Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Το γρηγορότερο μηχανάκι στον κόσμο.

  1. #31
    τι ειπες τωρα.ειχα και εγω ενα τετοιο σε μπλε.το ιδιο ακριβως συναισθημα στα 17....
    ανεπαναληπτο

  2. #32
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Είναι περίεργα τα παιχνίδια που παίζει η μνήμη, αλλά όσο θυμάμαι εκείνο το ανοιξιάτικο βράδυ, τόσο έντονα και καθαρά θυμάμαι λίγα πράγματα. Βγαίνω στην άδεια Β. Όλγας και του σκάω μία γερή μέχρι τα φανάρια της Αμαλίας---ξέρετε, εκεί, στην ανοιχτή καμπή που κάνει ο δρόμος και περνάει μπροστά από το Ζάππειο, εκεί που πάντα έχει λίγο περισσότερη δροσιά από τα δέντρα τριγύρω. Καμιά τρακοσαριά μέτρα είναι όλο κι όλο, άντε τετρακόσια. Όπως θυμάμαι, όμως, αυτή την πρωτόγνωρη αίσθηση του “Παναγιά μου πως πάει έτσι αυτό!”, αυτή τη μυρωδιά απ’ το διχρονόλαδο και το χαρακτηριστικό κουδούνισμα του κινητήρα, έτσι δεν θυμάμαι καμιά άλλη μοτοσυκλετιστική εμπειρία ολόκληρης της ζωής μου. Δέκα δευτερόλεπτα ήταν? Δεκαπέντε? Δεν έχει καμία σημασία. Αυτά βαραίνουν περισσότερο από ώρες ολόκληρες σε μαγευτικά τοπία με υπερτούμπανα-τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα, με τον αέρα να ανεμίζει το κοντομάνικο, τα μάτια να γεμίζουν δάκρυα και τα φώτα της λεωφόρου να φλουτάρουν ελαφρά. Δεκαεννιά χρονών, με το κεφάλι άδειο, όλα γραμμένα κανονικά, χωρίς καμιά έγνοια, με τον κόσμο όλον δικό μου. Αυτές οι λίγες στιγμές που το σύνολο της ύπαρξης αποκρυσταλλώνεται μοναδικά και φευγαλέα σε μια αίσθηση. Ακόμα και τώρα, όποτε περνάω από εκεί νύχτα, με άδειο δρόμο, ρίχνω μια γκαζιά προσπαθώντας να ξαναπιάσω αυτήν τη αίσθηση. Μπα... μάταιο εντελώς. Τέτοιο μηχανάκι δεν υπάρχει άλλο στον κόσμο.

    Απ’ την άλλη, βέβαια, μόνο μια φορά είμαστε δεκαεννιά χρονών...


    ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ...
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΕΓΩ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΙΤ 250 ΄82 ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΗΣΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ 19... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ...

  3. #33
    ακριβως ετσι.. να'σαι καλα

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    24
    μιας και αναφερατε αυτο το πολυ ομορφο θεμα θα πω μια εμπειρια και εγω..πριν αποχτησω την δικη μου μοτο,19 χρονων ζαχαρωνα ολα τα αλλα εργαλεια που κυκλοφορουσαν. Καποια στιγμη βρισκόμουν σε ενα βενζινάδικο που το ειχε ενας φιλος μεγαλύτερος μου,ο οποίος έκανε μια γύρα σχεδόν ολα τα εργαλεία που του πήγαιναν εκει(βλέπετε επαρχία όλοι γνωστοί κ.λ.π). Κάποια στιγμή ακουσα ενα κρρρ κρρρρ σαν κάτι ντενεκεδάκια να χτυπάνε γυρίζω και βλέπω ενα κατάμαυρο 350RD LC το οποίο λόγω της κακομεταχείρησης ήταν βαμμένο με πινέλο με μαυρη μπογιά και με εν μικρότερο πινελλάκι είχε μια κίτρινη ρίγα,τίγκα στην σκονη(σαν τα αλυσοπριονα εκει που καθεται το λαδι). ετσι οπως το εβλεπα το περασα για κανονικο ερείπιο και ζητησα απο τον φιλο μου να με παει μια βολτα. Αυτος δεχτηκε ανεβηκα επανω και ξεκινησαμε...στην αρχη που ξεκινησε αυτο ξεροβηχε το ερμο σαν να πνιγοταν,πραγμα που με εκανε να πιστεψω οτι μπορει και να μας μεινει στον δρομο....Ομως οταν αρχισε να περναει καποιες στροφες η αισθηση που εζησα τοτε ηταν ο μεγαλυτερος τρομος της ζωης μου,θυμαμαι οτι στις αλλαγες ταχυτητων νομιζα οτι θα ξεκολουσα τον οδηγο απο το τραβηγμα(ημουν διπλασιος σε υψος απο αυτον) και οτι θα ερθουμε καπακι...σκετος εφιαλτης!!!!!! Μετα απο αυτην την καταραμενη επιταχυνση και αφου γυρισαμε πισω με τα ματια τιγκα στα δακρυα κατεβηκα τρεμαμενος και κοιτούσα το μαυρο σκονισμενο πραγμα να δουλευει ρελαντι τα ντενεκεδακια να βαρανε ξεψυχισμενα θαρεις και μας κοροιδευε....... Τι πυραυλος ηταν αυτος θεε μου, και σε συνδυασμο με αυτον τον ηχο του διχρονου σου κοβει τα ποδια.... αυτα τα δυο λεπτα δηλαδη 2-3 χιλιομετρα ηταν τα πιο τρομακτικα μεχρι τωρα... και ναι αυτη η αισθηση παει δεν εχει ξαναυπαρξει απο τοτε.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Με γύρισες πίσω 23 χρόνια.
    Χίος, καλοκαίρι με το υπερ-εργαλείο φίλου, TDR250. 6000+ στροφές στο στροφόμετρο κι εγώ στα ουράνια.
    Δεν με έφτανε τίποτα. Δεν με άγγιζε τίποτα. Δεν με ένοιαζε τίποτα. Ήμουνα 20 χρονών και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ.

    ΥΓ. Το TDR αργότερα έγινε δικό μου για τα επόμενα 9 υπέροχα μοτοσυκλετιστικά χρόνια.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tommy dakar Προβολή μηνύματος
    τι μου θυμισες...ενα ΜΒΧ κτηνος τοτε
    α να χαθείς ρε ....


  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Με γύρισες πίσω 23 χρόνια.
    Χίος, καλοκαίρι με το υπερ-εργαλείο φίλου, TDR250. 6000+ στροφές στο στροφόμετρο κι εγώ στα ουράνια.
    Δεν με έφτανε τίποτα.


    Μπας και τον ελεγαν Δημητρη και τον δικο σου?

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2185286


  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Μπας και τον ελεγαν Δημητρη και τον δικο σου?
    Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι πλέον το όνομα. Έχω την εντύπωση πως Δημήτρης ήταν κι αυτός.
    Έφυγα την επόμενη χρονιά από τη Χίο και ήρθα Αθήνα. Μετά χαθήκαμε. Ήταν ο dj στο Venetico (Βροντάδο) αν το θυμάσαι.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Ήταν ο dj στο Venetico (Βροντάδο) αν το θυμάσαι.



  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος


    Πες μου ότι μιλάμε για το ίδιο μηχανάκι...

    Όχι "αμήχανος" πλέον...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Το μεγαλύτερο δίκυκλο στον κόσμο?
    από sapila racing στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2011, 13:41
  2. Ελλάδα: το πιο ακριβό οικόπεδο στον κόσμο?
    από gixxerpap στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2009, 17:15
  3. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2007, 18:46
  4. Ρε τι γινεται στον κοσμο ρεεεεεε
    από kalesin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 22:32
  5. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF