Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 128

Θέμα: Ανακατασκευή BMW R26

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Έμεινα λίγο πίσω αυτές τις μέρες λόγω του ότι μου έτυχαν διάφορες αγγαρείες, αλλά όταν ηρεμήσω θα επανέλθω με νέο υλικό!!!!!!!!
    Με ηρεμια, περιμενουμε

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Σήμερα τελείωσα με τα κολλήματα του σκελετού.
    Κολλήθηκε το λαμάκι για τον διακόπτη του πίσω stop, και διόρθωσα μια μ@Λ%@#α που μου προέκυψε, καθώς προσπάθησα να στρώσω με την tig, τις ανωμαλίες που είχε αφήσει ο τροχός όταν καθάριζα το τμήμα του σκελετού που φαίνεται στη φωτό από παλιές κολλήσεις.
    Με την πεποίθηση ότι είναι συμπαγές, το ζέστανα και άρχισα να λιώνω την επιφάνειά του όταν ξαφνικά,......ένας κρατήρας στο μέγεθος περίπου κέρματος του ενός λεπτού εμφανίστηκε. Ηταν κούφιο.
    Σκέφτηκα να το τροχίσω και να του φορέσω ένα ''στριγκάκι'' από πάνω, αλλά δοκίμασα και το γέμισμα της τρύπας περιφερειακά και είδα καλό αποτέλεσμα.
    Το γέμισα λοιπόν κι έγινε όπως φαίνεται.
    Φωτό της τρύπας δεν τράβηξα, γιατί με είχε λούσει κρύος ιδρώτας και δεν ήξερα αν θα γίνει η θα σκορπίσει εντελώς.
    Τέλος καλό.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 100_1522.jpg‎   100_1523.jpg‎  

  3. #78
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Αρχηγέ, κεντάς...
    WHO RUNS THE SHOW

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Για ακόμα μια φορά...

    Κωστής

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Καλησπέρα στους restorers.
    Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με το ''ψυχρό γαλβάνι'' που χρησιμοποιείτε σαν πρώτο υπόστρωμα για τις βαφές.
    Υπάρχει στο εμπόριο μόνο σε σπρέι, η και σε κουτί για χρήση με πιστόλι ?????/
    Είναι συμβατό με τα διαλυτικά από τα χρώμματα η τα αστάρια αυτοκινήτων??????
    Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη φίρμα??? Για να μη θεωρηθεί διαφήμηση αν έχετε να προτείνετε κάτι στείλτε πμ.
    Απ' ότι ρώτησα σε βαφείο αυτοκινήτων το γνωρίζουν αλλά δεν έχουν.......

    Άντε γιατί τα τριμμένα ψωριάζουν γρήγορα εδώ λόγω υγρασίας και στο τέλος απ' το τρίψιμο δε θα μείνει τίποτε.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kotselakos
    Εγγραφή
    15/01/2012
    Μηνύματα
    444
    Δεν νομίζω να βρεις σε κουτί, τουλάχιστον στα περισσότερα χρωματοπωλεία αυτοκινήτων, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις παραπέρα, με 2 άντε 3 σπρέυ το πολύ έχεις καλύψει τα πάντα. Οι τιμές που έχω πετύχει κυμαίνονται από 8 - 11.5 € η φιάλη.

    Από ψάξιμο που είχα κάνει παλιότερα στο net είναι συμβατό με όλα τα αστάρια (εποξικά, ακρυλικά κλπ) .

    Δηλαδή δεν πρόκειται να σου ξεβάψει εξαιτίας του διαλύτη του ασταριού ή του χρώματος.

    Επίσης δεν δημιουργεί πρόβλημα πρόσφυσης στα υπερκείμενα στρώματα βαφής.

    Αν τώρα του ρίξεις απευθείας διαλυτικό νίτρου πάνω του θα ξεβάψει, όπως η πλειονότητα των σπρέυ.

    Να σου συστήσω κάποιο για καλό, ψέματα θα σου πω, μιας και στο XL600 είναι που χρησιμοποιώ για πρώτη φορά οπότε δεν έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου. Απλά κοίτα να έχει υψηλή περιεκτικότητα σε ψευδάργυρο.
    Κωστής

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΨΑΡΑΚΑΣ
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    136
    Καλημερα παντελη σημερα ειδα το μηνυμα σου στα μερη μας ειναι γνωστο σαν σπρει για ψησταριες αν πας στον Κλαδη πιστευω θα βρεις! Α να σε ρωτησω και κατι ποτε ξεκινανε οι εγγραφες για τα θερινα τμηματα για το μαθημα της ποιησης!!!!!!!!!!!!! ρε φιλε τι κοληματα ειναι αυτα !!!!!!!! καλη συνεχεια πιστευω θα βγει τελειο!!!
    ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!!!

  8. #83
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά εφ'οσον έχω καταλάβει σωστά και το ψυχρό γαλβάνι είναι βαφή με ψευδάργυρο, τότε υπάρχει και σε κουτί. Το πρώτο αποτέλεσμα που βρήκα ψάχνοντας στα γρήγορα είναι αυτό. Το συγκεκριμένο λέει εφαρμογή μόνο με πινέλο πάντως.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι τι διαφορές έχει το ψυχρό γαλβάνι από το το μίνιο.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά εφ'οσον έχω καταλάβει σωστά και το ψυχρό γαλβάνι είναι βαφή με ψευδάργυρο, τότε υπάρχει και σε κουτί. Το πρώτο αποτέλεσμα που βρήκα ψάχνοντας στα γρήγορα είναι αυτό. Το συγκεκριμένο λέει εφαρμογή μόνο με πινέλο πάντως.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι τι διαφορές έχει το ψυχρό γαλβάνι από το το μίνιο.
    Ούτε κι εγώ ξέρω ακριβώς. Το μίνιο πάντως λέγεται και Επιτεταρτοξείδιο του Μολύβδου.


    Τα είδα κι εγώ και βρήκα και στην ντόπια αγορά σε κουτί και σε σπρέυ, μόνο που δεν τους έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη γιατί ότι έχω βάψει με σπρέυ, ξεβάφει πολύ εύκολα ακόμη και με βενζίνη, και το κουτί που βρήκα του λίτρου, γράφει στις οδηγίες ότι πρέπει να αραιωθεί με διαλυτικό που εδώ δεν υπάρχει.
    Έτσι λοιπόν θα χρησιμοποιήσω για αντιδιαβρωτική προστασία μίνιο προδιαγραφών marine δύο συστατικών, που μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο στην τιμή αλλά είναι εγγυημένο. Θα ενημερώσω.

    Από εργασίες τώρα .........βελτίωσα (πλάτυνα) τα σημεία του σταντ που βρίσκουν στις κόντρες του σκελετού που έχω κολλήσει:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1549.jpg 
Προβολές:	779 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	262281

    Ποντάρισα τις βάσεις του μοτέρ επιπλέον:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1551.jpg 
Προβολές:	778 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	262282

    Και τρύπησα για να τοποθετήσω θηλιά inox για το ελατήριο του σταντ. Στο σημείο αυτό ήταν κολλημένη μία βίδα λοξά που γάτζωνε πάνω της το άκρο από το ελατήριο. Προφανώς το εργοστασιακό τιπ δεν άντεξε και του κόλλησε κάποιος από τους προκάτοχους,..... βίδα.
    Αυτό δεν φαίνεται πάντως να καταλαβαίνει από ζόρια:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1555.jpg 
Προβολές:	778 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	262283

    Ευτυχώς που τέλειωσαν οι συγκολλήσεις γιατί με τη ζέστη ,και στις ώρες που μπορώ να δουλέψω, η κατάσταση δεν παλεύεται...

  10. #85
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    σε καταλαβαινω απολυτα.. μετα τις 5 το απογευμα η κατασταση ειναι αφορητη για κολλησεις..

  11. #86
    Μέλος Το avatar του/της Yorgoskos
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    77
    ωραια δουλιτσα μπραβο!!!!δωσε κ αλλες φωτο στο λαο!!!

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Καλημέρα στο φόρουμ.
    Κάπου εδώ το ξεθάβω και συνεχίζω, αφού από το χειμώνα και ύστερα ξεπέρασα ένα μικροπρόβλημα υγείας, καταπιάστηκα να συνεφέρω το C90 που κονόμησα και επισυνάπτω παρακάτω (μιλάμε για ''εργαλείο''.........δεν είχα ποτέ παπί και τώρα ανακαλύπτω τα πλεονεκτήματα). Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2026.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	93,4 KB 
ID:	297091

    Τελείωσα το σταντ που είδα κι έπαθα να το φέρω στα ίσια του, ώστε να ανοίγει και να κλείνει κανονικά χωρίς να βρίσκει στο πλαίσιο. Τέτοια στραβωμάρα δεν την περίμενα.
    Κόλλησα ένα μικρό ''Π'' στο ένα πόδι και στο άλλο ένα κομμάτι σωληνα 14mm για να το πατάω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2020.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	77,8 KB 
ID:	297092
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2021.jpg 
Προβολές:	496 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	297093

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Το σταντ επάνω στο σκελετό........

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2023.jpg 
Προβολές:	490 
Μέγεθος:	91,1 KB 
ID:	297094

    Τα υπόλοιπα κομμάτια περιμένουν στο ράφι για στοκάρισμα και τρίψιμο, αφού το χειμώνα περάστηκαν με μίνιο γιατί σκούριαζαν συνεχώς και αν τα άφηνα δεν θά΄μενε τίποτε.
    Σειρά του σκελετού να τριφτεί λίγο και να περαστεί κι αυτός μίνιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2024.jpg 
Προβολές:	492 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	297095

    Από αύριο όμως γιατί η ζέστη δεν αστειεύεται..

  14. #89
    Μπράβο ρε φίλε! επιτέλους το ξανάπιασες καλή συνέχεια φίλε και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  15. #90
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ζηλευω τις κολλησεις σου φιλε!!! μακαρι να ειχα κι εγω τετοιο εργαλειο!

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw R26
    από sundance στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 144
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 17:39
  2. bmw r26
    από hondaRR στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 17:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF