Σελίδα 30 από 39 ΠρώτοΠρώτο ... 202526272829303132333435 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 585

Θέμα: SRX 600

  1. #436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς προτίμησε έμβολο που να έχει στη φούστα του αυλάκια ώστε να κρατάει λάδι,όπως έχουν τα μαμά.
    Nα ξέρεις ότι σχεδόν όλα τα γιαπωνέζικα φοράνε έμβολα που τα κατασκευάζει η εταιρεία ART japan.
    Τα aftermarket δεν έχουν γι'αυτό και προκαλούν φθορές στο ξεκίνημα.
    Για ζύγισμα Ελλάδα ή έξω;
    Το πιστόνι είναι αυτό http://www.wossnerpistons.com/images...S-8501D250.swf
    Δεν μπορώ να διακρίνω αν έχει αυλάκια, αλλά φαίνεται μια μαύρη επικάλυψη στη φούστα.
    Για ένα ταπεινό μονοκύλινδρο 600 με απόδοση 60hp/lt μάλλον υπερβολή είναι να τα στείλω εξωτερικό για ζύγισμα.
    Αντε σε κανένα μανάβη, και πολύ του είναι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #437
    Wossner με χιλια.
    Ειχα φορεσει 2 διαστασεις στο ΧΤ 600 μου,την 97,5mm με ρεκτιφιε και την 102mm σε χιτωνιο L.A.Sleeve.
    Με τη μεγαλη διασταση ειχα κανει ροικη,εκκεντροφορο webcam τριτο σταδιο,καρμπ fcr 35mm κι ελατηρια βαλβιδων σκληροτερα.Αποτελεσμα ολων αυτων,ηταν μετα απο αγριο στροφαρισμα στις 11000 σαλ να σπασει το retainer μιας βαλβιδας εισαγωγης το οποιο μαλιστα ηταν και τιτανιου με καταληξη να στραβωσει το πιστονι τη βαλβιδα.
    Ξερετε ποιο ηταν το περιεργο?
    ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ WOSSNER ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΖΗΜΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 1-2 ΣΗΜΑΔΑΚΙA ΣΤΗ ΚΟΡΩΝΑ ΤΟΥ!
    http://www.wossnerpistons.com/produc...rder=ascending
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων WOS-8501D600-1_LG.jpg‎   WOS-8501D600-2_LG.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από dynagrego; 14/01/2014 στις 08:12.

  3. #438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    WR 500, σωστά Παναγιώτη; Το είχανε κάνει τεστ στο ΜΟΤΟ τότε και είχα πάθει πλάκα, για όποιον θυμάται...

    Συνημμένο 306788
    Ναι,και το λεγανε ο WRουτος!

  4. #439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος

    Εν το μεταξύ δεν βρίσκω φλάτζα καύσης γι΄αυτά τα oversize πιστόνια. Τι διάολο, δεν δίνουν κάποια φλάτζα να επιλέξεις? Μόνο για κάποια Honda δίνει η wossner.
    Αλλο ψάξιμο πάλι.
    ΦΛΑΤΖΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΥΔΑΚΗΣ
    Φαληρου 78 ΚΟΥΚΑΚΙ
    2109238883

  5. #440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    [B][SIZE=2]Αποτελεσμα ολων αυτων,ηταν μετα απο αγριο στροφαρισμα στις 11000 σαλ να σπασει το retainer μιας βαλβιδας εισαγωγης το οποιο μαλιστα ηταν και τιτανιου με καταληξη να στραβωσει το πιστονι τη βαλβιδα.
    Ok, αλλά 11.000 rpm για το μοτεράκι του ΧΤ που έχει νορμάλ κόκκινο στις 6.500 λίγο κανιβαλλισμός μου φαίνεται. Πόσα κυβικά είναι το 102mm, 680?

    Too much μου φαίνεται, ιδίως όταν τούμπανα μονοκύλινδρα έχουν κόκκινο στις 7.500-8.000 (ΚΤΜ 690 πχ)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ok, αλλά 11.000 rpm για το μοτεράκι του ΧΤ που έχει νορμάλ κόκκινο στις 6.500 λίγο κανιβαλλισμός μου φαίνεται. Πόσα κυβικά είναι το 102mm, 680?

    Too much μου φαίνεται, ιδίως όταν τούμπανα μονοκύλινδρα έχουν κόκκινο στις 7.500-8.000 (ΚΤΜ 690 πχ)
    Nαι,με 84 χιλιοστα που εχουν αυτοι οι κινητηρες διαδρομη,η γραμμικη ταχυτητα του εμβολου εφτανε τα 30,8m/sec+,κατι που σε πληροφορω καθολου δεν προβληματισε το wossner οπως φανηκε απο τη νεκροψια,ζοριστηκε ομως το valve train κι αυτο μετα απο πολλα ξεσκισματα.
    Μη περιμενει ομως καποιος οτι μπορει να ανεβασει τοσες στροφες με μαμα μοτερ.

  7. #442
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    Nαι,με 84 χιλιοστα που εχουν αυτοι οι κινητηρες διαδρομη,η γραμμικη ταχυτητα του εμβολου εφτανε τα 30,8m/sec+,κατι που σε πληροφορω καθολου δεν προβληματισε το wossner οπως φανηκε απο τη νεκροψια,ζοριστηκε ομως το valve train κι αυτο μετα απο πολλα ξεσκισματα.
    Μη περιμενει ομως καποιος οτι μπορει να ανεβασει τοσες στροφες με μαμα μοτερ.
    Valvetrain με ελατήρια ή και retainers τιτανίου δεν αντέχει για πολλά σκισίματα.Οι αγωνιζόμενοι συνήθως στα 1000 αγωνιστικά χιλιόμετρα(σκίσιμο) ανοίγουν για έλεγχο φθορών.
    Ακόμα και οι βαλβίδες τιτανίου θέλουν μαλακότερες έδρες βαλβίδων,με συνέπεια ν'απαιτούν συχνή ρύθμιση.
    Μόνο μαμά japan βαλβίδες τιτανίου βγάζουν χιλιόμετρα.

    30,8m/sec!!!
    Mε τέτοια γραμμική ταχύτητα είναι θέμα χρόνου να την ακούσει ο στρόφαλος,τα κουζινέτα κλπ:ρ6 κλπ δε φτάνουν τόσα,πόσο μάλλον ένα μονοκύλινδρο!

    Ελπίζω να'χε πλάκα για όσο δούλεψε!

  8. #443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    30,8m/sec!!!
    Mε τέτοια γραμμική ταχύτητα είναι θέμα χρόνου να την ακούσει ο στρόφαλος,τα κουζινέτα κλπ:ρ6 κλπ δε φτάνουν τόσα,πόσο μάλλον ένα μονοκύλινδρο!
    Βασικά το R6 στις 14.5000 rpm έχει γραμμική ταχύτητα 21.508
    dynagrego, είσαι πολύ θαρραλέος πάντως, να έχεις ανάμεσα στα πόδια σου κάτι που ετοιμάζεται να κάνει ΜΠΑΜ και δεν είναι δικό σου
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #444
    Γι αυτο το λογο πριν ξεκινησω το δεσιμο αλλαξα ολα τα ρουλεμαν του μοτερ προληπτικα με γνησια καινουργια οπως επισης και τη μπιελλα αν και ειχε μονο 20000 χλμ.
    Σε δυναμομετρο Dynojet 100 εδειξε 54,5 hp κι υπηρχαν κι αλλα πιο δυνατα απο το δικο μου με περιπου 60 αλογα στη ροδα.Ενα δε με νιτρο,ειχε δειξει πανω απο 80.

    Παντως με σχετικα νορμαλ χρηση,ακομα και τοσο φτιαγμενο το φουκαριαρικο αυτο μοτερ εμοιαζε ικανο να αντεξει πολλα χιλιομετρα και τη πατησε οταν πουληθηκε σε πιτσιρικα που τα εβαζε με CRF.Στα δικα μου χερια ηταν 2 χρονια χωρις να κανει κιχ.

    Στο θεμα μας παλι:byron,αν σου βγαινουν τα λεφτα για βοζνερ πιστονι,παρτο και μη το συζητας καθολου.Ποιο πολυ πρεπει να φοβασαι το ρεκτιφιε η' αμα βαλεις καινουργιο χιτωνιο αν το πρεσσαρανε σωστα.Πολυ παλιοτερα σε παρομοιο μοτερ μου απο ΧΤ550 αυτη τη φορα,δεν ειχαν φαει ,με τις σωστες ανοχες το κυλινδρο πριν πρεσσαρουν το χιτωνιο,με αποτελεσμα μετα απο καποιο διαστημα να ξεκολλησει και να κανει μια μικρη κινηση πανω κατω μαζι με το πιστονι,κανοντας κι ενα κροταλισμα που θυμιζε μπιελα.

  10. #445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    Πολυ παλιοτερα σε παρομοιο μοτερ μου απο ΧΤ550 αυτη τη φορα,δεν ειχαν φαει ,με τις σωστες ανοχες το κυλινδρο πριν πρεσσαρουν το χιτωνιο,με αποτελεσμα μετα απο καποιο διαστημα να ξεκολλησει και να κανει μια μικρη κινηση πανω κατω μαζι με το πιστονι,κανοντας κι ενα κροταλισμα που θυμιζε μπιελα.


    Και άσε με να μαντέψω...ο μάστορας σου είπε οτι φταις εσύ επειδή το έσκιζες?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #446
    Οχι,το ρεκτιφιε παραδοξως το παραδεχτηκε,αν και μετα απο αρκετο καιρο που βγηκε η βλαβη.
    Τη δεκαετια του 80 που ειχα το 550, υπηρχε ακομα λιγο η λεξη φιλοτιμο.

    Αν παντως θες καμμια συμβουλη για τρελλα στροφαρισματα στο srx,ειμαι ο ανθρωπος σου,τα εχω ταισει καλα ολα αυτα.

  12. #447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    Αν παντως θες καμμια συμβουλη για τρελλα στροφαρισματα στο srx,ειμαι ο ανθρωπος σου,τα εχω ταισει καλα ολα αυτα.
    Thanks, θα σε έχω υπ΄όψη, αλλά οι ηρωισμοί με κουνάβια που είχαν μαστίχα σκελετούς, ξύλινα φρένα, αναρτήσεις Neoset και κράτημα παπιού έχουν περάσει.
    Τα γούστα μου τα βγάζω με το Tuono, ενώ το srx το θέλω για συναισθηματικούς λόγους, χαλαρές βολτίτσες και κανένα άνοιγμα της πλάκας με V-strom
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Thanks, θα σε έχω υπ΄όψη, αλλά οι ηρωισμοί με κουνάβια που είχαν μαστίχα σκελετούς, ξύλινα φρένα, αναρτήσεις Neoset και κράτημα παπιού έχουν περάσει.
    Τα γούστα μου τα βγάζω με το Tuono, ενώ το srx το θέλω για συναισθηματικούς λόγους, χαλαρές βολτίτσες και κανένα άνοιγμα της πλάκας με V-strom
    Yπαρχουν κουναβια για ολα τα γουστα,γι αυτο το πα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2.jpg‎   3.jpg‎   2014-01-14_111858.jpg‎  

  14. #449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    Yπαρχουν κουναβια για ολα τα γουστα,γι αυτο το πα.
    Αν αφαιρέσεις τα πολυεστερικά, μοιάζει πολύ με το δικό μου πάντως

    Και όντως, αν έχει κάποιος άπειρο χρήμα και κίνητρο μπορεί να το/τα φτιάξει τούμπανα. Πριν πολλά χρόνια, μια εταιρία στην Αγγλία που έφτιαχνε SRX & XBR για αγώνες SOS, μου είχε στείλει τιμοκαταλόγους με τα 4 στάδια βελτίωσης που έφθαναν μέχρι blueprinting στο μοτέρ, Carillo, Omega, βαλβίδες-ελατήρια τιτανίου, εκκεντροφόρους, Gibson εξατμίσεις και ένα σκασμό άλλα εξαρτήματα.
    Εφθανε 74 άλογα στο 4ο στάδιο, αλλά το κόστος πρέπει να ήταν μια η άλλη με μια γκαρσονιέρα που ήθελα τότε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν αφαιρέσεις τα πολυεστερικά, μοιάζει πολύ με το δικό μου πάντως
    Oντως,και μενα για καποιο λογο μου το θυμισε.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF