Σελίδα 38 από 39 ΠρώτοΠρώτο ... 2833343536373839 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 556 έως 570 από 585

Θέμα: SRX 600

  1. #556
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Thanks for the tips.

    Συστήνεις τα ελατήρια του, αλλά όχι τα retainers αν κατάλαβα καλά?
    Ακριβως.
    Retainers αφηνεις τα μαμα.

    Δοκιμασμενη λυση σε σκληροτερα ελατήρια,θα βρεις και στο speed house τερμα αμφιθεας.

  2. #557
    Ένα update από το μεκανακι...

    Εχθές λόγω του event με τα κλασσικά στα Μέγαρα, είχα την επιθυμία να πάω με το srx για να μου λυθεί η απορία των μετατροπών και πως λειτουργεί ως σύνολο στην πίστα. Στην ευθεία, το έχω τσεκάρει...μια χαρά και χωρίς ίχνος κουνηματος ή ταλαντωσεων ακόμα και στα πολλά του. Μοναδικό θέμα για μένα, είναι πως είμαι πολύ ψηλός για το μέγεθος του.

    Στα Μέγαρα, μπήκα στο group των αρχαριων, έχοντας στο μυαλό μου πως λόγω έλλειψης γκαζιού θα ήμουν κινούμενη κορινα στo μεσαίο group. Δεν ήταν και η πιο σοφή σκέψη μιας και στα πρώτα sections που τηρουσα τον κανόνα της απαγόρευσης προσπερασης εκτός της ευθείας, βλαστημησα μιας και στην ευθεία έφευγαν όλοι λόγω γκαζιού και μετά κολλαγα.
    Μετά ο κανόνας ξεχάστηκε από όλους, οπότε ήταν καλύτερα.

    Σαν αίσθηση το μηχανάκι πέταγε. Το μικρό μέγεθος και βάρος το έκανε παιχνίδι, ενώ οι τροχοί με τα 120-160 ήταν πολύ πάνω από το όριο του srx και απλά έκανα ότι ήθελα.
    Το απόλυτο traction control είναι τελικά τα λίγα άλογα... Ανοιγα το γκάζι τέρμα στη στροφή και ούτε που έπαιρνε χαμπάρι.
    Τα custom φρένα δούλεψαν άψογα, και έχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να φρενάρω πολύ πιο αργά στις εισόδους. Ιδίως στην Κ6 που έφθανα με 150 χλμ περίπου, φρέναρα περίπου πριν την ταμπέλα των 50 και ήταν υπεραρκετα.

    Κάτι που με δυσκόλεψε ήταν το μονοσελλο γιατί δεν μπορούσα να τραβηχτώ, και οι μαρσπιεδες που ήταν χαμηλά. Όσο και να προσπαθούσα, δεν είχα καλό πάτημα και έβρισκαν οι μπότες. Κάποια στιγμή ξήλωσα το δεξί μαρσπιε και βγήκα μετά από δύο γύρους. Με σύστημα πατέντα-λαμακι και συρματασφαλιση από Μήτσο Binis-racing μπόρεσα να συνεχίσω.

    Το εταιρο πρόβλημα αφορούσε την υπερστροφια και αυτό δεν ξέρω πως θα το λύσω...το srx ανεβάζει 7.500 πολύ εύκολα, και μέσα στην πίστα που το παράκανα λίγο με το λίγο γκάζι που είχε και κάποια κατεβασματα, είδα αρκετές φορές 8.500+...
    Μλκια και πρέπει να κάνω κάτι με τα ελατήρια βαλβιδων για να μην το πάρω στο χέρι.

    Αυτά...
    Στα + το ότι το διασκέδασα πάρα πολύ.
    Στα - η κατανάλωση (έμεινε κάποια στιγμή κοντά στο βενζινάδικο) καθώς τα CR πίνουν αρκετά, ένα μαρσπιε, και στην επιστροφή που κουδουνιζε ανακάλυψα πως ξεβιδώθηκε το κολιέ της εξάτμισης...πταίσματα.

    Και μια φώτο του ελαστικου. Τα chicken stripes οφείλονται στην έλλειψη χώρου των μαρσπιε και ποδιών...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG2859.jpg 
Προβολές:	719 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	341890
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 28/09/2015 στις 14:45. Αιτία: ορθογραφία
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #558
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ολοι το χαζευαν το SRX, και οταν ηταν μεσα ακουγόταν απο την αλλη άκρη ετσι που μπουμπούνιζε!
    Βυρωνα το χαμόγελο που είχες οταν έβγαινες ήταν ολα τα λεφτα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ολοι το χαζευαν το SRX, και οταν ηταν μεσα ακουγόταν απο την αλλη άκρη ετσι που μπουμπούνιζε!
    Ναι...και μέσα πρέπει να τους ζάλιζα τα απαυτάρια και μου έκαναν χώρο να περάσω...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βυρωνα το χαμόγελο που είχες οταν έβγαινες ήταν ολα τα λεφτα.
    Το χαμόγελο, μου το έβγαζε το srx. Αρκεί να μείνουν στην άκρη όλα τα προβληματάκια και η αναζήτηση του τέλειου, περνώντας όμορφα με ότι μηχανάκι καβαλάς.

    Αλλά εσύ το ξέρεις καλά αυτό...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #560
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ένα update από το μεκανακι...

    Εχθές λόγω του event με τα κλασσικά στα Μέγαρα, είχα την επιθυμία να πάω με το srx για να μου λυθεί η απορία των μετατροπών και πως λειτουργεί ως σύνολο στην πίστα. Στην ευθεία, το έχω τσεκάρει...μια χαρά και χωρίς ίχνος κουνηματος ή ταλαντωσεων ακόμα και στα πολλά του. Μοναδικό θέμα για μένα, είναι πως είμαι πολύ ψηλός για το μέγεθος του.

    Στα Μέγαρα, μπήκα στο group των αρχαριων, έχοντας στο μυαλό μου πως λόγω έλλειψης γκαζιού θα ήμουν κινούμενη κορινα στo μεσαίο group. Δεν ήταν και η πιο σοφή σκέψη μιας και στα πρώτα sections που τηρουσα τον κανόνα της απαγόρευσης προσπερασης εκτός της ευθείας, βλαστημησα μιας και στην ευθεία έφευγαν όλοι λόγω γκαζιού και μετά κολλαγα.
    Μετά ο κανόνας ξεχάστηκε από όλους, οπότε ήταν καλύτερα.

    Σαν αίσθηση το μηχανάκι πέταγε. Το μικρό μέγεθος και βάρος το έκανε παιχνίδι, ενώ οι τροχοί με τα 120-160 ήταν πολύ πάνω από το όριο του srx και απλά έκανα ότι ήθελα.
    Το απόλυτο traction control είναι τελικά τα λίγα άλογα... Ανοιγα το γκάζι τέρμα στη στροφή και ούτε που έπαιρνε χαμπάρι.
    Τα custom φρένα δούλεψαν άψογα, και έχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να φρενάρω πολύ πιο αργά στις εισόδους. Ιδίως στην Κ6 που έφθανα με 150 χλμ περίπου, φρέναρα περίπου πριν την ταμπέλα των 50 και ήταν υπεραρκετα.

    Κάτι που με δυσκόλεψε ήταν το μονοσελλο γιατί δεν μπορούσα να τραβηχτώ, και οι μαρσπιεδες που ήταν χαμηλά. Όσο και να προσπαθούσα, δεν είχα καλό πάτημα και έβρισκαν οι μπότες. Κάποια στιγμή ξήλωσα το δεξί μαρσπιε και βγήκα μετά από δύο γύρους. Με σύστημα πατέντα-λαμακι και συρματασφαλιση από Μήτσο Binis-racing μπόρεσα να συνεχίσω.

    Το εταιρο πρόβλημα αφορούσε την υπερστροφια και αυτό δεν ξέρω πως θα το λύσω...το srx ανεβάζει 7.500 πολύ εύκολα, και μέσα στην πίστα που το παράκανα λίγο με το λίγο γκάζι που είχε και κάποια κατεβασματα, είδα αρκετές φορές 8.500+...
    Μλκια και πρέπει να κάνω κάτι με τα ελατήρια βαλβιδων για να μην το πάρω στο χέρι.

    Αυτά...
    Στα + το ότι το διασκέδασα πάρα πολύ.
    Στα - η κατανάλωση (έμεινε κάποια στιγμή κοντά στο βενζινάδικο) καθώς τα CR πίνουν αρκετά, ένα μαρσπιε, και στην επιστροφή που κουδουνιζε ανακάλυψα πως ξεβιδώθηκε το κολιέ της εξάτμισης...πταίσματα.

    Και μια φώτο του ελαστικου. Τα chicken stripes οφείλονται στην έλλειψη χώρου των μαρσπιε και ποδιών...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG2859.jpg 
Προβολές:	719 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	341890
    αψογοας!!! σαν να εγραφα εγω! δεν σε τρελανε?

  6. #561
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αψογοας!!! σαν να εγραφα εγω! δεν σε τρελανε?
    Ναι ρε, πολύ πλάκα είχε. Αν εξαιρέσουμε τις ευθείες που ήταν ολίγο βαρετό...μέτραγα δέντρα, διάβαζα τις διαφημιστικές ταμπέλες....να περάσει η ώρα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #562
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε, πολύ πλάκα είχε. Αν εξαιρέσουμε τις ευθείες που ήταν ολίγο βαρετό...μέτραγα δέντρα, διάβαζα τις διαφημιστικές ταμπέλες....να περάσει η ώρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #563
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε, πολύ πλάκα είχε. Αν εξαιρέσουμε τις ευθείες που ήταν ολίγο βαρετό...μέτραγα δέντρα, διάβαζα τις διαφημιστικές ταμπέλες....να περάσει η ώρα.


  9. #564
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αμα πατε στο υιο μπουμπη, παρε και ένα ελατήριο βαλβίδων μαζί να σου πει απο ποιο μηχανάκι μπορείς να βαλεις σκληρότερο αντι για aftermarket που κοστίζουν πολύ.

    υπαρχουν και calculators που μπορείς να το υπολογίσεις αυτο αναλόγος μήκους και αριθμού σπειρών. Με μεγαλύτερο βύθισμα Θέλεις κάτι σκληρότερο, αλλα όχι τόσο ώστε να ζορίζεται το μοτερ στις χαμηλομεσαίες... Πρέπει να βρείτε τη χρησή τομή.

    με τον νεο εκκεντροφόρο προσέξτε τα διακενα...

    Παρεμπιπτωντως ωραίο το εργαλείο και η δύναμη του (περιπου 50 άλογα στρόφαλο) είναι πολύ καλό αποτέλεσμα για αυτα που φοράει...

  10. #565
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    αμα πατε στο υιο μπουμπη, παρε και ένα ελατήριο βαλβίδων μαζί να σου πει απο ποιο μηχανάκι μπορείς να βαλεις σκληρότερο αντι για aftermarket που κοστίζουν πολύ.

    υπαρχουν και calculators που μπορείς να το υπολογίσεις αυτο αναλόγος μήκους και αριθμού σπειρών. Με μεγαλύτερο βύθισμα Θέλεις κάτι σκληρότερο, αλλα όχι τόσο ώστε να ζορίζεται το μοτερ στις χαμηλομεσαίες... Πρέπει να βρείτε τη χρησή τομή.

    με τον νεο εκκεντροφόρο προσέξτε τα διακενα...

    Παρεμπιπτωντως ωραίο το εργαλείο και η δύναμη του (περιπου 50 άλογα στρόφαλο) είναι πολύ καλό αποτέλεσμα για αυτα που φοράει...
    Thanks
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #566
    να βάλω και εδώ μια δυο απ΄το βάπτισμα...να μην βάλω?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0050a.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	58,7 KB 
ID:	342436

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0059 small.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	342437
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #567
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Καλά..καμία μα καμία σχέση με το δικό σου,απλά θυμήθηκα το 1ο μου μηχανακι.
    Τρελλος έρωτας...αν και με βαση τη λογικη μετα απο αυτο, θα επρεπε να μισω τα ιαπωνικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	srx400.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	342448

  13. #568
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ένα update από το μεκανακι...

    .................

    Και μια φώτο του ελαστικου. Τα chicken stripes οφείλονται σε ό,τι λέει το όνομά τους ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG2859.jpg 
Προβολές:	719 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	341890
    εντάξει ρε βύρωνα δεν τρέχει μία ρε συ

    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #569
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Καλά..καμία μα καμία σχέση με το δικό σου,απλά θυμήθηκα το 1ο μου μηχανακι.
    Τρελλος έρωτας...αν και με βαση τη λογικη μετα απο αυτο, θα επρεπε να μισω τα ιαπωνικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	srx400.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	342448
    Ωραίος ο Τουίτι...
    Eίναι και μεταγενέστερο μοντέλο απ΄το δικό μου, 87άρι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εντάξει ρε βύρωνα δεν τρέχει μία ρε συ

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #570
    Καιρό έχω να γράψω εδώ, το είχα ξεχάσει το thread. Σε συνέχεια λοιπόν του BAFP, έπρεπε να βρεθούν καινούργια μαρσπιέ αφενός (γύρναγε προς τα κάτω το δεξί), και ποδόφρενου (που εγκατέλειψε τον μάταιο τουτο κόσμο στα Μέγαρα).

    Μαρσπιέ να ταιριάζουν σε λογικό κόστος, δεν υπάρχουν. Μόνο ένας σουηδός έφτιαχνε κάποια, αλλά με κόστος 300€...
    Αγοράστηκαν από ebay κάποια, και άρχισε η πατέντα. Δεν φτάνει που ήταν πολύ χαμηλά τα μαρσπιέ του, η Yamaha τα είχε κάνει και με διαφορετικά κέντρα...55mm κέντρα τρυπών απ΄τη μία, 65mm απ΄την άλλη.

    Τέλος πάντων, ταίριαξαν και με μια τρόμπα κοντή Brembo, είναι μια χαρά. Πολύ πιο πίσω και πάνω βέβαια απ΄τις δικές του παντόφλες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG3489.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	358275
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 38 από 39 ΠρώτοΠρώτο ... 2833343536373839 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF