Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Ανανκατασκευη Yamaha XJ550Seca του 1983

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    καλη αρχη και απο εμενα. τρομερη μηχανη την εχει ο πατερας ενος φιλου σε αριστη κατασταση

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Να πω οτι περιμενοντας το γκαραζομα στο χειρουργειο για την αγαπουλα,εχω βγαλει μερικα εξαρτηματα απο πανω της οπως ας πουμε τον προβολεα με την βαση του.Τον προβολεα επειδη τον εβλεπα σχεδον καθε μερα στην ντουλαπα με τα αντ/κα,καποια στιγμη τα πηρα ασχημα και τον εβαψα μαυρο σατινε,αφηνοντας νικελ μονο το στεφανι.Αν γνωριζα την καταληξη του σημερινου πειραματος δεν θα το εκανα.Πηρα λοιπον τα αυτακια της βασης του προβολεα και τα εβγαλα φωτο.Ηταν καπως ετσι οπως πανω κατω και ολα τα νικελ του XJ:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	base4.jpg 
Προβολές:	564 
Μέγεθος:	33,7 KB 
ID:	257013
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	base5.jpg 
Προβολές:	566 
Μέγεθος:	39,2 KB 
ID:	257014
    Eπειδη μπαγιοκο για επινικελωση δεν υπαρχει προσπαθω με πολυ διαβασμα στο νετ να βρω οικονομικο τροπο ξεσκουριασματος.Μετα λοιπον απο πολλες ωρες διαβασματος και επειδη εκρεμει το γκαραζομα στο χειρουργειο,με επιασε κατι και ειπα ας δοκιμασω.Περνω λοιπον το λεκανακι και την βαση του προβολεα και τα ριχνω εντος του μελανα ζωμου,ο οποιος λυσομανουσε απο κατω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	base3.jpg 
Προβολές:	564 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	257015
    Τελευταία τροποποίηση από itom32; 06/05/2012 στις 16:11.

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από itom32 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως δεν ξερω γιατι αλλα οταν παω να βαλω το λινκ του photobucket χρησιμοποιοντας το inser image (URL)παιρνω το μηνυμα error.
    Γιατί δεν τις ανεβάζεις απλά από το PC σου σαν επισυναψη στο ποστ? Ειναι πολύ απλό και γινονται και αυτόματα resize.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Για να μη σας καταναλωνω πολυ bandwicth δεν ξερω και πως τα λετε αυτα τα διαολου πραματα.Αλλα ευχαριστω αφου δεν σας πειραζει θα δοκιμασω ετσι.
    To αποτελεσμα με τα απο κανα δυωρο αν και βιαστηκα.Αλλα επειδη δεν ημουν σiγουρος τι κανω ειπα να ελενξω.Κανονικα θελει κανα 10ωρο, μπανακι.

    Συνημμένο 257016

    Συνημμένο 257017

    ΤIP:Οταν ερθει η ωρα καθαριζουμε τα υπολοιματα με μια σκληρη οδοντοβουρτσα,ΟΧI ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ.Ειδικα η καλα νικελωμενη επιφανεια της πλευρας που φενεται στην φωτο θα χαραξει αν βαλουμε ψιλη συρματοβουρτσα.Εγω το εκανα αναποδα και αν βλεπετε καποιες χαρακιες ειναι απο την ψιλη συρματοβουρτσα.Στην μουρη μου καλα να παθω.Στην πισω μερια που ειναι τα πολλα θα περιμενω ως το βραδι και μετα θα δοκιμασω πρωτα οδοντοβουρτσα και αν δεν εχω καλο αποτελεσμα,μετα συρματοβουρτσα.
    Ενα θα πω,θυμαστε που λεγαμε πιστιρικαδες .......... cola εσυ τα κανεις oλα???Δεν ξαναπινω αλλα αποθεμα για ξεσκουριασμα θα εχω.Θεωρω περιττο να αναφερω οτι η ιδια διαδικασια θα γινει στα καλαμια φτερο,εως και την μικροτεςρη βιδα αλλα αυτην την φορα εντως τσιγκινης σκαφης.Δεν ξερω τι ειδους διεργασια γινεται μεσα στο μαυροζουμι,παντως δεν θα ηθελα να ειμαι μεσα.Δεν ξερω τι αντιδραση γινεται με την σκουρια παντως το λεκανακι εχει μια ελαφρα διαρροη, πριν ηταν μια χαρα.
    Αχχ!!Πενια τεχνες κατεργαζεται μακαρι να περισσευαν,για επινικελωση αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και το μελλον καταμαυρο.
    Τελευταία τροποποίηση από itom32; 06/05/2012 στις 17:37.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macgyver2180
    Εγγραφή
    18/09/2011
    Μηνύματα
    1.287
    καλησπερα και καλη συνεχεια.θελουμε πολλες φωτο.κατα περιοδους εχω ασχοληθει και εγω με την προσπαθεια για βγαλσιμο της σκουριας.Εχω δοκιμασει coca-cola.Βασικα αυτο που χρειαζομαστε ειναι φωσφορικο οξυ.Αυτο το εχει η coca-cola αλλα δεν ειναι τοσο δυνατο.

    Eχω ρωτησει σε φαρμακειο αλλα να πω την αληθεια δεν το εψαξα πολυ ,μου ειπαν οτι δεν φτιαχνουν.Ενδεχομενως να ετυχα σε μαλααααακα.

    Στην δουλεια χρησιμοποιουμε ενα προιον της loctite .Εχει αντιπροσωπεια στο Μοσχατο.θα μαθω περισσοτερα και θα επανελθω.Αυτη την στιγμη το δικο μου σκουριασμενο τεποζιτο εδω και 3 μερες καθεται σπιτι γεματο ξυδι.Το διαβασα καπου αλλα δεν θυμαμαι που.Εγραφε μεσα οτι χρειαζεται μια εβδομαδα.Μην το κανετε ακομα να δω αν θα εχει αποτελεσματα και βλεπουμε

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Ειχα βρει στο ebay ενα προιον που λεγεται Oxalic Acid,σε σακουλακι και σε δοχειο σε μορφη σκονης.Νομιζω εβγενε στα 15 ευρω +μεταφορικα.Πρεπει να ειναι αυτο που αναφερεις.Αλλα οπως ειπα ειμαι πολυ στενα αυτον τον καιρο για παραγγελιες,οτι μπορω θα το κανω χωρις εξτρα εξοδα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Έχω πειραματιστεί πάνω στον ηλεκτρολυτικό καθαρισμό με κάποιο χημικό που λέγεται ammonium chloride (πώς λέγεται άραγε στα ελληνικά; χλωριούχο αμμώνιο; )

    Κάνει δουλειά, αλλά το θέμα είναι που στο κέρατο πετάς τον βρώμικο ηλεκτρολύτη. Το minimum οικολογικής συνείδησης να έχεις, δεν το αδειάζεις ελαφρά τη καρδία στο φρεάτιο του δρόμου. Μιλάμε όμως για πολύ βρωμοδουλειά...

    Στις φωτό πειραματίζομαι με τα εξαρτήματα μιας μικρής μέγγενης.
    Ο ηλεκτρολύτης στην αρχή...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00410.jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	33,8 KB 
ID:	257025

    Και μετά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00413.jpg 
Προβολές:	559 
Μέγεθος:	33,7 KB 
ID:	257026

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00414.jpg 
Προβολές:	561 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	257027
    Κωστής

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Πωωω!!Σκετη αηδια!!Ειχα ακουσει για την ηλεκτρολυση,αλλα την φοβηθηκα για να πω την αληθεια μπας και απο γκαφα ή κατι τετοιο,κανω κακο αντι καλο.
    Το καλο ειναι οτι ενας απο τα φιλαρακια στους superfourαδες με βρηκε λυση μεσω ενος Γαλλικου σαιτ,προφανως απο καποιον που επαθε ιδια ζημια στο παραθυρακι ελενχου των υγρων του εμπρος φρενου.Η λυση στο προβλημα ειναι η κοπη ενος κυκλικου κομματιου τζαμιου σε μεγεθος 1λεπτου του ευρω και η κολληση του με εποξικη Bison http://www.bison.gr/GR/el/index.do
    Θα δουμε αν θα γινει η δουλεια χωρις να εχω διαρροες.Να και ενας ομοιοπαθης : http://www.kawasaki-bikers.gr/core/f...p?f=34&t=19433
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01528.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	257078
    Τελευταία τροποποίηση από itom32; 07/05/2012 στις 15:38.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Το ματάκι της τρόμπας δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί σαν ανταλλακτικό. Πολύ ενδιαφέρουσα η λύση του τζαμιού και της bison. Περιμένω να την δω.

    Την ίδια την τρόμπα για να καθαρίσει λύσε τη και άσε την κανά δυο μέρες σε ξύδι. Κάνει θαύματα. Ούτε χημικά ούτε τίποτα.

    Η ηλεκτρόλυση δουλεύει και με πιο ήπιους ηλεκτρολύτες, όπως καυστική σόδα.
    Κωστής

  10. #25
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από itom32 Προβολή μηνύματος
    Θα δουμε αν θα γινει η δουλεια χωρις να εχω διαρροες
    Γίνεται η δουλειά και το έχω κάνει σε τρόμπα από XLR 600. Το κομμάτι που είχα κόψει ήταν από διάφανο πλαστικό πάντως και όχι τζάμι. Το είχα κολλήσει με μια σιλικόνη της Loctite.

    At your own risk όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις
    Give me fuel, Give me fire

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Ψηλέας
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    93
    Γεια σου φιλε Γιαννη και καλη επιτυχια με το προτζεκτ αλλωστε τις ιδιες χιμαιρες προσπαθουμε να ξορκισουμε xj 550 1981 παρε και μια ιδεα για το καπακι απο xj bikes (αν δεν εχει τυχει να το δεις)Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	94e3f7d6.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	70,1 KB 
ID:	257248
    ANTI NA ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΦΩΣ

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Γεια σου Ανεστη,ειμαι μελος τους,τα εχω δει ολα!!Ο καθενας τους εχει δυο τρια XJ και αν οχι ολα,το ενα παντα σε κατασταση βιτρινας.
    Για να μην καθομαι ειπα να φτιαξω την ζημια στην τρομπα υγρων του μπροστινου φρενου.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01620.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	257272
    Τελικα την epoxy repair acua την βρηκα στο praktiker.Tα κοντινα μαγαζια ειχαν αλλες δυο εποξικες της Bison στην ιδια φαση την epoxy repair universal,και την epoxy repair regular,αλλα οχι την aqua.Eιπα να μην ρισκαρω και να βαλω την δοκιμασμενη.Το γυαλι κοπηκε και τροχιστηκε με dremell.Καποια στιγμη σκεφτηκα να βαλω λεπτο plexiglass,αλλα φοβηθηκα μη διαβρωθει απο τα υγρα,λογο του οτι το παχος που ηθελα ηταν 2mm.Eτσι προτιμησα να βαλω γυαλι.Tωρα 24 ωρες μετα την γεμισα νερο να δω εαν εχει διαρροη.Καλα με φενεται δεν χανει.Μετα το πειραμα στεγανοτητας θα την βαψω ενα μαυρο σατινε χρωμα να δειχνει καινουρια.Το νομισμα του 1 λεπτου χρησιμοποιηθηκε μονο για να σταμπαρω το σχημα του κυκλου πανω στο γυαλι,με ψηλό μαρκαδοράκι.
    Επισης απο το πρωι παιδευομουν με την ταπα του ρεζερβουαρ.Ηθελα να δω τι κατασταση ειναι μεσα.Ολα γιναν δυσκολα οταν διαπιστωσα οτι ενα κομματι τις κλειδαριας της ταπας ελειπε.μαλλον καποιος πηγε να με φαει βενζινη??Το κλειδι της μοτο ουτε εμπενε.Δεν το ειχα προσεξει πιο πριν αυτο.Δοκιμασα αφου ερηξα w40,ψιλο λαδι 3αρι,αλλα δεν κουνηθηκε με τιποτα.Τελικα αφου δεν μπορουσα να βαλω το κλειδι του γενικου διακοπτη.Εριξα κι αλλο λαδι και το αφησα λιγο να μαλακωσει την μπιχλα.Θυμηθηκα οτι ειχα κατι κλειδια απο ενα crypton που με το εφαγαν και πηγε αδοξα και τελικα με αυτα ανοιξε η ταπα.
    Τελικα την καθαρησα με λαδακι και λειτουργει κανονικα με το κλειδι του crypton.Aλλα το ιδιο το ρεζερβουαρ οσο καλα με φανηκε απ'εξω τοσο χαλια ηταν μεσα.Παρ'ολο που ειχε γυρω στα 4-5 λιτρα βενζινη μεσα,εχει παρα πολυ σκουρια.Σιγουρα θα πρεπει να παει για ξεσκουριασμα πλαστικοποιηση και βαφη.Η να βρω αλλο.Χαλια μαυρα!!
    Na ρηξω μεσα καμια αλυσιδα και να το ανακινησω με βενζινη και μετα να του κανω καμια ηλεκτρολυση??
    Στην ηλεκτροληση αφου γεμισω νερο-σοδα λεω να μονταρω σε ενα πλαστικο καπακι (αντι ταπας ρεζερβουαρ)ενα βραχιονα και θα το τοποθετησω χωρις να ακουμπα στα τοιχωματα του ρεζερβουαρ.Και πανω σε αυτον τον βραχιωνα θα δεσω το θετικο καλωδιο ενος φορτηστη μπαταριας και το αρνητικο το δενω με μια βιδα πανω στο ρεζερβουαρ ετσι δεν ειναι??Και το αφηνω ποσες ωρες??Κανα 10ωρο?
    Τελευταία τροποποίηση από itom32; 09/05/2012 στις 22:30.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Σημερα ειπα να πεσω με τα μουτρα στο ξεχαρβαλωμα.....
    Που ειναι το μοτερ οεο???
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27052009110.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	257542
    Ειναι μεσα στην βρωμα αλλα θα του πω εγω οταν θα παει χωριο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27052009111.jpg 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	257543

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Τωρα επειδη δεν με εμεινε μεση για αλλη δουλεια,πιαστηκα με την χειροτεχνεια.Αναγλυφα σαν κι αυτα τα λογοτυπα δεν βρηκα πουθενα.Καποια στο περιπου βρηκα αλλα 30ευρω+ταχυδρομικα.Οποτε ειπα να ενυσχισω το πισω μερος με σιλικονη της Bison.Aπο εμπρος οταν στεγνωσε η σιλικονη εβαψα το περιβλημα μαυρο και το βασικο λογοτυπο το σκεπασα με μια αυτοκολλητη κοκκινη ταινια της 3Μ που με ειχε περισσεψει απο αλλες δουλειες.Δεν ειχα χρυσαφι χρωμα οπως ηταν μαμα δυστυχως.
    Πριν:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01522.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	257544
    Mετα:Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27052009109.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	257545

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Τα mikuni ανοιγμενα,εκ πρωτης οψεως δεν φενεται το χαλι τους.Προσεξτε το 2 απο δεξια που δεν ξερω για πιο λογο,η δεξια βαση του φλοτερ εσπασε και εχει γινει αλουμινοκολληση και μαλιστα στραβια.Πρεπει να ηταν αλοιθωρος αυτος που το κολλησε.Εξ αιτιας αυτου ολο το φλοτερ ειναι κολλημενο σε μια θεση μονιμα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27052009115.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	257546
    Περα απο αυτο ομως,να τα καθαρματ....εεεε....οι τρυπιες μεμβρανες των σλαιντ:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27052009120.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	257547

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF