Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Διαφορές?. cbr 600 rr με cbr 600 f. 2003

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31

    Διαφορές?. cbr 600 rr με cbr 600 f. 2003

    Καλησπέρα στους γνώστες..Αν και ξέρω καποιες βασικές διαφορες θέλω να μαθω απο εμπειρους γιατι οπου να ναι θ αποκτησω ενα απ τα 2 το φ κοιτουσα αλλα γιατι να μην δοσω κατι παραπάνω για το ρρ αν δε παιζει θέμα αξιοπιστίας
    Σημειώση εχω οδηγησει μονο το φ
    Ευχαριστω

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    το ενα ειναι πισταδικο,το αλλο τουρισταδικο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Μηπως εννοεις το FS?

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μηπως εννοεις το FS?
    Αν δεν εννοεις αυτά τα δύο, τότε είναι η μέρα με τη νύχτα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Άλλο μοτέρ (με αρχή triaxis το rr), άλλο πλαίσιο (με αντίθετη φιλοσοφία σχεδίασης, pivotless για ελεγχόμενη ελαστικότητα και ευκολία στην οδήγηση το F, πλήρες περιμετρικό δύο δοκών με τον κινητήρα μέρος του για ακαμψία στην πίστα το RR), άλλα αντί άλλων αναρτήσεις, διαφορετική θέση οδήγησης (πιο καθημερινό το F, πιο σκυφτό το RR) και το κυριότερο, τελείως άλλη αίσθηση στον αναβάτη. Πιο άνετο, φαρδύ και ''προστατευτικό'' το F, πιο ελαφρύ, άμεσο και πιστιάρικο το RR.

    Πάρε το F αν θέλεις μια βολική σπορ μοτοσυκλέτα που τα κάνει ΟΛΑ ΚΑΛΑ, που φορτώνεις και την κοπέλα πίσω και πας και μια βόλτα 100-200-300-400 χμ, και που δεν θα πει όχι όταν θα αποφασίσεις να επιτεθείς στα στροφιλίκια, και θα το βρεις και φτηνά.

    Πάρε το RR MONO αν θα μπαίνεις πίστα τακτικά ή θα πηγαίνεις λες και είσαι στην πίστα σε άγιους και επιδαύρους (κακώς). Για οποιαδήποτε άλλη χρήση με το F θα κάνεις το ίδιο πράγμα ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ.

    Μην σε παραμυθιάσουν για την διαφορά απόδοσης, ο κινητήρας του F άιντε και να υπολείπεται 2-3 ίππους του RR και ενδέχεται ένα καλοσυντηρημένο F να πηγαίνει καλύτερα από ένα ασυντήρητο RR, παίζει δε να του ρίχνει κιόλλας σε ίδια κατάσταση στις μεσσαίες στροφές.

    Σοβαρά θέματα αξιοπιστίας δεν υπάρχουν και στα δύο, το πολύ πολύ να έχει χαλάσει κανά σύστημα φόρτισης, καμιά αντλία βενζίνης, τέτοια χαζά.

    F είχα (καρμπυρατεράτο όμως του 2000) και το ξέρω πολύ καλά, RR σχεδόν είχα και το έχω οδηγήσει αρκετά.

  6. #6
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Άλλο μοτέρ (με αρχή triaxis το rr), άλλο πλαίσιο (με αντίθετη φιλοσοφία σχεδίασης, pivotless για ελεγχόμενη ελαστικότητα και ευκολία στην οδήγηση το F, πλήρες περιμετρικό δύο δοκών με τον κινητήρα μέρος του για ακαμψία στην πίστα το RR), άλλα αντί άλλων αναρτήσεις, διαφορετική θέση οδήγησης (πιο καθημερινό το F, πιο σκυφτό το RR) και το κυριότερο, τελείως άλλη αίσθηση στον αναβάτη. Πιο άνετο, φαρδύ και ''προστατευτικό'' το F, πιο ελαφρύ, άμεσο και πιστιάρικο το RR.

    Πάρε το F αν θέλεις μια βολική σπορ μοτοσυκλέτα που τα κάνει ΟΛΑ ΚΑΛΑ, που φορτώνεις και την κοπέλα πίσω και πας και μια βόλτα 100-200-300-400 χμ, και που δεν θα πει όχι όταν θα αποφασίσεις να επιτεθείς στα στροφιλίκια, και θα το βρεις και φτηνά.

    Πάρε το RR MONO αν θα μπαίνεις πίστα τακτικά ή θα πηγαίνεις λες και είσαι στην πίστα σε άγιους και επιδαύρους (κακώς). Για οποιαδήποτε άλλη χρήση με το F θα κάνεις το ίδιο πράγμα ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ.

    Μην σε παραμυθιάσουν για την διαφορά απόδοσης, ο κινητήρας του F άιντε και να υπολείπεται 2-3 ίππους του RR και ενδέχεται ένα καλοσυντηρημένο F να πηγαίνει καλύτερα από ένα ασυντήρητο RR, παίζει δε να του ρίχνει κιόλλας σε ίδια κατάσταση στις μεσσαίες στροφές.

    Σοβαρά θέματα αξιοπιστίας δεν υπάρχουν και στα δύο, το πολύ πολύ να έχει χαλάσει κανά σύστημα φόρτισης, καμιά αντλία βενζίνης, τέτοια χαζά.

    F είχα (καρμπυρατεράτο όμως του 2000) και το ξέρω πολύ καλά, RR σχεδόν είχα και το έχω οδηγήσει αρκετά.
    +1 οπως τα ειπε!!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2012
    Μηνύματα
    31
    Με κάλυψες πολυμήχανε τα είπες ολα ευχαριστώ πολύ !Στο φ εχω κατασταλαξει απ το πολυ ψαξιμο κ απο αύτα που μου πες σε σχέση με το ρρ.Απλα θ αποκτησω αυτες τις μερες φ και ελεγα μηπως ρρ..γιατι ειναι πολυ ομορφο αλλα αυτο που καθαρα ζηταω θα μου το καλυψει το φ γιατι πως να το κανουμε θελω να τα εχει κ ολα μια μηχανη και το φ τα εχει
    Ευχαριστω!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2007, 21:12
  2. CBR 600 RR Recall
    από RapidShade στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF