Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Χαλάνδρι - Βριλήσσια στα τέλη του 70.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136

    Χαλάνδρι - Βριλήσσια στα τέλη του 70.

    Ανοιγοκλείνω τα μάτια και βρίσκομαι στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου σ' ένα προάστιο της Αθήνας (Βριλήσσια) στα τέλη των 70s.Χαζεύουμε απαξάπαντες τον Πασχάλη να ντριφτάρει από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο το φτιαγμένο GS 750 σ' όλους τους φαρδείς κάθετους δρόμους της λεωφόρου Πεντέλης που τότε ακόμη ήσαν έρημοι και όχι πλημμυρισμένοι από αυτοκίνητα , έπειτα μαζευόμασταν όλοι μαζί για καφέ στην πλατεία στου Μπούτη για σχόλια , μακρινή εποχή , εποχή που ο συμμαθητής Νίκος Αρνόκουρος έπαιζε ακόμη μόνο μπάσκετ (πολύ καλό ομολογουμένως) και δεν είχε καταπιαστεί ακόμα με τα μηχανάκια.
    Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm αργότερα Μελένιος με Husky αλάνες μπάλα οι μικρότεροι αυτοσχέδια άλματα στα Γουρουνάδικα και σούζες ατελείωτες ,ο θόρυβος από τα δίχρονα και η μυρωδιά από το λάδι παντού ,απλά Υπέροχα.
    Ανοιγοκλείνω τα μάτια και είναι 2012 είμαι ακόμα στο Χαλάνδρι που δυστυχώς δεν είναι πια προάστιο και βάζω μπρος το Villa και το 390 μήπως και θυμηθώ κάτι... η κόρη μου ακούει τον ήχο-μελωδία (θόρυβο μπαμπά) και "διακτινίζεται" όσο μπορεί πιο μακριά!
    Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

    το 390Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00124.jpg 
Προβολές:	1682 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	257360

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δώσε πόνο



  3. #3
    Προσθετο Μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    39
    το εριξα το φαρμάκι στο γυαλί ...

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    ban ο κυριος please ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    ban ο κυριος please ...
    συμφωνω.....παραφερθηκε και προκαλει το κοινο αισθημα !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley
    Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

    το 390
    Να το ξανακάνεις και μάλιστα οσο πιο συχνά μπορείς!
    Κούκλα είναι το άτιμο!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Να το ξανακάνεις και μάλιστα οσο πιο συχνά μπορείς!
    Ρε πάτε καλά..??

    Παροτρύνετε μεγάλο άνθρωπο να βαράει αριστερές μανιβελιές..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε πάτε καλά..??

    Παροτρύνετε μεγάλο άνθρωπο να βαράει αριστερές μανιβελιές..??
    Το κοριτσάκι (390) old φίλε μου είναι 15 χρόνια μικρότερό μου το πιστεύεις ότι έχω από τώρα αρχίσει να σκέφτομαι πως θα "συνεννοούμαστε" τα δυό μας σε 15 ας πούμε χρόνια από τώρα ή αν θα την ψάχνει για κανένα πιτσιρικά που θα μπορεί να την "ανάβει"...

  10. #10
    πρωιν μελισιοτης το 1975 σε ηλικια 15 χρωνων πειρα το πρωτο μου μηχανακι και αλωνιζαμε της γυρο περιοχες...
    κατι μπουλτακο, μοντεσα, MAICO 500, σουζουκι RM250. SWM. DERBI, BETA, κλπ. και πολλα αλλα στριταδικα παλλα sachs και ζουνταπ, αλλα και ευρωπινο!!!!!!! να τρεχαλανε με τους αναβατες να κανουν ψαρακι πανω στην σελλα κανοντας κοντρα αναβαση πεντελης μεχρη τον αγειο πετρο που τοτε για να περασεις ειχε χωμα στο εσακι.
    τις πιστες στο ντραφι, στον αγιο σιλα. αλλα και στην σελετε που βαζαμε παλια λαστιχα για να κανουμε τα χωραφια πιστες για να κανουμε μοτοκρος. και τους (ζεταδες) της τοτε εποχης με τις χαρλεει και τις νορτον αλλα και αργοτερα με μερικα XT500 ME ΠΑΡΠΡΙΖ!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
    τι μου θυμησες ρε αδερφε......
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    ... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
    τι μου θυμησες ρε αδερφε......
    Δεν πειράζει, μας πιάνανε μετά το αμπραγιαζ οι ασφαλίτες στα φανάρια...

    Γειά σου ρε bukley Κεντέρη lone ranger
    Τελευταία τροποποίηση από SpeakeasyBlues; 11/05/2012 στις 21:36.
    "Is this all that's life of my life before me?
    Straitjacket memories? Sedative highs?
    No happy ending like they’ve always promised?
    There’s got to be something left for me."
    ------------------------------------

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...







    να εισαι καλα κ συ κ το μοτο σου κ να το ξανακανεις ξανα κ ξανα.....

    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της diamantis_dia
    Εγγραφή
    12/05/2009
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    πρωιν μελισιοτης το 1975 σε ηλικια 15 χρωνων πειρα το πρωτο μου μηχανακι και αλωνιζαμε της γυρο περιοχες...
    κατι μπουλτακο, μοντεσα, MAICO 500, σουζουκι RM250. SWM. DERBI, BETA, κλπ. και πολλα αλλα στριταδικα παλλα sachs και ζουνταπ, αλλα και ευρωπινο!!!!!!! να τρεχαλανε με τους αναβατες να κανουν ψαρακι πανω στην σελλα κανοντας κοντρα αναβαση πεντελης μεχρη τον αγειο πετρο που τοτε για να περασεις ειχε χωμα στο εσακι.
    τις πιστες στο ντραφι, στον αγιο σιλα. αλλα και στην σελετε που βαζαμε παλια λαστιχα για να κανουμε τα χωραφια πιστες για να κανουμε μοτοκρος. και τους (ζεταδες) της τοτε εποχης με τις χαρλεει και τις νορτον αλλα και αργοτερα με μερικα XT500 ME ΠΑΡΠΡΙΖ!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
    τι μου θυμησες ρε αδερφε......
    τι μου λες ρε φίλε τώρα ...... εκείνη την εποχή με hondakia elsinore , mini bat , ss , sachs , zudapp , yamahakia 125, και φιλαράκια καλά χαμένα μέσα στο χρόνο , ο Χρήστος (τιλιγκερ) , ο Τολάρας (γκουσγκούνης) , ο Νίκος , ο Βαγγέλης , ο Αλκης , ο Σάκης , εκεί έξω από την Ναυτική Βάση να φέρνουμε γυρoβολιά το περιπολικό των Βριλησσίων. Και ο Σταύρος από την Πεντέλη με το Κawa το 500 δίχρονιλα να κατεβαίνει όρθιος στη σέλα και τα χέρια σταυρό. Τρελές εποχές μου θύμησες φίλε.
    Έχουμε δύο αυτιά και ένα στόμα και με αυτήν την αναλογία πρέπει να τα χρησιμοποιούμε

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της diamantis_dia
    Εγγραφή
    12/05/2009
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ανοιγοκλείνω τα μάτια και βρίσκομαι στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου σ' ένα προάστιο της Αθήνας (Βριλήσσια) στα τέλη των 70s.Χαζεύουμε απαξάπαντες τον Πασχάλη να ντριφτάρει από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο το φτιαγμένο GS 750 σ' όλους τους φαρδείς κάθετους δρόμους της λεωφόρου Πεντέλης που τότε ακόμη ήσαν έρημοι και όχι πλημμυρισμένοι από αυτοκίνητα , έπειτα μαζευόμασταν όλοι μαζί για καφέ στην πλατεία στου Μπούτη για σχόλια , μακρινή εποχή , εποχή που ο συμμαθητής Νίκος Αρνόκουρος έπαιζε ακόμη μόνο μπάσκετ (πολύ καλό ομολογουμένως) και δεν είχε καταπιαστεί ακόμα με τα μηχανάκια.
    Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm αργότερα Μελένιος με Husky αλάνες μπάλα οι μικρότεροι αυτοσχέδια άλματα στα Γουρουνάδικα και σούζες ατελείωτες ,ο θόρυβος από τα δίχρονα και η μυρωδιά από το λάδι παντού ,απλά Υπέροχα.
    Ανοιγοκλείνω τα μάτια και είναι 2012 είμαι ακόμα στο Χαλάνδρι που δυστυχώς δεν είναι πια προάστιο και βάζω μπρος το Villa και το 390 μήπως και θυμηθώ κάτι... η κόρη μου ακούει τον ήχο-μελωδία (θόρυβο μπαμπά) και "διακτινίζεται" όσο μπορεί πιο μακριά!
    Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

    το 390Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00124.jpg 
Προβολές:	1682 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	257360
    Η παλιά αγαπημένη γειτονία , με τους χωματόδρομους , την αυτοσχέδια πίστα αλμάτων στα Γουρουνάδικα , τους φίλους με τα σουζούκι, τα πρώτα μηχανάκια της παρέας , ο πρώτες ''χύμες'' , οι πρώτοι έρωτες , όλα τότε ήταν μοναδικά!!!!!
    Έχουμε δύο αυτιά και ένα στόμα και με αυτήν την αναλογία πρέπει να τα χρησιμοποιούμε

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    το 390
    Ωωωω ρε μάγκα !!!! Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hoover.gif 
Προβολές:	1164 
Μέγεθος:	6,0 KB 
ID:	262533
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό "σκίσιμο" στα πλαινά του ελαστικού. Τί κάνουμε ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2006, 14:55
  2. Ο ΑΡΗΣ στα χερια του λαου του.
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 20:46
  3. Μπειτε στα αδυτα του Οργασμου!!
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 16:56
  4. Yamaha M1 βαμενη στα χρωματα του King Kenny
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 20:41
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF