιφιέ του παιδιού που το είχε για να έχω άποψη. Για τα Wossner και JE έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #432
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εψαξα για JE αλλά δεν βρήκα κάτι στα mm που θέλω.



    Δεν παίζει άλλο ΟΕΜ oversize. Το SRX φοράει το 4ο ρεκτιφιέ (96mm) του ΧΤ600 ως standard (95mm) και η Yamaha δίνει ως oversize μέχρι 97mm, δηλαδή αυτό που είχα πάνω.
    Το πιστόνι και ο κύλινδρος έχουν πάθει ζημιά, οπότε είτε πάω πάνω από 97mm με επιλογή είτε Wisecco στα 98mm, είτε Wossner στα 97,5mm, είτε αλλαγή χιτωνίου στα 95-96...

    Εν το μεταξύ δεν βρίσκω φλάτζα καύσης γι΄αυτά τα oversize πιστόνια. Τι διάολο, δεν δίνουν κάποια φλάτζα να επιλέξεις? Μόνο για κάποια Honda δίνει η wossner.
    Αλλο ψάξιμο πάλι.
    Τα Wossner τα φέρνει ο Δρακος αν θυμάμαι καλά, οπότε ρώτα εκει τι παίζει με φλάντζες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #433
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εψαξα για JE αλλά δεν βρήκα κάτι στα mm που θέλω.



    Δεν παίζει άλλο ΟΕΜ oversize. Το SRX φοράει το 4ο ρεκτιφιέ (96mm) του ΧΤ600 ως standard (95mm) και η Yamaha δίνει ως oversize μέχρι 97mm, δηλαδή αυτό που είχα πάνω.
    Το πιστόνι και ο κύλινδρος έχουν πάθει ζημιά, οπότε είτε πάω πάνω από 97mm με επιλογή είτε Wisecco στα 98mm, είτε Wossner στα 97,5mm, είτε αλλαγή χιτωνίου στα 95-96...

    Εν το μεταξύ δεν βρίσκω φλάτζα καύσης γι΄αυτά τα oversize πιστόνια. Τι διάολο, δεν δίνουν κάποια φλάτζα να επιλέξεις? Μόνο για κάποια Honda δίνει η wossner.
    Αλλο ψάξιμο πάλι.
    Τότε ebay για μετάχειρο κύλινδρο,θα σου'ρθει πιο φτηνά απ'το να ψάχνεσαι με φλάτζες ή να κάνεις custom φλάτζες.

    Ποτέ δεν έχω δει aftermarket φλάτζα καύσεως (εξαιρούνται οι yoshimura) ν'αντέχει όσο η μαμά.

    Τα wiseco στα τετράχρονα είναι για σφαλιάρες,στα δίχρονα υποφέρονται...

  14. #434
    θα το τσεκάρω και με τη Wossner γιατί είδα σε κάποιο site οτι έχει φλάτζες, αλλά δεν μπορώ να τις δω από εδώ.
    Για wossner θα πάω πάντως.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #435
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Αν μπορείς προτίμησε έμβολο που να έχει στη φούστα του αυλάκια ώστε να κρατάει λάδι,όπως έχουν τα μαμά.
    Nα ξέρεις ότι σχεδόν όλα τα γιαπωνέζικα φοράνε έμβολα που τα κατασκευάζει η εταιρεία ART japan.
    Τα aftermarket δεν έχουν γι'αυτό και προκαλούν φθορές στο ξεκίνημα.
    Για ζύγισμα Ελλάδα ή έξω;

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF