Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 92

Θέμα: Μια Villa στην Ελλάδα.

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2005
    Μηνύματα
    28

  2. #17
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σ΄όλους τους φίλους και ευχαριστώ παιδιά ειδικά στον τελευταίο φίλο Corvo θέλω να πω αν είσαι όντως 20 και θες να μάθεις για τα Villa αυτό και μόνο μου φτάνει ,να "κληροδοτήσουμε" εμείς οι λίγο παλιότεροι πέντε πράγματα σ' εσάς πριν χαθούνε.Τώρα να ξανατονίσω ότι από την αρχή ζήτησα σχόλια και διορθώσεις από όλους τους φίλους νέους και παλιούς ειδικά όταν η ιστορία μας θα φθάσει στην Άρτα θέλω βοήθεια από τα ντόπια παιδιά που γνωρίζουν...
    να'σαι καλα, οντως 20 ειμαι δεν εχω να κρυψω κατι.
    τα πιο πολλα φυσικα οπως καταλαβαινεις δεν τα ξερω(ονοματα και τετοια) αλλα η ιστορια σου εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον

    ευχαριστω για το "μαθημα"
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  3. #18
    Πολυ ωραιο θεμα!!




  4. #19
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    όμορφη αναδρομή, που αν και έχω μεγάλα κενά (λόγω ηλικίας ) στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχουν γνώριμα πρόσωπα ....
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Μέρος 4ο...
    Έχουμε φτάσει στο 87 η αγορά γενικά κινείται με βραδείς ρυθμούς μετά τις απανωτές αυξήσεις στις τιμές λόγω των δύο υποτιμήσεων της δραχμής το 83 & 85.
    Η Villa στην Ιταλία έχει κλείσει και κάποια κομμάτια stock βρίσκουν τον δρόμο τους για κάποιες αθηναικές εκθέσεις σε ανταγωνιστικές τιμές.Πρώτος τα φέρνει ο Λέκκας (κάποια στιγμή θα κάνω ένα αφιέρωμα και σε εκείνη την γενιά) ,αλλά το πουλί είχε πια πετάξει ήταν πολύ ξεπερασμένα συγκρινόμενα με τα σύγχρονα και πολύ μοντέρνα ακόμα για να θεωρηθούν κλασσικά.1989 και εκεί που τα έχουν όλοι πια ξεχάσει σκάει μύτη πάλι κάποιο παλιό stock στα χέρια των Αφών Αποστολόπουλων στην Καπ. Χρονά κάθετη στην Κατεχάκη.Οι άνθρωποι οκ εντελώς εκτός χώρου ήσαν και η ιστορία αυτή δεν κράτησε πολύ.Ήταν όμως η τελευταία ευκαιρία να πάρεις ένα "καινούργιο" Villa και φυσικά δεν την άφησα.Η σχέση μου με την μάρκα είχε αρχίσει δέκα χρόνια νωρίτερα το 79 με ένα από τα πρώτα μηχανάκια του Μαραγκού.Ήταν το μηχανάκι του εξάδελφού μου γυμναστή και φανατικού εντουρά.Εγώ μικρότερος και χωρίς δίπλωμα ακόμα είχα πάθει ΤΗΝ πλάκα.Φαντάσου τώρα να πηγαίνεις γυμνάσιο ξέροντας τότε ίσα ίσα να κουμαντάρεις ένα παπί και ξαφνικά να πηγαίνεις βόλτα από την θέση του οδηγού με το Villa και συνοδηγό τον τρελαμένο ξάδελφο ,τα πόδια σου να μην φτάνουν καν κάτω και η μπροστινή ρόδα να μην θέλει να κατέβει κάτω ούτε για ξεκούραση...Όλοι εδώ μέσα ότι πέρα των εμψύχων (δεν το συζητάμε) στην καρδιά τους σίγουρα ένα μηχανάκι έχουν βάλει , μικρό - μεγάλο όμορφο - άσχημο δεν έχει σημασία.Το δικό μου Villa με συντρόφευσε από το 89 ως το 94 σαν μοναδικό μηχανάκι παρακαλώ.Παπί στην πόλη νησιά το καλοκαίρι ,εκδρομές και χαρακτηριστικά θυμάμαι και να θίξω ένα ωραίο.Οι "προδιαγραφές" των κοριτσιών της εποχής δεν είχαν καμμία σχέση με τις σημερινές.Πολλές ανέβηκαν στην πίσω θέση ,καμμιά δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε για την σκληρή σέλλα ούτε για τον θόρυβο ούτε καν για την μυρωδιά στα ρούχα της και στα μαλλιά της ! Άντε κάντο σήμερα...Λοιπόν στο Villa εκείνο πέρα των πραγμάτων που έκανες μόνος για ότι δεν μπορούσες πήγαινες στην Σεβαστείας στο μικρό μαγαζί του προαναφερθέντα Νίκου Ζερβού.Όταν όμως πια ανταλλακτικά δεν βρισκόντουσαν πουθενά το μηχανάκι δυστυχώς έμεινε να το κοιτάω και να με κοιτάει βουβό για πάνω από δέκα χρόνια.
    (Στο επόμενο και τελευταίο ,γιατί σας κούρασα , το παλιό Villa ξανατραγουδάει).

    Villa 1979Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lastscan1.jpg 
Προβολές:	647 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	257739
    Villa 1979Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lastscan2.jpg 
Προβολές:	647 
Μέγεθος:	77,8 KB 
ID:	257741
    Villa 1989Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lastscan6.jpg 
Προβολές:	648 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	257742

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Εκπληκτικη η ιστορικη αναδρομη οσο για της φωτο απλα απιστευτες,Μια αλλη εποχη
    Ευχαριστουμε
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  7. #22
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    ... και να θίξω ένα ωραίο.Οι "προδιαγραφές" των κοριτσιών της εποχής δεν είχαν καμμία σχέση με τις σημερινές.Πολλές ανέβηκαν στην πίσω θέση ,καμμιά δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε για την σκληρή σέλλα ούτε για τον θόρυβο ούτε καν για την μυρωδιά στα ρούχα της και στα μαλλιά της ! Άντε κάντο σήμερα...

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    (Στο επόμενο και τελευταίο ,γιατί σας κούρασα , το παλιό Villa ξανατραγουδάει).
    Να είσαι βέβαιος οτι δεν κουράστηκε κανένας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ARISPEED1
    Εγγραφή
    10/02/2008
    Μηνύματα
    530
    Μπράβο για το ωραίο άρθρο με την ιστορική Ιταλική εταιρεία !

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Τελευταίο (Δόξα σοι ο Θεός ακούγεται στη γαλαρία...)
    Στο 2006 είμαστε καινούργια χιλιετία μπήκε ,είμαι πια παντρεμένος και πατέρας αλλά κλασσικός όσο μπορώ οδηγώ ένα GS 750 του 77 και ένα XRκι 250.Το παλιό Villa βρίσκεται εγκαταλελειμμένο στο πατρικό μου.Δεν μπορούσε όμως πια να μένει εκεί.Προσπαθώ μήπως βρω κάτι στο διαδίκτυο αλλά φευ ούτε site υπήρχε,ούτε e-bay τίποτα και ως εκ θαύματος βρίσκω σε ένα ξένο forum έναν 'ομοιοπαθή" Έλληνα αναβάτη ευτυχώς σε αρκετά κοντινή σε μένα απόσταση.Ραντεβού από το τηλέφωνο και συνάντηση με τον Αλέκο.Όπου Αλέκος μαθηματικός και καθηγητής πληροφορικής στο επάγγελμα και αναπαλαιωτής στην καρδιά (επίσης σχεδιαστής και κατασκευαστής σκαφών για στεριά αέρα και θάλασσα ,όχι δεν υπερβάλλω καθόλου).Σκληροπυρηνικός Ευρωπαίος με τα ακόλουθα :1 bmw 1 villa 2 Bultaco 2 Montesa.Για να μην τα πολυλογώ την συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν είχα ούτε χώρο ούτε χρόνο για 3ο μηχανάκι οπότε το Villa φορτώνεται σε κομμάτια στο Picasso που είχα τότε και πάει να κάνει παρέα στα υπόλοιπα του φίλου Αλέκου.Η αναπαλαίωσή του κράτησε ένα 8μηνο περίπου γιατί τα χρόνια που δεν δούλευε τα πέρασε σε μια αυλή κάτω από μια κουκούλα...Ο Αλέκος για μένα αποτελεί πέρα από φίλος και τον πιο άξιο χομπίστα restorer που έχω γνωρίσει μαζί αναπαλαιώσαμε κατόπιν το Husky 390 του 80 που έχετε δει σε άλλες σελίδες.Αφήνω για το τέλος το καλύτερο πριν 1,5 χρόνο μου έκανε την τιμή να μου ξαναδώσει το παλιό μου Villa και την θέση του στο στάβλο του πήρε ένα Gas Gas (τα χούγια των ευρωπαίων που λέγαμε).Είχα βρει πάλι ένα κομμάτι της νιότης μου κάτι που με ταξίδευε πίσω ,ζητούμενο πιστεύω εδώ μέσα για όλα τα μεγαλύτερα σαν και εμένα παιδιά.
    Αυτά ,να ζητήσω συγγνώμη από ανθρώπους που στην αφήγηση αυτή λησμόνησα να αναφέρω και από όλους εσάς που ταλαιπώρησα σε συνέχειες...

    Tο Villa τo 89Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	89.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	257941
    ΑναπαλαίωσηΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	restore.jpg 
Προβολές:	566 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	257942
    Το Villa σήμεραΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	today.jpg 
Προβολές:	567 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	257943

  11. #26
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Πολύ ωραία ιστορία, εμείς αυτά τα μηχανάκια δεν είχαμε την τύχη (ή την ατυχία) να τα γνωρίσουμε και είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε την ιστορία τους και μάλιστα εν Ελλάδι. Για να θυμούναι οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.

    Επίσης αξιοθαύμαστη και η αφοσίωσή σου στην Ιταλική εταιρία. Να είσαι καλά και να καβαλάς τη Villa σου και να γουστάρεις.

    Και επειδή είσαι "παλιός" πές μας κι άλλες ιστορίες κι ας μην έχουν Villa.
    WHO RUNS THE SHOW

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που σχολίασαν ktmakis sapilas mgktinos ηλιαςktm corvo shaolinmonk bulmont npat louki-louk fragiscos brosakas dim rac sotpag jimmis5 arispeed1 αλλά και όλους όσους απλώς διάβασαν.Θα τα ξαναπούμε.

    Η αρχήΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	250 mx 1974a.jpg 
Προβολές:	542 
Μέγεθος:	27,5 KB 
ID:	257952
    Το τέλοςΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	495 mx 1984-85.jpg 
Προβολές:	544 
Μέγεθος:	37,7 KB 
ID:	257953
    4Τ πρωτότυποΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Villa_400_4t.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	39,3 KB 
ID:	257955

  13. #28
    Α ρε Bukley...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	art_the_lone_ranger_comic.jpg 
Προβολές:	546 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	257956
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία ιστορία, εμείς αυτά τα μηχανάκια δεν είχαμε την τύχη (ή την ατυχία) να τα γνωρίσουμε και είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε την ιστορία τους και μάλιστα εν Ελλάδι. Για να θυμούναι οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.

    Επίσης αξιοθαύμαστη και η αφοσίωσή σου στην Ιταλική εταιρία. Να είσαι καλά και να καβαλάς τη Villa σου και να γουστάρεις.

    Και επειδή είσαι "παλιός" πές μας κι άλλες ιστορίες κι ας μην έχουν Villa.
    Ευχαριστώ και επιφυλλάσομαι...

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καπου πρέπει να εχω μια αφίσα του Motosport με τον Namna και το Villa που την είχα στο δωμάτιό μου στον τοίχο.
    Που να είναι, που να είναι... θα ψάξω!
    Αμα την βρω θα στην δώσω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 01:12
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 11:16
  3. Το Να Εισαι Σκυλοσ Στην Ελλαδα!!!!!
    από kalgeorge στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2004, 14:59
  4. Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:20
  5. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF