Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 339

Θέμα: ... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2012
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    -ΔΥΟ-
    ... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.
    ...χωρίς συγκεκριμένο προορισμό, χωρίς συγκεκριμένη αιτία. Το κάνω απλά αναζητώντας... ίσως τον εαυτό μου, ίσως την ψυχική μου ηρεμία.
    Αν και αυτές οι αναζητήσεις δεν τελειώνουν ποτέ, κάθε φορά αποτελούν την ιδανικότερη λύση, την καλύτερη συντροφιά.
    Το πρωί που ακολουθεί αναρωτιέμαι τί μεσολάβησε το βράδυ που πέρασε, απορίες δημιουργούνται για το αν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάτι σκοτεινό κρύβεται πίσω από τα κενά της μνήμης μου...
    Μια διαδρομή χωρίς ήχο, χωρίς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, το μόνο που αφήνει σαν αποδεικτικό της ύπαρξής της ένα μισοτελειωμένο ντεπόζιτο.

    NEXT...


  2. #17
    Μετά τους φιλόσοφους, τώρα γεμίσαμε και συγγραφείς.

    Χαίρομαι (δεν ειρωνεύομαι)

  3. #18
    Το εχω κανει κι εγω πολλες φορες αλλα ακολουθουσα κυριως διαδρομες κοντα στη θαλασσα, παραλιακη,Νεα Μακρη κτλ. Με γεμιζει και με κανει να ηρεμω απο σκοτουρες της καθημερινοτητας. Βεβαια τωρα που εχει παει η βενζινη στον Θεο εχω μειωσει λιγο τις βραδυνες μου ψυχοθεραπιες

  4. #19
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Το εχω κανει κι εγω πολλες φορες αλλα ακολουθουσα κυριως διαδρομες κοντα στη θαλασσα, παραλιακη,Νεα Μακρη κτλ. Με γεμιζει και με κανει να ηρεμω απο σκοτουρες της καθημερινοτητας. Βεβαια τωρα που εχει παει η βενζινη στον Θεο εχω μειωσει λιγο τις βραδυνες μου ψυχοθεραπιες
    Τελικά αυτές της ψυχοθεραπίες τις κάναμε πολλοί... Ειδικά τα χαράματα, το καλύτερό μου...
    Κάποτε έπαθα ψύξη γιατί ένα βράδυ, ενώ έφυγα από την καφετέρια για το σπίτι μου (πέντε λεπτά δρόμος με το παπί...), αποφάσισα τελικά να κάνω μια μικρή βολτίτσα.... Κατέληξα παραλιακή...Λαγονήσι...Σούνιο... με το μπουφανάκι της πλάκας και με τον φόβο να μείνω από βενζίνη στον γυρισμό...

    Φυσικά τότε υπήρχε και το κίνητρο να στρώσω το παπί όσο ποιο γρήγορα μπορούσα για να απολάυσω δικάβαλα σαν αυτά του Δημητράκη του Τσίου από την Ουργία...



    υ.γ. Καμιά αξίολογη ιστορία ίσως άλλη φορά αν κεφάρω...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #20
    Μολις επεστρεψα Δεν αντεξα και την εκανα βολτουλα στην θαλασσα, ειχα πολυ καιρο να παω.110 χιλιομετρακια βραδυνα ηταν οτι πρεπει. Η διαδρομη ηταν μεχρι την Αναβυσσο μετα Καλυβια και επιστροφη απο Αττικη οδο... Ο συνδιασμος θαλασσα - φεγγαρι και δροσουλα ηταν ολα τα λεφτα.

  6. #21
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Μολις επεστρεψα Δεν αντεξα και την εκανα βολτουλα στην θαλασσα, ειχα πολυ καιρο να παω.110 χιλιομετρακια βραδυνα ηταν οτι πρεπει. Η διαδρομη ηταν μεχρι την Αναβυσσο μετα Καλυβια και επιστροφη απο Αττικη οδο... Ο συνδιασμος θαλασσα - φεγγαρι και δροσουλα ηταν ολα τα λεφτα.
    Είσαι ωραίος... ζηλεύω τον ύπνο που θα κάνεις
    WHO RUNS THE SHOW

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Επιστρέφοντας νωρίς, πρωί Δευτέρας, από το 15ο 36ωρο.
    Έχει μόλις έχει ξημερώσει και σταματάω σε ένα καινούργιο σταθμό,( Ολυμπία ή κάτι τέτοιο) στην εθνική, για ένα καφέ στα γρήγορα.
    Έχω σκοπό να το πάω σερί για τη δουλειά.
    Παίζουν μια άθλια ντίσκο και η κοπέλα στο μπαρ δείχνει παράξενα μορφωμένη.
    Ο τρόπος που μιλάει με κάνει να σκεφτώ ΑΕΙ φιλολογία, φιλοσοφική.
    Παλεύει στην (πολύ) πρωινή βάρδια και δείχνει να προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει τη νέα της θέση…
    Έχω το χάλι μου και το ξέρω, έξαφνα μου λέει…
    -Το κτήριο είναι ψιλό και στο ταβάνι ζουν σπουργίτια κοίτα…
    Κοιτάω και βλέπω πράγματι να πετάνε 4 5 σπουργιτάκια στα δοκάρια της οροφής…
    Γελάμε σα χαζοί και για λίγο θυμάμαι πως ήταν να είσαι παιδί. Τότε που τα ασήμαντα θέματα έδειχναν σημαντικά και το γέλιο ήταν κάτι «φυσιολογικό» μεταξύ των ανθρώπων…

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ............
    Γελάμε σα χαζοί και για λίγο θυμάμαι πως ήταν να είσαι παιδί. Τότε που τα ασήμαντα θέματα έδειχναν σημαντικά και το γέλιο ήταν κάτι «φυσιολογικό» μεταξύ των ανθρώπων…
    http://www.youtube.com/watch?v=iDrUA8F7Vn8

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Νυχτερινή χτες, μετά την απονομή του 36ωροu.
    Χαζεύοντας τα παπιά των ντελιβεράδων…

    Άρε Νικ…

    http://www.bikerspirit.net/gr/2007/0...o-india-10-36/


    …ποια θάλασσα σε ταξιδεύει τώρα…?

    Καταραμένη αϋπνία, τι παιχνίδια παίζεις…

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Νυχτερινή χτες, μετά την απονομή του 36ωροu.
    Χαζεύοντας τα παπιά των ντελιβεράδων…

    Άρε Νικ…

    http://www.bikerspirit.net/gr/2007/0...o-india-10-36/


    …ποια θάλασσα σε ταξιδεύει τώρα…?

    Καταραμένη αϋπνία, τι παιχνίδια παίζεις…
    ...το θυμαμαι αυτο...


  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Κάπου στη Λ Κηφισίας.

    Τσουλάω νωχελικά προς τα βόρια. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ εσάς αλλά όταν είμαι άυπνος, όλα γυρίζουν σε slow motion
    Κάπου μπροστά, ένα μεγάλο αμάξι ανοιχτό από πάνω, κινείτε παράλληλα με τη μοτοσικλέτα μου.
    Πίσω κάθονται 3 γκόμενες (ωραίες) και μπροστά 2 χαϊβάνια.
    Ο ένας, αυτός που οδηγάει είναι χοντρός, ενώ ο άλλος εντελώς καράφλας. Κλασσική περίπτωση, μου έπεσαν τα μαλλιά και τα ξύρισα να δείχνω Γκουζγκούνης.
    Πλησιάζω πιο κοντά να «δω» καλλίτερα.
    Φορούν όλοι καλά ρούχα και δείχνουν χαρούμενοι…
    Καταλαβαίνουν πως τους κοιτάω, αλλά δε συγκινούμε. Είναι σαν να βλέπω έργο στο σινεμά.
    Ακούω τη μουσική τους, που δεν μου αρέσει.
    Ούτε οι φάτσες τους μ αρέσουν εν τέλει.
    Και ξαφνικά όλοι φρενάρουν…
    Φρενάρω κι εγώ –καθυστερημένα- βίαια, νευρωτικά.
    Τσαρουχώνω που λέμε…
    Μπλοκάρω μπροστά, αφήνω, βλέπω το πορτ μπαγκάζ να μου ρχετε.
    Βρίζω από μέσα μου και βλέπω τη σκηνή. Στραβά καλάμια, σπασμένο κράνος, αίματα.
    Τσαρουχώνω ακόμα μια…
    Ξαναμπλοκάρει, αφήνω πάλι και βλέπω τα αμάξια ν ανοίγουν μπροστά.
    Μπαίνω στο χώρο που αφήνουν και σταματάω.
    Είναι κάτι τέτοιες στιγμές, που ούτε εσύ ο ίδιος δεν πιστεύεις ότι ΔΕΝ τράκαρες.
    Μπορείς ν ακούσεις και την καρδιά σου να χτυπά.

    Ο χοντρός με κοιτούσε με μίσος.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Πίσω κάθονται 3 γκόμενες
    Να πεις στα καραφλά χοντρά χαϊβάνια ότι τα Γκάμπρια στας Ευρώπας έχουν άδεια για 4 άτομα, όχι 5.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Δύο ειδών είναι τα μηχανάκια για να γυρνάς τη νύχτα, με γκάζια υστερικά ή παλιά.
    Όλα τ’ άλλα δεν κάνουν…
    Τα πρώτα σου δίνουν τη δυνατότητα να εξαφανίσεις όλες τις ξινές φάτσες από δίπλα σου.
    Γυρνάς μια το γκάζι και απλά δεν υπάρχουν πια.
    Πιτσιρικάδες ακούν τις εξατμίσεις στο κρεβάτι στους κι είναι μαζί σου.
    Σκλάβοι σε βρίζουν.
    Τα παλιά, σε ταξιδεύουν. Ειδικά αν τα έχεις χρόνια ή τέλος πάντων τα ήξερες, τα είχες επιθυμήσει τότε που ήταν στις δόξες τους.
    Ξέρω κάποιον που κατάφερε να αγοράσει το αμάξι των ονείρων του 30 χρόνια μετά.
    Ένας μηχανόβιος περνάει και από τα 2 συνήθως.
    Πρώτα από τα υστερικά και μετά από τα παλιά όταν ο θυμός κοπάσει και η λύπη γίνει σοφία.
    Παράξενη που είναι η ζωή!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Πάτρα, άνοιξη του 94΄, νωρίς το απόγευμα, πρωτοετής τότε στη σχολή, επαναστάτης χωρίς αιτία, γεμάτος θυμό για πολλά, να θέλω μονίμως να φύγω, να χαθώ, να περιπλανηθώ...
    Η μηχανή ένα ταπεινό XL200R, δώρο του θείου μου καλή του ώρα.

    Φεύγω Γιώργο λέω στον κολλητό μου, λέω να πάω Μεσολόγγι να προσκυνήσω τους ήρωες. Κάτσε ρε μου λέει να διαβάσουμε, εγώ τίποτα. Στην τσέπη υπήρχε δεν υπήρχε ένα πεντακοσάρικο.
    Πήγα στο μνημείο, έκανα την περισυλλογή μου, θυμήθηκα τις ιστορίες των προγόνων από το σχολείο, αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ήθελα να συνεχίσω.

    Οι πόλεις μετά ακολούθησαν η μία μετά την άλλη: Παράκαμψη στο Αγρίνιο, Γαλαξίδι, Άρτα. Κατέβασμα στον Λούρο, τελευταία τσιγάρα, ξανά περισυλλογή, εγώ πάλι ανικανοποίητος. Έπρεπε να συνεχίσω...Έτσι κι αλλιώς τα Γιάννενα ήταν κοντά και αμαρτία να μην πάω...

    Τελευταία στάση Γιάννενα λοιπόν. Η πόλη γεμάτη ζωή & φώτα, εγώ μόνος, πεινασμένος, κουρασμένος. Τα λεφτά ανύπαρκτα, έβγαιναν μονάχα για τη βενζίνη της επιστροφής ή για τσιγάρα.
    Κομμένο λάστιχο ποτίσματος, μετάγγιση από Fiat 128 (χωρίς κλειδαριά), αν θυμάμαι καλά, ίσα ίσα για να γυρίσω και τσιγάρα assos φίλτρο κασετίνα.
    Παλιά πόλη, όμορφα λημέρια, καθαρός κρύος αέρας, σα να ξύπνησα λίγο και πήρα δύναμη να συνεχίσω.

    Όπως είπα έκανε κρύο, φορούσα μόνο το δερμάτινο μπουφάν και από μέσα μακό φανελάκι, οπότε την έκανα πάλι την κουτσουκέλα...Θύμα αυτή τη φορά μία κουρελού, την οποία έκοψα φτιάχνοντας λαιμόκοψη και την πέρασα πάνω από το μπουφάν. Ντροπή παιδιά και μην βιαστείτε να με κράξετε...Άλλες εποχές, άλλα μυαλά...

    Στην επιστροφή ήταν η πραγματική δοκιμασία...Τόσο κρύο δεν θυμάμαι να έχω νιώσει στη ζωή μου...Ο χρόνος κυλούσε τόσο βασανιστικά αργά και τόσο επώδυνα που νόμιζα ότι δεν προχωρούσα ότι δεν θα τα καταφέρω...Κάθε τόσο σταματούσα και έβαζα τα χέρια στον κύλινδρο για να ζεσταθούν λίγο, τί να σου κάνουν και οι χούφτες.

    Αυτό κράτησε μέχρι το Γαλαξίδι...Ψιλά ξύλα από γιαπί, προσάναμμα βενζίνη από το ρεζερβουάρ, φωτίτσα και ξάπλα πάνω στην κουρελού...Ναι με πήρε ο ύπνος, αλλά το κρύο με επανέφερε μετά από κανά 2-ωρο. Η φωτιά είχε σβήσει εντελώς και δεν είχα άλλες δυνάμεις για πατέντες. Ξανά στο δρόμο...

    Οι τελευταίες ώρες πριν το γλυκό ξημέρωμα, αυτές οι πιο κρύες και άχαρες ώρες της νύχτας, σύρθηκαν βασανιστικά μέχρι το Αντίρριο και εξάντλησαν τα τελευταία αποθέματα του κουράγιου μου...Τόσο που όταν στο καράβι μου αρνήθηκαν την μοτοσικλέτα γιατί δεν είχα αρκετά χρήματα και για τους δυο μας δεν είπα κουβέντα.
    Από το Ρίο στο σπίτι με τα πόδια, έμενα κοντά ευτυχώς, ούτε 1000 μέτρα, σε ένα συγκρότημα διαμερισμάτων στο Ακταίο...

    Ίσως η μεγαλύτερη μοτοσικλετιστική τρέλα της ζωής μου. Χωρίς λόγο, χωρίς προορισμό, χωρίς πρόγραμμα, χωρίς εξοπλισμό, απλά μόνο για να πάω. Αυτή τη γλυκιά επιστροφή ακολούθησε ο πιο γλυκός ύπνος που έχω πάρει.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Επειδή μάλλον τα χρόνια πέρασαν βαριά, διορθώνω στο παραπάνω για λόγους αρχής: Αμφιλοχία είναι και όχι Γαλαξίδι.

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 08:04
  2. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 07:11
  3. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 02:12
  4. Πως να βελτιώσω το στρόγγυλο μου δίχως να ανεβάσω κυβικά??
    από erstyle στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 22:22
  5. πως να σου γαμουν τη ψυχολογια!και να εχεις μετα στενη επαφη με καδο!
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF