Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: μαυρα λαδια σε 15 λεπτα?

  1. #1
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347

    μαυρα λαδια σε 15 λεπτα?

    καλησπερα στην παρεα
    Εκανα αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες μαζι με φιλτρο και αφου αδειασε καλα το μοτερ απο τις 2 ταπες αποστραγγισης που εχει.
    εβαλα συνθετικης βασης ELF MOTO 4 HP ECO 15W50.
    3,4 λιτρα μου πηρε ενω το μανουαλ δινει 3,5 .
    εβαλα την μηχανη εμπρος για 15 λεπτα εκανα μια μικρη βολτα να γυρισει το λαδι στο μοτερ,αυτο που μου εκανε εντυπωση μετα την βολτα ειναι οτι το λαδι εγινε μαυρο στο τζαμακι που εχει για να ελενχεται η σταθμη,δικαιολογηται να μαυρισει το λαδι τοσο γρηγορα?
    φυσικα τα λαδια θα παρουνε τον πουλο μια και ξυπνησαν τις κακιες συνηθειες του συμπλεκτη με την πρωτη ταχυτητα (κλωτσημα) ,επισης σκεφτομαι να βγαλω και το ψυγειο λαδιου για καθαρισμα σε περιπτωση που κραταει λαδι.
    το μοτερ που αναφερομαι ειναι zzr1100D.
    ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να μαυριζουν σε 15 λεπτα τα λαδια και αν εχει τυχει και σε αλλον το ιδιο προβλημα.

  2. #2
    οχι φυσιολογικό δεν είναι....
    δεν τα ξέρω τα λάδια σου αλλα και μουρουνέλαιο να έβαζες κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε.... τώρα σε ότι αφορά στα του συμπλέκτη, ε, δωσ' τους λίγο χρόνο να δουλέψουν πριν τα θάψεις....

    μήπως όμως το πρόβλημα είναι στο τζαμάκι?

  3. #3
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    οχι φυσιολογικό δεν είναι....
    δεν τα ξέρω τα λάδια σου αλλα και μουρουνέλαιο να έβαζες κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε.... τώρα σε ότι αφορά στα του συμπλέκτη, ε, δωσ' τους λίγο χρόνο να δουλέψουν πριν τα θάψεις....

    μήπως όμως το πρόβλημα είναι στο τζαμάκι?
    στο τζαμακι πριν βαλω μπροστα μετα την αλλαγη λαδιων που εκανα ειχαν μια χαρα χρωμα...

  4. #4
    τότε κάνε μια λίγο την τάπα από κάτω να δεις τι θα σου τρέξει σε ένα πλαστικό ποτηράκι.....

  5. #5
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    κατι ποιο ευκολο,τραβηξα λαδι με την συριγγα και το εβαλα σε ποτηρι,στην φωτογραφια αριστερα ειναι το λαδι αχρησιμοποιητο και δεξια αυτο που τραβηξα απο το μοτερ.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMGP0065.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	260061

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Ενδεχομένως να είναι φυσιολογικό για το συγκεκριμένο λάδι , πάρε κουταλάκι καμινέτο και ζέστανε το για λίγο να δείς τι παίζει.
    Ενδεχομένως να είναι πολύ βρώμικος ο κινητήρας και να περιέχει πολλά καθαριστικά το λάδι οπότε φυσικά μαύρισε.
    Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
    Πάντως αλλάζουν χρώμα τα λάδια πάντα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    προφανως το μοτερ ειναι πολυ βρωμικο
    το λαδι κραταει τη βρωμαει γιατι και αυτη ειναι δουλεια του
    πιστευω πως θα ηταν καλο να μπει καινουριο φιλτρο και να γινουν 2-3 απανωτες αλλαγες λαδιων με φθηνο ορυκτελαιο σε μικρα διαστηματα (π.χ 500 χλμ) ηρεμης λειτουργιας

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το χρώμα του λαδιού από μόνο του δε λέει τπτ. Μπορεί όπως σου είπαν να έχει πολλά απορρυπαντικά το νέο σου λάδι και να καθαρίζει υπολείμματα καύσης. Πιθανότατα να δεις και καπνό στις πρώτες εκκινήσεις από την εξάτμιση. Μη σε ανησυχεί. Κράτησέ τα περίπου 1000 χλμ και άλλαξέ τα πάλι με τα ίδια. Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το χρώμα του λαδιού από μόνο του δε λέει τπτ. Μπορεί όπως σου είπαν να έχει πολλά απορρυπαντικά το νέο σου λάδι και να καθαρίζει υπολείμματα καύσης. Πιθανότατα να δεις και καπνό στις πρώτες εκκινήσεις από την εξάτμιση. Μη σε ανησυχεί. Κράτησέ τα περίπου 1000 χλμ και άλλαξέ τα πάλι με τα ίδια. Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

    με βαζεις σε υποψιες,motul 5100 ηταν τα προηγουμενα λαδια που ειχε μεσα.
    θα τα κρατησω λιγο ακομα οπως ειπες και θα κανω 1-2 ξεπλυματα με απλο ορυκτελαιο πριν βαλω καλο λαδι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    καλησπερα στην παρεα
    Εκανα αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες μαζι με φιλτρο και αφου αδειασε καλα το μοτερ απο τις 2 ταπες αποστραγγισης που εχει.
    εβαλα συνθετικης βασης ELF MOTO 4 HP ECO 15W50.
    3,4 λιτρα μου πηρε ενω το μανουαλ δινει 3,5 .
    εβαλα την μηχανη εμπρος για 15 λεπτα εκανα μια μικρη βολτα να γυρισει το λαδι στο μοτερ,αυτο που μου εκανε εντυπωση μετα την βολτα ειναι οτι το λαδι εγινε μαυρο στο τζαμακι που εχει για να ελενχεται η σταθμη,δικαιολογηται να μαυρισει το λαδι τοσο γρηγορα?
    φυσικα τα λαδια θα παρουνε τον πουλο μια και ξυπνησαν τις κακιες συνηθειες του συμπλεκτη με την πρωτη ταχυτητα (κλωτσημα) ,επισης σκεφτομαι να βγαλω και το ψυγειο λαδιου για καθαρισμα σε περιπτωση που κραταει λαδι.
    το μοτερ που αναφερομαι ειναι zzr1100D.
    ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να μαυριζουν σε 15 λεπτα τα λαδια και αν εχει τυχει και σε αλλον το ιδιο προβλημα.

    μήπως το μοτο το έχεις μεγάλα διαστήματα παρκαρισμένο΄; δλδ το καβαλάς καλοκαιριά κατά κύριο λόγο,και οχι και συχνά


    Αν μενει καιρό το λαδί μέσα στο μοτέρ, σχετικά μαύρο σε ακινησία κ χαμηλή θερμοκρασια' για αυτο
    τοτε κατακάθονται τα καταλυπα που εχει μαζεψει απ την καυση και ετσι φτιαχνουν ενα στρωμα στην βαση του μοτερ.

    βάζοντας λαδιά , απλα σηκώνετε αυτη η μάκα με αποτέλεσμα να γίνονται μαύρα




    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  11. #11
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    με βαζεις σε υποψιες,motul 5100 ηταν τα προηγουμενα λαδια που ειχε μεσα.
    θα τα κρατησω λιγο ακομα οπως ειπες και θα κανω 1-2 ξεπλυματα με απλο ορυκτελαιο πριν βαλω καλο λαδι.
    Οι υποψίες σου είναι βάσιμες για το 5100 λάδια με το κιλό....

    Δεν χρειαζεται ξέπλυμα το μοτέρ,δούλεψε τα λάδια αυτά για 1000χιλ και βάλε τα ίδια ξανά και θα είσαι κομπλέ.Αν δείς ότι μετά από 100χιλ δεν στρώνει το κοπάνημα των ταχυτήτων που έγραψες δεν ταιριάζει το λάδι (ιξώδες) αυτό στον κινητήρα σου.
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Οι υποψίες σου είναι βάσιμες για το 5100 λάδια με το κιλό....
    Γιατι ρε μαν?
    Φοραω 5100 παρα πολλα χρονια σε οτι μοτο ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
    Ξερεις κατι παραπανω?

  13. #13
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Γιατι ρε μαν?
    Φοραω 5100 παρα πολλα χρονια σε οτι μοτο ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
    Ξερεις κατι παραπανω?
    Βάλε ένα καλό λαδάκι να καθαρίσει ο κινητήρας σου από την μάκα που έχει μαζέψει πολλά χρόνια (όπως λές) και τις καθιζήσεις σε πιστόνια και αν δείς ότι με το καλό λάδι σου καίει λιγάκι δεν θα φταίει αυτό,η ζημιά που θα έχει γινει στον κινητήρα από το 5100 θα είναι.Έχουν ανοιχτεί θρέντ εδώ μέσα,αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε τα.
    Keep spamming!!!:a13:

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Βάλε ένα καλό λαδάκι να καθαρίσει ο κινητήρας σου από την μάκα που έχει μαζέψει πολλά χρόνια (όπως λές) και τις καθιζήσεις σε πιστόνια και αν δείς ότι με το καλό λάδι σου καίει λιγάκι δεν θα φταίει αυτό,η ζημιά που θα έχει γινει στον κινητήρα από το 5100 θα είναι.Έχουν ανοιχτεί θρέντ εδώ μέσα,αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε τα.
    Με μπερδεψες δεν εχω εγω θεματακι με το κινητηρα αλλα ο φιλος mankam.
    Εγω δεν εχω παρατησει ποτες κανενα προβλημα γιαυτο και ρωτησα.
    Εχει θρεντς για το 5100 εδωμεσα???
    Κατσε να ριξω ενα βλεφαρο...θενξ

  15. #15
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Με μπερδεψες δεν εχω εγω θεματακι με το κινητηρα αλλα ο φιλος mankam.
    Εγω δεν εχω παρατησει ποτες κανενα προβλημα γιαυτο και ρωτησα.
    Εχει θρεντς για το 5100 εδωμεσα???
    Κατσε να ριξω ενα βλεφαρο...θενξ
    Μέχρι και εδώ μέσα πιό πάνω απάντησε ο Vaska για το συγκεκριμένο λάδι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

    Keep spamming!!!:a13:

Παρόμοια θέματα

  1. 15 λεπτα ζεσταμα...(CBF-250)
    από ledz στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 06:44
  2. Λαδια σε εξουσιοδοτημενο
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 23:19
  3. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 03:45
  4. Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 16:10
  5. Σε 10 λεπτά
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF