Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Χαλάνδρι - Βριλήσσια στα τέλη του 70.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diamantis_dia Προβολή μηνύματος
    Η παλιά αγαπημένη γειτονία , με τους χωματόδρομους , την αυτοσχέδια πίστα αλμάτων στα Γουρουνάδικα , τους φίλους με τα σουζούκι, τα πρώτα μηχανάκια της παρέας , ο πρώτες ''χύμες'' , οι πρώτοι έρωτες , όλα τότε ήταν μοναδικά!!!!!
    Επειδή εγώ έναν Διαμαντή θυμάμαι που έμενε Τυμφρηστού δύο σπίτια κάτω από εμένα και Elsinore θυμάμαι και κόντρες στην Τυμφρηστού με το NSU του Πατρικαρέα θυμάμαι και το Junior από την Ιταλία θυμάμαι αλλά και το Imola που προσπαθούσε στην αρχή της δεκαετίας του 80 να κάνει ρεκόρ Χαλάνδρι - Λίμνη Ευβοίας θυμάμαι εσύ για γίνε πιο συγκεκριμένος...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Ωωωω ρε μάγκα !!!! Συνημμένο 262533
    Ρε Βαρώνε (απορώ γιατί σε φωνάζουν Βύρωνα πάντως) δεν το είχες πάρει χαμπάρι το Husky είναι το τελευταίο μηχανάκι που αναπαλαίωσα μαζί με τον φίλο μου τον Αλέκο.
    ΥΓ Τι κάνει το ανθρωπάκι ή δεν είναι politically correct να μου πεις ???

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε Βαρώνε (απορώ γιατί σε φωνάζουν Βύρωνα πάντως) δεν το είχες πάρει χαμπάρι το Husky είναι το τελευταίο μηχανάκι που αναπαλαίωσα μαζί με τον φίλο μου τον Αλέκο.
    ΥΓ Τι κάνει το ανθρωπάκι ή δεν είναι politically correct να μου πεις ???
    Βύρωνα?....και ΄γω την ίδια απορία έχω που με φωνάζουν έτσι.

    Oxi δεν το είχα πάρει χαμπάρι, και είναι κουκλάρα !!! 1980 είναι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Βύρωνα?....και ΄γω την ίδια απορία έχω που με φωνάζουν έτσι.

    Oxi δεν το είχα πάρει χαμπάρι, και είναι κουκλάρα !!! 1980 είναι?
    Νοέμβρης 80 η τελευταία σειρά που κατά το εργοστάσιο μπορεί (σε αντίθεση με τα πρώτα) να υπερκυβιστεί σε 430 αλλά και να μπει πιο ελεύθερη εξάτμιση χωρίς πρόβλημα αξιοπιστίας...

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Νοέμβρης 80 η τελευταία σειρά που κατά το εργοστάσιο μπορεί (σε αντίθεση με τα πρώτα) να υπερκυβιστεί σε 430 αλλά και να μπει πιο ελεύθερη εξάτμιση χωρίς πρόβλημα αξιοπιστίας...
    Όταν λες πιο ελεύθερη (από αυτή που έχει) τι εννοείς, να βάζεις το χέρι σου και να πιάνεις το μπουζι?
    Κανόνισε να σου στείλω το 100.
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SpeakeasyBlues Προβολή μηνύματος
    Όταν λες πιο ελεύθερη (από αυτή που έχει) τι εννοείς, να βάζεις το χέρι σου και να πιάνεις το μπουζι?
    Κανόνισε να σου στείλω το 100.
    Για να φτάνεις να πιάνεις το μπουζί θα πρέπει να είσαι λίγο "μακρυχέρης" οπότε γι αυτό θα μου στείλεις το 100 έτσι δεν είναι ρε blues ? γιατί στην αρχή νόμισα για τον θόρυβο...Είμαι λίγο αργός (τι να πεις λόγω ηλικίας μπορεί) αλλά στο τέλος τα πιάνω!
    Όπως με τον Βύρωνα που τον έλεγα Βαρώνο ένα πράμα ,άτιμα γεράματα...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    και εγω γενιμα θρεμα χαλανδρεος ειμαι .φραγκοκλησια.αρε αλανες που ειχαμε .......
    KLE 400-XT 250.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της diamantis_dia
    Εγγραφή
    12/05/2009
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Επειδή εγώ έναν Διαμαντή θυμάμαι που έμενε Τυμφρηστού δύο σπίτια κάτω από εμένα και Elsinore θυμάμαι και κόντρες στην Τυμφρηστού με το NSU του Πατρικαρέα θυμάμαι και το Junior από την Ιταλία θυμάμαι αλλά και το Imola που προσπαθούσε στην αρχή της δεκαετίας του 80 να κάνει ρεκόρ Χαλάνδρι - Λίμνη Ευβοίας θυμάμαι εσύ για γίνε πιο συγκεκριμένος...
    Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........
    Έχουμε δύο αυτιά και ένα στόμα και με αυτήν την αναλογία πρέπει να τα χρησιμοποιούμε

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diamantis_dia Προβολή μηνύματος
    Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........
    Bρεθήκατε λοιπόν στο moto.gr μετα από τόσα χρόνια!
    Αυτό ειναι το καλύτερο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diamantis_dia Προβολή μηνύματος
    Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........
    Ναι όντως τύφλα να έχει το facebook α ρε Διαμαντή συγκινήθηκα σου έχω στείλει και π.μ. γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι είσαι εσύ.Σου ξαναστέλνω και άλλο π.μ. με το κινητό μου !

  11. #26
    Αγροτικό Μέλος Το avatar του/της anwrimos
    Εγγραφή
    05/01/2006
    Μηνύματα
    176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm
    Γεννήθηκα΄το 81 και μεγάλωσα στα Βριλήσσια αλλά κάποια απο τα ονόματα που αναφέρεις μου είναι αρκετά γνώριμα. Άν μιλάς για τον Κώστα και τον Αντώνη τους ξέρω απο πρώτο χέρι καθώς δουλέυανε και οι 2 στο μαγαζί του πατέρα μου στην Πεντέλης με μονωτικά. Με τον Κώστα έχουμε και κουμπαριά - τον παντρέψανε οι γονείς μου - Τον θυμάμαι ακόμα με ένα Μαιco αν δεν κάνω λάθος να έρχεται στο μαγαζί κάπου στα 86. Απο εκεί είχε περάσει όλο το τότε παρεάκι των Βριλησσίων για μεροκάματο. Στέλιος απο Βριλήσσια, Εθνικής αντιστάσεως έμενε τότε, ο Σταύρος που αργότερα δούλευε στο Μπούτη και άλλα παιδια που δεν θυμάμαι ονόματα.. Άλλες μνήμες μου ξύπνησες εμένα τώρα που τα έβλεπα με τα μάτια πιτσιρικά!
    Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό

    Γιάννης

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Έχω κολλήσει με το υποφόρουμ των ανακατασκευών και χάνω θέματα διαμάντια...

    Το δεύτερο πράγμα που ζηλεύω σε σας τους περί τη μισή γενιά παλιότερους είναι ότι όταν ξετσουτσουνίσατε μεσουρανούσαν τέτοια μηχανάκια και τα προάστια ήταν ακόμα προάστια...

    ...το πρώτο πράγμα που ζηλεύω είναι ότι όταν ξετσουτσουνίσατε δεν υπήρχε AIDS...

    Buckley, χίλια μπράβο, και για το θέμα, και για τη Husqvarna.
    Κωστής

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ξεθάβω αγαπημένο θέμα για να μάθω από πρώτο χέρι πως ήταν τα πράγματα στη γειτονιά που αγάπησα κ που πάντα θα μου λείπει! (Φραγκοκλησιά και όχι Τούφα )

    Όντας μια 10ετία μικρότερος απ'τον συνονόματο, έζησα διαφορετικά τις καταστάσεις που περιγράφει, με το πρώτο Java της παρέας με πετάλια να τρέχουμε 3κάβαλοι στη Διονύσου, με τον πρώτο μου ''γλάρο'' να πηγαίνουμε κοπάνα απ το σχολείο στο Μάτι για μπάνιο, και και και. Τι να πρωτο θυμηθείς.

    Προτιμώ να διαβάζω παρά να γράφω.

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Bye Bye
    Τελευταία τροποποίηση από GFawkes; 29/05/2015 στις 10:39.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Λουνα παρκ στην Φραγκοκλησια....
    Υπήρξε πράγματι ή εννοείς καμιά αλάνα για σούζες κ άλματα;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό "σκίσιμο" στα πλαινά του ελαστικού. Τί κάνουμε ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2006, 15:55
  2. Ο ΑΡΗΣ στα χερια του λαου του.
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 21:46
  3. Μπειτε στα αδυτα του Οργασμου!!
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 17:56
  4. Yamaha M1 βαμενη στα χρωματα του King Kenny
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 21:41
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF